Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Digital technologies по-українськи – 3D-принтинг в сучасній fashion індустрії

Опубліковано

03.11.2019

Мода і 3D-принтер – чи можливо це поєднати?

На перший погляд, звучить малоймовірно, але засновниця бізнесу з виготовлення одягу на 3D-принті Юлія Давій спробувала, і у неї вийшло! Українська красуня, винахідниця переїхала до США понад чотири роки тому. Проводячи там свої дослідження, вона поєднала здавалося б неможливе: сучасну цифрову технологію і одяг. Юлія найперша серед колег почала виготовляти еластичний одяг з твердого матеріалу.


Як талановита дівчина з України винайшла технологію друку безвідходного та екологічно чистого одягу на 3D принтері, читайте далі.

Почати бізнес за кордоном – це можливо

До того, як я почала займатися 3D-принтингом, у мене був успішний бізнес з консалтингу. Я брала участь в операційній діяльності фірми і працювала над великими проектами, з гравцями глобального ринку, розвивала бізнес процеси від Брюсселя до Алмати. В сфері чистих технологій та  відновлювальної енергетики зокрема, пропрацювала понад десять років, створюючи зі своїми колегами галузь екологічно чистої енергетики з нуля в Україні та інших країнах регіону. Звичайно ж, я мала певний стартовий капітал. Я задля цього багато працювала.

До моменту, коли ми почали діяти в цьому напрямку, ми бачили 3D-принтинг як «твердий» одяг, який би більше слугував для fashion-шоу чи фотосесії. Елементи друкували твердим пластиком та вручну збирали з сотень дрібних частин, зклеюючи клеєм. Я ж хотіла бути провідником між digital та fashion світами.

Перед стартом я не проводила ніяких маркетингових досліджень. Я не вірила, що у мене щось вийде. Можу сказати одне: добре займатися чимось тоді, коли бачиш у цьому сенс і тобою керує цікавість. Треба задавати собі питання What If? (А що як?). Іноді ми не можемо заздалегідь спрогнозувати, що з цього вийде, але ми пробуємо, експериментуємо. Зараз одяг, який ми виробляємо, не з дешевих, і ми отримали замовлення від відомих компаній, імена яких я поки що не можу називати. З початку проекту я й гадки не мала, що таке стане можливим.

Діджитал – це економія 

Я особисто вважаю, що ми маємо створювати все в ДІДЖІТАЛ. Ми живемо в епоху цифрового світу і це дивно, що трильйонна індустрія моди стоїть на місці і дуже мало використовує цифрові технології.

Коли ми створюємо речі в ДІДЖІТАЛ форматі у простому 3D файлі, що готовий до друку,  –  отримуємо багато переваг, а саме: ми прибираємо логістику, зменшуємо витрати на матеріали, ресурси, енергію під час розробки продукту. Це так само просто, як ми зараз спілкуємося з вами через океан із допомогою цифрових технологій зв’язку. Готовий файл легко кастомізувати, тобто адаптувати під певних споживачів.

Головне ж досягнення, що digital одяг – найекологічніший з тих, що зараз виробляються.

Наш одяг – це турбота про довкілля

Наша лабораторія зараз знаходиться в Маямі. Наступного року ми плануємо переїзд до  Каліфорнії. В лабораторії ми розробляємо нові технології та методології, які дозволяють виробляти одяг та аксесуари які мають нульовий або позитивний вплив на довкілля. Ми фокусуємося на зменшенні негативного впливу на довкілля.

Моя ідея – зосередитися на виробництві, яке дає навколишньому середовищу більше, ніж забирає з нього, тобто створює позитивний вплив. Для прикладу, в енергетиці є розуміння позитивного впливу, коли ти даєш довкіллю більше, ніж споживаєш. Для мене й одяг, і аксесуари можуть бути джерелом, яке не забруднює в своєму життєвому циклі та зменшує загальний вуглецевий вплив, сприяє зниженню відходів загалом.

Зовсім немає відходів?

Ми цього прагнемо.
Уявіть собі можливість переробки старих лижних черевиків на модну сумку. Наші речі в подальшому також можна буде віддавати на переробку, і після того, як ви носили створену нами сукню, цьому матеріалові можна буде дати друге життя, наприклад, нової спідниці.

Ми також тестуємо зараз можливість використання полімерів для 3D-друку, які вловлюють вуглець з атмосфери. Тобто, уявіть собі, ви йдете, а ваша сукня очищує повітря навколо вас.

Як відбувається виробництво, які компетенції для цього потрібні?

3D-принтинг – це кілька етапів виробництва. Це необхідність вміти і володіти достатньо Digital Software в сфері 3D-моделювання, 3D-дизайну, а також це робота з програмами CAD, які зазвичай використовують в архітектурі.

Другий етап – це знання hardware 3D принтингу. Методологїї роботи з різними технологіями 3D принтингу та новітніми матеріалами, які з’являються чи не щомісяця, по суті відсутні. Ми їх створюємо для тих матеріалів, з якими  після дослідження вирішуємо продовжувати працювати. .

І третій важливий момент – це те, що лежить на перехресті технології та fashion індустрії, – друк модного виробу гнучкими матеріалами.

Саме останній етап і став справжнім викликом, адже 3D-друк гнучкими матеріалами, який би дозволяв створення одягу, був взагалі не розроблений. Нашими інноваціями став 3D друк гнучкими матеріалами одягу по нашій методології, яка уникає проміжні стадії з виробництва тканин та асоційовані з цим відходи та забруднення.

Дизайнери зазвичай використовували 3D-принтинг, лише для декоруючих елементів. Для нас цього було недостатньо і я почала з розробки ідей щодо власного матеріалу. Ми зупинилися на ТПЕ (англ. ТПЕ – термопластичний еластомер). Вид полімеру, який при нагріванні розтягується до набагато більшого за свій первинний стан розміру і у потрібній вам формі застигає. Переробка термопластів у вироби не супроводжується необоротною хімічною реакцією і тим самим методом він повертається у початкову форму. Цей матеріал дозволяє перетворювати старі вироби на нові.

Першим завжди складно.
Чи опускалися руки?

Було по-різному. Цей напрямок трохи випереджає час і тут немає ідеальних технологій і обладнання. Це класична винахідницько-дослідницька робота і тут великий відсоток невдалих спроб. Я навчилася цим не перейматися. Змінила свій світогляд, отримавши диплом в сфері «Дизайн мислення-для створення інновацій», пройшовши річний курс в університеті Вірджинії – Virginia Darden School of Business (прим. авт. – нещодавно для українців подібний курс був перекладений на українську мову на сайті Prometheus – “Дизайн мислення”).

Озираючись на попередній досвід, подібно до Томаса Едісона я кажу собі, що пережила не 10 тисяч невдач, а винайшла десять тисяч варіантів, але вони не спрацювали. Щоб зробити якусь річ вартісною – треба  вийти за рамки шаблонів і зробити те, що ще ніхто ніколи не робив до тебе.

Чи легко було зібрати команду?

Фахівців в команду було знайти не легко і вона невелика. Аби втілити свою ідею в життя мені довелося за досить короткий термін освоїти низку знань. Я вивчила спеціалізацію 3D-принтингу в університеті Іллінойса (Illinois Institute of Technology), продовжую навчання на он-лайн курсі в Массачусетскому технологічному інституті (Massachusetts Institute of Technology). Паралельно освоювала 3D-моделювання. Це все допомогло здійснити певний прорив і вийти на новий рівень.

Зараз ми з командою стоїмо на етапі досягнення значних результатів у напрямку кольорового 3D-принтингу, який досі вважається екзотикою навіть у класичній технології друку, працюємо над створенням форм та комбінацій тканин. На сьогодні ми працюємо над проектом з 4D друку одягу

Хто вас надихає?

Мені пощастило з чоловіком, він мене й надихає. Мій чоловік почав використовати свої інженерні навички і технічну роботу очолює теж він. Його віра в кінцевий результат дуже важлива для мене.

Ще мені допомагає спорт. Я займалася тріатлоном. Пройшла кілька Ironman-ів на 113 кілометрів, останній – за 5,5 годин. Ця відстань вимагає чіткого планування і роботи в щоденному режимі. Безумовно, бувають періоди спаду, але це формує філософське ставлення до всіх речей: треба так треба, і коли не хочеш – ти все одно це робиш!

Філософія тієї справи, яку ти робиш – це зробити прорив від 0 до 1. Дуже поділяю погляди Пітера Тіля і вважаю, що справжній бізнес це не тоді, коли ти продаєш товар, який і так продається, роблячи багаттомільйонну виручку, а щоб ти робив те, що приносить сенс і змінює цей світ, додаючи щось нове, адже твоя діяльність все одно впливає на світ і треба бути свідомим того, що ти робиш.

Плани на найближчий час і чи побачимо вихід на мас-маркет?

Мас-маркет дуже швидко змінюється, не бачу в тому сенсу. Я бачу нашу роль у дизайні рішень, не об’ектів. Речі, які не соромно буде виставити в Музеї витончених мистецтв у Бостоні (The Museum of Fine Arts).

Наразі я працюю над книгою . Наступного року планую її видати і сподіваюсь, що книга стане корисною для українських дизайнерів в питаннях побудови бізнесів, дружніх до навколишнього середовища.

Також ми працюємо над технологічними рішеннями, які будуть корисні для звичайних споживачів.

ПОРАДА ДЛЯ ЧИТАЧІВ ШОТАМ

Люблю дитячу книгу: «Звичайні люди, які зробили незвичайні речі». Книга про історії людей, які роблять незвичні речі і досягають незвичайних результатів. Ця книга мене мотивує. А ще я вважаю, що потрібно себе оточувати людьми, які так само мотивовані на творення. Оточення не має загублювати ідеї своєю недоречною критикою і коментарями. Якщо однодумців та людей, які мотивують, поруч немає – їх легко знайти в соціальних мережах та Інстаграм.

Суспільство

У Мукачеві встановили монумент воїнам-захисникам

Опубліковано

Монумент воїнам-захисникам з’явився у Мукачеві.  Його встановили парку по вулиці О. Духновича.

Про це повідомили у пресслужбі Мукачівської міської ради.

Фото: 0312.ua

Зазначається, що вартість проєкту близько 1,3 млн грн. Працівники підрядної організації завершили встановлення гранітного монумента.

Читайте також: Причина №16, чому варто підтримати #ШоТам: ми відроджуємо авторитет української армії

В парку по вулиці Олександра Духновича встановили монумент воїнам-захисникам.

В парку по вулиці Олександра Духновича встановили монумент воїнам-захисникам. Три гранітні стели з хрестом висотою майже 3 метри. Вночі пам ’ятник підсвічується 10 сучасними led-світильниками. На спорудження монументу усім захисникам з міського бюджету виділили понад 1 млн. 300 тисяч гривень.

Geplaatst door Мукачівська міська рада op Donderdag 4 juni 2020

Три гранітні стели з хрестом підсвічуються 10 сучасними LED-світильниками, – повідомляють в пресслужбі Мукачівської міської ради.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

Нагадаємо, у Мукачеві побудували нові казарми для гірських піхотинців.

Головне фото: 0312.ua.

Читати далі

Суспільство

В Ужгороді цвіте найдовша в Європі липова алея

Опубліковано

В Ужгороді починає квітнути найдовша липова алея Європи – у понад два кілометри.

Про це повідомили у пресслужбі Ужгородської міськради. 

«Ужгородські липи уже починають цвісти і наповнювати набережну Ужа медовим ароматом. Нашу унікальну алею на набережній Незалежності вдалося якісно оновити, це вже багато років – одне з найзатишніших зелених місць відпочинку ужгородців та гостей міста», – йдеться у повідомленні.

Відомо, що липова алея в Ужгороді простяглася двома рядами вздовж набережної річки Уж. Вона бере початок у самому центрі стародавнього міста. Алея належить до природно-заповідного фонду України і є ботанічною пам’яткою.

Довідка

Понад століття тому алею висадили чехи. Тоді посадили близько 300 дерев, тепер їх є майже тисяча. Загальна протяжність алеї 2 кілометри і 200 метрів.

Читайте такожЕкологічна альтернатива: воскові серветки замість харчової плівки

Алея має 6 сортів липи – це продовжує період цвітіння. Він починається в кінці травня і триває аж до липня. В цей період місто огортає неперевершений липовий аромат. Місцеві біологи радять піші прогулянки алеєю, оскільки – вони є чудовою фітотерапією.

Друга за величиною липова алея – у Німеччині, проте вона значно коротша, ніж Ужгородська, всього 1 кілометр і 400 метрів. Липова алея Ужгорода має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення.

Читайте такожСімейна справа: ТОП-7 ідей для бізнесу вдома

Нагадаємо, вперше за 10 років у Карпатах зацвіли смереки.

Як ми писали раніше, на Івано-Франківщині розцвіло ромашкове поле на 25 га.

Головне фото: rostok.info.

Читати далі

Суспільство

В Івано-Франківську біля міського озера облаштували відпочинкову зону

Опубліковано

Неподалік Івано-Франківського озера завершується облаштування відпочинкової зони.

Про це пише pravda.if.ua. 

Зазначається, що раніше там була зовсім непридатна зона для відпочинку – чагарники та стихійне сміттєзвалище.

Ініціативні мешканці взяли участь у міській програмі «Бюджет участі» та отримали кошти на упорядкування цієї ділянки.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

Відомо, що біля озера розчистили та вивезли сміття і старі дерева, облаштували дорожки зі щебеню та встановили вуличні меблі (лавки, столики, урни для сміття).

Також повідомляється, що роботи ще не завершені, проте незабаром на міському озері буде ще одна затишна відпочинкова зона.

Читайте такожЕкологічна альтернатива: воскові серветки замість харчової плівки

Нагадаємо, в Івано-Франківську з’явилися метеостанції, що визначають точну погоду.

Як ми писали раніше, в Івано-Франківську відкрили перший в Україні парк диск-гольфу.

Усі фото: pravda.if.ua.

Читати далі

Суспільство

У Києві на Борщагівському шляхопроводі почали монтувати балки (ФОТО)

Опубліковано

В українській столиці тривають роботи на Борщагівському шляхопроводі у режимі «нон-стоп»: дорожники уже розпочали монтувати нові балки у прогонах.

Про повідомили у пресслужбі Київської міської держадміністрації.

Зазначається, що перші сім балок у крайньому прогоні Борщагівського шляхопроводу зайняли своє місце. Паралельно влаштовують арматуру шкафної стінки, підференників. Монтують опалубку для бетонування елементів споруди.

За попередніми планами, на цій частині шляхопроводу замінять 35 балок.

Читайте також: Причина №16, чому варто підтримати #ШоТам: ми відроджуємо авторитет української армії

На ділянці шляхопроводу під трамвайними коліями і на частині у бік центру замінили 41 балку.

Ремонтують дорожники й опори споруди. Завершити роботи на частині шляхопроводу у бік Борщагівки і відновити рух планують до початку вересня.

Довідка

Востаннє цей шляхопровід капітально ремонтували в 1965 році. 

Читайте також: Як ремонтують у Києві Борщагівський шляхопровід і міст

Нагадаємо, на Борщагівці ремонтують лінію швидкісного трамвая.

Як ми повідомляли раніше, на місці блошиного ринку в Києві облаштували громадський простір.

Усі фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

Українські та румунські ВМС відпрацювали спільні тренування у морі

Опубліковано

В акваторії Чорного моря відбулися спільні тренування типу PASSEX за участю патрульного катера ВМС України «Старобільськ» та корвета ВМС Румунії Contraamiral Horia Macellariu.

Про це пише АрміяІнформ.

За інформацією, під час спільних маневрів у відкритому морі кораблі країн відпрацювали завдання з підвищення взаємосумісності  відповідно до стандартів Північноатлантичного альянсу.

Основна увага приділялась удосконаленню навичок та дій екіпажів кораблів під час виконання завдань у складі корабельних груп.

«Кораблі відпрацювали ускладнене і тактичне маневрування в морі, вправлялись у встановленні та веденні зв’язку відповідно до стандартів НАТО», – зазначив командир патрульного катера «Старобільськ» старший лейтенант Павло Гладченко.

Читайте також: Як снайпери ССО готуються до змагань (ФОТО)

Також за підтримки української авіації, яка імітувала напад на кораблі, військові моряки двох держав відпрацювали дії екіпажу з протиповітряної оборони під час повітряного нападу.

Наголошується, що українські військові моряки вже тривалий час використовують різні методи впровадження стандартів НАТО під час підготовки екіпажів кораблів і катерів.

Читайте такожОприлюднили унікальні кадри підготовки ССО ЗС України (ВІДЕО)

Участь сил українського флоту в тренуваннях типу PASSEX сприяє налагодженню взаємної сумісності та опануванню стандартів Північноатлантичного альянсу.

Читайте такожЯк морська піхота долає смугу витривалості (ФОТО)

Нагадаємо, морпіхи провели навчання з авіацією на прибережній зоні.

Як ми повідомляли раніше, десантно-штурмові війська провели навчання із Козак-2.

Усі фото: facebook.com/navy.mil.gov.ua.

Читати далі

Суспільство

У віденській художній галереї Альбертіна з’явився аудіогід українською мовою

Опубліковано

В одному з найбільших музеїв Австрії – всесвітньовідомій художній галереї Альбертіна у Відні – відбувся запуск україномовного аудіогіда.

Про це пише NaChasi.

Зазначається, що рідною мовою можна почути історію створення та цікаві подробиці про шедеври світового класичного модерну з музейних експозицій «Від Моне до Пікассо», у які входять твори Моне, Ренуара, Тулуз-Лотрека, Сіньяка, Матісса, Мунка, Пікассо, Модільяні, Шагала, Малевича, Кокошки та інших.

Читайте також: Victoria Museum показали, як працює перший приватний музей моди

Українською також можна прослухати екскурсію парадними залами палацу, побудованого у стилі класицизму, який відтворює культуру епохи Габсбургів.

Фото: nachasi.com

Перекладений спеціально для українців аудіогід буде доступний і для запланованої на кінець серпня виставки творів з приватної колекції французького модерну Ханлозера, на якій будуть представлені роботи Ван Гога, Сезанна, Годлера.

Читайте також: В одному з найвідоміших музеїв Відня запрацював україномовний аудіогід

На початку реалізації проєкту звернулись до найпопулярніших світових музеїв та пам’яток архітектури. Однією з найперших відгукнулася Альбертіна. Робота з перекладу та звукозапису для віденської галереї тривала чотири місяці.

Також вже закінчується звукозапис екскурсії українською для Латвійського національного художнього музею, готується ще декілька перекладів і паралельно тривають перемовини з музеями.

Про галерею Альбертіна

Галерея Альбертіна у Відні – одна з найвідоміших у світі збірок оригінальних рисунків та друкованої графіки. налічує понад 65 тис. малюнків митців минулого і близько 1 000 000 гравюр. Хронологічні межі зібрання — від 15 ст. і до сучасності.

Засновником зібрання був герцог Альберт Саксон-Тешенський в 70-х рр. 18 століття в королівському замку міста Братислава, котрий він обрав резиденцією, будучи головою Угорського королівства з 1765 по 1781 р.

Читайте також: Музей Булгакова у Києві створив аудіогід

Нагадаємо, пам’ятка ЮНЕСКО в Стамбулі заговорила українською.

Як ми повідомляли раніше, у двох музеях Польщі з’являться україномовні аудіогіди.

Головне фото: president.gov.ua.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.