Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Екологічний Великдень: як провести свято без шкоди для довкілля

Опубліковано

Великдень – це особливе християнське свято, яке відзначають у кожній українській родині. Сім’я збирається разом, фарбує крашанки, пече паски та частується смаколиками. Але Великдень – це не привід забувати про екологію. Зверніть увагу, наскільки наповнені смітники після святкування! Тому у свято світла і добра, не забудьте попіклуватись і про нашу планету. Разом з екоактивісткою та блогеркою Маріанною Бойко ми підготували практичні поради, як провести святкування без шкоди для довкілля.

Маріанна Бойко

Маріанна Бойко

Блогерка, експертка з екологічних та сталих звичок. Авторка книги «104 дні без поліетилену», яка вийшла у вересні 2020 року

1. Не забувайте про відповідальне споживання

Відмова від зайвого – те, що потрібно під час свят. Перед святами в магазинах просто величезні черги, люди набирають повні кошики продуктів, половину з яких – викидають. Тому дуже важливо запланувати святковий стіл заздалегідь, скласти список необхідних товарів. І обов’язково йдіть в магазин ситими – так ви не купите зайвого. Якщо ви не можете повністю відмовитись від м’яса, то хоча б зменшіть кількість м’ясних страв на столі. Адже його виробництво є причиною викидів парникових газів в атмосферу. 

Під час покупок, уникайте кількість пластикового пакування та пакетів. Для продуктів використовуйте багаторазові мішечки. Не збирайте зайве сміття у своєму будинку. Не шукайте магазинні паски у красивому упакуванні. Набагато краще повернутись до давніх традицій, зібратись усією сім’єю на Великдень та приготувати смаколики власноруч.

Читайте також: Чим замінити пакет? 8 брендів, які роблять екологічні альтернативи

2. Використовуйте органічні засоби під час прибирання

Свята – це не тільки покупки та приготування свят, а й генеральне прибирання своєї оселі. Це чудова можливість відмовитись від зайвих речей і впустити в своє життя щось нове. Виберіть ті речі, якими не користуєтесь з різних причин і розділіть їх на три категорії – ті, що можна носити, але їх потрібно підшити чи вивести плями; ті, які носити не можна, але їх можна переробити і дати нове життя; ті, які точно не знадобляться і їх необхідно віддати у спеціальні пункти. Ви можете зробити добру справу, віддавши непотрібне у організації, які приймають вживані речі. Це може бути благодійний магазин “Ласка”, банк речей, благодійний фонд “Карітас” чи швейний кооператив ReSew. Ваше завдання – позбавитись від якомога більше речей.

Читайте також: Благодійність: куди віддати непотрібні речі у Києві

Крім того, при прибиранні оселі варто користуватись нешкідливими засобами. Побутова хімія, окрім шкоди для довкілля, небезпечна і для вашого здоров’я. Якщо користуватись нею у закритому приміщенні, можна подразнити носоглотку та отримати токсичний вплив на дихальні шляхи. Замість побутової хімії можна використовувати підручні засоби, які є у вас вдома, наприклад: соду, оцет, гірчицю, лимонну кислоту, сіль і тверде натуральне мило. Або ви можете придбати екологічні засоби. Тут варто уникати в складі фосфатів, хлору, мікропластику та ароматизаторів. На екологічних засобах українського виробництва є маркування, подібне до журавлика, що означає екологічну сертифікацію, а на іноземних засобах найчастіше зображена емблема “Євролисток”.

3. Уникайте наліпок та пластикових обгорток для писанок

Останнім часом стало модно купувати пластикові наліпки і прикрашати ними яйця на Великдень. Але ж такі декорації не переробляються і тисячі років будуть лежати на сміттєзвалищі. До того ж, ще й з образами Святих. Виглядають такі крашанки не дуже естетично. Згадайте лише, як наші бабусі фарбували яйця у коричневий колір у лушпинні цибулі. Можна використовувати природні барвники для отримання різних кольорів:

  • Червоний колір – вже варені яйя опустіть на півгодини у сік з буряка чи журавлини. Чим довше триматимете, тим яскравішим буде колір. 
  • Жовтий колір – зробіть відвар з куркуми, а потім зваріть у ньому яйця. Також фарбувальний розчин можна приготувати з цедри лимонів, моркв’яного соку, апельсинів і молодих березових листочків.
  • Зелений колір – візьміть сушений чи заморожений шпинат, петрушку, кроп чи базилік. Уварюйте трави на повільному вогні, а після чого зваріть у ньому яйця. 
  • Синій колір – візьміть дрібнопорізану червону чи фіолетову капусту та залийте кип’яченою водою. Потримайте у цьому розчині яйце. Чим довше тримати – тим яскравіший та глибший колір вийде. 
Щоб зробити гарні писанки на Великдень – увімкніть креатив.

Ви можете використати різні підручні матеріали – нитки, рис, гілки, листя та квіти. Прикріпіть до яйця перед варкою гарні квіти ниткою, капроном чи марлею. А після фарбування обережно зніміть – отримаєте неповторний візерунок.

З натуральною ниткою можна зробити гарні полосаті яйця, а від товщини нитки буде залежати візерунок. Просто обмотайте у вільному форматі яйця та покладіть у ваш кольоровий відвар. Також яйця можна прикрасити завдяки рису. Додайте до нього кілька крапель органічного барвника, а потім покладіть туди зварені яйця і змішайте. Рис залишить гарні абстрактні візерунки.

А ще ви зможете зробити власні мармурові яйця. Щоб добитися цього ефекту, потрібно спочатку пофарбувати яйця одним кольором. Після чого підготувати інший барвник, додати його у воду разом з ложкою рослинного масла, перемішати рідину виделкою. Після цього по черзі занурюйте яйця в фарбувальний розчин, намагаючись зібрати ними якомога більше масляних візерунків на поверхні рідини. Промочіть яйця серветкою і дайте їм висохнути. Таким чином ви зробите неповторну писанку на Великдень без хімії і не будете думати, куди подіти зайве упакування.

4. Уникайте зайвого декору

Звідусіль на нас чатують вироби з нафтопродукту, тому для святкування уникайте зайвого декору. Не використовуйте для прикрашання пасок присипку у пластиковому пакуванні. Замість цього краще придбайте горішки, цукати, насіння на вагу в свою еко торбинку. Можливо, декор буде не такий яскравий, але точно безпечніший і для природи, і для вас,  бо не треба буде хвилюватись через барвники в різнокольоровій посипці. До того ж для прикрашання можна також придбати фрукти, квіти, шоколад, мармелад чи зефір на вагу. Трошки креативу – і ваша паска буде неповтовторною і без шкідливого декору.

Читайте також: Як приготувати паску вдома? Сім рецептів від українських фудблогерів

Для декору не варто використовувати пластикові фігурки кроликів чи курчат. Візьміть краще паперові елементи. Для прикрашання разом зі своїми дітьми спечіть і розмалюйте печиво, або зробіть льодяники на паличках.

5. Не використовуйте штучні квіти

Після святкового пасхального тижня настане час віддати данину своїм предкам і виказати їм повагу, відвідуючи могили. Але варто уникати штучних квітів для прикрашання могил на поминальні дні. Це не естетично і не допоможе душам померлих. Потім це сміття розноситься полями України, а через їх спалення відбувається великий викид канцерогенів в атмосферу. Крім того, пластик, особливо просочений парафіном, розкладається сотні років. Навіть церква закликає не нести на кладовища пластикові квіти та вінки. В європейських країнах це взагалі заборонено. Прийнято нести лише букети та віночки із живих квітів.

Крім того, іноді люди хочуть долучити померлих до своєї трапези і кладуть частування на могилу. У цьому випадку краще обирати щось органічне і без пакування, щоб воно могло швидко розкластись і підживити землю.

Гарно вам провести свята, але не забувайте про екологію! 

Коментарі

Суспільство

На Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО)

Опубліковано

Гуртожиток відкрили у селі Дорогинка, що знаходиться у Фастівському районі. У ньому житимуть сім родин.

Про це повідомили на сайті Київської обласної військової адміністрації.

Родини житимуть у п’яти двокімнатних помешканнях, одному трикімнатному та одному однокімнатному. Їх обладнали меблями та побутовою технікою. У гуртожитку збудували два санвузли, кухню та зону відпочинку.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: На Київщині побудували міст за сучасними технологіями, який має сонячні панелі (ФОТО)

У нових квартирах житимуть сім’ї з таких областей:

  • Запорізької;
  • Дніпропетровської;
  • Донецької;
  • Сумської;
  • Херсонської.

У КОВА додали, що це житло надали без будь-яких термінів проживання.

Фото: вебсайт КОВА

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

Підтримка ВПО на Київщині

Цей проєкт реалізовували за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та благодійної організації «Благодійний фонд РОКАДА».

Також у Київській області вже реалізували кілька спільних проєктів для розміщення тих, хто покинув свій дім через війну. В Ірпені, Богуславі та Сквирі реконструювали гуртожитки, а в селах Бориспільського, Бучанського та Фастівських районів переобладнали помешкання для проживання родин. На сьогодні створили 500 нових місць для поселення ВПО.

Нагадаємо, що в чотирьох громадах Київщини запрацювали соціальні хаби: що отримають відвідувачі.

Фото обкладинки: Pixabay

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі