Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

В’ялені помідори з Херсонщини: як українці створюють італійський делікатес

Опубліковано

«Ми не просто в’ялимо помідори, ми граємо з їх смаком», – говорять творці «Українських в’ялених помідорів», які у 2015 році стали єдиними виробниками такого делікатесу в Україні.

За цей продукт чубляться Італія та Греція, а українці тим часом створюють  такі смаки, які в закордонних виробах не зустрінеш. Андрій Бігленко та Дмитро Моцак розповіли про те, чим готові балувати смакові рецептори українців.

 <strong>Андрій Бігленко</strong> ” width=”250″/></div><div class=

Андрій Бігленко

Засновник компанії

Підприємець з Херсонщини. У 2015 році разом зі шкільним другом вирішив виготовляти українські в’ялені помідори. На сьогодні є не лише виробником делікатесу, а й обличчям продукції. Саме він зображений на етикетках «Українських в’ялених помідорів».
За словами Андрія – те, що виробника бачать «в лице» не лякає, а мотивує. І саме він стає гарантією якості свого товару.

Ми були єдиними, хто зайняли цю нішу в Україні

У 2015 році мій шкільний друг спробував за кордоном в’ялені томати, а коли повернувся в Україну, не знайшов такого продукту в наших магазинах. Ми зрозуміли, що це вільна ніша і вирішили самі цим займатися.

Іноземні в’ялені помідори на смак були всі однакові, бо до них додають оцет, стабілізатори, барвники, підсилювачі смаку. Це псує смак. А помідори, коли в’яляться, на смак стають такими, що ні з чим не можна порівняти. Ми подумали, що це може бути нашою фішкою. Навіть ті, хто почав після нас виготовляти такий продукт, не створили подібного. 

Експерименти над помідорами

Спочатку мій товариш спробував зів’ялити томати в себе на кухні. Потім ми вчилися, робили, дивилися, як це роблять італійці.

Читайте також: Заробляти 2000 євро за кілограм: як на Вінниччині вирощують трюфелі

У нас в області було підприємство, в якого ми за збігом обставин викупили в’ялені помідори – десь більше тонни – і доробили їх.

Потім спробували сушити, як це роблять італійці – на сонці. Для того, щоб просушити таку кількість помідорів, потрібно було знайти відповідний майданчик. Я і знайшов – майже біля моря. Але наш клімат для цього не підходить. У італійців він більш сприятливий для такої процедури.

Дві тонни помідорів та крафтове виробництво 

Щоб зробити 1 баночку в’ялених помідорів (300 мл) – потрібно від 1 до 2 кілограмів свіжих. Щоб зробити крафтове виробництво, потрібно 1,5-2 тони в’ялених помідорів на рік, а для цього потрібно переробити десятки тон свіжих томатів. Наша баночка, у якій 275 грамів продукту, коштує 100 гривень. 

Смаки та види помідорної магії

Ми вигадали та створюємо п’ять смаків помідорів і три види паштет-соусу із в’яленими помідорами (гострий та лагідний). Наш продукт повністю натуральний, ми не використовуємо жодних стабілізаторів і консервантів, навіть оцет не використовуємо. Тільки помідори, спеції, сіль, часник, олія.

Ми досі єдині, хто пропонує таку лінійку смаків. У нас така кількість спецій, якої достатньо, щоб зробити смак продукту виразнішим. Наприклад, ми виготовляємо «Класичний смак», у який додаємо базилік, орегано, часник і соняшникову та оливкову олії. Також робимо «Пікантний смак», «Оригінальний», «Пекучі помідори» та інші.

Працюємо на результат

Мені подобається в роботі результат. Мені цікаво розв’язувати технічні задачі, я вигадую як застосовувати зелені технології у виготовлені помідорів. Радує, коли людям подобаються помідорчики, їх купують.

Дмитро Моцак

Бізнес-партнер

Служив в ЗСУ на Сході у 2014-2015 роках. Після війни вирішив змінити свою юридичну діяльність і почав виготовляти в’ялені томати. Дмитро відповідає за договори, гранти, залучення інвестицій і за поширення продукції.

Як створюються українські делікатеси

Помідор – це той продукт який легко зіпсувати, якщо додати неправильну кількість спецій. Тому у нас все вивірено до грама. А процес сушки вимагає ретельного контролю температурного режиму. Висока або низька температура може все зіпсувати. З помідорами довелося пофантазувати, поексперементувати. Сам процес дегідрації займає не один день. Щоб виготовити одну партію, потрібно багато годин, а часом і кілька днів.

Коли ми починали справу, перш за все потрібно було придбати обладнання, яке дегідрує томати. В це і вкладалися кошти. Щодо самих помідорів, то у Херсонській області з цим проблем немає. Там томати всюди. Ми домовляємося з фермерами.

Співпраця з гігантами

Ми працювали з мережею ресторанів Salateira, Il Molino, Okko. Для деяких з них ми навіть розробили спеціальну рецептуру. Зараз розповсюджуємо через магазини типу «Корисна крамниця», «Лавка традицій», магазини для веганів і вегетаріанців. Домовляємося з «Сільпо», «Ашаном». 

Але для співпраці з такими гігантами ринку, необхідні вільні оборотні кошти, не менш як в півмільйона гривень, потрібні значно більші об’єми виробництва. Ми над цим працюємо. А ще нас точно можна знайти і легко замовити продукцію через Instagram-канал – Ukrtomat та у Facebook

Маленькими кроками до великої мети

Я сам дуже люблю в’ялені помідори. Вони ідеально підходять до піци, стейків, під вино. Як на мене, – це ідеальний продукт до м’яса. В Італії, наприклад, роблять паніні, додають в різні види пасти.

Читайте також: Ковбаса з равликів чи устриці made in UА: 7 українських виробників для справжніх гурманів

Усі наші рецепти ми вигадували самі і методом спроб доводили до ідеалу. Найцікавіше в роботі не результат, а процес, коли помідор, який росте на полі, перетворюється на кінцевий продукт. 

Наразі обов’язки між нами поділені. Андрій відповідає за виготовлення конкретного продукту, а я відповідаю за договірну роботу, гранти, залучення інвестицій і за поширення в мережах різних магазинів. Ми отримуємо задоволення від процесу роботи, і хоч виробництво не таке велике, та дрібними кроками ми досягнемо більшого.

Суспільство

Як військовому отримати відпустку закордоном

Опубліковано

Українські військовослужбовці під час воєнного стану та загальної мобілізації можуть отримати можливість відпочити за кордоном. Процедура здійснення цього права включає збір необхідних документів та подання рапорту до командира частини.

Оформлення рапорту

Для отримання дозволу на виїзд за кордон на заслужений відпочинок військовослужбовцю необхідно скласти рапорт з наступними вказівками:

  1. Зазначити країну, куди вирушає військовий для відпочинку.
  2. Вказати адресу місця проживання в цій країні.

Рапорт подається у двох примірниках:

  • один для військової частини;
  • другий для військового, щоб командир частини поставив відмітку про прийняття рапорту.

Необхідно звернути увагу на час подачі рапорту: він має бути поданий до штабу військової частини для розгляду командиром не пізніше, ніж за 15 днів до початку відпустки. Рішення про надання відпустки лежить у компетенції командира військової частини. Командир може дозволити виїзд за кордон у період відпустки або відмовити. Рішення командира оформляється у вигляді наказу, який надає військовослужбовцю право виїзду за межі країни. Для цих цілей можна також використати відпускний квиток, де вказаний термін відпустки та дозволена можливість перетину державного кордону України.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Документи

Перед тим як розпочати відпустку, важливо отримати витяг з наказу про відпустку, в якому буде зазначено дозвіл на перетин державного кордону України. Після отримання цього документа необхідно зареєструватися в ВСП (військовій службі правопорядку), і тільки після цього можна планувати виїзд.

Також для подорожі за кордон військовослужбовець повинен мати наступні документи:

  • військово-обліковий документ, посвідчення офіцера або посвідчення військовослужбовця;
  • відпускний квиток із зазначенням “відпустка за кордоном” (якщо такої відмітки у квитку немає, необхідно мати витяг із наказу із зазначенням виїзду за кордон);
  • чинний закордонний паспорт.

Також ми повідомляли, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Нагадаємо, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: ЗСУ

Читати далі

Суспільство

В Україні анонсували безоплатні курси англійської мови для ВПО

Опубліковано

У восьми містах України мережа освітньо-культурних просторів “Гончаренко центр” разом з Державною службою зайнятості запускає безкоштовні курси англійської мови для вимушених переселенців.

Про це повідомляє Гончаренко центр.

Про курс: де та як

У Тернополі, Дніпрі, Івано-Франківську, Рівному, Києві, Миргороді, Кропивницькому та Одесі в рамках пілотної частини проєкту відбудуться навчальні курси. Ці курси розроблені спеціально для вимушених переселенців, які мають мінімальні знання англійської мови або не володіють нею взагалі.

Читати також: Google зробив ШІ-застосунок Geminі доступним для України

Головна мета проєкту – підвищити конкурентоспроможність цієї категорії на ринку праці. Пізніше планується запустити курси в усіх регіонах, де діє мережа “Гончаренко центрів”, а також в онлайн-форматі.

Щоб приєднатися до курсу, потрібно заповнити форму за посиланням й обрати місто.

Нагадаємо, що в Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць.

Фото: Стрійська міська рада

Читати далі

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі