Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Добрий вечір тобі, пане господарю». Як добре ти знаєш українські колядки? (ТЕСТ)

Опубліковано

Гадаєте, що добре знайомі з українськими колядками і вже нічого не зможе вас здивувати? Легко відрізняєте гуцульську колядку від поліської, а народну — від поетичного тексту? Давайте перевіримо разом — ШоТам підготував новий захопливий тест про одну з найвідоміших різдвяних традицій.

0%

Хто має прийти у гості до господаря в колядці «Добрий вечір тобі, пане господарю»?

Правильно! Неправильно!

У гості до господаря приходять три свята (три празники): Різдво Христове, Святого Василя та Водохреще. Саме тому колядники закликають власників домівки накривати столи та діставати калачі з ярої пшениці.

Над чим засяяла зірка в колядці «Нова радість стала»?

Правильно! Неправильно!

«Нова радість стала, яка не бувала, над вертепом звізда ясна світлом засіяла. Де Христос родився, з Діви воплотився, Як чоловік пеленами убого оповився».

Хто допомагає співати Марії в колядці «Бог ся рождає»?

Правильно! Неправильно!

«Марія Му Мати прекрасно співає, І хор Ангельський їй допомагає».

Хто є автором слів у колядці «Народився бог на санях»? («Народився Бог на санях в лемківськім містечку Дуклі. Прийшли лемки у крисанях і принесли місяць круглий»)

Правильно! Неправильно!

Ця колядка — поєднання віршів «Різдво» та «Коляда» українського поета Богдана-Ігоря Антонича. На пісню їх перетворив український кобзар Василь Ждакін. Попри це колядку часто називають лемківською народною.

У колядці «Коляд, коляд, колядниця» в господарів будинку спочатку просять п’ятака, утім згодом він виявляється «не таким». Що далі просять колядники?

Правильно! Неправильно!

Після п’ятака колядники просять гривню, у деяких версіях пісні — золоту. Ось одна з них: «Коляд, коляд, колядниця, добра з медом паляниця. А без меда не така, дайте, тітко, п'ятака. А п'ятак не такий, дайте гривню золоту».

«Ой там на горі церкву будують. Дай йому, дай йому, Боже, щастя, здоров'я його дому. Церкву будують з трьома верхами» — це…

Правильно! Неправильно!

«Ой там на горі церкву будують» — це традиційна колядка Рівненщини.

Вгадайте, в якому регіоні України зафіксували цю колядку: «Дякуймо Богу Йсусу Христови, Йсусу Христови, Пречистій Діві, Пречистій Діві та й усім святим. Та й усім святим тим, що на небі»

Правильно! Неправильно!

«Дякуймо Богу Йсусу Христови» — покутська колядка, зафіксована в селі Чорний Потік, що в Івано-Франківській області.

Продовжіть колядку: «Коляда, коляда, дай, дядьку, пирога! Як не даси пирога…»

Правильно! Неправильно!

«Як не даси пирога, візьму вола за рога та виведу на моріг, та виломлю правий ріг. У ріг буду трубити, волом буду робити». Такими колядками жартома залякують не надто щедрих господарів.

«В неділю рано сонце сходило, сади вишневі розвеселило. В саду вишневім цвіток біленький, Ой, народивси Хрестос маленький», — це…

Правильно! Неправильно!

Це одна з традиційних гуцульських колядок.

Куди втікає Марія в колядці «Ой, по всім світі сталася новина»?

Правильно! Неправильно!

«Ой, по всім світі сталася новина» належить до колядок з євангельським сюжетом про пошуки Іродом Ісуса Христа. Разом із новонародженим сином Марія втікає до Єгипту.

Яка з цих колядок звучить у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»?

Правильно! Неправильно!

У стрічці Параджанова лунає колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю». А ще — перший куплет колядки «Во Вифлеємі нині новина» та новорічна пісня «Го-го-го, коза».

Як добре ти знаєш українські колядки?
Йой! Схоже, вам терміново потрібно познайомитися з українськими колядками, а може, й спробувати заколядувати. Адже це — наші традиції, які створюють особливий та магічний настрій на зимові свята. Але не засмучуйтесь такому результату, це просто тест. Справжню перевірку вам влаштують господарі будинку.
Непогано, схоже, ви бодай раз колядували разом із друзями чи родичами. Так, деякі питання виявилися надто складними, але чи може щось зіпсувати настрій у зимові свята? Гайда вчити нові колядки!
Здається, ми натрапили на справжнього(-ю) експерта(-ку) з колядок. Чудовий результат! Сподіваємось, цьогорічні зимові свята будуть для вас справді щасливими та затишними, як і весь рік.

Поділіться своїми результатами:

Коментарі

Суспільство

У Києві захищають хвойні дерева від незаконних вирубок перед святами (ФОТО)

Опубліковано

У Києві стартувала кампанія із збереження хвойних дерев у передноворічний період. Комунальні служби посилять охорону ялин, сосен, туй і ялівців за допомогою патрулювань і спеціальних хімічних обробок.

Про це повідомляє КМДА.

Захист дерев включає в себе оброблення репелентами. Він є безпечними для рослин, але у приміщенні виділяють неприємний запах. Крім того, будуть застосовувати клеєво-крейдяну суміш, яка дає дереву «брудний» вигляд. Оброблені зони будуть позначені попереджувальними табличками.

Читати також: У Києві відкриють виставку з новорічними прикрасами 19 та 20 століть

За самовільну вирубку хвойних дерев передбачені значні штрафи:

  • від 510 до 5 100 гривень за незаконну вирубку в межах міста;
  • від 17 000 до 25 500 гривень або навіть позбавлення волі до трьох років за вирубку в лісових зонах.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: виставлені КМДА.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Києві очистили озеро та демонтували незаконну дамбу (ФОТО)

Опубліковано

У Дарницькому районі Києва очистили озеро Зариваха, а незаконну дамбу, яка перекривала водойму, демонтували.

Як повідомляє Державна екологічна інспекція Столичного округу, інспектори отримали звернення про засмічення прибережної смуги. На місці вони побачили стихійне звалище, дамбу, зведену з мішків та шин, а також трубу, встановлену без дозволу.

Читати також: На ярмарку в Чехії представили український стенд, де плели маскувальну сітку (ФОТО)

Співробітники КП «Плесо» розчистили прибережну зону озера та демонтували незаконну конструкцію. Завдяки спільним зусиллям вдалося відновити природний вигляд прибережної території та покращити її екологічний стан.

Фото: Державна екологічна інспекція Столичного округу

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Дві українки увійшли до рейтингу «100 жінок року» від BBC

Опубліковано

Українки Ольга Олефіренко та Ольга Руднєва увійшли до списку «100 жінок 2024 року» від BBC. Це перелік найвпливовіших жінок, які надихають та змінюють світ.

Про це повідомляє ВВС Україна.

Ольга Олефіренко: від мрії до власної ферми

Ольга Олефіренко вирішила втілити мрію свого батька — створити ферму, проте перша спроба виявилася невдалою. Фінансові труднощі змусили її продати першу худобу.

Усе змінилося минулого року, коли Ольга склала бізнес-план і отримала фінансування від Українського фонду ветеранів. Цього разу вона зробила акцент на модернізації своєї ферми, використанні сучасних агротехнологій та створенні нових робочих місць.

Читати також: Українські бійці дзю-дзюцу здобули 274 медалі на чемпіонаті світу

Ольга Руднєва: засновниця центру Superhumans

Ольга Руднєва створила у Львові травматологічний центр Superhumans. Він спеціалізується на протезуванні кінцівок для ветеранів російсько-української війни. Центр також надає реабілітаційні послуги.

За перші два роки роботи понад тисяча людей отримали допомогу в Superhumans. Це стало важливим кроком у відновленні як фізичного, так і психологічного стану українських захисників.

Про премію «100 жінок року»

Проєкт «100 жінок» заснований у 2013 році.

Він звертає увагу на те, яким непростим був цей рік для жінок, і відзначає тих, хто завдяки своїй стійкості прагне до змін. Як і у попередні роки, проєкт приділяє особливу увагу зміні клімату, і отже, до списку увійшли жінки, які борються з наслідками кліматичної кризи та допомагають своїм громадам подолати її вплив та адаптуватися до нього.

Минулоріч до переліку потрапили письменниця Оксана Забужко, захисниця прав дітей Олена Розвадовська й експертка з клімату Ірина Ставчук.

Повний список найвпливовіших жінок року доступний на сайті BBC.

Нагадаємо, що у столиці відкрили інсталяцію I’m fine, яку створили з пошкодженого обладнання звʼязку (ФОТО).

Фото: сайт ВВС Україна.

Коментарі

Читати далі