Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

“Найважче — змусити людей працювати по-іншому”. Що таке систематизація та навіщо це компанії

Опубліковано

Кожен підприємець рано чи пізно опиняється у ситуації, коли починає “зашиватись” у власному бізнесі. Хаотичність процесів і нагромадження функцій призводить до роботи в режимі постійного гасіння пожеж. У цій ситуації варто задуматись про системні зміни. Консультант з антикризового управління Олександр Прокудін розповів нам, як він допомагає виходити компаніям з кризи та чому систематизація важлива для кожного бізнесу.

 Олександр Прокудін

Олександр Прокудін

Має дві освіти — технічну та економічну. Близько 8 років управляв компанією Master Engineering, яку прийняв  у стані кризи та довів до одного з лідерів ринку. Також має понад 10 років досвіду у сфері управління персоналом. Олександр допомагає систематизувати роботу бізнесу та виводить компанії з кризи. 

Чому бізнес потрапляє у кризу

Криза – нормальний еволюційний етап для будь-якої організації. Вона виникає тоді, коли з’являється невідповідність наявних ресурсів до динаміки руху організації. 

Ресурси — це не лише гроші, а і відповідна організаційна структура, наявність працівників з потрібною кваліфікацією, адекватні товарні запаси та інше. Наприклад, перша криза настає коли підприємець, що започаткував справу і розвозить самостійно товар, починає зривати терміни доставки. І він доповнює свої ресурси – наймає кур’єра. Це найпростіший випадок. Звісно, по мірі росту організації рішення вже не такі очевидні.

Читайте також: Як залучати гранти на креативні проекти + перелік грантодавців

Якщо у бізнесу немає розвитку, то не за горами і криза. Щоб уникнути внутрішніх проблем, кожен співробітник компанії повинен працювати за чітко описаними бізнес-процесами. Тому у будь-якій компанії повинна бути систематизація та структуризація роботи. Цю проблему вирішує або власник компанії, або антикризовий менеджер.

Як втрапити в організаційну кризу

Для малого та середнього бізнесу основними є організаційна та фінансова кризи.

Організаційна криза трапляється, коли, наприклад, зростання компанії підтримується власником, який працює по 20 годин на добу і заглиблюється в кожну деталь. А по мірі збільшення обсягів керувати компанією йому стає дедалі важче. Стиль управління змінюється з “проактивного” на “гасіння пожеж”. Компанія уповільнюється, нові напрямки не розвиваються, власник сконцентрований на приборканні хаосу. Це та стадія, коли компанії вже потрібна систематизація, аби зробити «квантовий стрибок». Без цього Ви будете топтатися на місці, а про масштабування бізнесу не може бути і мови.

Є і інші варіації такого типу кризи. Всі вони мають один напрям рішень – систематизація та гармонізація функцій та ролей в команді. Це досить болісні процедури, бо вони безпосередньо торкаються інтересів співробітників.

Три причини фінансової кризи

Фінансова криза виникає з трьох основних причин. По-перше, маржа (різниця між ціною і собівартістю, — прим. ред.) не покриває операційні витрати підприємства. За моєю практикою, у більшості невеликих компаній відсутній якісний фінансовий облік. Саме він дає змогу проаналізувати центри прибутку та витрат та убезпечує від цього виду фінансової кризи. Але є сфери з низькою рентабельністю навіть при чіткому обліку. В цьому випадку треба або нарощувати обсяг реалізації товару, або міняти нішу.

По-друге, касові розриви в операційній діяльності. Коли Вам потрібно виконувати свої фінансові зобов’язання, але Вам ще не заплатили за товар. Вирішується якісним плануванням Cash Flow, гармонізацією умов оплати по договорах закупівлі і продажу, оптимізацією складських запасів та іншими способами. Цей вид кризи є найпоширенішою причиною банкрутства компаній.

По-третє, касові розриви при розширенні бізнесу. Бізнес-експансія, як правило, потребує додаткових фінансових ресурсів. Чим активніша експансія, тим менше можна в ній спиратися на обігові кошти від чинного бізнесу. Інакше можна потрапити в ситуацію, коли уповільнюється основний бізнес, з якого вимиваються кошти. Для активного масштабування краще підійдуть кошти з інших джерел депозити, кредити, позики, внутрішні чи зовнішні інвестиції. Ці кошти досить дорогі. Але чи не дорожчими є кошти, через вимивання яких сповільнюється Ваш бізнес?

Систематизуючи бізнес знайдіть першопричину

Не намагайтесь систематизувати одразу всі функції, бо вони не живуть окремо, а знаходяться в постійній взаємодії. Тому систематизуючи одну функцію, Ви неодмінно вплинете на виконання іншої. Якщо ж Ви змінюватимете одразу два процеси, є ризик розбалансування між ними.

Знайдіть першопричину негараздів, яка тягне за собою інші. Це не просто, бо ви не знайдете її на поверхні. Якщо виправити першопричину, інші функції швидко впорядковуються, а деякі зникнуть.

Перше, що може здатися першопричиною негараздів – продажі. Вони низькі, менеджери кволі, ринок просів. Але в 99,9% випадків це неправильне рішення, бо низькі продажі є наслідком, а не причиною.

Для чого компанії консультант з антикризового управління?

По-перше, знаходячись всередині процесу і виконуючи функції оперативного управління бізнесом, власнику вкрай важко подивитись на свою компанію об’єктивно та неупереджено. Це може зробити досвідчена людина «зі сторони».

Читайте також: П’ять українських підприємців, що йшли до успіху через великі проблеми

По-друге, можна самостійно випробовувати на собі всі методи подолання кризи, а можна скористатися досвідом, що є на ринку і відразу йти вірним шляхом. Це економить ресурси компанії і час.

По-третє, консультант допоможе знаходити ефективні рішення в поточній діяльності компанії у питаннях фінансів, маркетингу, продажів, управління запасами та інших важливих аспектах. Такі рішення ґрунтуються на передових ринкових практиках, а не лише на управлінській моделі самої організації.

І четверта причина: Ви маєте можливість залучити до розв’язання проблем невеликої  компанії фахівця з компетенціями ТОП-менеджера провідних підприємств.

Ось мої ТОП-5 порад для управління бізнесом з моєї практики:

  1. Приділяйте увагу плануванню та обліку. Це підкаже Вам шлях до ефективних дій.
  2. Уважно стежте, щоб не виникало взаємовиключних завдань, коли систематизуєте функції та розподіляєте ролі в команді.
  3. Мінімізуйте операційні витрати, що напряму не впливають на дохід.
  4. 80% часу приділяйте поточним завданням і лише 20% — перспективним.
  5. Де можливо, не йдіть за ринком. Створюйте свої правила!

Суспільство

На Київщині міжнародні партнери відновили понад 9 тисяч об’єктів: як скористатися програмою

Опубліковано

У області наразі відновлено понад 17,5 тисяч об’єктів. Близько 9 тисяч із них – за сприяння міжнародних партнерів та фондів.

Про це повідомив перший заступник голови КОДА Микола Бойко.

Зокрема, Фонд GEM частково відновив майже 1 100 об’єктів, УВКБ ООН — 2 800 об’єктів, БФ КАРІТАС — майже 3 500 об’єктів.

Відновлення області триває і за програмою єВідновлення:

Читайте також: У Софії Київській на Великдень відбудеться святкове дійство: що варто знати

  • 1 етап – надання грошової компенсації на проведення поточних та капітальних ремонтів. Погоджено майже 10 900 заявок на 1 млрд 344 млн грн.
  • 2 етап – сертифікати на купівлю житла. Погоджено 1 595 заявок на близько 4 млрд 685 млн грн.
  • 3 етап – компенсація на будівництво нового житла замість зруйнованого. Погоджено 415 заявок на понад 1 млрд 231 млн грн.

Робоча група «Прозорість та підзвітність» перевіряє тендерні закупівлі районів та громад Київщини, виїжджає на об’єкти будівництва та проводить наради. Кожна гривня має йти за призначенням.

Нагадаємо, естонський депутат вирушив у велопробіг за Україну: 1700 кілометрів за 6 днів.

Фото: єВідновлення

Читати далі

Суспільство

Бельгія виділить €200 млн та ракети ППО для України

Опубліковано

Бельгія планує передати Україні ракети для протиповітряної оборони та виділити 200 млн євро для участі в німецькій ініціативі з посилення української ППО.

Міністрка оборони Бельгії Людивін Дедондер заявила про це після засідання Контактної групи з оборони України (формат «Рамштайн») 26 квітня, повідомляє видання RTBF.

Вона наголосила, що Бельгія залишається готовою надати підтримку Україні і продовжуватиме це робити найближчим часом.

Читайте також: США оголосили про оборонний пакет допомоги для України на 1 млрд доларів

«Наша позиція залишається незмінною: коли Росія припинить своє вторгнення та відмовиться від незаконно окупованих територій, конфлікт закінчиться», – підкреслила Людивін Дедондер.

Крім того, прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо оголосив, що Брюссель посилить Україну винищувачами F-16 вже у 2024 році, фінансуючи це шляхом заморожених російських активів.

Нагадаємо, Мінкульт розпочав короткотривалі гранти.

Фото: RTBF

Читати далі

Суспільство

Як скористатися мультишерингом документів у застосунку «Дія»

Опубліковано

У застосунку «Дія» запустили мультишеринг копій документів, щоби надсилати їх в електронному вигляді одразу в системи установ.

Про це повідомляє Дія.

ЯК ПРАЦЮЄ ШЕРИНГ ДОКУМЕНТІВ

  • Компанія надсилає запит на копію цифрового документа в застосунок користувача
  • Користувач підтверджує запит «Дія. Підписом»
  • Копію автоматично надсилають у систему компанії або на e-mail. Тоді компанія може прикріпити її до відповідних заяв чи договорів

Читайте також: За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

ЩО ДЛЯ ЦЬОГО ПОТРІБНО

  •  КОРИСТУВАЧУ – мати в «Дії» документ, копію якого потрібно надіслати, й активований «Дія. Підпис»
  •  УСТАНОВІ – налаштувати можливість отримувати копії в «Дії». Для цього потрібно написати команді впровадження в Telegram @DiiaStart

ЯКІ КОПІЇ ДОКУМЕНТІВ МОЖНА НАДСИЛАТИ

  • ID-картка
  • Закордонний паспорт
  • Картка платника податків
  • Свідоцтво про народження
  • Довідка ВПО
  • Водійське посвідчення
  • Техпаспорт
  • Студентський квиток
  • Документи про освіту

Нагадаємо, завдяки ШІ підлітків з українського прикордоння зробили героями картин Айвазовського й Малевича.

Фото: Дія

Читати далі