Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Імпорт гальмує українську економіку? Цей міф старий, як світ

Опубліковано

Експорт розвиває економіку, а імпорт її гальмує? Це міф. Як наслідок, уряди обмежують імпорт шляхом впровадження мит, податків, квот і заборон. І навпаки, податковими знижками й субсидіями стимулюють експорт. Ну і куди ж без від’ємного зовнішньо-платіжного балансу: всіх хвилює, щоб він, не дай Боже, не погіршувався…

Це все – хибні думки та старі, як світ, міфи. І ось чому:

1. Імпорт та експорт завжди рівні один одному. Вони врівноважуються, як рідина у сполучених посудинах. Що більше експорту, то більше імпорту, і навпаки. Бо торгівля – це обмін товарами й послугами, а гроші – це лише засіб, якій допомагає обмінюватися. Неможливо в країну завести імпорту більше, ніж було експортовано з неї. Тож побоювання, що якщо не захищати від імпорту – нас він завалить – примарні. Також не варто хвилюватися за платіжний баланс, він врешті-решт з часом розтане до нуля.

Споживач це король економіки, заради нього все навколо і працює.

2. Штучне зменшення та здорожчання імпорту автоматично зменшує і експорт. Зменшення імпорту призводить до посилення місцевої валюти, через що експортери стають менш конкурентними на міжнародних ринках – експорт уповільнюється. Ба більше, боротьба з імпортом навіть шкодить вітчизняному виробнику. Дорогі імпортні комплектуючі, обладнання збільшують собівартість продукції.

3. Нещадна боротьба з імпортом насправді є боротьбою з власними споживачами, які прагнуть мати найдешевші та найякісніші продукти. Споживач – це король економіки, заради нього все навколо і працює. Що більше йому доступно товарів і послуг, то кращий його добробут. Тож боротьба з імпортом – це гальмування самої економіки.

Читайте також: Не все залежить від іноземних вкладень, або Чому ми не помічаємо своїх інвесторів

4. Часто можна почути про демпінг з боку недобросовісних іноземних імпортерів (тим паче тих, кого субсидують тамтешні країни). Вони ж хочуть знищити вітчизняну промисловість! Щоби шо? Це розповсюджений міф, який не має підтверджень у реальному житті. Так, іноді компанії мають технології виробництва або бізнес-модель з низькими цінами, але це тільки користь для споживача, а отже, і для економіки загалом.

Міжнародна торгівля має суттєву перевагу – це розмір ринку, на якому величезна кількість людей і компаній створюють безконечну кількість товарів та послуг.

Або якщо платники податків іншої країни субсидують дешеві товари для нас – це ж теж добре. Ну а якщо вони продовжать і це вже будуть безкоштовні товари? Невже нам варто відмовлятися, щоб зберегти власне виробництво? Може нам відмовитися від Хаймарсів і Петріотів, щоб заохотити розвиток Укроборонпрому?

І взагалі, міжнародна торгівля – так само як торгівля всередині країни – корисна для всіх учасників. Але міжнародна торгівля має суттєву перевагу – це розмір ринку, на якому величезна кількість людей і компаній створюють безконечну кількість товарів та послуг.

Відгороджуватися від цього, прикриваючись міфами про імпорт, експорт чи сальдо – це як стріляти собі у ногу. Що більше людей обмінюються, то краще для усіх. А все, що заважає обміну – заважає економіці.

Це авторський текст Володимира Поперешнюка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Джерело

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Економіка і бізнес21 годину тому

Їй казали: «Ти не зможеш». Підприємиця з інвалідністю отримала 5 грантів і створила косметичний бренд

У 13 років їй діагностували хворобу хребта, виявили вкорочення ноги та ураження центральної нервової системи....

Суспільство3 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство4 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології1 тиждень тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...