Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Економіка і бізнес

Експартнер Uber завойовує ринок таксі: історія Cab про жінок за кермом та водіїв-«бомбіл»

Опубліковано

Ринок таксі в Україні пройшов довгий етап свого розвитку. Від «полювання» рукою за машиною прямо на дорозі — до зручного мобільного додатку. Таксі-гіганти, такі як Uber, Bolt та Uklon, сьогодні захопили всіх клієнтів, і конкурувати з ними — річ не проста. Втім можлива. Це доказує сервіс таксі Cab.

Не так давно киянам почала пропонувати послуги з перевезень нова компанія Cab. Свій шлях вона розпочала з партнерства з Uber, а тепер готова з ними конкурувати. Вони розповіли нам, як влаштований ринок таксі, чому так важко знайти адекватних водіїв та чому жінок рідко можна зустріти за кермом «кебу».

Максим Карпенко,
Максим Карпенко,

керівник з розвитку продукту компанії Cab, працював у компанії від початку її існування

Uber дав старт новому бізнесу

Uber сьогодні є одним з гігантів у світі послуг таксі. У США вони діють як сервіс з координації між людьми: хтось кудись їде у своїх справах і дорогою підбирає пасажирів. Тобто, їде умовний Іван на роботу, підвозить когось і «відбиває» вартість пального і ще трохи зверху. В Україні це спрацювало трохи інакше. Окрім водіїв на своєму авто, в Uber з’явилися партнерські автопарки з найманими водіями.

Фактично у 2016-му в Україні з’явився не лише Uber, а й новий вид бізнесу. Ти створюєш невеликий автопарк, підключаєшся до партнерства, а тобі велика компанія продає замовлення за якийсь невеликий відсоток. Ось під цю нову концепцію ми створили свою компанію — зі своїм автопарком, щоб працювати у Києві.

Тоді таксували переважно на поганих старих авто. У кращому випадку це був Lanos, в гіршому  — «Жигулі» або дуже старі іномарки. Часто використовували для роботи в таксі нерозмитнені автівки. Ми ж порахували, що вигідно і нові купити: недорогого класу, але якісні. Купили десяток німецьких Volkswagen — і приєдналися до партнерства з Uber.

Нас скрізь шукали й «гуглили»

Ось так ми певний час працювали й дуже скоро почали отримувати позитивні відгуки. Справді, клієнти хотіли викликати саме наші машини. Тобто, хтось умовно викликає таксі разів 20-30 на місяць, коли їде на роботу, і бачить, що часто до нього приїжджає Lanos, а іноді — новий Volkswagen. Прибуває чиста машина з адекватним водієм, і потім йому хочеться викликати саме таку автівку. Але він через додаток Uber цього зробити не може.

Люди «гуглили», намагалися нас якось знайти. З’явився потік охочих, кому цікаві наші послуги. Стало зрозуміло, що з цим попитом треба щось робити — запускаємо своє таксі White Cab.

Перша версія додатку була “заглушкою”

Запуск повноцінної версії додатку сервісу таксі Cab ми планували на кінець весни 2020 року. Але через обмеження роботи громадського транспорту ми запустили урізану версію Cab на 2 місяці раніше, щоб користувачі мали змогу користуватися нашими послугами зі знижкою 50%. 

Додаток мав мінімум функціоналу: там був лише номер телефона та кнопка виклику. Пасажир телефонував у кол-центр, замовляв автівку. Якщо в нього було інстальовано додаток, їхав вдвічі дешевше. 

Мобільний додаток сервісу таксі Cab
Мобільний додаток таксі Cab

Нам потрібні круті водії

Купити десять автомобілів було для нас не найбільшою проблемою: це умовні 150 тисяч доларів. Тобто, маючи гроші можна купити хоч тисячу машин. Важче було посадити на них адекватних водіїв, які не розіб’ють твоє авто, будуть нормально комунікувати з пасажирами, добре водити.

Річ у тім, що після розпаду Радянського союзу професія таксиста зникла. З’явився такий термін як «бомбіла» — це просто люди, які на своєму автомобілі таксують. У 90-тих роках це звучало як «бомблять» — підробляють на власній машині. На той момент вони займали значну частину ринку.

Коли ти приватна особа на своєму автомобілі, ти вважаєш, що ти цар в цій ситуації. Твій автомобіль — твої правила. Значить ти можеш палити, мати брудне авто, а якщо пасажиру не сподобалося — свої претензії він нікому, крім тебе, не може висловити. Тому сьогодні знайти серед них людей, що готові їздити 60 км на годину, приїжджати вчасно, не грубіянити пасажирові — було не просто.

Був водієм — а став HR

Ми дуже багатьох людей пропускали через себе. Умовно, зі ста людей лише кілька залишалися в нас працювати. Мабуть, це через те, що в нас досить серйозна система відбору і контролю роботи водіїв. Починаючи від базових речей: водійські права, щонайменше три роки активного стажу водіння, вік від 25 до 55.

Є також психологічний відбір, адже не всі люди розуміють, що вони у сфері послуг. А ця ніша передбачає «золоте правило», що клієнт завжди правий, навіть коли це не так. Але таксисти часто дуже запальні, вони до цього ставляться зі своєї дзвіниці. 

У нас є людина, яка займається підбором водіїв, вона сама спочатку прийшла працювати в компанію водієм. Просто є люди з потенціалом, і він як ніхто інший знав, яким повинен бути водій. З одного боку, він розуміє водіїв, а з іншого — до чого треба прагнути.

Перед кожною зміною — фотоперевірка

Виходячи на зміну водій завантажує 14 фотографій: автомобіля, салону, багажника, документів. Вони це роблять щоранку, і наші працівники «в ручну» ці фото перевіряють.

Ступінь сприйняття чистоти автомобіля в оператора й у водія не завжди збігаються. Оператор дзвонить і каже: «Вибачте, поїдьте помийте машину і перефотографуйте». Або скаржиться, що погано видно документи чи в багажнику якісь порожні пакети. Авто має бути порожнім, бо буває таксі викликає сім’я з чотирьох людей з трьома валізами. Потрібно запхати все в багажник, а там, умовно, лежить комплект зимової гуми.

автомобіль служби таксі Cab
Автомобілі таксі Cab

Таксистки не затримуються

Жінки-водійки в нас сьогодні не працюють, хоча раніше були. Ми нікого не звільняли, як правило, вони працювали якийсь час і йшли. Хтось скаржився, що пристають пасажири, інші говорили, що таксувати важко. 

Для нас важливим моментом є безпека водіїв-жінок, в першу чергу. Це проблема не тільки таксі-сектора, а загалом. Можливо, питання безпеки і є головною причиною того, що жінку за кермом таксі зустрінеш не часто. Хоча жінки впевнено опанували більшість сфер уже давно.

Водіям дали спецзавдання

З вересня цього року ми запустили нову послугу Just: в ній вартість поїздки залежать від потреб клієнта. Тариф змінюється залежно від того, скільки пасажирів їде і чи є в них багаж. Додатково сплачують за проміжні зупинки, дитяче крісло та перевезення тварин.

Фактично пасажир сам вибирає послуги, за які буде платити, і ціна поїздок поодинці й без багажу стартує від 27 гривень. Кожен наступний кілометр — 5,5 грн, додатковий пасажир — 18 грн, ще стільки ж за використання багажника (в салон без доплати можна взяти ручну поклажу).

Сьогодні такого немає в наших конкурентів, і це цікаво для пасажирів. Такі тарифи були обдумані. Перед тим, як їх встановити, ми дали завдання нашим водіям порахувати, скільки пасажирів їдуть в поїздці. З’ясувалося, що в 70% випадків вони перевозять одну людина, ще у 20% — двох, і лише в 10% — трьох, чотирьох людей. Таким чином ми порахували, що ціна поїздок буде вигідною для 70% пасажирів. А значить, простимулює попит. 

Навіщо ще одне таксі?

Поки у нас досить лояльна аудиторія. Хоча є і скептично налаштовані люди, які реагують на наші публікації в інтернеті. Багато таких відгуків типу: «Навіщо нам ще одне таксі?» або «Ви не протримаєтеся й пів року», а ціни, за їхніми словами, «це агресивний маркетинг, і за фактом там тільки одна машина їздить по 27 гривень». Але це природна реакція, і, до того ж інформація не відповідає дійсності, тому особливого стресу для нашої команди не створює.

Але, дійсно, це звучить нереалістично — поїздки за 27 гривень. Тому що, якщо спостерігати за ситуацією розвитку ринку, то середня вартість поїздки на таксі у 2020 році приблизно така ж, як у 2016 році, — приблизно 90 гривень. Незмінна ціна за ці роки свідчить про те, що на ринку працюють два трансконтинентальні гіганти, які «вливають» великі гроші, дотують ринок. І ось нам доводитися конкурувати з ними.

Одна з важливих переваг таксі Cab — у нас є кол-центр з «живими» людьми. З ними можна поговорити телефоном, а не просто відправити скаргу в додатку й чекати відповіді. І люди телефонують. Скаржаться на стандартні проблеми: довго їхала машина, приїхала не туди або не вчасно, чи було далеко йти. Але це не критичні проблеми, це радше даність послуги.

Окупитися не так просто

Ми ставимо собі за мету здобути 2-3% ринку таксі в Україні. Це хороший показник для локальної компанії, але й не такий великий: Uklon до приходу Uber (судячи з відкритих джерел інформації) займав 50% ринку.  Компанії у низькомаржинальній сфері, як наша, виходять на окупність через 5 років і більше. Головний фактор успіху — це присутність на ринку весь час, комунікація з аудиторією, якісні послуги та нормальна цінова політика.

Планів у нас багато, хочемо вийти з Києва на інші міста-мільйонники. Компанії за типом нашої мають багато шляхів розвитку — від підключення багатьох партнерів в одному місті до роботи за межами країни. Також можна продати готове програмне забезпечення або створити подібне на замовлення. Ми, власне, поки не розглядаємо такий шлях розвитку компанії, але це приклад, як може рухатися компанія з таким досвідом.

Коментарі

Економіка і бізнес

На Київщині ветеран відкрив екологічну майстерню з унікальними деревʼяними іграшками

Опубліковано

На Київщині з’явився новий ветеранський бізнес — екологічна майстерня «Funny owls», заснована колишнім військовим Андрієм Смиком.

Про це повідомили в Ірпінській міськраді.

Про ветерана

Андрій — професійний снайпер, який із 2014 року брав участь у бойових діях, захищав Київщину, Харківщину та Донеччину. Через отримані поранення у 2023 році він повернувся до рідного Ірпеня й вирішив започаткувати власну справу.

Про майстерню

Майстерню «Funny owls» Андрій заснував улітку 2024 року. Разом із командою вони виготовляють екологічні товари: дитячі іграшки, кухонне приладдя, підставки під телефони, підсвічники, пазли та навіть речі на замовлення.

Читати також: Як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО)

«Це не просто бізнес, а спосіб підтримати інших військових і показати, що життя після війни триває», — говорить Андрій.

Для військових і їхніх родин у майстерні діє знижка 30% на всі товари.

Нагадаємо, що у Києві на Вокзальній відкрили оновлений безбарʼєрний «МакДональдз».

Фото обкладинки: «Funny owls».

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Кияни можуть перевірити витрати тепла свого будинку: як це зробити

Опубліковано

Онлайн-сервіс TEPLO.ORG.UA, створений Київтеплоенерго, допомагає жителям багатоповерхівок проаналізувати витрати енергії та споживання тепла у своєму будинку. Система охоплює дані про 9,4 тисячі будинків столиці.

Про це повідомляють на сайті сервісу.

Що показує сервіс?

Достатньо ввести адресу будинку, і ви побачите:

  • обсяги тепла, яке споживає будинок в опалювальний сезон;
  • структуру споживання;
  • встановлені прилади обліку;
  • опалювальні площі;
  • джерело, що постачає тепло до будинку.

Читати також: Енергонезалежність України: у Києві відбувся перший Форум Теплоенергетичного кластера

Що робити, якщо ваш будинок споживає забагато?

Сервіс дозволяє порівняти витрати тепла із аналогічними будинками. Якщо показники вищі за середні, мешканці можуть використати технічні рішення, сучасні технології або обладнання для зменшення витрат.

На сайті також доступна інформація про програми енергоефективності та умови участі у них.

Скористатися ним можна тут.

Нагадаємо, що у Києві та регіонах побудують «розумні» електромережі: що це значить.

Фото обкладинки: Олег Осадчий.

Коментарі

Читати далі

Економіка і бізнес

Як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО)

Опубліковано

Киянка Антоніна Борисюк 15 років працювала другою режисеркою, але мріяла про власний бізнес. У 2021 році вона відкрила власну кіностудію, де вже зняли рекламу для Disney і фотографують для Київстару та Нової пошти. Історію Антоніни ми розповіли у випуску на ютуб-каналі ШоТам.

Шлях до успіху

Антоніна Борисюк з дитинства мріяла про режисуру — в школі організовувала свята й концерти. Потім вона навчалася кіномистецтва в університеті та загорілася підприємництвом. У 20 років відкрила маленький неприбутковий магазин, тому він швидко закрився. Згодом вона спробувала започаткувати онлайн-магазин одягу, але і цього разу не вийшло.

«Це був дуже дорогий урок, але саме він дав мені навичку прораховувати фінансові ризики та найгірші сценарії, а для ведення бізнесу це важливо», — ділиться Антоніна Борисюк.

На тлі спроб бізнесу кар’єра йшла вгору, і з помічниці режисера дівчина стала другою режисеркою. Працювала з режисерами з усіх куточків світу, але хотіла розвиватися в Україні.

Читайте також: Як Іванка Білоус врятувала реліквійні сорти квасолі та насіння під час війни (ВІДЕО)

Розвиток своєї справи в кіно та рекламі

«У моєму творчому доробку понад 700 рекламних роликів, 100 з яких було знято для міжнародного ринку, і 30 серіалів і три повнометражні фільми, серед яких один за участі Жана Рено. За час роботи в кіноіндустрії я отримала безцінний досвід і познайомилася з великою кількістю українських та іноземних фахівців кіноіндустрії», — сказала режисерка.

З досвідом Антоніна зрозуміла — в Україні майже нема інфраструктури кіно та реклами. Аби зняти рекламний ролик, більшість декорацій вона будувала з нуля. Так і народилася ідея поєднати кіно та бізнес і відкрити інтер’єрну кіностудію. Від задуму до реалізації минуло аж три роки: Тоня збирала кошти та відточувала концепцію. Дизайн робила разом із чоловіком. А в листопаді 2021 року дівчина відкрила першу залу кіностудії.

Серед клієнтів студії були такі компанії як Нова Пошта та McDonald’s, а також Міністерство оборони України.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як дівчина розвивала свій бізнес після 24 лютого 2022 року, і як подалася на проєкт для жінок «Відважна 2» та отримала 500 000 гривень, дивіться на ютуб-каналі ШоТам.

Нагадаємо, що підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі