Колонки
Імпорт гальмує українську економіку? Цей міф старий, як світ

Експорт розвиває економіку, а імпорт її гальмує? Це міф. Як наслідок, уряди обмежують імпорт шляхом впровадження мит, податків, квот і заборон. І навпаки, податковими знижками й субсидіями стимулюють експорт. Ну і куди ж без від’ємного зовнішньо-платіжного балансу: всіх хвилює, щоб він, не дай Боже, не погіршувався…
Це все – хибні думки та старі, як світ, міфи. І ось чому:
1. Імпорт та експорт завжди рівні один одному. Вони врівноважуються, як рідина у сполучених посудинах. Що більше експорту, то більше імпорту, і навпаки. Бо торгівля – це обмін товарами й послугами, а гроші – це лише засіб, якій допомагає обмінюватися. Неможливо в країну завести імпорту більше, ніж було експортовано з неї. Тож побоювання, що якщо не захищати від імпорту – нас він завалить – примарні. Також не варто хвилюватися за платіжний баланс, він врешті-решт з часом розтане до нуля.
Споживач – це король економіки, заради нього все навколо і працює.
2. Штучне зменшення та здорожчання імпорту автоматично зменшує і експорт. Зменшення імпорту призводить до посилення місцевої валюти, через що експортери стають менш конкурентними на міжнародних ринках – експорт уповільнюється. Ба більше, боротьба з імпортом навіть шкодить вітчизняному виробнику. Дорогі імпортні комплектуючі, обладнання збільшують собівартість продукції.
3. Нещадна боротьба з імпортом насправді є боротьбою з власними споживачами, які прагнуть мати найдешевші та найякісніші продукти. Споживач – це король економіки, заради нього все навколо і працює. Що більше йому доступно товарів і послуг, то кращий його добробут. Тож боротьба з імпортом – це гальмування самої економіки.
Читайте також: Не все залежить від іноземних вкладень, або Чому ми не помічаємо своїх інвесторів
4. Часто можна почути про демпінг з боку недобросовісних іноземних імпортерів (тим паче тих, кого субсидують тамтешні країни). Вони ж хочуть знищити вітчизняну промисловість! Щоби шо? Це розповсюджений міф, який не має підтверджень у реальному житті. Так, іноді компанії мають технології виробництва або бізнес-модель з низькими цінами, але це тільки користь для споживача, а отже, і для економіки загалом.
Міжнародна торгівля має суттєву перевагу – це розмір ринку, на якому величезна кількість людей і компаній створюють безконечну кількість товарів та послуг.
Або якщо платники податків іншої країни субсидують дешеві товари для нас – це ж теж добре. Ну а якщо вони продовжать і це вже будуть безкоштовні товари? Невже нам варто відмовлятися, щоб зберегти власне виробництво? Може нам відмовитися від Хаймарсів і Петріотів, щоб заохотити розвиток Укроборонпрому?
І взагалі, міжнародна торгівля – так само як торгівля всередині країни – корисна для всіх учасників. Але міжнародна торгівля має суттєву перевагу – це розмір ринку, на якому величезна кількість людей і компаній створюють безконечну кількість товарів та послуг.
Відгороджуватися від цього, прикриваючись міфами про імпорт, експорт чи сальдо – це як стріляти собі у ногу. Що більше людей обмінюються, то краще для усіх. А все, що заважає обміну – заважає економіці.
Це авторський текст Володимира Поперешнюка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.
Колонки

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.
Про це повідомляє видавництво.
Що нового у Balcony Chic
Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу
Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.
Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися
Балкон як дзеркало часу
Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.
Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.
Фото: видавництво «Основи».
Колонки
Колонки

Статистика проєкту
