Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка

Експартнер Uber завойовує ринок таксі: історія Cab про жінок за кермом та водіїв-«бомбіл»

Опубліковано

Ринок таксі в Україні пройшов довгий етап свого розвитку. Від «полювання» рукою за машиною прямо на дорозі — до зручного мобільного додатку. Таксі-гіганти, такі як Uber, Bolt та Uklon, сьогодні захопили всіх клієнтів, і конкурувати з ними — річ не проста. Втім можлива. Це доказує сервіс таксі Cab.

Не так давно киянам почала пропонувати послуги з перевезень нова компанія Cab. Свій шлях вона розпочала з партнерства з Uber, а тепер готова з ними конкурувати. Вони розповіли нам, як влаштований ринок таксі, чому так важко знайти адекватних водіїв та чому жінок рідко можна зустріти за кермом «кебу».

Максим Карпенко,
Максим Карпенко,

керівник з розвитку продукту компанії Cab, працював у компанії від початку її існування

Uber дав старт новому бізнесу

Uber сьогодні є одним з гігантів у світі послуг таксі. У США вони діють як сервіс з координації між людьми: хтось кудись їде у своїх справах і дорогою підбирає пасажирів. Тобто, їде умовний Іван на роботу, підвозить когось і «відбиває» вартість пального і ще трохи зверху. В Україні це спрацювало трохи інакше. Окрім водіїв на своєму авто, в Uber з’явилися партнерські автопарки з найманими водіями.

Фактично у 2016-му в Україні з’явився не лише Uber, а й новий вид бізнесу. Ти створюєш невеликий автопарк, підключаєшся до партнерства, а тобі велика компанія продає замовлення за якийсь невеликий відсоток. Ось під цю нову концепцію ми створили свою компанію — зі своїм автопарком, щоб працювати у Києві.

Тоді таксували переважно на поганих старих авто. У кращому випадку це був Lanos, в гіршому  — «Жигулі» або дуже старі іномарки. Часто використовували для роботи в таксі нерозмитнені автівки. Ми ж порахували, що вигідно і нові купити: недорогого класу, але якісні. Купили десяток німецьких Volkswagen — і приєдналися до партнерства з Uber.

Нас скрізь шукали й «гуглили»

Ось так ми певний час працювали й дуже скоро почали отримувати позитивні відгуки. Справді, клієнти хотіли викликати саме наші машини. Тобто, хтось умовно викликає таксі разів 20-30 на місяць, коли їде на роботу, і бачить, що часто до нього приїжджає Lanos, а іноді — новий Volkswagen. Прибуває чиста машина з адекватним водієм, і потім йому хочеться викликати саме таку автівку. Але він через додаток Uber цього зробити не може.

Люди «гуглили», намагалися нас якось знайти. З’явився потік охочих, кому цікаві наші послуги. Стало зрозуміло, що з цим попитом треба щось робити — запускаємо своє таксі White Cab.

Перша версія додатку була “заглушкою”

Запуск повноцінної версії додатку сервісу таксі Cab ми планували на кінець весни 2020 року. Але через обмеження роботи громадського транспорту ми запустили урізану версію Cab на 2 місяці раніше, щоб користувачі мали змогу користуватися нашими послугами зі знижкою 50%. 

Додаток мав мінімум функціоналу: там був лише номер телефона та кнопка виклику. Пасажир телефонував у кол-центр, замовляв автівку. Якщо в нього було інстальовано додаток, їхав вдвічі дешевше. 

Мобільний додаток сервісу таксі Cab
Мобільний додаток таксі Cab

Нам потрібні круті водії

Купити десять автомобілів було для нас не найбільшою проблемою: це умовні 150 тисяч доларів. Тобто, маючи гроші можна купити хоч тисячу машин. Важче було посадити на них адекватних водіїв, які не розіб’ють твоє авто, будуть нормально комунікувати з пасажирами, добре водити.

Річ у тім, що після розпаду Радянського союзу професія таксиста зникла. З’явився такий термін як «бомбіла» — це просто люди, які на своєму автомобілі таксують. У 90-тих роках це звучало як «бомблять» — підробляють на власній машині. На той момент вони займали значну частину ринку.

Коли ти приватна особа на своєму автомобілі, ти вважаєш, що ти цар в цій ситуації. Твій автомобіль — твої правила. Значить ти можеш палити, мати брудне авто, а якщо пасажиру не сподобалося — свої претензії він нікому, крім тебе, не може висловити. Тому сьогодні знайти серед них людей, що готові їздити 60 км на годину, приїжджати вчасно, не грубіянити пасажирові — було не просто.

Був водієм — а став HR

Ми дуже багатьох людей пропускали через себе. Умовно, зі ста людей лише кілька залишалися в нас працювати. Мабуть, це через те, що в нас досить серйозна система відбору і контролю роботи водіїв. Починаючи від базових речей: водійські права, щонайменше три роки активного стажу водіння, вік від 25 до 55.

Є також психологічний відбір, адже не всі люди розуміють, що вони у сфері послуг. А ця ніша передбачає «золоте правило», що клієнт завжди правий, навіть коли це не так. Але таксисти часто дуже запальні, вони до цього ставляться зі своєї дзвіниці. 

У нас є людина, яка займається підбором водіїв, вона сама спочатку прийшла працювати в компанію водієм. Просто є люди з потенціалом, і він як ніхто інший знав, яким повинен бути водій. З одного боку, він розуміє водіїв, а з іншого — до чого треба прагнути.

Перед кожною зміною — фотоперевірка

Виходячи на зміну водій завантажує 14 фотографій: автомобіля, салону, багажника, документів. Вони це роблять щоранку, і наші працівники «в ручну» ці фото перевіряють.

Ступінь сприйняття чистоти автомобіля в оператора й у водія не завжди збігаються. Оператор дзвонить і каже: «Вибачте, поїдьте помийте машину і перефотографуйте». Або скаржиться, що погано видно документи чи в багажнику якісь порожні пакети. Авто має бути порожнім, бо буває таксі викликає сім’я з чотирьох людей з трьома валізами. Потрібно запхати все в багажник, а там, умовно, лежить комплект зимової гуми.

автомобіль служби таксі Cab
Автомобілі таксі Cab

Таксистки не затримуються

Жінки-водійки в нас сьогодні не працюють, хоча раніше були. Ми нікого не звільняли, як правило, вони працювали якийсь час і йшли. Хтось скаржився, що пристають пасажири, інші говорили, що таксувати важко. 

Для нас важливим моментом є безпека водіїв-жінок, в першу чергу. Це проблема не тільки таксі-сектора, а загалом. Можливо, питання безпеки і є головною причиною того, що жінку за кермом таксі зустрінеш не часто. Хоча жінки впевнено опанували більшість сфер уже давно.

Водіям дали спецзавдання

З вересня цього року ми запустили нову послугу Just: в ній вартість поїздки залежать від потреб клієнта. Тариф змінюється залежно від того, скільки пасажирів їде і чи є в них багаж. Додатково сплачують за проміжні зупинки, дитяче крісло та перевезення тварин.

Фактично пасажир сам вибирає послуги, за які буде платити, і ціна поїздок поодинці й без багажу стартує від 27 гривень. Кожен наступний кілометр — 5,5 грн, додатковий пасажир — 18 грн, ще стільки ж за використання багажника (в салон без доплати можна взяти ручну поклажу).

Сьогодні такого немає в наших конкурентів, і це цікаво для пасажирів. Такі тарифи були обдумані. Перед тим, як їх встановити, ми дали завдання нашим водіям порахувати, скільки пасажирів їдуть в поїздці. З’ясувалося, що в 70% випадків вони перевозять одну людина, ще у 20% — двох, і лише в 10% — трьох, чотирьох людей. Таким чином ми порахували, що ціна поїздок буде вигідною для 70% пасажирів. А значить, простимулює попит. 

Навіщо ще одне таксі?

Поки у нас досить лояльна аудиторія. Хоча є і скептично налаштовані люди, які реагують на наші публікації в інтернеті. Багато таких відгуків типу: «Навіщо нам ще одне таксі?» або «Ви не протримаєтеся й пів року», а ціни, за їхніми словами, «це агресивний маркетинг, і за фактом там тільки одна машина їздить по 27 гривень». Але це природна реакція, і, до того ж інформація не відповідає дійсності, тому особливого стресу для нашої команди не створює.

Але, дійсно, це звучить нереалістично — поїздки за 27 гривень. Тому що, якщо спостерігати за ситуацією розвитку ринку, то середня вартість поїздки на таксі у 2020 році приблизно така ж, як у 2016 році, — приблизно 90 гривень. Незмінна ціна за ці роки свідчить про те, що на ринку працюють два трансконтинентальні гіганти, які «вливають» великі гроші, дотують ринок. І ось нам доводитися конкурувати з ними.

Одна з важливих переваг таксі Cab — у нас є кол-центр з «живими» людьми. З ними можна поговорити телефоном, а не просто відправити скаргу в додатку й чекати відповіді. І люди телефонують. Скаржаться на стандартні проблеми: довго їхала машина, приїхала не туди або не вчасно, чи було далеко йти. Але це не критичні проблеми, це радше даність послуги.

Окупитися не так просто

Ми ставимо собі за мету здобути 2-3% ринку таксі в Україні. Це хороший показник для локальної компанії, але й не такий великий: Uklon до приходу Uber (судячи з відкритих джерел інформації) займав 50% ринку.  Компанії у низькомаржинальній сфері, як наша, виходять на окупність через 5 років і більше. Головний фактор успіху — це присутність на ринку весь час, комунікація з аудиторією, якісні послуги та нормальна цінова політика.

Планів у нас багато, хочемо вийти з Києва на інші міста-мільйонники. Компанії за типом нашої мають багато шляхів розвитку — від підключення багатьох партнерів в одному місті до роботи за межами країни. Також можна продати готове програмне забезпечення або створити подібне на замовлення. Ми, власне, поки не розглядаємо такий шлях розвитку компанії, але це приклад, як може рухатися компанія з таким досвідом.

29.09.2020

Економіка

На Хмельниччині відкрили для руху об’їзну дорогу-довгобуд із 16-річною історією

Опубліковано

На Хмельниччині завершили будівництво обходу м.Дунаївці на Хмельниччині та вже відкрили рух новою дорогою. Про це повідомляє пресслужба Укравтоддору.

Відтепер на дорозі Н-03 з Житомира до Чернівців для руху відкриті нові 7,72 км обходу міста Дунаївців. Три черги зведення об’їзної дороги затягнулося на довгих 16 років.

«Успішно завершили ще одну 16-річну історію будівництва – сьогодні відкрито рух об’їздом міста Дунаївці. У цьому році в рамках Великого будівництва Укравтодор будує десяток об’їзних міст ще більше 20 – ремонтуються. Робимо рух дорогами країни зручнішим та безпечнішим», –зазначили в Укравтодорі.

Читайте також: На Франківщині відкрили проїзд новим мостом через Дністер

Історія будівництва

Будівництво І черги обходу на ділянці дороги Т-23-08 Гуків – Дунаївці – Могилів-Подільський – державна дорога Н-03 Житомир – Чернівці було розпочато ще у далекому 2004 році і лише через чотири роки 2,7 км автодороги було завершено. Вартість робіт склала 21,5 млн. гривень.

До наступної ІІ черги, протяжністю 1,9 км, приступили у тому ж таки 2008, а ось закінчити вдалося аж за десять років – у 2018. Участь області в митному експерименті, коли частина коштів від перевиконання плану митних зборів направлялася на будівництво та ремонт доріг, дала можливість нарешті  завершити цю ділянку, вартість якої на той час склала 35 млн. гривень.

А цілковитого завершення об’єкта жителі міста Дунаївці дочекалися лише цього року – завдяки рекордному фінансуванню в рамках проєкту «Велике будівництво». На будівництво ІІІ черги обходу м. Дунаївці, протяжністю 3,12 км у 2020 році спрямовано 206 млн гривень.

Добудова цієї ділянки автошляху нарешті розвантажила рух містом, адже транзитний транспорт вже не їхатиме через його центр, де інтенсивність руху складає майже 10 тис. автомобілів за добу.

Чим цікава фінішна ділянка обходу?

На дорозі зведено дві транспортні розв’язки типу «коло» із сучасним освітленням, влаштовано зупинкові смуги, встановлено бар’єрне огородження. На окремих ділянках ще встановлюють нові дорожні знаки, влаштовують дорожню розмітку.

Перед введенням в експлуатацію майже 8 км обходу м. Дунаївці, оновили за технологією «Сларі-Сіл» верхній шар покриття на І черзі, який за багато років зазнав незначних руйнувань.

Всього в 2020 році Укравтодор ремонтує 66,5 км дороги Н-03 у Житомирській, Хмельницькій та Чернівецькій областях. Дорога протяжністю 350 км, виходить до кордону з Румунією.

Фото:

Читати далі

Економіка

В Україну прибув контейнерний поїзд з Китаю за новим маршрутом

Опубліковано

На станцію «Київ-Ліски» прибув перший контейнерний поїзд за новим маршрутом: Китай-Казахстан-Росія-Білорусь-Україна.

Про це повідомили у пресслужбі Укрзалізниці.

Зазначається, що у складі поїзда 41 контейнер із холодильним устаткуванням. Поїзд був у дорозі 19 діб. Тепер Укрзалізниця веде роботу щодо забезпечення курсування поїзда раз на тиждень, а згодом, за наявності достатнього вантажу, частоту курсування буде збільшено і відправлення відбуватиметься за чітким графіком.

Онлайн-сервіс замовлень

У компанії також планують розробити онлайн-сервіс, щоб саме через електронний майданчик клієнти могли замовити контейнерне місце у поїзді і оплатити послугу онлайн за аналогією придбання квитків на пасажирські поїзди.

Читайте також: Корисні ласощі: 8 українських брендів, від яких потече слинка

Контейнерні перевезення становлять 2,3 % у загальних обсягах перевезень вантажів залізничним транспортом України. Наразі територією України на регулярній основі курсує 36 контейнерних поїздів, організованих Укрзалізницею.

Довідка

Прямі контейнерні поїзди з Китаю до України територією чотирьох країн почали курсувати з 8 червня 2020 року. За цей час прибуло вже 13 поїздів.

Читайте такожДе купити український рюкзак? 7 наших крутих брендів

Нагадаємо, Україна планує збільшити агроекспорт у Китай.

Як ми повідомляли раніше, китайська компанія планує звести зерноперевантажувальний комплекс на Одещині.

Головне фото: uz.gov.ua.

Читати далі

Економіка

Харків отримав перший низькопідлоговий тролейбус «Богдан» (ФОТО)

Опубліковано

Харків отримав перший низькопідлоговий «Богдан» із 49-ти, закуплених за кредитні кошти від Європейського інвестиційного банку. Про це повідомляє пресслужба корпорації.

Як зазначається, покупка стала можливим завдяки участі Харкова у проекті «Міський громадський транспорт України» (UUPTP), що є рамковим кредитом від ЄІБ. В межах проекту місто отримало 10 млн євро кредиту на оновлення тролейбусного парку.

Харків є одним із 11-ти міст, де оновлюється рухомий склад завдяки залученим коштам від ЄІБ.Окрім кредиту ЄІБ на придбання нових тролейбусів, профінансована Європейським Союзом технічна підтримка (3.5 млн євро) у межах цього проекту допомагає Міністерству інфраструктури й містам-учасникам у впровадженні європейських стандартів для підтримки сталої міської мобільності.

Читайте також: Київ отримав 50 сучасних низькопідлогових автобусів (ФОТО)

Чим особливий тролейбус?

Тролейбус для Харкова виготовило дочірнє підприємство «Автоскладальний завод №1» ПАТ «Автомобільна компанія «Богдан Моторс». Згідно з графіком поставки, 49 одиниць тролейбусів прибуватимуть до Харкова до кінця 2021 року. Вся партія включатиме 12 двосекційних та 37 односекційних тролейбусів.

Також впровадження цього Проєкту є одним із головних кроків виконання Плану дій зі сталого енергетичного розвитку і клімату Харкова, покликаного до 2030 р. скоротити в місті викиди СО2 не менше ніж на 30%.

Фото: facebook.com/BogdanBusPlant

Читати далі

Економіка

Шість українських доріг зроблять приватними: що це означає

Опубліковано

В Україні планують запустити перші пілотні проєкти державно-приватного партнерства в автодорожній галузі, передавши в концесію шість автодоріг.

Про це повідомляє Економічна правда з посиланням на “Інтерфакс-Україна”.

Які українські дороги можуть стати приватними?

Першими для реалізації ДПП будуть запропоновані:

– ділянка дороги М-03 від Борисполя до Полтави;

– ділянка дороги М-06 від Києва до Рівного;

– маршрут від Дніпра до Кривого Рогу і Миколаєва (М-04, Н-11);

– маршрут Ягодин – Ковель – Луцьк (М-07, М-19);

– маршрут Харків – Дніпро – Запоріжжя (М-29, M-04, M-18);

– ділянка дороги М-14 від Херсона до Миколаєва.

Що зміниться?

Приватний інвестор візьме на себе зобов’язання оновлювати і розвивати існуючу дорогу, а з Дорожнього фонду виділятимуться кошти на підтримку інвестора за умови дотримання ним усіх зобов’язань за якістю утримання дороги.

Замість справляння плати за проїзд планується, що інвестор буде заробляти за рахунок розвитку придорожньої інфраструктури: АЗС, закладів громадського харчування, рекламних площ і т.д.

Читайте також: На Миколаївщині побудували 66 км бетонної дороги (ФОТО)

У Мінінфраструктури припускають, що реалізація всієї програми дозволить в середньостроковій перспективі залучити понад 9 млрд доларів приватних інвестицій у відновлення і утримання більше 4500 кілометрів автомобільних доріг державного значення.

Презентувати першу програму державно-приватного партнерства в секторі автомобільних доріг планують в Києві 29 жовтня 2020 року.

А що таке концесія?

Концесія – це форма державно-приватного партнерства, що передбачає передачу об’єктів державної власності (таких як дороги, аеропорти, підприємства тощо) у тимчасове користування приватним підприємствам.

Для держави концесія цікава тим, що залучаються кошти приватної компанії, але держава зберігає контроль над самим об’єктом концесії. Також завдяки компанії-концесіонеру об’єкт може підвищити свою конкурентну спроможність і посилити якість послуг. 

Сам концесіонер отримує державні гарантії повернення значної частини тих коштів, які він вклав та розподіл ризиків.

У 2020 році в Україні вже почали передавати у концесію великі об’єкти — першим став Херсонський морський порт. Його отримала компанія «Рисоіл-Херсон», яка інвестує у розвиток порту близько 300 млн грн. Ще понад 18 млн грн буде вкладено в місцеву інфраструктуру, переконують в уряді. Пізніше порт «Ольвія» у Миколаєві теж передали у концесію.

Фото: cfts.org.ua

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.