Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Будуємо з нічого. На Хмельниччині переселенці зводять «дім зі сміття» зі знахідок на звалищі

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Створити будинок зі… сміття. Родина переселенців Лана та Олександр Тесленки будують унікальний екодім у селі на Хмельниччині. 80% матеріалів – речі, знайдені на місцевому сміттєзвалищі. Вікна, двері, стелажі та навіть живі рослини – усе це отримало шанс на друге життя.

Філософія проєкту доволі проста – довести, що фактично з нічого можна створити щось дійсно стильне та довговічне. Про проєктування екодомівки, пошук матеріалів, допомогу місцевих та процес будівництва Лана Тесленко розповіла команді ШоТам.

Лана Тесленко

Дизайнерка, декораторка, екоактивістка

Наш перший ресайклінг проєкт – квартира у Харкові

Усе моє життя складається з нестримної творчості, у мене не було однієї діяльності. Я займалася створювала декор для весілля та інших свят, фотозони, оформлювала вітрини крамниць тощо. Також виготовляла моделі одягу для власного бренду Factura, який створила ще 2017 року разом із колегою Оленою Горбачовою. Тож чітко сказати, чим я займаюся, не можу. Сьогодні я працюю над одягом, а завтра мене покликали прикрашати фотозону. Проте це завжди був дизайн: інтер’єру, одягу, навколишнього простору. І дизайн людини також. Але невід’ємна складова всієї роботи – це ресайклінг, повторне перероблення матеріалів.

Мій чоловік Олександр – кваліфікований архітектор, який створює прекрасні об’єкти. Тому ми доповнюємо одне одного, працюємо у тандемі. Нашу харківську квартиру ми створили практично власноруч. Вона розташована у старовинному особняку 1907 року, який колись поділили на комунальні приміщення. Будівля потребувала ремонту, але відновлювати її ніхто не хотів. Ми взялися за окреме приміщення й перетворили його на повноцінну квартиру за невеликі кошти. Завдяки ресайклінгу наша оселя виглядала дуже стильною та комфортною. Наприклад, кухонний острів ми змайстрували зі сходів, які передала кума під час ремонту в своєму будинку. Вона планувала викинути цю деревину, а ми з чоловіком дали їй друге життя. 

Будинок у Харкові – перший проєкт, у якому ми активно почали використовувати ресайклінг. У квартирі все створювалося власноруч. Я виготовляла декоративні об’єкти, а чоловік – меблі. Не так важливо, скільки квадратних метрів у вашому приміщенні, головне – правильно організувати простір. Наша квартира площею 40 кв.м слугувала домівкою для чотирьох людей, але завдяки продуманій концепції місця вистачало навіть для заняття йогою. У нас завжди було розуміння, як з нічого зробити щось.

квартира з декором зі сміття

Із Харкова – на Хмельниччину

Наша сім’я дуже позитивна, ми доклали багато зусиль, щоб викинути зі своєї свідомості всі негативні думки. Упродовж останніх чотирьох років ми взагалі не дивимося телевізор, а всі новини дізнаємося з інтернету. Звісно, ми розуміли, що існує загроза повномасштабного вторгнення, але мріяли, що країна буде розвиватися, а не руйнуватися. 

23 лютого ми жили звичним життям, а 24 прокинулися від сильних вибухів. Перший день ми з дітьми ночували у харківському метро. Згодом вирішили ненадовго переїхати за місто – на дачу свекра. Під час виїзду дізналися, що окупанти почали обстрілювати центр Харкова. Утім потужні вибухи ми чули й на дчі, тож навіть там не відчували себе в цілковитій безпеці. До того ж ми не розуміли, звідки, куди і що саме летить. Тому вирішили їхати далі – до Хмельницького. 

Це моє рідне місто, де я народилася, однак не живу вже в 20 років. Відповідно ми неодноразово бували тут раніше й встигли всією родиною познайомитися з Хмельниччиною. Спочатку приїхали до моїх батьків, а зараз живемо в селі у прекрасній сім’ї мого двоюрідного брата.

