Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Гонорар за першу картину віддала на реабілітацію. Історія художниці з Харкова, яка на Закарпатті вчить військових бачити руками

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

В своєму будинку в селі посеред гір Тетяна Самсонова медитує, відкриває черговий збір на потреби армії, рубає дрова та малює нові картини в східному стилі. Тетяна — художниця та волонтерка з Харкова, яка вже два роки живе на Закарпатті. Тут жінка сама доглядає будинок, поки її коханий на фронті, а ще волонтерить і надихається природою для творчості. «Я можу просто вийти з хати, піти до лісу: по гриби, фотографувати дерева чи гуляти, і цього достатньо, аби зловити натхнення та зрозуміти, що я малюватиму», — каже Тетяна.

А ще жінка має амбітну мету – хоче навчити військових, які втратили зір, бачити руками. Для цього вона пропонує безкоштовне навчання професії масажиста, адже сама вже довго займається реабілітаційним масажем.

Історія жінки, яка залишається стійкою та допомагає іншим, у новому матеріалі від ШоТам.

Тетяна Самсонова

Художниця та волонтерка.

Поставила пораненого друга на ноги за місяць

У моєму житті певний емоційний перелом стався у 2014 році, коли почалася війна. Раніше я жила в Харкові, працювала дизайнеркою інтер’єрів та не надто цікавилася політикою. Протягом певного часу я не могла знайти собі місця, де могла б бути корисною, тому вирішила поїхати в Карпати, аби перезавантажитися та помедитувати. 

Ми провели в горах всю пишну карпатську осінь, і я часто думала, що навесні тут знову зазеленіє трава, буде новий цикл життя. У мене тоді стався емоційний перелом, і я зрозуміла, що всі ми є частиною одного цілого, і якщо не буде мене, то буде хтось інший, хто теж бачитиме це життя. Саме в горах я відчула, що маю більше допомагати іншим. 

Картина, яку намалювала Тетяна Самсонова, надихаючись гірськими краєвидами. Фото надала героїня

На початку війни багато моїх друзів і знайомих отримували поранення. Тоді я познайомилася з хлопцем, який з часом став мені добрим другом. Він більше року не міг ходити — йому запротезували два суглоби, але м’язи ніг були атрофовані. Тоді я цікавилася медитаціями й почала вивчати лікувальний масаж. Я відразу взялася допомагати другові, і він почав ходити за місяць завдяки реабілітаційному масажу. Мене це настільки вразило, що я почала займатися цим постійно. Я відчувала потужну енергію від людей та натхнення, адже допомагала іншим.

У 2017 році після розлучення я на деякий час поїхала на фронт парамедикинею, де познайомилася зі своїм теперішнім коханим. Він був водієм, і ми разом евакуйовували поранених. Після повернення з фронту він переїхав до мене в Харків, де ми разом лікували людей реабілітаційним масажем. Влітку ми збирали охочих поїхати в гори на Закарпаття, практикували разом здорове харчування та лікувальний масаж, тренувалися та медитували. 

Творчість допомагає займатися волонтерством

Ще студенткою я займалася східними єдиноборствами, тому зацікавилася каліграфією та лаконічними кольоровими картинами в східному мистецтві. Мені дуже сподобалася ця естетика, і навіть мій тренер казав, що досягти успіху можна лише повністю поринувши в культуру, яка захоплює. 

Картина, на якій зображений улюблений храм Тетяни в Японії. Фото надала героїня

Я навіть не зрозуміла, як так вийшло, що люди почали купляти мої картини. Гонорар за першу картину я віддала на реабілітацію хлопцю, якого лікувала масажем.

Тоді протези були дуже дорогі, тому цим займалися волонтери. Коли я почала продавати картини, то влаштовувала благодійні виставки, а виручені кошти передавала до харківського шпиталю.

Саме в горах я відчувала себе живою

Ми часто бували в Карпатах з дітьми. Мені тут завжди було дуже добре, і я бачила себе тут у старості жіночкою, яка садить дерева та ходить босою по землі, такою собі місцевою дивачкою. І щоразу восени мені було сумно повертатися до міста, яке здавалося бетонною коробкою. У горах я відчувала себе живою: бачила зміну сезонів, сходи та заходи сонця. У місті це сприймається не так, а для мене дуже важливе спілкування з природою.

Тетяна Самсонова милується краєвидами в горах. Фото надала героїня

Якось під час поїздки на Закарпаття в село Пилипці ми виручили місцеву жительку. Ми спокійно медитували на вулиці, аж раптом почули тривале мукання корови. Вона робила це дуже довго й жалісливо, адже потягнула кінцівку й не могла бути з рештою стада на пасовиську. Ми мали багато лікувальних мазей, тому вилікували тварині суглоб, і вона повноцінно могла пастися на лугу з іншими.

Після цього власниця корови приходила до нас у будинок та щодня безкоштовно приносила дітям банку свіжого молока. Мене тоді це дуже зворушило.

Будинок десять років був без господарів, але все лишилося на місці

Я зрозуміла, що хочу жити саме тут, на Закарпатті. Так більше двох років тому ми знайшли через інтернет оголошення про продаж старого будинку. Поселилися в селі Верхній Студений неподалік Пилипця, де гірська місцевість, яка нам дуже подобається.

Коли ми обирали місце, то хотіли знайти баланс між природою та розвиненою інфраструктурою. Тут є все: пошта, магазин, аптека. Завершити ремонт у новому місці нам вдалося за два місяці перед початком повномасштабного вторгнення. 

Тут дуже красиво: у всіх гарні та чисті будинки ззовні та всередині, а поряд рівненькі газони. Я навіть хвилювалася, що не зможу вписатися в це середовище зі своїм стилем життя. Хоч я здебільшого перебуваю вдома, але процес адаптації в громаду був природним та легким. У мене хороші сусіди, які приходять у гості, приносять часто домашні яйця та просто спілкуються на побутові теми. Я ж часто допомагаю односельчанкам перевезти щось автівкою, адже більшість чоловіків зараз на фронті.

Будинок у селі Верхній Судений на Закарпатті, де мешкає зараз Тетяна Самсонова з дітьми. Фото надала героїня

Найбільше тут мені подобаються люди та їхній менталітет, а також довіра та взаємодопомога. Колись у дитинстві та юності я часто їздила відпочивати на дачу до бабусі та дідуся й друзів у прикордонні до росії села. Дідусь не міг поставити паркан, адже просто зникали дошки, а бабусині кущі ягід викорчовували. Коли на зиму вони виїжджали, то в них розкрадали все. Коли ми заїхали сюди, на Закарпаття, то тут будинок був без господарів останні десять років, але в сараї зберігався дорогий якісний інструмент, який ніхто не вкрав.

Вперше в житті почула звуки оленя в місцевому лісі

На початку повномасштабного вторгнення росіян до мого будинку заїхали дві сім’ї переселенців з Харкова, які жили тут більше року. Якось із нами тут трапився дуже кумедний випадок. Під час прогулянки в лісі ми почули страшний звук, який нам здався ревом ведмедя. Ми тоді дуже перелякалися, швидко пішли додому, а потім місцеві нам розповіли, що це був олень. Ми не знали таких речей, які для місцевих є звичним явищем.

А ще мені дуже кумедно, коли місцеві запитують мене про мою роботу. На їхні питання «Танько, а чим ти займаєшся?» я відповідаю, що малюю. Тоді люди дивуються, кажуть, що це чудово, але знову запитують, яка ж у мене робота.

Моє професійне малювання виглядає для них відпочинком, але я відпочиваю тоді, коли працюю фізично біля дому. 

Найтепліший куточок в будинку. Камін, який Тетяна Самсонова облаштувала з дітьми. Фото з особистого архіву героїні

Тут я вперше в житті рубала дрова та робила тяжку домашню роботу, адже мій коханий зараз на війні. У будинку в селі багато роботи, за домом потрібно доглядати, але іноді я прошу допомоги в інших або ж сусіди самі допомагають. 

Читайте також: «Я мріяла пожити в горах, але за інших обставин». Як активістка з Донеччини адаптує переселенців у Ворохті

Мрію створити школу східного живопису

Місце, де я зараз живу, надихає мене до творчості, бо на Закарпатті є дуже багато сюжетів для малювання. Я можу просто вийти з хати, піти до лісу: по гриби, фотографувати дерева чи гуляти — і цього достатньо, аби зловити натхнення та зрозуміти, що я малюватиму. Раніше я мала кудись виїжджати з Харкова, надихатися місцем, згадувати про нього та уявляти його, аби щось створити, а тут можу просто вийти з хати й уже маю сюжети для картин — довкола суцільне натхнення.

Колись я навіть пробувала створити школу східного живопису. У мене є багато записаного відеоматеріалу російською, але я не можу та не хочу зараз поширювати такі відео — хочу перекласти їх українською й англійською. Я дуже люблю мистецтво, з пристрастю розповідаю про нього, але раніше не могла робити це швидко — в голові були слова російською, якою я спілкувалася. Тепер я добре розговорилася українською. Спершу хотіла зробити таку школу комерційною, але вирішила зробити доступ безкоштовним, аби ті, хто цікавиться східним мистецтвом, здобули базу та вирішили, чи хочуть займатися цим далі.

Сільські краєвиди на Закарпатті, які намалювала Тетяна Самсонова після переїзду. Фото надала героїня

Свої картини я зараз продаю через Instagram, де з початку повномасштабної війни пишу для іноземної аудиторії, яка читає мене, купує картини та донатить. Більшість людей купують полотна саме з-за кордону — вони вже є у Фінляндії, Швеції, на Кіпрі та в США. Завдяки своїй творчості я зараз можу волонтерити й усю свою роботу спрямовувати на перемогу. Від початку вторгнення ми з друзями забезпечуємо військових амуніцією, аптечками, дронами та всім необхідним. 

Хочу навчити військових, які втратили зір, бачити руками

Мені дуже шкода, коли військові, які втратили на війні зір, закриваються в собі. Я хочу їм дати шанс на щастя, тому пропоную безкоштовно допомогти їм освоїти професію масажиста. Я хочу показати людям, що себе можна опанувати в будь-якій ситуації та продовжувати жити.

Пропоную своїм майбутнім учням безкоштовне харчування та проживання в моєму будинку на період навчання. Воно триватиме від одного до трьох місяців, залежно від індивідуальних потреб. Я проведу співбесіди з потенційними учнями, щоб дізнатися їхню мотивацію, адже хочу допомогти справді вмотивованим людям, які знають, навіщо їм це потрібно. Перших майбутніх учнів я вже знайшла.

Найбільше зараз мрію про нашу перемогу, і щоб ми залишили дітям нормальну країну. Я приводила дітей у гарний світ, хотіла дарувати їм творчість і позитивні емоції від цього життя. Хочу, аби вони прожили щасливе життя в гармонії з природою та без війни, тому роблю для цього все, що можу.

Коментарі

Суспільство

У київському зоопарку народилися три червонокнижні пелікани (ФОТО)

Опубліковано

Українські орнітологи цьогоріч вивели та виростили пташеня рідкісного рожевого пелікана. Ще три пелікани народилися у Київському зоологічному парку загальнодержавного значення.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Нові птахи в зоопарку

Птахів вивели завдяки новітнім європейським підходам та роботі працівників зоопарку. У закладі вказують, що ці пелікани примхливі та складні у розведенні.

«Вони ще по-дитячому незграбні та вкриті сіреньким пушком і навіть не вміють плавати. Але не сумнівайтеся, буквально за декілька місяців вони стануть неймовірними та величними рожевими красенями — одними з найбільших та найяскравіших птахів української фауни!» — написали в зоопарку.

Наразі пташок годують річковою рибою. Кожен із пеліканів з’їдає до півтора кілограма їжі на день. Прийти до на новонароджених тварин можна у зимовому пташнику нижнього парку КиївЗоо.

Читайте також: На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Утримання рожевих пеліканів

Рожевих пеліканів сьогодні утримують 109 європейських зоопарків. У 2024 році тільки 12 закладів змогли вивести потомство цього рідкісного птаха.

Нагадаємо, що UAnimals запустила благодійну крамницю для допомоги безпритульним тваринам

Фото: фейсбук-сторінка зоопарку

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На двох вокзалах України пасажирів зустрічав святий Миколай (ФОТО)

Опубліковано

На перонах залізничних вокзалів у Харкові та Дніпрі пасажирів зустрічав святий Миколай та його помічники.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

«Поміж повітряних тривог у прифронтових мільйонниках кожна дитина чекає на дива, і вони трапляються на залізниці. Треба тільки допомогти Миколаю з валізкою… і ще зробити руханку…» — написали в УЗ.

Після вправ святий Миколай передавав дітям подарунки.

Читайте також: 10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети

Також 5 грудня уперше відправився третій дитячий вагон у складі потяга №42/41 Дніпро — Трускавець.

Проєкт із дитячими вагонами реалізують у партнерстві з ЮНІСЕФ та за фінансової підтримки уряду Бельгії.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» збільшила ліміт безплатного інтернету в потягах Інтерсіті.

Раніше ми писали, що «Укрзалізниця» відкрила цілодобові «Пункти незламності» на 92 вокзалах України.

Фото: телеграм-канал УЗ

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Лондоні презентували фільм про ДСНС, який зняв британський режисер

Опубліковано

Документальний фільм «На лінії вогню» про українських рятувальників представив британський фонд Fire Aid разом із Лондонською пожежною бригадою.

Про це повідомили в ДСНС України.

«Фільм став емоційним нагадуванням про важливість міжнародної солідарності у підтримці українських рятувальників, які невпинно працюють, ризикуючи життям, заради порятунку інших», — написали в ДСНС.

Стрічку про роботу ДСНС під час війни зняв режисер Едвард Метьюз після пропозиції від фонду Fire Aid.

Читайте також: Вчаться пиляти дрова та знімати кіно: як режисерка перетворила стару хату на резиденцію для молоді

Фото: сайт ДСНС

Роботу презентували у культурному центрі Сомерсет-хаус. Показ відвідали представники пожежно-рятувальних організацій Британії, міжнародні партнери, дипломати, а також делегація ДСНС України.

Довідка про Fire Aid

Fire Aid допомагає рятувальникам з України уже понад десять років. Після повномасштабного вторгнення сторони посилили співпрацю. За останні три роки фахівці ДСНС отримали пожежні автомобілі, катери, комплекти дихальних апаратів, тепловізійні камери, генератори та засоби індивідуального захисту.

Нагадаємо, що в київському метро українські рятувальники провели масштабні навчання (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС

Коментарі

Читати далі