Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як розібратись з прокрастинацією. Поради від доктора психології, які справді працюють

Опубліковано

Уявіть, наскільки менше стресу та розчарувань ви б відчували, якби могли просто змусити себе робити все в той час, коли у вас дійсно була на це можливість?

Хороша новина полягає в тому, що ви можете побороти цю проблему, якщо використовувати правильну стратегію. Як саме це зробити, пише доктор соціальної психології Хайді Грант.

Причина №1. Ви щось відкладаєте, бо боїтесь все зіпсувати

Рішення. Спробуйте сфокусуватись на уникненні проблем, а не досягненні успіхів

Є два способи розглянути будь-яке завдання.

Перший. Ви можете зробити якусь справу, тому що бачите спосіб закінчити її краще, ніж ніж це хтось зробив до вас. Це фокус на досягненнях. Щось на кшталт думок  “якщо успішно завершу цей проект, то отримаю підвищення”, або “якщо я регулярно тренуюсь, то буду виглядати дивовижно”.

Психологи називають це акцентом на просування – і дослідження показують, що коли у вас є цей акцент, ви мотивовані думкою про виграш і працюєте найкраще, коли відчуваєте себе оптимістичним. Звучить добре, чи не так?

Що ж, якщо ви боїтеся поразки, то тривога та сумніви не тільки підірвуть цей акцент на досягнення, а й залишають менше шансів вчинити якісь дії взагалі.

Другий. Коли вашу справа підривається сумнівами, що ви не зможете зробити її такою успішною, як уявляли, спробуйте сфокусуватись на тому, як попередити проблеми, які спричинить її невиконання. Замість того, щоб думати, як ідеально закінчити завдання, подивіться на власне завдання як спосіб уникнути втрат і зберегти те, що у вас вже є.

Для успішного завершення проекту, орієнтованого на профілактику проблем, ви думаєте не про підвищення у разі успішного завершення проекту, а про виконання завдання як спосіб уникнути штрафів. Точно так же тепер і регулярні тренування виглядатимуть як спосіб не запустити себе.

Десятиліття досліджень, які я описую у своїй книзі «Фокус», показують: ваша мотивація при профілактиці проблем посилюється занепокоєнням щодо того, що може піти не так.

Коли ви зосереджені на уникненні втрат, стає зрозуміло, що єдиний спосіб вийти з небезпеки – негайно вжити заходів. Чим більше ви переживаєте, тим більше робите для виконання цього завдання. 

Я знаю, що це не дуже-то й весело звучить – особливо якщо ви більше орієнтовані на підхід з досягненнями. Але, мабуть, немає кращого способу подолати свою тривогу і прокрастинацію, ніж серйозно подумати про страшні наслідки у разі, якщо взагалі нічого не робити. Продовжуйте, залякайте себе до дрижачки. Це звучить жахливо, але це працює.

Причина №2. Ви щось відкладаєте, бо зациклюєтесь на власному небажанні це робити

Рішення: Робіть як Спок, ігноруйте свої почуття. Вони реально заважають вам

У своїй чудовій книзі «Протиотрута: щастя для людей, які терпіти не можуть позитивного мислення», Олівер Буркеман вказує, що велику частину часу, коли ми говоримо такі речі, як “я просто не можу встати з ліжка рано вранці” або “не можу змусити себе займатися фізичними вправами”, що ми дійсно маємо на увазі – так це те, що не можемо змусити себе відчути задоволення від цих дій.

Зрештою, ніхто не прив’язує вас до ліжка щоранку. Ніхто не блокує вхід до вашої спортзали. Фізично вас нічого не зупиняє – ви просто не відчуваєте, що це вам подобається.

Але, як каже Буркеман, “Хто каже, що вам потрібно чекати, доки ви не налаштуєтесь на робочий лад?”

Подумайте про це хвилинку, бо це дійсно важливо. Багато хто думає, що ми можемо бути мотивованими та ефективними, тільки якщо відчуваємо бажання чи натхнення взяти і зробити справу. Що нам потрібно прагнути того, аби регулярно ходити до спортзалу абощо.

Я дійсно не знаю, чому ми віримо в цю стовідсоткову дурницю. Так, на певному рівні реалізації задачі вам потрібно бути прихильним до того, що ви робите. Але вже точно не потрібно чекати, доки вас нарешті відвідає бажання взятись до справи.

Багато хто з найбільш плідних талановитих художників, письменників та інноваторів стали такими частково через свою залежність від робочих процедур, які змушують їх приділяти роботі певну кількість годин на день. І неважливо, наскільки натхненними вони себе почували.

Тут же автор “Протиотрути” згадує зауваження відомого художника Чака Клоуза, що “натхнення – для любителів. Решта з нас просто беруться до справи”.

Тож якщо ви сидите там, відклавши щось, тому що вам це не подобається, пам’ятайте, що вам насправді не потрібно зациклюватись на таких речах.

Насправді ніщо не може зупинити вас.

Причина №3. Ви щось відкладаєте, бо це важко, нудно або неприємно

Рішення: Використовуйте планування if-then

Занадто часто ми намагаємось вирішити конкретну проблему за допомогою самої лише сили волі: ніби наступного разу ви змусите себе ще скоріше розпочати роботу над марудною справою.

Звичайно, якби ми насправді мали силу це зробити, ми ніколи не відкладали б справу на останній момент.

Дослідження показують, що люди звичайно завищують свою здатність до самоконтролю, і надто часто думають, що це допоможе їм уникнути неприємностей.

Зробіть собі послугу, прийміть вже той факт, що ваша сила волі обмежена, і що це не завжди сама лише рішучість змусить вас робити те, що вам здається важким, стомлюючим чи іншим жахливим.

Натомість використовуйте план “якщо-тоді” для того, аби робота все ж була виконана.

Розробити план «якщо тоді» – це не просто вирішувати, які конкретні кроки потрібно зробити для завершення проекту, це також визначитись з місцем та часом, коли ви будете це робити.

“Якщо вже 14:00, то я припиняю те, що я роблю, і розпочинаю роботу над доповіддю для Олексія”

“Якщо мій начальник не згадає про моє прохання про підвищення на нашій зустрічі, я нагадаю йому про це ще до закінчення зустрічі.

Заздалегідь вирішивши, що, коли і де ви будете робити, не влаштовуйте собі обговорень, коли настане час.

Ніяких “ой, я дійсно повинен це робити зараз? Або це може чекати пізніше? а може, замість цього я повинен зробити щось інше”. 

Коли ми обдумаємо все, сила волі стає необхідною для прийняття жорсткого вибору. Але “якщо-тоді” план різко зменшить вимоги, що ставляться до вашої сили волі, гарантуючи, що ви прийняли правильне рішення, випередивши критичний момент.

Насправді, план “якщо-тоді”, згідно з понад 200 дослідженнями, покращував темпи досягнення цілей і продуктивності в середньому на 200% -300%.

Я усвідомлюю, що три стратегії, які я вам пропоную – роздумувати про наслідки невдачі, ігнорувати свої почуття та займатися детальним плануванням – не звучать так весело, як поради на кшталт “Слідуйте за своєю пристрастю!” або “Залишайтеся позитивними!”

Але вони мають вирішальну перевагу в тому, що насправді є ефективними – якими будете і ви, якщо їх використовуватимете.

Суспільство

“Щоденник нареченої Христа”: документальний фільм про черниць зʼявився на Takflix

Опубліковано

Фільм Марти Смеречинської побудований на основі дворічних спостережень за життям понад 100 українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України.

Про це повідомило Divoche.media.

Про фільм

Повнометражна стрічка режисерки Марти Смеречинської ґрунтується на дворічних спостереженнях за життям понад сотні українських дівчат-черниць у сучасному греко-католицькому монастирі на заході України. Серед них також була молодша сестра режисерки, Настя. Марта Смеречинська вивчає цю спільноту, взаємодіє з черницями та розвиває нові стосунки із близькою людиною.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Фільм “Щоденник нареченої Христа” отримав дві нагороди на фестивалі Ukrainian Doc Preview Docudays UA 2020: East Silver Caravan Award та DOK Leipzig Award. Презентація стрічки відбулася на Marché du Film — Festival de Cannes у рамках секції Cannes Docs. Зараз його можна переглянути у всьому світі з англійськими субтитрами.

Онлайн-кінотеатр Takflix передасть 10% з кожного квитка фонду “Повернись живим”, ще 50% — творцям кіно. Дивитися «Щоденник нареченої Христа» можна тут

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Щоденник нареченої Христа

Читати далі

Суспільство

В Києві в ботсаду зацвіли півонії: фото

Опубліковано

У ботанічному саду імені Гришка квітковий рай. Бузок уже вибухає яскравим цвітом, а недавно розцвілися півонії.

Про це повідомили на офіційній сторінці ботсаду в інстаграмі.

Головним партнером бузку є півонія деревовидна, яка квітує одночасно з бузком. Це дозволяє підкреслити враження від квітування бузку та заповнити сад барвами та ароматом. Квіти півонії деревовидної мають діаметр близько 30 см, що сприяє підсиленню інтенсивності загальної кольорової палітри.

фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад
фото: ботсад

Фото: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Про устрій дендрарію в ботсаду

Сезонність та динамічність парку можуть проявлятися найбільш повно, коли певні його ділянки, завдяки великій кількості квітучих рослин, перебувають у центрі уваги, а потім змінюють своє положення. Концентрація на певних ділянках одночасно цвітучих рослин дозволяє викликати у відвідувачів сильні емоційні враження. Цей прийом успішно використовував Леонід Іванович при створенні дендрарію. Кожного сезону тут відвідувачів очікує нова композиція барвистих квітів і листя.

У травні у сирингарії розцвітає понад півтори тисячі кущів бузку і деревовидних півоній.

Нагадаємо, що в Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО.

Також ми повідомляли, що коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Фото: ботсад

Читати далі

Суспільство

В Дніпрі запрацювала дитяча залізниця: ціни та розклад

Опубліковано

Сьогодні, 4 травня, під звук станційного дзвону розпочався літній сезон на найстарішій в Україні і другій за віком у світі дитячій залізниці.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Дніпровська дитяча залізниця, відкрита у 1936 році, припиняла рух поїздів лише у кілька разів: під час Другої світової війни, карантину та у перший рік широкомасштабного вторгнення.

650 юних залізничників з Дніпра під наглядом інструкторів будуть керувати поїздами, перевірятимуть стан колійної мережі, працюватимуть в якості дикторів, касирів та чергових на станціях.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Подробиці

Дніпровська дитяча залізниця працюватиме:

  • у травні, вересні та жовтні – у вихідні дні з 10:00 до 18:00;
  • у літні місяці – щоп’ятниці з 12:00 до 18:00,  у вихідні дні з 10:00 до 18:00.

Вартість дитячого квитка – 50 гривень, дорослого – 62 гривні.

Адреса: м. Дніпро, пр. Дмитра Яворницького, 95д.

Нагадаємо, що послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії.

Також ми повідомляли, як військовому отримати відпустку закордоном.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі