Суспільство
Інструменти з шоколаду: як Олег Винник робить солодощі для справжніх чоловіків
Інженерна освіта стала в нагоді львів’янину Олегу Виннику при виготовленні інструментів з шоколаду, і він відкрив «Ковальню шоколаду». Гайки, молотки, та навіть праски з кавоварками. Всі вироби – справжній конструктор, який можна збирати та розбирати. З досягнень – 40-кілограмовий трюфель та 10-кілограмова монета.
Невеликий магазин знаходиться у центрі Львова, а знають про нього навіть за кордоном.
Шоколад для чоловіків
Я пішов до громадського харчування, бо в цьому бізнесі побачив більше потенціалу, ніж в ІТ. Хотілося робити шоколад для чоловіків, то ми знайшли приміщення, зробили там ремонт і відкрили магазин чотири роки тому.
Шоколадні інструменти роблять в Європі вже багато десятиліть. Але вони там більше як сувенірна продукція, на них ніхто не звертає уваги. Моя ідея була в тому, що інструменти повинні бути з якісного чорного шоколаду і мати чоловічий характер. Не просто сувенірка, яка продається в будь-якій кондитерській.
Вирішив створювати шоколад саме для чоловіків, бо ці солодощі завжди були для панянок і дітей. Це виходить сексизм щодо чоловіків. Хоча за стільки років роботи багаторазово звинувачували в сексизмі власне проти жінок.
Маленька фабрика та шоколад з Європи
Виробництво знаходиться в селі Брюховичі за 10 км від Львова. Це маленька фабрика, загальна площа десь 200 квадратів. Поруч є маленьке кафе з зоною проведення майстер-класів. На фабриці працює команда з 8 людей. Можна приїхати на фабрику на екскурсію, подивитися, як все робиться. Ми завжди раді відвідувачам.
Ми працюємо на шоколаді дуже хорошої якості, у Львові більше ніхто такий шоколад не продає і на нас дивляться, як на вар’ятів. Не розуміють, навіщо такий дорогий. Типу, яка різниця, люди і так будуть купувати.
Закуповуємо шоколад, бо власне виробництво дорого обходиться. Як робиться шоколад? Спочатку очищують какао-боби, обсмажують їх, і перемелюють на спеціальному обладнанні. Воно коштує від 200 тисяч євро, але то взагалі домашній варіант. Той, що потрібен нам, коштує десь 500 тисяч євро. А ще сировина та робота людей.
То нам простіше співпрацювати з фабриками в Італії, Бельгії, Німеччині, бо у них можна отримати якісний продукт, який нам потрібен.
12 євро за кілограм шоколаду
Шоколад закуповуємо в Європі, він продається на біржі в онлайні. В закупці шоколад коштує близько 12-15 євро за кілограм. Якщо взяти в цілому на ринку по Україні, то крупні виробники працюють з сировиною, яка коштує 3-7 євро максимум.
Самий популярний продукт у нас – це ключики для машини. Є старовинна шоколадна праска, яка пуста всередині. То ви можете її відкрити і покласти щось.
Є гайки, які розкручуються. Є кавоварка. Наші шоколадні вироби як конструктор, їх можна розбирати та збирати. Дизайн інструментів в основному я придумував, з точки зору інженерної освіти.
Ціни на вироби стартують від 8 гривень до 500 гривень. Продаємо в нашому магазині у Львові, на сайті, партнери з Хмельницького, Києва, Одеси, Дніпра закуповують наш шоколад. Це кав’ярні, магазини, люди, які займаються ярмарками, сувенірною продукцією.
За кордоном популярніші, ніж в Україні
Ми набагато популярніші в Білорусі та Польщі, ніж в Україні. Багато туристів приїжджають до нас і кажуть, що їх блогери про нас написали, от вони приїхали подивитися, що ми робимо. Ми передавали в Швейцарію шоколад, їм сподобалось, сказали “Excellent!”, але для швейцарців він надто гіркий. Вони люблять більш молочний.
Але продавати за кордоном ми не можемо. Тому що експортувати 10 кг шоколаду точно так же складно, як і ешелон вугілля. Складність документальна: однакову кількість потрібно підготувати і величезному підприємству, і маленькому виробнику.
Якщо ти продаєш продукт, який треба переміщати, то виникає багато питань.
Сицилійська фісташка та інші складнощі
Чотири роки тому була величезна проблема в Україні з сировиною та обладнанням. Доводилось збирати по Європі. Наприклад, ми досі замовляємо для виготовлення форм американський силікон. Техніку привезли з Італії. В Україні зелену сицилійську фісташку знайти неможливо, то ми досі її закуповуємо за кордоном.
Є дуже багато людей, які вирішили вкрасти концепцію і ідею, та повторювати за нами. Та як з цим боротися? Нормальний споживач сам відчуває смак, якість шоколаду. Якщо людина не має голови, щоб придумати своє, а вважає найлегшим скопіювати, то зазвичай це шлях в нікуди. Вже не тільки ми в Україні робимо інструменти з шоколаду, але ми були першими, хто це зробив.
Переїзд до Польщі та вихід на глобальні ринки
Ми не цілимось тільки на Львівський ринок, хотілося б розвиватися. Рік тому ми взагалі думали перенести виробництво в Польщу. Доля якась замовників за кордоном, тож це було б вигідним рішенням. Але наразі ми залишаємось тут, а далі будемо дивитися.
В планах розвиток, тільки розвиток. Покращення якості продукції. Вихід на маркетплейси, глобальні ринки – це те, що найближчим часом хотілося б зробити.
Загалом я задоволений, що людям подобається наш шоколад і ми тримаємо хорошу якість.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі