Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Добрий вечір тобі, пане господарю». Як добре ти знаєш українські колядки? (ТЕСТ)

Опубліковано

Гадаєте, що добре знайомі з українськими колядками і вже нічого не зможе вас здивувати? Легко відрізняєте гуцульську колядку від поліської, а народну — від поетичного тексту? Давайте перевіримо разом — ШоТам підготував новий захопливий тест про одну з найвідоміших різдвяних традицій.

0%

Хто має прийти у гості до господаря в колядці «Добрий вечір тобі, пане господарю»?

Правильно! Неправильно!

У гості до господаря приходять три свята (три празники): Різдво Христове, Святого Василя та Водохреще. Саме тому колядники закликають власників домівки накривати столи та діставати калачі з ярої пшениці.

Над чим засяяла зірка в колядці «Нова радість стала»?

Правильно! Неправильно!

«Нова радість стала, яка не бувала, над вертепом звізда ясна світлом засіяла. Де Христос родився, з Діви воплотився, Як чоловік пеленами убого оповився».

Хто допомагає співати Марії в колядці «Бог ся рождає»?

Правильно! Неправильно!

«Марія Му Мати прекрасно співає, І хор Ангельський їй допомагає».

Хто є автором слів у колядці «Народився бог на санях»? («Народився Бог на санях в лемківськім містечку Дуклі. Прийшли лемки у крисанях і принесли місяць круглий»)

Правильно! Неправильно!

Ця колядка — поєднання віршів «Різдво» та «Коляда» українського поета Богдана-Ігоря Антонича. На пісню їх перетворив український кобзар Василь Ждакін. Попри це колядку часто називають лемківською народною.

У колядці «Коляд, коляд, колядниця» в господарів будинку спочатку просять п’ятака, утім згодом він виявляється «не таким». Що далі просять колядники?

Правильно! Неправильно!

Після п’ятака колядники просять гривню, у деяких версіях пісні — золоту. Ось одна з них: «Коляд, коляд, колядниця, добра з медом паляниця. А без меда не така, дайте, тітко, п'ятака. А п'ятак не такий, дайте гривню золоту».

«Ой там на горі церкву будують. Дай йому, дай йому, Боже, щастя, здоров'я його дому. Церкву будують з трьома верхами» — це…

Правильно! Неправильно!

«Ой там на горі церкву будують» — це традиційна колядка Рівненщини.

Вгадайте, в якому регіоні України зафіксували цю колядку: «Дякуймо Богу Йсусу Христови, Йсусу Христови, Пречистій Діві, Пречистій Діві та й усім святим. Та й усім святим тим, що на небі»

Правильно! Неправильно!

«Дякуймо Богу Йсусу Христови» — покутська колядка, зафіксована в селі Чорний Потік, що в Івано-Франківській області.

Продовжіть колядку: «Коляда, коляда, дай, дядьку, пирога! Як не даси пирога…»

Правильно! Неправильно!

«Як не даси пирога, візьму вола за рога та виведу на моріг, та виломлю правий ріг. У ріг буду трубити, волом буду робити». Такими колядками жартома залякують не надто щедрих господарів.

«В неділю рано сонце сходило, сади вишневі розвеселило. В саду вишневім цвіток біленький, Ой, народивси Хрестос маленький», — це…

Правильно! Неправильно!

Це одна з традиційних гуцульських колядок.

Куди втікає Марія в колядці «Ой, по всім світі сталася новина»?

Правильно! Неправильно!

«Ой, по всім світі сталася новина» належить до колядок з євангельським сюжетом про пошуки Іродом Ісуса Христа. Разом із новонародженим сином Марія втікає до Єгипту.

Яка з цих колядок звучить у фільмі Сергія Параджанова «Тіні забутих предків»?

Правильно! Неправильно!

У стрічці Параджанова лунає колядка «Добрий вечір тобі, пане господарю». А ще — перший куплет колядки «Во Вифлеємі нині новина» та новорічна пісня «Го-го-го, коза».

Як добре ти знаєш українські колядки?
Йой! Схоже, вам терміново потрібно познайомитися з українськими колядками, а може, й спробувати заколядувати. Адже це — наші традиції, які створюють особливий та магічний настрій на зимові свята. Але не засмучуйтесь такому результату, це просто тест. Справжню перевірку вам влаштують господарі будинку.
Непогано, схоже, ви бодай раз колядували разом із друзями чи родичами. Так, деякі питання виявилися надто складними, але чи може щось зіпсувати настрій у зимові свята? Гайда вчити нові колядки!
Здається, ми натрапили на справжнього(-ю) експерта(-ку) з колядок. Чудовий результат! Сподіваємось, цьогорічні зимові свята будуть для вас справді щасливими та затишними, як і весь рік.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

В Івано-Франківську відкрили новий коворкінг: як він виглядає

Опубліковано

У «Промприладі» в Івано-Франківську відкрили новий коворкінг. Там облаштували місця для роботи, зокрема з командою, а також кухню й дитячий куточок. Окрім того, є відкрита тераса. 

Про це повідомляє Promprylad.Renovation.

Читайте також: 6 традиційних пасок з різних регіонів України: рецепти від Ужгорода до Одеси

Архітектурну концепцію створило українське бюро Forma. Команда розробляла й концепцію простору Foodoteka.

«Промприлад» працює на вулиці Української Перемоги, 23. Щоби користуватися коворкінгами, треба записатися на дві тестові години або придбати абонементи на сайті.

Нагадаємо, стала відома дата та місце проведення фестивалю “Вуличної їжі”.

Фото: Promprylad.Renovation

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили відеокурс про взаємодію з демобілізованими військовими

Опубліковано

У компанії Метінвест стартував відеокурс зі спілкування з ветеранами війни, які повернулися до цивільного життя та проходять адаптацію на підприємствах. Проєкт реалізовано спільно з військовою психологинею та кризовою інтервенткою Оленою Нікольською.

Про це повідомляє видання “Кrivbass.city”

Понад 500 ветеранів, які повернулися до роботи в Метінвесті після демобілізації, користуються підтримкою компанії. Їхня кількість з часом збільшуватиметься, і для них створюється інклюзивна екосистема інтеграції. Окрім умов праці та турботи про здоров’я, увага приділяється і психологічному супроводу. Важливу роль у цьому відіграють робочі колективи, де працюють ветерани.

Читайте також: В Україні зняли фільм на основі телефонних дзвінків російських солдатів: що про нього відомо

Відеокурс, розроблений Метінвестом, пропонує перегляд серії корисних відео з Оленою Нікольською. У цих роликах вона розбирає міфи та тривоги, пов’язані зі вступом ветеранів до колективів, надає практичні поради співробітникам і керівникам щодо підготовки до інклюзивності та реакції на інвалідність ветерана, а також рекомендації щодо спілкування з людиною, яка має бойовий досвід.

Цей відеокурс може бути корисний не лише для колективів, куди повертаються ветерани, але і для всіх, хто цікавиться питаннями взаємодії з колишніми військовими.

“Завдання адаптації ветеранів до цивільного життя не лежить на їхніх плечах. Вони вже виконали свою роботу. Тепер важливо навчитися правильно спілкуватися з ними, забезпечити належні умови праці та підготувати адекватні робочі місця відповідно до їхніх потреб. Ми повинні зробити все можливе для того, щоб забезпечити ветеранам комфортну адаптацію”, – підкреслила Олена Нікольська.

Відео можна переглянути за посиланням.

Нагадаємо, в Україні оголосили відбір проєктів для реставрації культурних пам’яток.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі

Суспільство

У Києві пропонують створити сквер на горі Щекавиця

Опубліковано

У Києві на горі Щекавиця пропонують створити сквер. Автор петиції, Віктор Попов, стверджує, що гора Щекавиця має сакральне значення для киян. Крім того, це місце цікаве для поціновувачів історії Києва та туристів. Для відвідування цієї містини необхідно створити умови для комфортних прогулянок.

Відповідна ініціатива з’явилася на сайті електронних петицій Київради.

За легендою тут мешкав князь Щек, а в 912 році на горі поховали “віщого” Олега.

Також в некрополі на горі Щекавиця спочивають перший головний архітектор Києва Андрій Меленський, композитор Артем Ведель та український архітектор Михайло Іконников. 

Читайте також: В Україні пройде тестування оборонних інновацій французьких розробників

У вересні 2020 року тут був створений ландшафтний заказник “Гора Щекавиця”.

Для розгляду петиції столичною владою до червня 2024 року необхідно набрати 6000 підписів. Підписати її можна за посиланням.

Нагадаємо, у Мінцифрі розповіли про безкоштовні можливості від Дія.Бізнес.

Фото: Скріншот з петиції

Читати далі