

Суспільство
Білет у майбутнє або чому українці полюбили UKRAINE WOW на Укрзалізниці
Живете в Україні, але й досі не бачили краєвиди рідної землі та визначні пам’ятки? Не біда! Тепер у вас є можливість відправитися в подорож Ukraine WOW на потязі. Але за єдиної умови: не виходячи з будівлі виставки у 3 900 м², — звучить дивно, але реально!
Про виставку
На Укрзалізниці відкрили артпростір Ukraine WOW для тих, хто мріє відчути себе машиністом потяга чи доторкнутися до голови монументу «Батьківщини-мати». А також ще раз переконатися, що Україна — це вау!
Над проєктом працювали 200 спеціалістів. Засновники проєкту — Ксенія Малих та Євгеній Стасіневич. На створення пішов термін: від кінця серпня і до 4 листопада. Над концепцією працювали професіонали з агенції Gres Todorchuk, а дизайнерські рішення — справа рук агенції Banda. Назву виставки придумала Ксенія Малих, додавши до Ukraine NOW одну літеру W, і як результат — Ukraine WOW, що звучить по-дивовижному шокуюче.

Виставка триватиме до 29 лютого (спочатку організатори планували до 26 грудня 2019 року). За півтора місяця локацію на Укрзалізниці відвідали понад 150 тисяч людей — це й стало причиною продовження терміну інсталяцій.
Читайте також: Укрзалізниця планує відремонтувати 300-500 вагонів вже цього року
Де знаходиться
Артпростір знайдете на 14 колії Укрзалізниці, що біля платформи Kyiv Boryspil Express. До 2000 року місце слугувало сховищем для багажних відділень, але припинило роботу. У 2019 засновники UKRAINE WOW використали його як артпростір.

Початкова назва залишилася без змін: «Будівля багажного відділення з рампою, корпус В». Реставрація була відсутня задля збереження автентичності старого сховища. Зручна локація на Укрзалізниці мотивує відвідати виставку перед потягом чи опісля. Як іноземних туристів, так і вітчизняних шанувальників.
Які інсталяції розміщені
Щоб зрозуміти сенс виставки, треба пройти сім інсталяційних блоків: «Купе», «Перше знайомство», «Бесіда по душам», «Сон», »Зупинка», «Здача купе» та «Прибуття», — кожен з яких характеризує звичну поїздку на потязі Укрзалізниці.

На семи блоках UKRAINE WOW побачите:
Останній портрет Казимира Малевича, який вбудований у його ж витвір мистецтва — «Синій квадрат» (шедевр 2в1), оригінал першої української книги Івана Федорова «Апостол», дебютні гривні Київської Русі та 10 із 14 аркушів із абетки Георгія Нарбута, а ще скульптури Олександра Архипенка.
Потаємну кімнату «Зона Криму», двері якої вбудовані у звичайну шафу жовтого кольору. Там побачите листи, фото та малюнки людей, які вимушені були виїхати з Криму.
Локації з інтерактивними елементами: габаритний стакан Укрзалізниці з ложкою, яка рухається самостійно, навушники зі звуком стадіону, потягу чи співу пташок.
Окуляри віртуальної реальності, спробуйте, якщо хочете пролетіти над «Батьківщиною-мати», озером Синевир чи зіграти з Олександром Усиком в бій. А щоб відвідати «Тунель кохання», не потрібно їхати в Клевань, адже він також тут є.
Потяг Ужгород-Лисичанськ, який проїде свій шлях за 10 хв., а ви побачити красиву місцевість за короткий час у віконці. Або ж доторкнутися до справжнього потягу ЧМЕЗ, якому близько 20 років.
Вагон-ресторан, де можете замовити кави чи перекусити. Він робочий, тому це хороше місце для відпочинку.
Найулюбленіші інсталяції відвідувачів — прозорий тунель із сотнями квитків на потяги Укрзалізниці, які треба спіймати і побачити свою локацію. А також рожевий вагон вокзалу з мріями та думками пасажирів. Потрібно доторкнутися до подушки, щоб почути голоси людей.

Коли, де та чому відвідують артпростір
Відвідайте виставку з вівторка по неділю з 11:00-20:00 год на Київському центральному залізничному вокзалі. Врахуйте, що понеділок — вихідний день.
Тут відвідувачі відчуювать Україну у всіх її сенсах, цей мікс притягує! Лише в UKRAINE WOW ви зможете поїхати до Лисичанська за 10 хв. і побачити Київ з висоти «Батьківщини-мати».
Скільки коштує
Діти до 12 років, пенсіонери та учасники бойових дій – безкоштовно (за наявності посвідчення); для інших осіб вхід — 50 грн.
Приблизний час огляду UKRAINE WOW — 2 години.
Зібрані кошти підуть на вдосконалення «Укрзалізниці». Не прогавте шанс, та встигніть відвідати UKRAINE WOW до 29 лютого!
Усі фото – ukrinform.ua.
Суспільство

Напередодні річниці загибелі спецпризначенця Ігоря Замоцького з Кропивницького його родина, побратими та друзі здійснили сходження на Говерлу. Це була мрія Ігоря з дитинства, яку він не встиг реалізувати за життя.
Про це повідомили в «Суспільне Кропивницький».
Здійснення мрії захисника
Мати Ігоря Тетяна Замоцька розповіла про бажання свого сина:
«Батько його підняв на підвіконня й каже: “Дивись, он видно верхівку гори”. Назва гори — Говерла. А Ігор: “Я хочу на Говерлу, я хочу на Говерлу”. І батько йому пообіцяв: “Синку, коли підростеш, ти обов’язково піднімешся і, це буде твоя вершина”. Коли він підріс і став на захист України, ця мрія в нього залишилась».
Ідея піднятися на найвищу вершину України виникла у близьких, аби вшанувати пам’ять захисника. Разом з мамою, тіткою, сестрою, бойовими товаришами та друзями Ігоря вони встановили на вершині прапор зі світлиною військового та стрічками зі словами, які не встигли сказати за життя. Там також зʼявилася памʼятна табличка з QR-кодом, що веде на сторінку про Ігоря.
Читайте також: Звільнений з полону 24-річний боєць зняв свій портрет з Алеї зниклих безвісти на Буковині
Про Ігоря Замоцького
Ігор народився у 1997 році, служив у військах спецпризначення з 2016-го. З початком повномасштабного вторгнення був старшим оператором групи. У 2024 році йому посмертно присвоїли звання Героя України.
Він загинув 8 червня 2023 року під час бойового завдання на Донеччині, прикривши побратимів ціною власного життя. Йому було 25 років.
На його честь у Кропивницькому перейменували одну з вулиць, а 2 червня 2025 року встановили меморіальну дошку.



Нагадаємо, що підписники Лачена за пів дня зібрали на протез для бійця 3-ї ОШБр: «Моня» повертається у військо.
Фото: сайт «Суспільне Кропивницький»
Суспільство

Київська міська прокуратура домоглася повернення у комунальну власність садиби 1898 року на Вознесенському узвозі, 25–27. У її дворі розташовані Вознесенські печери — об’єкт археологічної спадщини, який у 2023 році додали до офіційного Переліку памʼяток міста Києва.
Про це повідомив активіст Дмитро Перов.
Ще у 2019 році приватна компанія оформила право власності на будівлю за «туалетною схемою». Після цього зареєструвала за собою земельну ділянку, площа якої вдесятеро перевищувала площу приміщення. Цю землю планували використати під нове будівництво.
Шевченківський суд скасував незаконну реєстрацію. Завдяки цьому ділянку з садибою та печерами повернули у власність громади міста.
Вознесенські печери є частиною одного з найбільших печерних комплексів Києва — як за кількістю підземних галерей, так і за їхньою загальною протяжністю.
Читайте також: На Подолі встановили нову мініскульптуру, присвячену київським торговцям: де шукати (ФОТО)




Нагадаємо, що фундаменти палацу Розумовського внесли до списку нерухомих пам’яток України.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Дмитра Перова
Суспільство

15-річна школярка з Івано-Франківська врятувала десятки життів, повідомивши СБУ про спробу її вербування російськими спецслужбами. Завдяки дівчині правоохоронці запобігли теракту, який мав статися в центральному парку міста.
Про це повідомили в СБУ.
За даними СБУ, з дівчиною через месенджер зв’язався представник ФСБ і запропонував гроші за співпрацю. Ворог доручив неповнолітній виготовити саморобний вибуховий пристрій, замаскувати його у термосі та доставити до парку в людний час. Потім росіяни планували дистанційно підірвати вибухівку разом із «виконавицею», аби не залишити свідків.
Читайте також: У Запоріжжі студент і працівник ДСНС урятували підлітка, який тонув (ФОТО)
Однак школярка не стала мовчати й звернулась до чат-бота СБУ «Спали ФСБшника». Це й дозволило запобігти трагедії: правоохоронці документували кожен крок окупантів і супроводжували дівчину під час виконання їхніх інструкцій, аби зафіксувати злочин.
Операцію провели контррозвідники СБУ спільно з Нацполіцією та обласною прокуратурою в межах кримінального провадження за статтею про воєнні злочини. Зараз встановлюють усіх причетних до теракту росіян.


Нагадаємо, що СБУ оприлюднила нове відео з плануванням та реалізацією «Павутини» (ВІДЕО).
Раніше ми писали, що у Дніпрі містяни допомогли викрити російського агента, який готував теракт.
Фото: фейсбук-сторінка СБУ