ресаклінг одяг
Одяг проєкту Factura.

Збудувати дім можна й без великих заощаджень

Нам не хочеться пам’ятати цю війну як щось страшне. Тому ми вирішили збудувати власний будинок з матеріалів, які знаходимо на сміттєзвалищі. Цей проєкт як заклик до українців – якщо хтось руйнує, то ми маємо відбудувати. Люди помилково вважають, що будівництво будинку потребує чималих заощаджень. Натомість ми готові показати, як створити стильне та комфортне житло, не витрачаючи великих коштів. 

З чого все почалося? Мій брат розказав, що у селі продають землю. Я зайшла на ОLХ, знайшла оголошення, додала його в закладки й забула про це. Через деякий час на телефон прийшло сповіщення з рекомендаціями, серед яких була ділянка біля річки в дуже зеленій місцині. Ще й за надзвичайно вигідною ціною. Тієї миті я загорілася ідеєю побудувати будинок, однак усієї суми для купівлі ділянки у нас не було.

Я розповіла про свою мрію в соцмережах, зняла відео, у якому збирала зернинки жита та «вимальовувала» майбутній будинок. На це відгукнулося багато людей, нам задонатили 13 тисяч гривень. Також допомогла моя подруга-волонтерка, яка передала 800 доларів. Завдяки цьому нам вдалося придбати ділянку. Люди повірили в нашу ідею, а тому ми маємо втілити її в життя.

будівництво екодому
«Дім зі сміття»: будівництво каркасу майбутнього будинку.

Наш будинок буде нестандартним – у формі яйця

Наш майбутній будинок має доволі нестандартну форму. Ми шукали різні аналоги у Pinterest, але хотіли збудувати щось таке, чого ще ніколи не бачили. Тому дім має форму яйця, як овал – «золотий перетин». Яйце символізує народження та життя. 

Чоловік самостійно розробив креслення та змоделював будинок. Оскільки ми працюємо в екотематиці, стіни будемо обмазувати глиною, а наповнимо їх соломою – як хати-мазанки. Покриття даху хотілося б оживити квітами, травою, мохом, але цю ідею відклали на наступний етап. Площу приміщення – 30 квадратних метрів – плануємо розділити. Можливо, додамо ще пів поверху, аби облаштувати спальне місце для дітей. Загалом наш дім – це суцільний ресайклінг.

прототип будинку
Прототип майбутнього будинку.

Фундамент на колесах та стіни із соломи

Наразі ми працюємо над основою будинку. Фундамент поставили на колесах, а каркас змайстрували з деревини, яку подарували батьки. Звісно, на смітнику теж була деревина, але для того, аби знайти необхідну кількість, ми б витратили надзвичайно багато часу. Сьогодні наша першочергова задача – це встановлення даху та його перекриття. Ми купили ділянку наприкінці літа, тож зараз погодні умови диктують нам свої правила. 

Насправді все необхідне для будинку вже є. Ці предмети просто чекають, коли їх використають у будівництві. Наприклад, вікна та двері, які ми знайшли на сміттєзвалищі. Узагалі смітник – це такий собі магазин, до якого неможливо прийти за чимось конкретним. Натомість необхідно одразу вирішувати, куди та як ти можеш пристосувати знайдені речі. 

Читайте також: З окупації – на Волинь. Як сімейна лікарка рятує сільську медицину в Піддубцях

Скажімо, у нас ще не було основи будинку, а ми вже знайшли на смітнику хороші вікна, двері, умивальник, лінолеум, дерев’яний стелаж та труби. Крім того, відшукали різні пластикові ємності, в яких можна щось зберігати. Також врятували зі сміттєзвалища чимало рослин, які попередні власники просто викинули.

Сусід порекомендував, де можна придбати ресайклинг дошку, яке приходить як короб пакування. Ми вирішили, що це слугуватиме нашою майбутньою підлогою. У місцевих фермерів замовили солому для стін, а глину – з кар’єру. Основну міць конструкції будинку забезпечуватимуть солом’яні тюки, вони будуть викладатися як цеглини. 

будинок зі сміття на Хмельниччині
«Дім зі сміття»: фундамент на колесах та каркас із деревини.

99% необхідних матеріалів знайшли на смітнику

Частину меблів ми вирішили майструвати власноруч, адже необхідно продумувати ергономіку будинку. До того ж ми не прагнемо просто заповнити дім меблями чи іншими речами зі смітника. Ні, потрібно дотримуватися стилю та правильно організувати простір. Ми все ж творчі люди та естети. А тому нам важливо показати справді класний результат.

Наразі 80% усього необхідного – це так зване сміття з місцевого звалища. Люди викидають дуже якісні та хороші матеріали, не розуміють, що їх можна десь застосувати. І це велика екологічна проблема – коли люди виробляють більше, ніж насправді потребують. 

Важливо розуміти, що ми залишимо після себе

Екобудинок не просто побудований з перероблених матеріалів, він має інше важливе значення для природи. Солома і глина – це екологічні матеріали, які створюють комфорт всередині будівлі. Влітку цей будинок має прохолоду, а взимку – зберігає тепло. Там немає ані клею, ані полімерів. Лише все те, що дала природа. 

Українці, які жили в мазанках, знають про зручність такого дому. Головне – правильно побудувати й зробити вентиляцію, тоді конструкція буде довговічною. Люди часто щось створюють, не замислюючись про наслідки для природи. Натомість екологічний будинок починається саме з цього питання. А під час свого розкладу – просто зливається з природою, не завдаючи їй жодної шкоди.

Ми плануємо робити будинок максимально автономним, хоча й не маємо поки відповідних ресурсів. Хочемо пробурити власну свердловину, аби забезпечити житло водою. А ось газ проводити не будемо, адже можна використовувати звичайну електроплиту. Треба лише купити буржуйку, щоб обігрівати приміщення, наш простір. 

Було б добре встановити сонячні панелі. Це дуже пасуватиме нашій концепції, але потребує чималих витрат. А провести електроенергію на ділянці – практично ті самі кошти. Готові долучити до проєкту бажаючих нам допомогти придбати невелику сонячні панель.

А взагалі дуже цікаво підрахувати, скільки коштів на будівництво ми витратили. Впевнена, що це мінімальні витрати. Ми ніколи не будували такі будинки, у нас немає відповідної інструкції. Але якщо це сподобається людям – добре було б розвивати проєкт. 

людина між сміття

Усе довкола – це ресурс

Сміття існує лише в голові, а все навколо – ресурс. Ми хочемо показати українцям, що фактично з нічого можна створити щось прекрасне, сучасне, стильне і придатне для життя. Це і є найголовніша філософія. 

Ми, люди, маємо піклуватися про екологію, адже це наша планета, наш дім. Кожен із нас може творити дива власноруч. Найпростіший крок – почати сортувати сміття. Створити вдома декілька ємностей для паперу, скла, органічних відходів. Дізнатися, чи є поблизу пункти сортування. Почати з малого – це чудово, адже навіть з кришок можна створювати лавки та протези. Також важливо переробляти та давати нове життя предметам, які ви планували викинути. З чогось можна зробити кошик, з чогось – цікавий декор для стільців чи навіть одяг.

Важливо менше споживати й купувати. Людина має зрозуміти, скільки їй потрібно для життя. Швидка мода й нові тренди засмічують наші океани. На островах Африки валяються гори сміття, я бачила це на власні очі. Тому мрію побудувати корпорацію з ресайклінгу. А у будь-якому проєкті важливо мати однодумців і тримати одне одного. Адже коли ми разом – нам усе під силу.

перероблюємо сміття на можливості
«Перетворюємо сміття на можливості».

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі