Суспільство
Екологічний Великдень: як провести свято без шкоди для довкілля
Великдень – це особливе християнське свято, яке відзначають у кожній українській родині. Сім’я збирається разом, фарбує крашанки, пече паски та частується смаколиками. Але Великдень – це не привід забувати про екологію. Зверніть увагу, наскільки наповнені смітники після святкування! Тому у свято світла і добра, не забудьте попіклуватись і про нашу планету. Разом з екоактивісткою та блогеркою Маріанною Бойко ми підготували практичні поради, як провести святкування без шкоди для довкілля.
Маріанна Бойко
Блогерка, експертка з екологічних та сталих звичок. Авторка книги «104 дні без поліетилену», яка вийшла у вересні 2020 року
1. Не забувайте про відповідальне споживання
Відмова від зайвого – те, що потрібно під час свят. Перед святами в магазинах просто величезні черги, люди набирають повні кошики продуктів, половину з яких – викидають. Тому дуже важливо запланувати святковий стіл заздалегідь, скласти список необхідних товарів. І обов’язково йдіть в магазин ситими – так ви не купите зайвого. Якщо ви не можете повністю відмовитись від м’яса, то хоча б зменшіть кількість м’ясних страв на столі. Адже його виробництво є причиною викидів парникових газів в атмосферу.
Під час покупок, уникайте кількість пластикового пакування та пакетів. Для продуктів використовуйте багаторазові мішечки. Не збирайте зайве сміття у своєму будинку. Не шукайте магазинні паски у красивому упакуванні. Набагато краще повернутись до давніх традицій, зібратись усією сім’єю на Великдень та приготувати смаколики власноруч.
Читайте також: Чим замінити пакет? 8 брендів, які роблять екологічні альтернативи
2. Використовуйте органічні засоби під час прибирання
Свята – це не тільки покупки та приготування свят, а й генеральне прибирання своєї оселі. Це чудова можливість відмовитись від зайвих речей і впустити в своє життя щось нове. Виберіть ті речі, якими не користуєтесь з різних причин і розділіть їх на три категорії – ті, що можна носити, але їх потрібно підшити чи вивести плями; ті, які носити не можна, але їх можна переробити і дати нове життя; ті, які точно не знадобляться і їх необхідно віддати у спеціальні пункти. Ви можете зробити добру справу, віддавши непотрібне у організації, які приймають вживані речі. Це може бути благодійний магазин “Ласка”, банк речей, благодійний фонд “Карітас” чи швейний кооператив ReSew. Ваше завдання – позбавитись від якомога більше речей.
Читайте також: Благодійність: куди віддати непотрібні речі у Києві
Крім того, при прибиранні оселі варто користуватись нешкідливими засобами. Побутова хімія, окрім шкоди для довкілля, небезпечна і для вашого здоров’я. Якщо користуватись нею у закритому приміщенні, можна подразнити носоглотку та отримати токсичний вплив на дихальні шляхи. Замість побутової хімії можна використовувати підручні засоби, які є у вас вдома, наприклад: соду, оцет, гірчицю, лимонну кислоту, сіль і тверде натуральне мило. Або ви можете придбати екологічні засоби. Тут варто уникати в складі фосфатів, хлору, мікропластику та ароматизаторів. На екологічних засобах українського виробництва є маркування, подібне до журавлика, що означає екологічну сертифікацію, а на іноземних засобах найчастіше зображена емблема “Євролисток”.
3. Уникайте наліпок та пластикових обгорток для писанок
Останнім часом стало модно купувати пластикові наліпки і прикрашати ними яйця на Великдень. Але ж такі декорації не переробляються і тисячі років будуть лежати на сміттєзвалищі. До того ж, ще й з образами Святих. Виглядають такі крашанки не дуже естетично. Згадайте лише, як наші бабусі фарбували яйця у коричневий колір у лушпинні цибулі. Можна використовувати природні барвники для отримання різних кольорів:
- Червоний колір – вже варені яйя опустіть на півгодини у сік з буряка чи журавлини. Чим довше триматимете, тим яскравішим буде колір.
- Жовтий колір – зробіть відвар з куркуми, а потім зваріть у ньому яйця. Також фарбувальний розчин можна приготувати з цедри лимонів, моркв’яного соку, апельсинів і молодих березових листочків.
- Зелений колір – візьміть сушений чи заморожений шпинат, петрушку, кроп чи базилік. Уварюйте трави на повільному вогні, а після чого зваріть у ньому яйця.
- Синій колір – візьміть дрібнопорізану червону чи фіолетову капусту та залийте кип’яченою водою. Потримайте у цьому розчині яйце. Чим довше тримати – тим яскравіший та глибший колір вийде.
Щоб зробити гарні писанки на Великдень – увімкніть креатив.
Ви можете використати різні підручні матеріали – нитки, рис, гілки, листя та квіти. Прикріпіть до яйця перед варкою гарні квіти ниткою, капроном чи марлею. А після фарбування обережно зніміть – отримаєте неповторний візерунок.
З натуральною ниткою можна зробити гарні полосаті яйця, а від товщини нитки буде залежати візерунок. Просто обмотайте у вільному форматі яйця та покладіть у ваш кольоровий відвар. Також яйця можна прикрасити завдяки рису. Додайте до нього кілька крапель органічного барвника, а потім покладіть туди зварені яйця і змішайте. Рис залишить гарні абстрактні візерунки.
А ще ви зможете зробити власні мармурові яйця. Щоб добитися цього ефекту, потрібно спочатку пофарбувати яйця одним кольором. Після чого підготувати інший барвник, додати його у воду разом з ложкою рослинного масла, перемішати рідину виделкою. Після цього по черзі занурюйте яйця в фарбувальний розчин, намагаючись зібрати ними якомога більше масляних візерунків на поверхні рідини. Промочіть яйця серветкою і дайте їм висохнути. Таким чином ви зробите неповторну писанку на Великдень без хімії і не будете думати, куди подіти зайве упакування.
4. Уникайте зайвого декору
Звідусіль на нас чатують вироби з нафтопродукту, тому для святкування уникайте зайвого декору. Не використовуйте для прикрашання пасок присипку у пластиковому пакуванні. Замість цього краще придбайте горішки, цукати, насіння на вагу в свою еко торбинку. Можливо, декор буде не такий яскравий, але точно безпечніший і для природи, і для вас, бо не треба буде хвилюватись через барвники в різнокольоровій посипці. До того ж для прикрашання можна також придбати фрукти, квіти, шоколад, мармелад чи зефір на вагу. Трошки креативу – і ваша паска буде неповтовторною і без шкідливого декору.
Читайте також: Як приготувати паску вдома? Сім рецептів від українських фудблогерів
Для декору не варто використовувати пластикові фігурки кроликів чи курчат. Візьміть краще паперові елементи. Для прикрашання разом зі своїми дітьми спечіть і розмалюйте печиво, або зробіть льодяники на паличках.
5. Не використовуйте штучні квіти
Після святкового пасхального тижня настане час віддати данину своїм предкам і виказати їм повагу, відвідуючи могили. Але варто уникати штучних квітів для прикрашання могил на поминальні дні. Це не естетично і не допоможе душам померлих. Потім це сміття розноситься полями України, а через їх спалення відбувається великий викид канцерогенів в атмосферу. Крім того, пластик, особливо просочений парафіном, розкладається сотні років. Навіть церква закликає не нести на кладовища пластикові квіти та вінки. В європейських країнах це взагалі заборонено. Прийнято нести лише букети та віночки із живих квітів.
Крім того, іноді люди хочуть долучити померлих до своєї трапези і кладуть частування на могилу. У цьому випадку краще обирати щось органічне і без пакування, щоб воно могло швидко розкластись і підживити землю.
Гарно вам провести свята, але не забувайте про екологію!
Суспільство
- Запорізької;
- Дніпропетровської;
- Донецької;
- Сумської;
- Херсонської.
Підтримка ВПО на Київщині
Коментарі
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі