

Суспільство
Чортків, Вишнівець та Бакота. Куди поїхати під час війни? 10 нетипових місць для відпочинку
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Шукаєте, куди поїхати на вихідних, але гугл-пошук щоразу пропонує ті самі варіанти? Підготували добірку з 10 нетипових місць для короткого відпочинку. Маловідомі пам’ятки, водоспади Буковини та розкішні палаци у нетуристичних селах. Обирайте будь-який варіант та плануйте поїздку вже зараз! Спойлер: радимо додати цей список в закладки, адже однієї поїздки точно виявиться замало.
1. Домініканський костел (Чортків, Тернопільська область)
Костел Святого Станіслава (або ж Домініканський) збудовано 400 років тому для домініканських ченців за наказом тодішнього власника міста Станіслава Гольського. Утім наприкінці XIX століття будівля вже не могла вмістити всіх парафіян, тож старий храм частково розібрали, а на його місці за проєктом, польського архітектора, Яна Саса-Зубжицького на початку ХХ ст. звели новий – у стилі надвіслянської готики.

Споруда належить до пам’яток архітектури національного значення та входить до семи найвеличніших католицьких храмів України. І хоча костел частково нагадує оборонну споруду (зрештою, таку роль будівля виконувала доволі тривалий час), сьогодні у його стінах проводять культурні та релігійні заходи. І це чудова нагода, аби відвідати пам’ятку й нестандартно провести вихідні.
2. Вишнівецький палац (смт Вишнівець, Тернопільська область)
Ще одна пам’ятка на Тернопільщині – Вишнівецький палац. Оноре де Бальзак назвав його «малим Версалем», оскільки палац нагадав письменнику рідну Францію. Воно й не дивно, адже завдячувати цій пам’ятці варто саме французьким архітекторам. Ба більше, одна із зал – банкетна – була точною копією Версальської Дзеркальної зали.

Вишнівецький палац був побудований у XVIII столітті, його архітектура – яскравий приклад барокового стилю. Сьогодні це музей і культурний центр, де регулярно відбуваються різноманітні виставки та експозиції, присвячені культурі та традиціям українців. У село Вишнівець можна сміливо їхати на цілий день. Після екскурсії залами палацу можна відпочити біля озера і скуштувати страви української кухні в місцевому ресторані. Або ж влаштувати пікнік на території парку палацу. Його площа, між іншим, сягає 220 га.
3. Садиба в селі Самчики (с. Самчики, Рівненська область)
Поціновувачам старовинних будівель слід звернути увагу ще й на Садибу у селі Самчики, що на Рівненщині. Пам’ятка складається з двох будівель: головного будинку та каплички. Палацово-парковий ансамбль зберігся до наших днів практично недоторканим а ще справедливо вважається однією з кращих пам’яток зрілого класицизму в Україні.

Пам’ятка розташована у тихому та спокійному місці, де можна відпочити від шумного міського життя. Прогулятися ландшафтним парком, проїхатися на велосипеді чи пограти у футбол. А якщо є бажання та навички – обов’язково спробуйте свої сили у риболовлі.
4. Бакотська затока (Хмельницька область)
Її називають «українською Атлантидою». І справді, Бакотська затока – це про неймовірні пейзажі. Каньйони та пагорби, ліси й поля, села і товтри надихають своєю величчю. Затока розташована у Хмельницькій області, за 55 кілометрів від Кам’янця-Подільського. Крім того, неподалік можна натрапити на Скельно-печерний монастир – єдину пам’ятка, що вціліла в цій місцевості після затоплення. Там ви знайдете джерела з мінеральними водами, які, подейкують, мають цілющі властивості.

Зважаючи на те, що готелів біля затоки немає, краще зупинитися у самому Кам’янці-Подільському і приїхати в Бакоту на цілий день. Тут є дерев’яний пірс, катамарани та кілька човнів, аби ви вдосталь насолодилися водними розвагами. А для того, щоб ваш вечір був максимально комфортним, не забудьте взяти з собою теплий одяг та засіб від комарів.
5. Деренівська купіль (с. Нижнє Солотвино, Закарпатська область)
Оздоровчий вікенд в Україні – абсолютно досяжна ціль. У санаторному комплексі «Деренівська купіль», що на Закарпатті, можна провести по-справжньому насичені вихідні. Курорт приваблює туристів термальними джерелами, сучасною інфраструктурою, лікувальними процедурами та чистим повітрям.

Тут радимо відвідати басейни з гідромасажем та джакузі, сауни та хамам. Також є можливість доєднатися до лікувальних процедур. Значною перевагою є те, що на курорті працюють досвідчені лікарі, які допоможуть підібрати методи лікування, а за потреби – проконсультують. До того ж відпочинок у «Деренівській купелі» можна зробити дійсно активним, займаючись в сучасному тренажерному залі, граючи в теніс, мінігольф, волейбол чи бадмінтон.
6. Селище Сатанів (Хмельницька область)
Куточок природи, який називають українською Швейцарією, точно не залишить вас байдужими. Сатанів – місце для тих, хто бажає відпочити тілом і душею, адже тут є можливість скористатися цілющими мінеральними джерелами й провести час у санаторіях.

Загалом Сатанів – це селище, розташоване в Хмельницькій області. Навколо – гори та ліси, річка Збруч, Національний парк «Подільські Товтри» і заповідник «Медобори». Сатанів запрошує не тільки на оздоровчі програми, а й на гірськолижний курорт. Тут облаштована вся необхідна інфраструктура: від спортивних майданчиків до басейну й сауни. Крім того, на території курорту діють гарячі чани.
7. Водоспад Кудринець (с. Зелена, Івано-Франківська область)
Подорож Карпатами – це завжди крута ідея, правда ж? Аби відчути себе частиною дикої природи та отримати масу позитивних вражень, туристи нерідко обирають Кудринець. Цей водоспад висотою понад 6 метрів розташований в Івано-Франківській області, на південному сході від села Зелена. Кудринець неповторний тим, що вода спадає численними невисокими каскадами, що нагадують сходи.

Вирушаючи назустріч водоспаду, не забувайте помічати красу навколо: мальовничий ліс, природні ландшафти, рідкісних птахів. Також недалеко від водоспаду Кудринець є Гора Синячка і Манявський водоспад, які, безсумнівно, також варті вашої уваги!
8. Колишня садиба Потоцьких (Немирів, Вінницька область)
Садиба Потоцьких в селі Печера – це історичний скарб, який варто відвідати кожному, хто хоче познайомитися з українським минулим. Садиба розташована на Поділлі, поблизу ріки Південний Буг. Колись тут був багатий маєток Потоцьких-Свейковських.

Сьогодні ви можете прогулятися алеями старого парку, а також побачити мавзолей-усипальницю в неороманському стилі, спроєктований відомим архітектором Владиславом Городецьким у 1904 році. Декоративні елементи усипальниці нагадують повітряне мереживо. Крім того, на базі садиби функціонує костел Святого Андрія, де відбуваються недільні служби. Сам палац Потоцьких був розібраний більшовиками у 20-х роках минулого століття, а на його фундаменті побудована обласна лікарня.
9. Водоспад Ковбер (Чернівецька область)
Вирушити до водоспаду весною, коли туристів ще не так багато, справді розумне рішення! Водоспад Ковбер висотою 3,5 метри розташований у Чернівецькій області. Там, між містом Вижниця і селом Путила, протікає річка Смугар, на якій утворилося щонайменше вісім водоспадів, які також називають Смугарськими або Буковинськими водоспадами. І Ковбер – один із них.

Тому, якщо ви цінуєте активний відпочинок і природу, водоспад Ковбер – ваш вибір. Прогулянка до водоспаду може виявитися непростою і вимагати певної фізичної підготовки, тож переконайтеся, що ви готові до таких пригод. Беріть із собою зручне взуття, рюкзак із питною водою та снеки, а також камеру, аби зробити пам’ятні фотокартки.
10. Олицький замок (с. Олика, Волинська область)
Перша на території України бастіонна споруда – Олицький замок. Це володіння литовських князів Радзивіллів. Замок розташований у селищі Олика на Волин, яке Радзивілли отримали від імператора Карла V в 1547 році та володіли ним до 1939 року. Замок у цій місцині почали розбудовувати приблизно у 1564 році.

Насамперед замок виконував оборонну функцію – витримав безліч облог протягом кількох десятиріч. Згодом поруч із замком побудували Троїцький колегіальний костел. Споруда у стилі бароко проєктувалася архітекторами Бенедетто Моллі та Джованні Маліверна. Наразі костел потребує реконструкції, але це не завадить оцінити всю велич споруди.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Укрпошта оголосила про зниження тарифів на доставку до США, а також про відмову від бандеролей.
Про це повідомив гендиректора компанії Ігор Смілянський.
Зниження тарифів на посилки до США
За інформацією, тарифи на доставку в США знизять з 1 червня на 8% завдяки підписанню угоди з PRIME.
«8% — це, до речі, вартість мінімум 1 посилки по Україні. Пересилаєш 1 дрібний пакунок на США і маєш у запасі 1 безкоштовну посилку по Україні», — зауважив Смілянський.
Укрпошта відмовляється від бандерольок
Також повідомляється, що 25 травня набув чинності новий закон про поштовий зв’язок, тому компанія запроваджує деякі зміни.
Зокрема з 1 липня компанія більше не буде пересилати бандерольки, які потрібно було обклеювати марками.
Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв
«Дуже радимо нашим клієнтам максимально використати наші чудові марки для оплати цих пересилань до 1 липня, а після цього просто надсилати посилки, які можна зручно оформити онлайн в особистому кабінеті або в мобільному застосунку. Та одразу й оплатити. А марки, безперечно, можна і треба збирати для історії, відправки листів та листівок по Україні та всьому світу», — прокоментував Смілянський.
Також планують відмовитися від печаток та сургучу. Замовити марку та сплатити карткою можна відразу в онлайн-магазині, йти у відділення більше не потрібно. Спочатку триватиме тестовий режим, а з 1 червня ця послуга буде працювати у звичайному.
Різниця між бандероллю і посилкою
Бандероль належить до малогабаритних поштових відправлень, найчастіше це відправлення містять друковані видання таких розмірів, які не можна вмістити в лист. Наприклад, документи, рукописи, фотографії великих розмірів. Мінімальна вага бандеролі становить 100 грамів, а максимальна – 2 кг.
Посилка – це більш габаритне відправлення до 10 кг.
Нагадаємо, Укрпошта створила аудіолистівки з голосами Героїв.
Раніше ми повідомляли, що Укрпошта запустила першу роботизовану лінію сортування посилок.
Фото: Depositphotos.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Одещина отримала три карети швидкої допомоги та пожежний автомобіль від американських благодійників.
Про це повідомив на фейсбук-сторінці голова Одеської обласної ради Григорій Діденко.
«Великий друг Одещини Кріс Менсон, віцепрезидент OSF HeaithCare (католицька медична організація — ШоТам), вкотре привіз зі США автомобілі швидкої допомоги та пожежний автомобіль», — розповів Діденко.
Зазначається, що три реанімобілі відправлять військовим підрозділам та цивільним шпиталям. Пожежний автомобіль передадуть добровольчій пожежній бригаді ДСНС в Одеській області.
Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Нагадаємо, Миколаїв отримав сучасний аварійно-ремонтний автомобіль від США.
Також ми розповідали, що Польща передала ЗСУ 26 машин швидкої допомоги.
Також прикордонники отримали реанімобіль від підприємців кіноіндустрії.
Фото: facebook.com/oblrada.didenko.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У столичному парку «Орлятко» відкрили майданчик для гри петанк. Це французька популярна гра з кульками.
Про новину повідомила у фейсбуці повідомила голова Солом’янської районної держадміністрації Ірина Чечотка.
Зазначається, що петанк — захоплююча гра, що виникла на півдні Франції і швидко здобула світову популярність. Гра підходить усім, хто хоче насолодитися активним відпочинком на свіжому повітрі.
Участь у відкритті майданчика взяв Надзвичайний і Повноважений посол Франції в Україні Етьєн де Понсена.
Читайте також: Не чіпайте бабусину вишиванку, або Чому не варто «осучаснювати» українську автентику
Відзначимо, що в Україні гра з’явилася нещодавно, однак вже має своїх прихильників. За правилами кожен гравець має стоячи на місці і кидати металеві кульки якнайближче до дерев’яної кульки.

Доступ до майданчика для гри в петанк безкоштовний. Кожен охочий, незалежно від віку, може прийти та пограти, але перед цим потрібно ознайомитись із правилами на стенді.
На майданчику розташовані два поля для гри з гравію, лави для глядачів та баки для сміття. Територію обсадили молодими кленами та кущами.
Нагадаємо, у Києві на в’їзді до Солом’янського району встановили стелу, присвячену тренеру «Динамо Київ» Валерію Лобановському.
Фото: фейсбук-сторінці Ірини Чечоткіної.