

Суспільство
Екологічний Великдень: як провести свято без шкоди для довкілля
Великдень – це особливе християнське свято, яке відзначають у кожній українській родині. Сім’я збирається разом, фарбує крашанки, пече паски та частується смаколиками. Але Великдень – це не привід забувати про екологію. Зверніть увагу, наскільки наповнені смітники після святкування! Тому у свято світла і добра, не забудьте попіклуватись і про нашу планету. Разом з екоактивісткою та блогеркою Маріанною Бойко ми підготували практичні поради, як провести святкування без шкоди для довкілля.

Маріанна Бойко
Блогерка, експертка з екологічних та сталих звичок. Авторка книги «104 дні без поліетилену», яка вийшла у вересні 2020 року
1. Не забувайте про відповідальне споживання
Відмова від зайвого – те, що потрібно під час свят. Перед святами в магазинах просто величезні черги, люди набирають повні кошики продуктів, половину з яких – викидають. Тому дуже важливо запланувати святковий стіл заздалегідь, скласти список необхідних товарів. І обов’язково йдіть в магазин ситими – так ви не купите зайвого. Якщо ви не можете повністю відмовитись від м’яса, то хоча б зменшіть кількість м’ясних страв на столі. Адже його виробництво є причиною викидів парникових газів в атмосферу.
Під час покупок, уникайте кількість пластикового пакування та пакетів. Для продуктів використовуйте багаторазові мішечки. Не збирайте зайве сміття у своєму будинку. Не шукайте магазинні паски у красивому упакуванні. Набагато краще повернутись до давніх традицій, зібратись усією сім’єю на Великдень та приготувати смаколики власноруч.
Читайте також: Чим замінити пакет? 8 брендів, які роблять екологічні альтернативи
2. Використовуйте органічні засоби під час прибирання
Свята – це не тільки покупки та приготування свят, а й генеральне прибирання своєї оселі. Це чудова можливість відмовитись від зайвих речей і впустити в своє життя щось нове. Виберіть ті речі, якими не користуєтесь з різних причин і розділіть їх на три категорії – ті, що можна носити, але їх потрібно підшити чи вивести плями; ті, які носити не можна, але їх можна переробити і дати нове життя; ті, які точно не знадобляться і їх необхідно віддати у спеціальні пункти. Ви можете зробити добру справу, віддавши непотрібне у організації, які приймають вживані речі. Це може бути благодійний магазин “Ласка”, банк речей, благодійний фонд “Карітас” чи швейний кооператив ReSew. Ваше завдання – позбавитись від якомога більше речей.
Читайте також: Благодійність: куди віддати непотрібні речі у Києві
Крім того, при прибиранні оселі варто користуватись нешкідливими засобами. Побутова хімія, окрім шкоди для довкілля, небезпечна і для вашого здоров’я. Якщо користуватись нею у закритому приміщенні, можна подразнити носоглотку та отримати токсичний вплив на дихальні шляхи. Замість побутової хімії можна використовувати підручні засоби, які є у вас вдома, наприклад: соду, оцет, гірчицю, лимонну кислоту, сіль і тверде натуральне мило. Або ви можете придбати екологічні засоби. Тут варто уникати в складі фосфатів, хлору, мікропластику та ароматизаторів. На екологічних засобах українського виробництва є маркування, подібне до журавлика, що означає екологічну сертифікацію, а на іноземних засобах найчастіше зображена емблема “Євролисток”.
3. Уникайте наліпок та пластикових обгорток для писанок
Останнім часом стало модно купувати пластикові наліпки і прикрашати ними яйця на Великдень. Але ж такі декорації не переробляються і тисячі років будуть лежати на сміттєзвалищі. До того ж, ще й з образами Святих. Виглядають такі крашанки не дуже естетично. Згадайте лише, як наші бабусі фарбували яйця у коричневий колір у лушпинні цибулі. Можна використовувати природні барвники для отримання різних кольорів:
- Червоний колір – вже варені яйя опустіть на півгодини у сік з буряка чи журавлини. Чим довше триматимете, тим яскравішим буде колір.
- Жовтий колір – зробіть відвар з куркуми, а потім зваріть у ньому яйця. Також фарбувальний розчин можна приготувати з цедри лимонів, моркв’яного соку, апельсинів і молодих березових листочків.
- Зелений колір – візьміть сушений чи заморожений шпинат, петрушку, кроп чи базилік. Уварюйте трави на повільному вогні, а після чого зваріть у ньому яйця.
- Синій колір – візьміть дрібнопорізану червону чи фіолетову капусту та залийте кип’яченою водою. Потримайте у цьому розчині яйце. Чим довше тримати – тим яскравіший та глибший колір вийде.
Щоб зробити гарні писанки на Великдень – увімкніть креатив.
Ви можете використати різні підручні матеріали – нитки, рис, гілки, листя та квіти. Прикріпіть до яйця перед варкою гарні квіти ниткою, капроном чи марлею. А після фарбування обережно зніміть – отримаєте неповторний візерунок.
З натуральною ниткою можна зробити гарні полосаті яйця, а від товщини нитки буде залежати візерунок. Просто обмотайте у вільному форматі яйця та покладіть у ваш кольоровий відвар. Також яйця можна прикрасити завдяки рису. Додайте до нього кілька крапель органічного барвника, а потім покладіть туди зварені яйця і змішайте. Рис залишить гарні абстрактні візерунки.
А ще ви зможете зробити власні мармурові яйця. Щоб добитися цього ефекту, потрібно спочатку пофарбувати яйця одним кольором. Після чого підготувати інший барвник, додати його у воду разом з ложкою рослинного масла, перемішати рідину виделкою. Після цього по черзі занурюйте яйця в фарбувальний розчин, намагаючись зібрати ними якомога більше масляних візерунків на поверхні рідини. Промочіть яйця серветкою і дайте їм висохнути. Таким чином ви зробите неповторну писанку на Великдень без хімії і не будете думати, куди подіти зайве упакування.
4. Уникайте зайвого декору
Звідусіль на нас чатують вироби з нафтопродукту, тому для святкування уникайте зайвого декору. Не використовуйте для прикрашання пасок присипку у пластиковому пакуванні. Замість цього краще придбайте горішки, цукати, насіння на вагу в свою еко торбинку. Можливо, декор буде не такий яскравий, але точно безпечніший і для природи, і для вас, бо не треба буде хвилюватись через барвники в різнокольоровій посипці. До того ж для прикрашання можна також придбати фрукти, квіти, шоколад, мармелад чи зефір на вагу. Трошки креативу – і ваша паска буде неповтовторною і без шкідливого декору.
Читайте також: Як приготувати паску вдома? Сім рецептів від українських фудблогерів
Для декору не варто використовувати пластикові фігурки кроликів чи курчат. Візьміть краще паперові елементи. Для прикрашання разом зі своїми дітьми спечіть і розмалюйте печиво, або зробіть льодяники на паличках.
5. Не використовуйте штучні квіти
Після святкового пасхального тижня настане час віддати данину своїм предкам і виказати їм повагу, відвідуючи могили. Але варто уникати штучних квітів для прикрашання могил на поминальні дні. Це не естетично і не допоможе душам померлих. Потім це сміття розноситься полями України, а через їх спалення відбувається великий викид канцерогенів в атмосферу. Крім того, пластик, особливо просочений парафіном, розкладається сотні років. Навіть церква закликає не нести на кладовища пластикові квіти та вінки. В європейських країнах це взагалі заборонено. Прийнято нести лише букети та віночки із живих квітів.
Крім того, іноді люди хочуть долучити померлих до своєї трапези і кладуть частування на могилу. У цьому випадку краще обирати щось органічне і без пакування, щоб воно могло швидко розкластись і підживити землю.
Гарно вам провести свята, але не забувайте про екологію!
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: