Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

ДСНС їхали пів години розбитою дорогою: на Миколаївщині зібрали добровольців, аби швидко гасити пожежі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Кожен день ці чоловіки проживають, як і багато їхніх односельців — роблять свої хатні справи. Але якщо в громаді трапилася пожежа, вони надягають на себе форму рятувальників і беруться до гасіння.  

Для них це не робота, а радше покликання. Воскресенська громада — найвіддаленіша з усіх у Миколаївській області. Кругом степи, водойм майже немає, тож після обстрілів чи загорянь допомога потрібна тут і зараз, а працівники ДСНС мають подолати понад 14 км, аби туди дістатися.

Як у громаді організували добровільну пожежну команду, розповідає ШоТам.

Олег Подолінський

начальник місцевої пожежної охорони Воскресенської селищної громади

За півтора місяця команда загасила більше сотні пожеж

На виклики в громаду треба їхати десь пів години — і це до найближчого населеного пункту. До дальшого — понад 20 кілометрів розбитою дорогою. Тому для швидшого реагування на пожежі та інші надзвичайні ситуації селищна рада створила місцеву пожежну охорону, а в її складі — добровільну пожежну команду.

Так почали збирати небайдужих людей по селах громади. Добровольці не входять в основний склад пожежної охорони, але з ними підписують цивільно-правовий договір й вони повинні пройти навчання у навчально-методичному центрі ДСНС — курс триває майже чотири місяці. Там їм розказують про ази роботи в пожежній охороні, дають теоретичні та практичні знання. 

Командир цієї команди дуже досвідчений — він працював майже все життя в пожежній охороні, у нього за плечима понад 25 років роботи. Наразі тільки за півтора місяця добровольці під його керівництвом погасили вже більше сотні пожеж на території своєї громади.

Це працює так: ми підпорядковані ДСНС, і якщо виклик приходить від них, то виїжджаємо й після прибуття на місце пожежі передаємо їм інформацію. Якщо виклик був саме до нас, то ми звітуємо ДСНС про наш виїзд на місце.

Доброволець Валерій на чергуванні. Фото: ШоТам

80% загорянь у нас були на відкритій території, але якщо пожежа якась масштабна, наприклад, у житловому будинку, то обов’язково туди як додаткова сила виїжджає підрозділ місцевої пожежної охорони з кваліфікованими, професійними рятувальниками, і вже разом ми надаємо допомогу населенню.

Микола Моторний

тимчасовий в.о. Воскресенського селищного голови

Місцеву пожежну охорону створювали пів року

У нашій громаді Грейгарський старостат є найвіддаленішим, тож у випадку пожежі рятувальники просто не встигали вчасно приїхати й ліквідувати наслідки прильотів ворожих ракет чи загорянь, які часто відбуваються влітку та восени. Тому жителі цього старостату самі проявили ініціативу створення добровільної пожежної команди, і ми її підтримали.

Подібні думки в депутатів були вже давно — понад два роки, але саме 8 грудня 2023 на сесії селищної ради ми ухвалили це історичне рішення. Створення місцевої пожежної охорони та добровільної пожежної команди зайняло в нас довше, ніж пів року — ми відкрили комунальний заклад та розробили положення про її діяльність, яке надіслали на погодження до обласного ДСНС, а також працювали над юридичними питаннями, пошуком місця для підрозділів, шукали персонал і керівника.

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» допоміг нам правильно розробити положення, пройти всі організаційні моменти. Без них ми б цей задум не реалізували. З Проєктом ми почали співпрацювати у вересні 2023 року — отримали від нього запрошення та з радістю його прийняли. Дуже пишаємося, що нашу громаду обрали партнеркою. 

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі