Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Друге життя для вживаних вікон і дверей. Чим корисне для громади циркулярне будівництво: досвід Харківщини

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам зі спільного проєкту з «Інтерньюз-Україна» про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

День, коли почалося повномасштабне вторгнення, запам’ятався Світлані Шевченко з Погутянки на Харківщині жовтогарячим заревом у вікнах спальні. Понад рік жінка вимушено жила в сусідній області, а про свій дім запитувала в сусідів, які залишилися вдома. Саме вони й повідомили жінці новину — росіяни влучили в її подвір’я.

Вибух зруйнував один з будинків, усі вікна, двері та дахи, а також господарські приміщення. Відновити все самотужки пані Світлані не вистачало коштів, але їй допоміг проєкт СС Yard у Дергачівській громаді, який займається циркулярним будівництвом.

ШоТам розповідає, як завдяки циркулярному будівництву чужі речі допомагають людям відбудувати власне житло та життя.

«Повторно можна використати абсолютно все»

Громадська організація Zero Waste Kharkiv переробляє відходи з 2017 року. У вересні минулого року ГО запустила проєкт Circular Construction Yard у Дергачівській громаді на Харківщині, аби розвивати циркулярне будівництво та допомагати з ремонтом людям, у яких постраждало житло.

Менеджерка проєкту Анна Прокаєва називає підхід організації до відходів масштабним — їх вважають не сміттям, а тим, що можна знову використати:

«Ми відкрили такий майданчик, де можна сортувати сміття, переробляти його, а також ремонтувати речі та роздавати людям. Їм це так сподобалося, що вони навіть пропонували свої підвали чи гаражі для нашої ініціативи».

Співзасновниця Zero Waste Kharkiv і проєкту СС Yard у Дергачівській громаді Анна Прокаєва розповідає про будівництво без відходів циркулярним методом. Фото: ШоТам

Уже під час повномасштабного вторгнення учасники ініціативи почали збирати цеглу, якої було вдосталь після обстрілів, аби її перевикористати. Проєкт підтримала швейцарська організація Helvetas за підтримки фонду Swiss Solidarity.

«Помітили, що в громадах у людей є кошти максимум на відновлення стін. Але за життя накопичувалося набагато більше, тому нам привозять і побутову техніку, аби інші спробували відновити своє попереднє життя», — розповідає Анна.

Пілотний проєкт у серпні минулого року започаткували в селі Руська Лозова Дергачівської громади, адже тут було багато пошкоджених будинків. Почали з розбору завалів будівлі сільської ради. Зрештою вдалося посортувати близько 20 тисяч цеглин:

«Ми нічого не вивезли, а все роздали людям для повторного використання. Зразки цегли ми віддали до Харкова на експертизу. Виявилося, що вона відповідає типовій заводській марці. А ще люди забирали підгорілі дерев’яні балки для опалення своїх будинків, тому ми показали, що повторно можна використати абсолютно все».

Люди можуть прийти на майданчик і самостійно обрати те, що їм потрібне для ремонту. Фото: ШоТам

Читайте також: Об’єдналися, аби відбудувати сільраду. На Херсонщині місцеві своїми руками відновлюють село після окупації

Знала про дім через сусідів, що залишилися

Світлана Шевченко є однією з жительок Дергачівської громади, яка відбудовує власне житло завдяки циркулярному будівництву. Все життя пані Світлана живе в рідному селі Прудянка, і попри те, що жінці вже 63 роки, вона досі є соціальною працівницею. Пані Світлана має важливу місію — опікується 11 маломобільними людьми, привозить їм їжу та гуманітарну допомогу.

Світлана Шевченко розвозить гарячу їжу односельцям. Фото: ШоТам

30 березня 2022 року росіяни почали обстрілювати село, тому вже наступного дня чоловік вивіз пані Світлану до дітей на Полтавщину, де вона вимушено жила понад рік.

Навесні й інші односельці почали масово виїжджати. Прудянка не була окупована, проте тут було дуже небезпечно:

«Тут залишалися люди, яким можна було зателефонувати й запитати про ситуацію. Наше село росіяни сильно бомбили, тут все горіло та палало, багато будинків зруйнували».

Пані Світлана розповідає про ситуацію в рідному селі на початку вторгнення. Фото: ШоТам

Вживані вікна та двері служать, як нові

У вересні 2022 року росіяни поцілили в один з двох будинків Світлани Шевченко — знищили флігель, туалет і літній душ, а також усі дахи. В іншому будинку постраждав куток, ванна кімната та частина прибудованого гаражу. Також не було жодного вцілілого вікна, а в одній з кімнат впала стеля.

Світлана Шевченко на руїнах одного зі своїх будинків. Фото: ШоТам

Тож після деокупації Харківщини жінка подалася на програму «єВідновлення» через Дію:

«Нас прийняли куми в сусідньому селі, і ми щодня їздили додому, аби наводити тут порядки: вивозити сміття, затягувати дахи брезентами, забивати вікна. А коли отримали кошти за програмою, то поставили дах і вікна».

Держава покривала лише ремонт у будинку, тому пані Світлана їздила на майданчик від проєкту СС Yard в Руську Лозову, де брала матеріали для відновлення всіх інших приміщень на подвір’ї — про циркулярне будівництво та цей майданчик дізналася в соцмережах.

Завдяки вживаним матеріалам їй вдалося привести до ладу всі будівлі на вулиці. Жінка продовжує відвідувати майданчик, адже в селі ще є будинок сина, який також треба відновити. А ще пані Світлана розповіла про ініціативу всім знайомим та поширила інформацію в різноманітні чати. 

Бетонна доріжка з вживаної цегли. Фото: ШоТам

Метод циркулярного будівництва зацікавив жінку, тому тепер вона впроваджує його й самостійно — наприклад, використала цеглини з розбитого паркану, аби облаштувати на подвір’ї бетонну доріжку.  

«Це дуже суттєва допомога, адже ми брали вікна, двері, цеглу. Вирішили брати вже вживані речі, адже в нас би не вистачило коштів на все. А тут хоч вікна й не нові, але вони чисті, цілі та з ручками».

Світлана Шевченко показує вікна, які отримала завдяки ініціативі циркулярного будівництва. Фото: ШоТам

Читайте також: Відбудували майже всі пошкоджені будинки в селі. Досвід відновлення Бобрового Кута на Херсонщині після окупації

Люди думають про потреби одне одного

Зазвичай у селі Руська Лозова люди розбирають вікна за кілька днів. На одне господарство не виділяють більше трьох-чотирьох вікон і не більше пів сотні цеглин, аби вистачило всім. 

Світлана Шевченко на подвір’ї, яке відновлює методом циркулярного будівництва. Фото: ШоТам

Про те, куди можна принести матеріали, повідомляють через соцмережі та місцеві медіа. У соцмережах проєкту СС Yard є анкета, яку люди заповнюють та пишуть про те, що можуть віддати.

«Ми хочемо стати для людей першим, що спадає на думку, коли вони хочуть щось віддати. Їм одразу має бути зрозуміло, що свої старі матеріали можна принести до нас. Навіть якщо у вас є три зайві цвяхи принесіть нам. Ще десятеро людей принесуть так само, і буде ціла коробка цвяхів для тих, кому вони потрібні», — каже Анна Прокаєва.

Вживані речі, які люди принесли на майданчик для жителів Дергачівської громади. Фото: ШоТам

Люди звертаються по різноманітні речі, які їм потрібні для відновлення свого житла та життя: по дроти, лампочки, інструменти, газобетон, клей, суміші, плитку та інші будівельні матеріали.

Обрати все необхідне можна за донат на потреби ініціативи, якщо є така можливість. Допомогу вже отримали близько двох сотень сімей на Харківщині.

Зараз проєкт циркулярного будівництва CC Yard відкритий до співпраці з усіма громадами Харківщини. Жителі Харкова, які замінювали свої вікна чи двері, уже теж привозили старі, аби їх могли встановити інші люди після обстрілів.

Анна зазначає, що в планах ініціативи — розширюватися та співпрацювати зі столярками та ремонтними майстернями, які зможуть підкоригувати меблі, аби продовжити життя використаних речей.

Вікна, які можна отримати на майданчику від проєкту СС Yard у Дергачівській громаді. Фото: ШоТам

«Ми зменшуємо тиск на звалища, але також забезпечуємо довіру та добросусідство в громадах, бо люди думають про потреби одне одного. Мене найбільше надихає те, що люди об’єднуються, аби зробити кращою свою вулицю та громаду».

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі