Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Чоловіча» справа? Верстатам байдуже на стать. Як я власноруч створила успішний бізнес із лазерної та фрезерної порізки

Опубліковано

Наталка Макар у дитинстві мріяла присвятити себе серйозній справі – працювати в політиці. Тепер вона приборкує верстати, самотужки розвиває «недівчачу» справу та знімає несерйозні відео в TikTok про своє виробництво.

Сьогодні компанія Riznoriz пропонує послуги лазерної та фрезерної порізки як для приватних замовників, так і для великих компаній. А Наталя доводить, що не буває «чоловічих» або «жіночих» професій. Свою історію підприємиця розповіла команді ШоТам.

Наталя Макар

Власниця виробничого бізнесу з лазерної та фрезерної порізки Riznoriz (Київ)

Ніколи б думала, що виробництво стане справою життя

У дитинстві я мріяла про зовсім інший шлях. Тато був політиком, ще й опозиційним, в ті часи, коли це ще не було мейнстримом. І хоч жилось нам не просто, вдома бували обшуки… Але я мріяла саме про цей шлях. Вступила на філософський факультет (спеціальність «Політологія»), який закінчила з відзнакою і навіть вступила в аспірантуру. Після закінчення Вишу деякий час викладала. Але зрозуміла, що «не моє».

Застосування своїм навичкам я знайшла в PR та рекламі, яким присвятила чимало років. Згодом у мене трапилася особиста трагедія – я завагітніла, але втратила дитину. Порожнечу всередині потрібно було чимось заповнити. Подруга запропонувала записатися на курси декору. 

Якщо чесно, я не очікувала, що ця справа мене настільки захопить. Я закінчила курси декораторів, потім були різні майстер-класи в Італії та Франції. Почали з’являтись замовлення. Це все – паралельно з основною роботою. І в якийсь момент я відчула, що готова до чогось свого.

Перші замовлення я робила на балконі власної квартири в Києві. Потім наважилася винайняти майстерню площею 18 квадратних метрів. Та не довго я раділа, бо за 2 тижні почалася Революція гідності, і я опинилася без замовлень, зате з орендованим приміщенням. Потроху моя власна справа почала зростати аж через пів року. Завжди буду пам’ятати проєкт, який тоді мене врятував. Це були декорації для програми «Дача» з Кузьмою Скрябіним. Майстерня вижила.

«Дівчачий» бізнес переріс у «чоловічу» справу

Власну справу я починала самотужки, а згодом до мене приєдналася сестра. Ми працювали вдвох, займалися переважно декором, оформленнями свят, проводили майстер-класи, виготовляли трафарети для декору. Нам гарно працювалося вдвох. Але вона народила, і я знову лишилась сама.

Далі з бізнесом почав допомагати чоловік. Я завагітніла і більше не могла займатись оформленнями, як раніше. Попри романтичний імідж, це важка праця: ранні підйоми, важкі монтажі та постійний стрес. Було вирішено, що більш значущу роль повинен відігравати він, а я буду займатися макетами та легшою роботою, яку можна поєднувати з материнством. Але з декретами в мене не склалось – ноут був зі мною навіть у пологовому.

Наталя Макар, Riznoriz
Власниця виробничого бізнесу Riznoriz Наталя Макар та її донечки

Працювати з чоловіком було вкрай невдалим рішенням. Для мене це було дітище, яким я жила, заради якого викладалася на максимум. Для нього – заробіток і клопіт. З часом прірва в цінностях і баченні стала нездоланною. Коли меншій дочці було п’ять місяців, я пішла.

Бізнес, яким я жила, формально був спільним. А тому чи не найскладнішим етапом розлучення став саме його розподіл. Для мене це був крок назад. Я лишилася сама з двома дітьми, без авто та житла. А попереду нас ще чекали дві важкі операції у старшої донечки. У мене лишилося два верстати, і ті – з однаковим функціоналом. Вони не перекривали всі задачі, і я втратила багатьох клієнтів. І це все в часи пандемії та локдаунів.

Мені довелося починати все майже з самого початку. Та попри це я залишилася у виробничому бізнесі.

Яка війна? Я ж маю віддати всі замовлення

Я була з тих людей, які не вірили у повномасштабну війну. Напередодні вторгнення я жила з батьками, і мене щоразу тригерило, коли вони починали нагнітати ситуацію. Це все здавалося мені абсурдом. Крім того, у лютому моя справа нарешті почала зростати, подолавши застій після «ковідного» періоду. Я провела кілька успішних перемовин з корпоративними клієнтами, затвердила взірці, все було готово до масштабних замовлень. А сталося повномасштабне вторгнення. Я й досі памʼятаю, як тато розбудив мене зі словами: «Вставай, Наталюню, війна…».

І навіть тоді, я до кінця не вірила. Думала так: завезу дітей до сестри, а сама повернусь у майстерню, бо ж не можу підвести замовників. Та й в майстерні залишився наш кіт. Але замість звичної години у дорозі ми провели вісім. Стало зрозуміло, що в Київ я не повернуся. Як тільки ми з дітьми та моєю мамою добралися на дачу, я сіла писати клієнтам і переносити замовлення. І навіть тоді я думала, що це на кілька днів.

Підприємиця Наталя Макар та кіт Ума

Проте, коли на третій день у село зайшли окупанти, над хатою літали винищувачі, під вікном їздили БТРи, до мене почало доходити страшне усвідомлення.

Ми читали новини з Києва, я спостерігала за камерами в майстерні, чи не розбомбили її, чи не пограбували. І як там наш Ума, який лишився зачинений у майстерні. Пощастило, що за кілька днів власник сусідньої майстерні навідався, з мого дозволу виламав двері в мою майстерню і насипав коту весь корм, набрав воду в усі посудини. Так Ума вижив і став охоронцем майстерні.

На одинадцятий день ми дивом виїхали цілими та неушкодженими з окупованого села на Львівщину, в моє рідне місто Борислав. Там провели майже три довгих місяці, і куди на 48-й день повномасштабної війни завдяки неймовірним людям до нас приїхав і Ума.

Я вчетверте почала все з початку

Не було й дня, щоб я не думала про свою майстерню. Постійно перевіряла камери, дивилася, чи все там нормально. Були моменти, коли поруч щось бомбили, і я бачила, як сиплеться тиньк зі стелі. Але, на щастя, все вціліло.

Без своєї справи я відчула повний занепад сил, ніби від мене відірвали частину життя. Хотілося бути корисною тій громаді, що нас прийняла, і хоч щось робити. Ми з сестрою вирішили згадати старі добрі часи, коли працювали разом, і проводити майстер-класи з декору для діток ВПО і місцевих.

Наталя Макар з сестрою під час майстер-класу для діток

Ми пішли до міського голови й, уявіть, нам виділили місце у центральній бібліотеці, допомагали з анонсуванням і матеріалами. Ми провели серію великодніх майстер-класів. Але це не могло замінити мою справу. 

У майстерні і жила, і працювала

Рік тому, 23 травня 2022 року, я відчинила двері своєї майстерні – після трьох місяців простою. Все, що було – це приміщення і мої верстати – «Велетень» і «Малюк». Більше нічого. Ні клієнтів, ні сайту. Але і то було щастя, бо я відчувала, що нарешті на своєму місці. Ну то й що, що все знову з нуля? Як зараз пам’ятаю, як виставила сториз, що «Монстри порізки» знову працюють, і мої неймовірні друзі почали робити репости, розказувати про Riznoriz.

Тоді в Києві були перебої з пальним, перекриті мости. І я ухвалила досить екстремальне рішення: жити в майстерні, без відриву від виробництва, як то кажуть. Благо, у мене тут все гарно обладнано, і була тепла пора. 

Відтак я навела лад у майстерні, переробила сайт (бо старий був на російській «Тільді»), почала активно розвивати TikTok. І почало виходити. 

Наталя Макар, діти
Доньки підприємиці Наталі Макар

Тривалий час я працювала повністю сама: клієнти, реклама, зйомки, прорахунки, макети, управління верстатами, відправлення замовлень і навіть розвантаження матеріалів – все було на мені. Але я не скаржусь. Я навіть не можу сказати, що мені було важко. Так, я втомлювалася, бо ж, крім власниці Riznoriz, я ще мама двох дівчаток. Але було відчуття, що я все роблю правильно і я з усім впораюсь.

Мені дуже пощастило з людьми

Памʼятаю, я взяла замовлення, яке було, відверто кажучи, не дуже мені під силу. То були такі часи, що я була готова хапатись за будь-що. Навіть мої сусіди по майстерні відмовилися від цього замовлення, хоч у них і більший досвід у таких справах. То була велетенська скриня для садового інструменту, яка мала ще слугувати й лавою на терасі. Я сама навіть пересунути її не могла. Хто тільки мені не допомагав із тією скринею – навіть ці сусіди, які відмовилися від замовлення. І хоч терміни я затягнула, але скриня вийшла! І замовник залишився задоволений. 

В якийсь момент я наважилася на ще одне екстремальне для мене рішення – запропонувати партнерство моєму сусіду, в якого була майстерня з виготовлення декорацій для кіно. Маючи вже вкрай невдалий досвід партнерства, то було як стрибнути без парашута. Але все вийшло. Ми підсилили один одного, і справа почала рости. 

Потім Riznoriz виграв грант від «Дії», і наше «сімейство монстрів» поповнилося новим верстатом – фрезером із робочим полем 2 на 3 метрі. З ним у нас навіть виходить розвиватися. Хоча спочатку задача була просто не втратити те, що маємо.

Фрезер, куплений за кошти гранту

Ми пережили осінні обстріли Києва, зимові відключення електрики та, дякувати Богу і нашим захисникам і захисницям, працюємо.

До січня я взагалі не вела фінанси – не було що рахувати. Заробітку вистачало хіба що на їжу та базові потреби. Нині ж бізнес відроджується, клієнти повертаються. Зараз багато ріжемо тканин на плитоноски, аптечки, саперні сумки. Люди в Україні, попри все, хочуть щось робити. А тому я вірю, що все буде добре, і що мій вибір був правильний.

«Хіба ти сама заробила на верстати?»

Я ніколи не чула від клієнтів, які бачили мене за верстатом, що «це не жіноча справа». Швидше навпаки – певне захоплення. Зрештою, це моя фішка у TikTok: виробничий бізнес у жіночих руках, яка безвідмовно працює. Хоча коментарі, типу що це не жіноча справа або, що я не могла сама заробити на верстати, є, але вони мене не зачіпають.

Нині більшість наших клієнтів – чоловіки. Їм нормально зі мною, адже я сама не лише працювала на верстатах (нині маю помічників), а й на всіх процесах – від конструювання до постобробки. Навіть зараз без проблем можу стати на будь-який процес. За роки навчилася розбиратись у матеріалах, тому мені легко зрозуміти задачу та пропонувати рішення. 

Наталя Макар, Riznoriz
Власниця виробничого бізнесу Riznoriz Наталя Макар

Але і в роботі з жінками є свої фішки. Ну, давайте об’єктивно, ми трохи інакше мислимо. Іноді відчуваю себе перекладачем, коли треба запит замовниці передати на виробництво. Памʼятаю, треба було зробити підставки під іграшки, і зверху мав бути отвір. І я питаю клієнтку: «Який має бути діаметр?». І мені дівчинка пише: «Ну так, щоб палець вліз». Гаразд. У нас на виробництві оператор теж із почуттям гумору – присилає мені на затвердження фото цієї підставки з пальцем. Підняли настрій всім.

У нас є багато запитів, коли люди приходять з «сирою» ідеєю, і ми разом знаходимо круті рішення. І тут не важливо, хто замовник: чоловік чи жінка. Головне зрозуміти, що хоче замовник, і запропонувати рішення.

Беремо на себе частину роботи інших бізнесів 

Наш основний клієнт – це бізнес, і наші послуги потрібні багатьом. Ми виступаємо як підрядники. Наприклад, якщо люди щось створюють і не мають можливості купити обладнання, ми допомагаємо втілювати ідеї. Навіть власник «Нової пошти» нещодавно казав, що якщо є можливість взяти когось на аутсорсинг, то краще зробити саме так, ніж самому нарощувати потужності.

Riznoriz
Компанія Riznoriz

До повномасштабної війни нашим флагманом була корпоративна «сувенірка» та масштабні декорації для івентів. Зараз, звісно, все змінилося. Багато робимо для військових – кроїмо заготовки для плитоносок, аптечок, саперних сумок. Але тішить і те, що наші люди не перестають щось придумувати нове. Зараз дуже багато ріжемо для нових продуктів, наприклад, для дитячих іграшок. Люди щось вигадують, тестують, і це круто. Бо це віра в перемогу і в майбутнє.

Задача нині – перемкнутися на розвиток

Зараз мені 40. Свій бізнес я починала майже з нуля вже вчетверте.

Я щиро вірю, що Україну чекає розквіт. Я щодня спілкуюсь з замовниками і переважно, це такі ж власники малого і середнього бізнесу, як і я, які попри все щось роблять. Нещодавно до нас, наприклад, приходили хлопці з новою розробкою плитоноски. Один із них на милицях, інший – скоро на навчання. Але їх це ніяк не зупиняє, щоб діяти. Як це може не викликати щирий захват і віру в українців?

Ми теж не стоїмо на місці, постійно навчаємося, проводимо вдосконалення в майстерні. Хочемо купити цьогоріч ще один станок, який доповнить наш «парк». Я плавно переходжу з виробництва на керування операційними процесами. На сьогодні в Riznoriz ми маємо технічного директора та оператора. Наразі шукаю собі асистента, який згодом стане менеджером. А я зосереджуся на розвитку та просуванні.

Та головне – щоб Україна перемогла, а решту ми налагодимо! 

Фото надані героїнею

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі