

Суспільство
«Добрий вечір тобі, пане господарю». Як добре ти знаєш українські колядки? (ТЕСТ)
Гадаєте, що добре знайомі з українськими колядками і вже нічого не зможе вас здивувати? Легко відрізняєте гуцульську колядку від поліської, а народну — від поетичного тексту? Давайте перевіримо разом — ШоТам підготував новий захопливий тест про одну з найвідоміших різдвяних традицій.
Хто має прийти у гості до господаря в колядці «Добрий вечір тобі, пане господарю»?

У гості до господаря приходять три свята (три празники): Різдво Христове, Святого Василя та Водохреще. Саме тому колядники закликають власників домівки накривати столи та діставати калачі з ярої пшениці.
Над чим засяяла зірка в колядці «Нова радість стала»?

«Нова радість стала, яка не бувала, над вертепом звізда ясна світлом засіяла. Де Христос родився, з Діви воплотився, Як чоловік пеленами убого оповився».
Хто допомагає співати Марії в колядці «Бог ся рождає»?

«Марія Му Мати прекрасно співає, І хор Ангельський їй допомагає».
Хто є автором слів у колядці «Народився бог на санях»? («Народився Бог на санях в лемківськім містечку Дуклі. Прийшли лемки у крисанях і принесли місяць круглий»)

Ця колядка — поєднання віршів «Різдво» та «Коляда» українського поета Богдана-Ігоря Антонича. На пісню їх перетворив український кобзар Василь Ждакін. Попри це колядку часто називають лемківською народною.
У колядці «Коляд, коляд, колядниця» в господарів будинку спочатку просять п’ятака, утім згодом він виявляється «не таким». Що далі просять колядники?

Після п’ятака колядники просять гривню, у деяких версіях пісні — золоту. Ось одна з них: «Коляд, коляд, колядниця, добра з медом паляниця. А без меда не така, дайте, тітко, п'ятака. А п'ятак не такий, дайте гривню золоту».
«Ой там на горі церкву будують. Дай йому, дай йому, Боже, щастя, здоров'я його дому. Церкву будують з трьома верхами» — це…

«Ой там на горі церкву будують» — це традиційна колядка Рівненщини.
Вгадайте, в якому регіоні України зафіксували цю колядку: «Дякуймо Богу Йсусу Христови, Йсусу Христови, Пречистій Діві, Пречистій Діві та й усім святим. Та й усім святим тим, що на небі»

«Дякуймо Богу Йсусу Христови» — покутська колядка, зафіксована в селі Чорний Потік, що в Івано-Франківській області.
Продовжіть колядку: «Коляда, коляда, дай, дядьку, пирога! Як не даси пирога…»

«Як не даси пирога, візьму вола за рога та виведу на моріг, та виломлю правий ріг. У ріг буду трубити, волом буду робити». Такими колядками жартома залякують не надто щедрих господарів.
«В неділю рано сонце сходило, сади вишневі розвеселило. В саду вишневім цвіток біленький, Ой, народивси Хрестос маленький», — це…

Це одна з традиційних гуцульських колядок.
Куди втікає Марія в колядці «Ой, по всім світі сталася новина»?

«Ой, по всім світі сталася новина» належить до колядок з євангельським сюжетом про пошуки Іродом Ісуса Христа. Разом із новонародженим сином Марія втікає до Єгипту.
Яка з цих колядок звучить у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»?

У стрічці Параджанова лунає колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю». А ще — перший куплет колядки «Во Вифлеємі нині новина» та новорічна пісня «Го-го-го, коза».
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.
Про це повідомили в UNITED24.
Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.
«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.
Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24
UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:
- «Оборона»;
- «Гуманітарне розмінування»;
- «Медична допомога»;
- «Відбудова України»;
- «Освіта та наука».
Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24
Суспільство

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.
Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.
Історія хлопця
Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.
Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.
Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)
Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.
Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine
Суспільство

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.
Про це повідомили в компанії.
Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.
Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.
Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.
Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.
Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)



Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.
Фото: «Укрпошта»