

Технології
«Ху#%*@ові турнікети»: на виставці в Києві навчать обирати якісний такмед
15 січня у книжковому просторі «Сенс» на Хрещатику, 34 відкриється унікальна виставка «Ху#%*@ові турнікети». Захід організовують волонтерські ініціативи UA First Aid, «Госпітальєри» та «Солом’янські котики», аби показати, чому неякісні турнікети — це не лише марна трата коштів, а й смертельна загроза.
Про це повідомляють організатори виставки.
Про проблему
Війна показала, що саморобні або несертифіковані турнікети часто не справляються зі своїм завданням. Неправильний вибір засобів тактичної медицини може коштувати життя, тоді як сертифіковані турнікети довели свою ефективність і рятують бійців у найскладніших ситуаціях.
На виставці будуть представлені приклади «турнікетів» сумнівної якості, смішні, а подекуди й абсурдні історії їхнього походження. Водночас організатори пояснюватимуть, чому на фронті важлива лише якісна медицина.
Що побачать відвідувачі
- Інформаційний стенд з переліком сертифікованих турнікетів;
- інтерактив, де покажуть, як розрізнити підробку та оригінал;
- демонстрацію, як ненадійні саморобні турнікети ламаються в критичних ситуаціях.
Програма виставки:
- 14:20–14:30 — вступне слово організаторів;
- 14:30–15:00 — інтерактивна демонстрація правильного використання турнікетів CAT від «Госпітальєрів»;
- 15:00–15:50 — дискусійна панель із народною депутаткою Інною Совсун, медиками та представниками волонтерських організацій;
- 15:50–16:30 — тренування з турнікетами, нетворкінг та спілкування з експертами.
Організатори прагнуть привернути увагу до проблеми неякісного такмеду, навчити українців обирати надійні засоби першої допомоги та зібрати кошти на закупівлю сертифікованих турнікетів для військових.
Зареєструватися на виставку можна тут.
Читати також: В Україні військовому вперше встановили стимулятор спинного мозку для боротьби з болем
Про організаторів
UA First Aid — волонтерська ініціатива викладачів та випускників Києво-Могилянської академії, що активно відреагувала на повномасштабне вторгнення росії та працює від початку березня 2022 року на потреби передової. Команда має експертизу у тактичній медицині та високотехнологічному спорядженні та допомагає військовим якісними аптечками та парамедичними засобами натівського зразка.
Медичний батальйон «Госпітальєри» — добровольча організація парамедиків. Була заснована Яною Зінкевич на початку бойових дій в Україні у 2014 році. Тоді росія анексувала Крим і розпочала бойові дії на сході країни.
Солом’янські котики — благодійний фонд, який займається допомогою військовим та цивільним, оперативно реагуючи на їхні потреби. Пріоритетними напрямами є тактична медицина, забезпечення медиків обладнанням для переливання крові, донорство та операційна підтримка дружніх підрозділів.
Фото: zver2334/Depositphotos.
Технології

Компанія DONS з України посіла третє місце на міжнародному конкурсі NATO Innovation Challenge 2025-II, присвяченому боротьбі з FPV-дронами на оптоволокні. Разом із двома компаніями з США, українці отримали можливість доопрацювати свої розробки у співпраці з профільними структурами НАТО.
Про це повідомили в Міноборони.
Фінал хакатону відбувся в естонському Таллінні. Участь узяли 11 команд з восьми країн: України, Данії, Італії, Канади, Литви, Польщі, США та Франції. Журі складалося з експертів Міністерства оборони України, ЗСУ, НАТО та спільного центру JATEC.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
«Участь українських компаній в інноваційних хакатонах НАТО є критично важливою для прискорення розвитку мілтеку, оскільки це дозволяє синхронізувати наші технічні вимоги зі стандартами Альянсу. Через платформу JATEC ми не лише інтегруємо бойовий досвід у масштабовані рішення, але й забезпечуємо сумісність засобів для досягнення домінування на полі бою»,— зазначив заступник міністра оборони України Валерій Чуркін.
Цього року конкурс побив рекорд — надійшло 162 технічні пропозиції, з них 42 подали українські команди. Захід організували JATEC у партнерстві з НАТО ACT та CCDCOE.
Нагадаємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Команда Сумського державного університету зацифрувала близько 15 архітектурних об’єктів, пошкоджених унаслідок російських обстрілів. Цифрові моделі пам’яток стануть основою для подальшої реконструкції.
Про це повідомили в «Суспільне Суми».
Проєкт реалізують у межах науково-дослідної роботи «Наукові основи віртуальної реконструкції знищених об’єктів культурної спадщини» у співпраці з Департаментом культури Сумської ОДА. Фахівці фіксують наслідки руйнувань і створюють цифрові копії за допомогою фотограмметрії та безпілотників.
Читайте також: «Історію Аріни» від UNITED24 відібрали для міжнародної премії Favourite Website Awards
На одну модель іде близько місяця роботи. Серед вже зацифрованих об’єктів є і корпус СумДУ, який зазнав прямих влучань. Як зазначають науковці, ці матеріали можуть стати як базою для відновлення, так і доказами руйнувань у міжнародних процесах. Проєкт фінансує Міністерство освіти та науки й триватиме три роки.
Нагадаємо, що Jerry Heil приєдналася до збору UNITED24 «Вартові неба» після ракетного удару по її студії (ВІДЕО).
Фото обкладинки: сайт «Суспільне Суми»
Технології

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.
Про це пише видання Financial Times.
Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.
Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.
Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.
Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).
Фото обкладинки: AFP/Getty Images