

Суспільство
Екологічність – це модно. Як команда ШоТам випробувала на собі побутову (не) хімію
Команда ШоТам в партнерстві з компанією DeLaMark, яка займається виробництвом екологічної побутової (не) хімії, провели експеримент. Ми тиждень на власному досвіді випробовували різні побутові засоби: зубну пасту, засіб для миття посуду, відбілювач, рідину для прання і засіб для миття ванни. Для декого з нас справжнім викликом виявилось відмовитись від улюблених засобів, якими користувався роками.
У експерименті брали участь:

Галина Мельник
Редакторка стрічки новин (тестувала рідину для прання)

Альона Токарева
Редакторка продакшену (тестувала відбілювач)

Діана Гулбіані
Журналістка (тестувала засіб для ванни)

Артем Іпатов
Head of Digital ШоТам, (тестував засіб для посуду)

Сергій Колесніков
Головний редактор (тестував зубну пасту)
Довідка. DeLaMark – це перша компанія-виробник в Україні, уся продукція якої підтверджена міжнародним еко сертифікатом “Жива планета” та безпечна як для людини, так і для природи. До того ж, компанія робить багато соціальних проектів, а нещодавно розробила упаковки пральних порошків зі шрифтом Брайля (для незрячих людей). Засновник компанії, Олексій Веренікін, переконаний, що бізнес, який націлений лише на отримання прибутку, вже не має цінності.

Олексій Веренікін
Засновник українського бренду побутової (не)хімії DeLaMark
Олексій каже, що більшість людей вважають, що DeLaMark – німецька чи португальська фірма. Але ні, це саме українці вже 10 років успішно займаються виробництвом побутової хімії та засобів особистої гігієни.
Десять років тому виробництво продукції його компанії зосереджувалось у невеликій кімнаті колишнього таксопарку, а Олексій був єдиним працівником офісу. Сьогодні цю українську побутову хімію купують і за кордоном.
Шрифт Брайля на упаковці та можливість повернути використану тару
Ринок екопродукції росте. Та й люди стають більш свідомими в тому, що одягають, їдять, а також навчаються утилізувати відходи правильно. Сьогодні в Україні частка виробників екологічної продукції становить лише 2-5% від загальної кількості виробників побутової хімії. Розкажу трохи про “фішки” саме нашої компанії:
- Єдині, хто має міжнародний еко сертифікат “Жива планета” повністю на всю продукцію.
- Були першими в Україні, хто почав приймати тару від власних засобів в рамках проєкту “Поверни порожню тару”. Після використання продукції кожен може віддати компанії пусті пляшечки від засобів DeLaMark (зокрема тюбик від зубної пасти) на утилізацію.
- Ми є соціально-активні. DeLaMark перші в Україні, хто почав випускати побутову хімію та засоби гігієни зі шрифтом Брайля. До кінця року такий шрифт буде повністю на всій продукції.
- Навіть в офісах компанія є екологічно свідомою: сортуємо відходи, не використовуємо одноразовий посуд, повністю відмовились від поліграфії (де це можливо) і доставляємо продукцію у паперових пакетах чи екосумках, які пошиті зі старих банерів.
Чи може побутова хімія бути безпечною?
Все почалось з експорту безфосфатних пральних порошків з Японії, а вже через рік компанія вирішила зайнятись виробництвом власного аналогу в Україні. Зараз усі порошки для прання, чистячі-миючі засоби для дому, що виробляє компанія, складаються з екологічних та безпечних компонентів.
“Це все наш технолог – Людмила Прокопівна. Вона робить просто неймовірні речі. При виготовленні кожного нового засобу ми спочатку створюємо фокус-групу з нашими керівниками направлення продажів. Далі аналізуємо запити наших клієнтів інтернет-магазину, щоб вони хотіли побачити у нас з продукції. Потім розробляємо склад продукції і далі тестуємо на фокус-групі та беремось за розробку”, – розповідає Олексій.
Сьогодні DeLaMark єдина українська компанія, яка має міжнародний екосертифікат “Жива планета” (згідно ISO 14024) на весь асортимент продукції (організація, сертифікат якої визнається у 65-ти країнах світу – авт.).
Як ШоТам експеримент проводив
Компанія ШоТам теж активно долучається до екологічних ініціатив. І тепер ми вирішили на собі перевірити ефективність екологічної продукції та розвінчати міти (слідкуємо за змінами в правописі, згідно яких слово “міф” тепер – “міт” – авт.) та усталені стереотипи. Компанія DeLaMark є лідером з виробництва екологічних засобів для дому, тому ми вирішили випробувати їх продукцію, а власника Олексія Веренікіна розпитали про переваги кожного засобу.
Міт 1. Екопродукція гірше справляється з плямами, ніж звичайна хімія
Тестуємо рідину для прання.
Галя – наша редакторка стрічки новин. Загалом у неї немає упереджень щодо екологічної продукції, дівчина постійно користується побутовою хімією закордонних екобрендів. Але от жирні плями VS еко засіб для прання? Тут закрались сумніви.

“Я думала, що такий засіб може відіпрати лише незначні забруднення. А еко засіб виявився рідшим за звичайні, проте гарно пахнув. Я все одно ризикнула і закинула скатертину з кількома жирними плямами. На мій подив рідина впоралась на ура. І найголовніше – одяг після прання пахне чистотою, немає відчуття невиполосканої тканини чи липкості. Все чисте і свіже”.
Коментує Олексій Веренікін:
“Дійсно, чомусь люди вважають, що екологічні засоби для прання гірше впораються з плямами, ніж з мас-маркету. Але є певні стандарти, які перевіряють якість продукції. Для пральних засобів використовують 6 основних критеріїв: запах, колір, кислотність, миюча здатність, міцність, біорозпад. І за всіма показниками наш екологічний пральний засіб показує кращий результат, ніж звичайні засоби. І тут миюча здатність перевищується у 100%”.
Міт 2. Важкі забруднення відмиє тільки ядуча “хімія”
Тестуємо відбілювач.
Редакторка продакшену Альона Токарева вирішила скористатись екологічною продукцією, коли дізналась, що водорості у Дніпрі у такому обсязі через фосфати та фосфанати, які є у складі пральних та мийних засобів. І була переконана, що без підсилювачів засоби погано впораються з плямами, тому і не створювала ілюзій стосовно товарів бренду.

“Без замочування кинула до пралки кухонні рушники та килимок з ванної і додала рідину для прання та відбілювач. Спочатку трохи здивувала рідка консистенція прального засобу та брак піни у барабані, але відсутність фосфатів це виправдовує. Масні плями на мій подив було майже подолано! Килимок з ванної взагалі повернувся до свого початкового новонародженого стану 🙂 Трохи плям на рушнику все ж залишилось, але такого результату не було з жодним пральним засобом, що мені довелось використати. Витрати засобів такі ж, як і звичайних фосфатних та пінистих засобів”.
Коментує Олексій Веренікін:
“Багато мам вже сказали дякую за наш кисневий відбілювач. Деякі вважають, що аби відбілити білизну обов’язково потрібні міцні хімічні засоби. Ні! Наш відбілювач врятував вже не одну річ, а входить туди лише закапсульований перекис водню із содою. Коли ця капсула потрапляє у воду та розчиняється у ній, утворюється активний кисень, який діє на забруднення. Відбілювач є повністю екологічним. А для того, щоб позбутися масних плям, речі потрібно замочувати і тоді відбілювач впорається з забрудненням”, – каже засновник.
Міт 3. Екозасоби жахливо пахнуть
Тестуємо засіб для ванни.
Наша журналістка Діана Гулбіані спробувала відмити плитку у ванній засобом DeLaMark. Зазвичай для прибирання вона використовує засоби, які мають дуже сильний запах.
“Всі вони мають їдкий запах, який я намагаюсь не вдихати. Ванну доводиться провітрювати після прибирання. Якось я пролила пів баночки Mr Muscle в ванній, а потім ще тиждень все навколо смерділо хімікатами. Засіб від DeLaMark пахне не хімікатами, але теж має доволі специфічний запах. Проте і швидко вивітрюється. З того, що помітила одразу: непогано відмиває шви між плитками”.

Коментар Веренікіна.
Всі звикли до того, що засоби прибирання, особливо для ванни чи кухні мають неймовірно їдкий запах. Хочеться прибирати в масці чи респіраторі. У DeLaMark прагнемо до того, аби запахи були мінімальними. Якщо щось і додаємо у засоби – це або натуральні масла, або антиалергенні добавки. У засобі для ванни використана молочна кислота, яка у правильній пропорції дає непоганий результат. Запах самої молочної кислоти доволі специфічний, тому все ж таки доводиться перекривати його іншим запахом.
Міт 4. В Україні повно екологічної продукції
Тестуємо засіб для посуду.
Олексій каже, що досить часто стикається з грінвошингом (коли бренд лише вдає, що він – еко – авт.). Зараз виробники часто використовують написи еко/органік/біо, а насправді ніякого підтвердження цьому не мають. Особливо це стосується дитячої продукції. На екологічний товар обов’язково має бути сертифікат. І це не тільки папірець – має бути енергоефективне обладнання, екологічна політика підприємства, правильна упаковка, склад продукції та багато інших критеріїв.
Наш бос Артем Іпатов протестив дитячий засіб для посуду, адже має маленьку доньку, тому якість такої продукції є важливою.

“Головним плюсом є те, що засіб не має агресивного запаху. В цілому, непогано пінилось, і ми вимили досить багато посуду та витратили небагато миючого. Не було жодних подразнень на шкірі рук. Доволі непогано”.
Міт 5. Екопродукція набагато дорожча
Більшість українців вважають, що еко – це дорого. Але засновник DeLaMark Олексій радить дивитись на кінцевий результат. “Нашого порошку за 150 гривень вистачить на довше, ніж іншого порошку з мас-маркету, навіть якщо він дешевше. Те саме і з зубною пастою, наприклад. Її потрібно зовсім небагато, але головне – вона не дорога і не має ніяких шкідливих речовин.”.
Тестуємо зубну пасту
Зубною пастою скористалась майже вся команда ШоТам. Біг-бос Сергій Колесніков каже, що і на ранок відчував свіжість після вечірнього чищення зубів. Для нього спробувати екопасту було справжнім викликом, бо з самого дитинства він користується тільки одним брендом.

“Я дуже прискіпливий до цього засобу особистої гігієни. Користувався пастою від DeLaMark тиждень. По відчуттям протягом дня вона нічим не відрізняється від моєї улюбленої пасти: такий самий рівень свіжості, кислотності та відбілювання. Але коли почистив зуби звечора, то зранку було відчуття свіжості, і я ледве не забув почистити їх зранку. Плюсом є те, що немає хімічного і опалюючого відчуття під час чищення”.
Суспільство

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.
Про це повідомили в UNITED24.
Експедиція до Південного полюса
Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.
Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Зустрічі з американцями
У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)


Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share: