

Суспільство
Інструменти з шоколаду: як Олег Винник робить солодощі для справжніх чоловіків
Інженерна освіта стала в нагоді львів’янину Олегу Виннику при виготовленні інструментів з шоколаду, і він відкрив «Ковальню шоколаду». Гайки, молотки, та навіть праски з кавоварками. Всі вироби – справжній конструктор, який можна збирати та розбирати. З досягнень – 40-кілограмовий трюфель та 10-кілограмова монета.
Невеликий магазин знаходиться у центрі Львова, а знають про нього навіть за кордоном.
Шоколад для чоловіків
Я пішов до громадського харчування, бо в цьому бізнесі побачив більше потенціалу, ніж в ІТ. Хотілося робити шоколад для чоловіків, то ми знайшли приміщення, зробили там ремонт і відкрили магазин чотири роки тому.

Шоколадні інструменти роблять в Європі вже багато десятиліть. Але вони там більше як сувенірна продукція, на них ніхто не звертає уваги. Моя ідея була в тому, що інструменти повинні бути з якісного чорного шоколаду і мати чоловічий характер. Не просто сувенірка, яка продається в будь-якій кондитерській.
Вирішив створювати шоколад саме для чоловіків, бо ці солодощі завжди були для панянок і дітей. Це виходить сексизм щодо чоловіків. Хоча за стільки років роботи багаторазово звинувачували в сексизмі власне проти жінок.
Маленька фабрика та шоколад з Європи
Виробництво знаходиться в селі Брюховичі за 10 км від Львова. Це маленька фабрика, загальна площа десь 200 квадратів. Поруч є маленьке кафе з зоною проведення майстер-класів. На фабриці працює команда з 8 людей. Можна приїхати на фабрику на екскурсію, подивитися, як все робиться. Ми завжди раді відвідувачам.

Ми працюємо на шоколаді дуже хорошої якості, у Львові більше ніхто такий шоколад не продає і на нас дивляться, як на вар’ятів. Не розуміють, навіщо такий дорогий. Типу, яка різниця, люди і так будуть купувати.
Закуповуємо шоколад, бо власне виробництво дорого обходиться. Як робиться шоколад? Спочатку очищують какао-боби, обсмажують їх, і перемелюють на спеціальному обладнанні. Воно коштує від 200 тисяч євро, але то взагалі домашній варіант. Той, що потрібен нам, коштує десь 500 тисяч євро. А ще сировина та робота людей.
То нам простіше співпрацювати з фабриками в Італії, Бельгії, Німеччині, бо у них можна отримати якісний продукт, який нам потрібен.
12 євро за кілограм шоколаду
Шоколад закуповуємо в Європі, він продається на біржі в онлайні. В закупці шоколад коштує близько 12-15 євро за кілограм. Якщо взяти в цілому на ринку по Україні, то крупні виробники працюють з сировиною, яка коштує 3-7 євро максимум.
Самий популярний продукт у нас – це ключики для машини. Є старовинна шоколадна праска, яка пуста всередині. То ви можете її відкрити і покласти щось.

Є гайки, які розкручуються. Є кавоварка. Наші шоколадні вироби як конструктор, їх можна розбирати та збирати. Дизайн інструментів в основному я придумував, з точки зору інженерної освіти.
Ціни на вироби стартують від 8 гривень до 500 гривень. Продаємо в нашому магазині у Львові, на сайті, партнери з Хмельницького, Києва, Одеси, Дніпра закуповують наш шоколад. Це кав’ярні, магазини, люди, які займаються ярмарками, сувенірною продукцією.
За кордоном популярніші, ніж в Україні
Ми набагато популярніші в Білорусі та Польщі, ніж в Україні. Багато туристів приїжджають до нас і кажуть, що їх блогери про нас написали, от вони приїхали подивитися, що ми робимо. Ми передавали в Швейцарію шоколад, їм сподобалось, сказали “Excellent!”, але для швейцарців він надто гіркий. Вони люблять більш молочний.
Але продавати за кордоном ми не можемо. Тому що експортувати 10 кг шоколаду точно так же складно, як і ешелон вугілля. Складність документальна: однакову кількість потрібно підготувати і величезному підприємству, і маленькому виробнику.

Якщо ти продаєш продукт, який треба переміщати, то виникає багато питань.
Сицилійська фісташка та інші складнощі
Чотири роки тому була величезна проблема в Україні з сировиною та обладнанням. Доводилось збирати по Європі. Наприклад, ми досі замовляємо для виготовлення форм американський силікон. Техніку привезли з Італії. В Україні зелену сицилійську фісташку знайти неможливо, то ми досі її закуповуємо за кордоном.

Є дуже багато людей, які вирішили вкрасти концепцію і ідею, та повторювати за нами. Та як з цим боротися? Нормальний споживач сам відчуває смак, якість шоколаду. Якщо людина не має голови, щоб придумати своє, а вважає найлегшим скопіювати, то зазвичай це шлях в нікуди. Вже не тільки ми в Україні робимо інструменти з шоколаду, але ми були першими, хто це зробив.
Переїзд до Польщі та вихід на глобальні ринки
Ми не цілимось тільки на Львівський ринок, хотілося б розвиватися. Рік тому ми взагалі думали перенести виробництво в Польщу. Доля якась замовників за кордоном, тож це було б вигідним рішенням. Але наразі ми залишаємось тут, а далі будемо дивитися.
В планах розвиток, тільки розвиток. Покращення якості продукції. Вихід на маркетплейси, глобальні ринки – це те, що найближчим часом хотілося б зробити.
Загалом я задоволений, що людям подобається наш шоколад і ми тримаємо хорошу якість.
Суспільство

У Львові розробили інтерактивну мапу, на якій можна знайти актуальні місця цвітіння квітів та дерев. «Квіткову карту Львова» створили в управлінні туризму спільно з управлінням екології міста.
Про це повідомили у Lviv Travel.
Мапа містить понад 50 локацій по всьому місту, які постійно оновлюють. Користувачі зможуть знайти місця цвітіння тюльпанів, сакур, магнолій, слив, груш Шантаклер тощо.
«Львів на весні особливо чудовий. Ми хочемо, щоб спостереження за цвітінням квітів та дерев стало додатковою можливістю для львів’ян та гостей міста, наповнитися позитивними енергією та емоціями. Карта допоможе скласти індивідуальний маршрут квітковим Львовом, відвідати маловідомі локації та ще краще познайомитися з містом», — розповіла начальниця управління туризму Львова Христина Лебедь.
Мапу можна переглянути за посиланням.
Читайте також: Два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч грн призових

Нагадаємо, що у Чорнобильській зоні відчуження розквітнув червонокнижний білоцвіт (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Lviv Travel
Суспільство

«Укрзалізниця» завершила капітальну модернізацію електропоїзда ЕД9М, який у 2021 році відставили від експлуатації через пожежу. Потяг курсуватиме між Києвом та Черніговом.
Про це повідомили в «Укрзалізниці».
Як оновили електричку
Ремонт розпочали в січні 2025 року, і він тривав трохи більше ніж два місяці. Роботи проводили на власних виробничих потужностях компанії. Оновлений електропоїзд обладнали:
- пандусами;
- інклюзивними вбиральнями;
- місцями для людей з інвалідністю;
- кріпленнями для велосипедів;
- камерами відеоспостереженням;
- навігацією шрифтом Брайля;
- зарядними портами Type-C і USB.


Читайте також: «Укрзалізниця» додала в Києві нову зупинку для двох потягів
У кабіні машиніста встановили новий ергономічний пульт керування, кондиціонер і мікрохвильову піч. Окрему увагу приділили безпеці: відеокамери виводять зображення на екран у кабіні, зокрема й із зони струмоприймача, що дозволятиме оперативно реагувати на нестандартні ситуації.

Де курсуватиме потяг
Електропоїзд складається з восьми вагонів і вміщує 792 пасажири. Незабаром він курсуватиме за маршрутом Київ – Чернігів – Київ. Натомість руховий склад цього напрямку передадуть на приміський маршрут Київ – Ніжин, де також продовжують оновлення транспорту.
Завдяки цьому між Києвом та Ніжином їздитимуть п’ять модернізованих потягів. Загалом на маршруті курсує дев’ять електричок.

Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

З тимчасово окупованих територій та росії повернули 11 українських дітей віком від 2 до 17 років разом із їхніми рідними. Серед них є вагітна жінка, яка народила вже в Україні, та хлопчик, чий тато нещодавно вийшов з полону.
Про це повідомили в Офіс омбудсмана України.
Кого вдалося повернути
Цього разу вдалось повернути дев’ятеро дітей з тимчасово окупованих територій України та ще двох — із території РФ. Усім їм довелося жити під тиском окупаційної влади, яка переслідувала родини через їхню проукраїнську позицію, позбавляла базових прав і створювала небезпечні умови для життя.
Серед повернутих була вагітна жінка з маленькою дитиною. Через відсутність російських документів вона не могла отримати медичну допомогу, а після евакуації жінка змогла народити здорову доньку в безпечному середовищі.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі
Також додому повернувся 11-річний хлопчик, який довгий час разом із мамою ховався від окупантів на ТОТ. Його тато був у полоні. Коли чоловіка звільнили, родина звернулась по допомогу до Офісу омбудсмана — і тепер усі троє знову разом.
«Щиро дякую нашим міжнародним партнерам та партнерським організаціям за допомогу і сприяння! Це неймовірно цінно — діти зможуть рости у вільній Україні», — зазначив Дмитро Лубінець.




Раніше ми писали, що з окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Офісу омбудсмана України