Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Дискримінація за сексуальною орієнтацією на робочому місці: як помітити, протидіяти, викорінити

Опубліковано

«Я не хочу йти на роботу, вони наді мною знущаються. Що робити?», – вона нервово вдихає, втягує повітря, ніби на очах розчиняється на окремі молекули, стає сірою плямою на білосніжній офісній стіні. Ми спілкувалися онлайн, я бачила тільки її – сіру, із заплаканими й згаслими очима людину – та її офіс – красивий, блискучий, ніби новорічна іграшка.

А зі сторінок у соціальних мережах на мене дивилася зовсім інша особистість – розумна та талановита у своїй справі, яскрава та впевнена. Про таких кажуть – «гордість нації». Утім зараз вона настільки розчавлена, що хоче зникнути, навіть вмерти. Тільки вслухайтесь у це слово – вмерти через цькування за сексуальну орієнтацію. Сьогодні, у ХХІ столітті. 

На жаль, наше суспільство ще не готове повністю визнати та поставити у рівнозначні умови гетеросексуальних та ЛГБТІК-людей. А отже, ми маємо ще чимало роботи. Тож як помітити, коли вас чи когось із колег свідомо чи несвідомо дискримінують на робочому місці за сексуальною орієнтацією?

Відчуття, систематичність та залежність

Тож як помітити, коли вас чи когось із колег свідомо чи несвідомо дискримінують на робочому місці за сексуальною орієнтацією? 

  1. Ваші відчуття

І хоча юристи – точно не психологи, але у цьому ми маємо спільну думку. Саме ваше сприйняття того, що роблять проти вас, і є тим мирилом, точкою відліку. Якщо вам комфортно жартувати на ці теми в компанії чи чути жарти у свій бік – все «ок». Якщо комфорт зник – не варто шукати якісь пояснення чи іншу точку зору. 

Ви та ваше відчуття – ось, що треба почути. Кожен із нас різний. І тільки ви розумієте, коли та де болить. Навіть у судових процесах, включно з Європейським судом з прав людини, емоційне сприйняття будь-якої дії потерпілою особою впливає на тяжкість злочину.

Мораль та етика при цьому не завжди є аксіомою. Можуть траплятися випадки, коли моральні та етичні засади суспільства не порушуються, але людина зазнає серйозної психологічної травми внаслідок дискримінації, булінгу чи мобінгу.

  1. Систематичність

Якщо щось трапляється більше одного разу, можна казати про систематичність, що створює напружену атмосферу, яка так чи інакше поглинає постраждалу внаслідок дискримінації людину. Ми різні, тож дехто може не відчути загрозу, вдесяте почувши агресивний жарт. Але наскільки б «товстошкірими» ми не були, повторений вже всоте жарт все ж завдасть болю. А далі – зниження працездатності, відсутність бажання йти на роботу, перші ознаки депресії тощо.

  1. Залежність

Звісно, не завжди керівники підтримують мобінг у колективі. Та часто їм просто байдуже на психологічний стан колективу. І навіть коли не йдеться про вертикальну залежність «роботодавець – працівник», залежність все одно присутня. 

Наприклад, секретар вашого підприємства дозволяє собі жарти, утиски чи дискримінацію у ваш бік. Отже, вам вже не хочеться звертатися до цієї людини з питаннями щодо роботи. Ви вже обмежені у своїх правах на інформацію чи доступ до керівництва. 

Читайте також: Допомога (не) для всіх, або Як зробити медичну систему відкритою для ЛГБТІК+ спільноти

Ви можете відчувати цькування чи дискримінацію й, скажімо, від одного з менеджерів. У таких випадках вам може бути складно перебувати в одному просторі з цією людиною. А отже, ви втрачаєте те, що було гарантовано трудовим чи колективним договором.

Що робити?

Проблема будь-якої дискримінації – те, що її «не бачать» інші люди. Тобто фізично вони це помічають, але не сприймають серйозно, ігнорують. Тому головним завданням постраждалої людини є збір доказів, що підтверджують: ситуація виходить за межі звичайного спілкування в колективі. Це, звісно, складно. Але уявімо себе в ролі детектива класичних британських книжок. Отже:

  1. Фото та відео запис – можна робити публічно або приховано (у цьому випадку це не впливає на правову позицію).
  2. Листування в будь-яких месенджерах і чатах. Важливий момент: не треба збирати робочі вказівки чи повідомлення з критикою роботи. Вас мають цікавити моменти, в яких відчувається «перегін» та апеляція до вашої сексуальної орієнтації.
  3. Фіксуйте обставини, за яких ви обмежені в трудових правах. Довелось через «жарт» вийти із спільної офісної кухні – зафіксуйте, адже це не лише психологічна шкода. Це порушення ваших економічних / майнових прав. Отримали на пошту запрошення на певний захід зі згадкою вашої «особливості» та «особливих потреб»? Також фіксуйте.

Що далі?

  1. Спробуйте надати ситуації гласності. Звісно, не всі представники ЛГБТІК-спільноти готові публічно говорити про свою орієнтацію та гендерну ідентичність. Але не забувайте, що можна повідомляти про проблеми анонімно.
  2. Шукайте друзів та партнерів. Ви можете попередити керівника, що в разі відсутності будь-яких дій щодо протидії мобінгу та дискримінації його підприємство зазнає іміджевої втрати. У такій ситуації керівник не стане «другом», але усвідомить власну відповідальності за колектив. Тоді вже можна обговорити подальші шляхи вирішення ситуації.

    Також зверніть увагу на велику кількість правозахисних організацій, що працюють у галузі захисту та реалізації прав ЛГБТІК-спільноти. Вони мають досвід вирішення подібних питань та ресурси, яких, на жаль, немає у вас – юристів, адвокатів, психологів тощо. Не бійтесь звертатися до них. Усі вони гарантують конфіденційність.
  3. Звертайтесь до суду. Не буду розписувати нюанси подібних справ, бо кожна з них – окрема книга, що потребує детального вивчення. Але запевняю: що більше кейсів йде у суди, то ефективніше та якісніше працюватиме правова система.

    Завдяки рішенням касаційної інстанції можна сформувати нову судову практику. І що більше позитивних рішень, які відновлюють права постраждалих внаслідок дискримінації, то легше захистити свої права. 

Як вплинути на ситуацію на рівні країни

Я озвучу свою особисту точку зору – пересічної особи та юристки. Звісно, вона може відрізнятися від позиції інших експертів. На мою думку, насамперед варто працювати із засобами масової інформації. І тут йдеться передусім про так звані гумористичні та розважальні шоу, а також «психологічні» передачі, де насправді є лише «хайп» на чужих історіях.

Крім того, не забувайте, що обличчям суспільства та країни загалом є влада. Тобто народні та місцеві депутати. І коли ці «обличчя» публічно несуть у маси гомофобію, іспанський сором відчуває вся цивілізована частина суспільства.

Читайте також: Підтримка та адаптація переселенців: прогалини, які необхідно ліквідувати

На жаль, забороною та посиленням відповідальності перед подібними заявами можна викликати ще більшу агресію. Тому я б пропонувала поєднати з одного боку посилення відповідальності для публічних осіб за дискримінаційні висловлювання, а з іншого – сприяння збільшенню у ЗМІ позитивного контексту, меседжів про рівноправ’я людей за будь якими ознаками.

І завершити цю колонку хочу двома статтями з Конституції України:

Стаття 21. Усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.

Стаття 24. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

Ця публікація підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі