Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Генератори, які врятували бізнес. У громаді на Волині місцева влада допомогла підприємцям вистояти в блекаути

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

У час, коли через російські обстріли в Україні діють графіки відключень електроенергії, Володимир-Волинська громада, що на Волині, підтримала локальний бізнес. 

Підприємці отримали співфінансування на генератори від місцевої влади — так їм вдалося продовжити свою роботу й створити додаткові місця, де жителі можуть підзаряджати техніку під час блекаутів.  

Підприємці звернулися по допомогу під час блекаутів

У Володимир-Волинській громаді підприємці почали звертатися до місцевої влади з проханням допомогти забезпечити їх генераторами. Ціни на пристрої були зависокими, а їхня наявність на ринку — обмеженою. Ще одним викликом стало забезпечення генераторів пальним, яке також суттєво зросло в ціні.

Підприємці наводили приклади інших українських міст, де вже діяли подібні програми підтримки. Міська влада Володимир-Волинської громади взялася за вивчення таких проєктів у Львові, Луцьку, Хмельницькому й інших містах, щоб розробити власний.

«Універсального рішення не було. Ми дещо спростили умови участі, бо розуміли, що перед викликами блекаутів опинилися всі підприємці. Ми все ж писали власний порядок програми, який узгодили з бізнесменами та депутатами», — розповідає начальниця відділу економічного розвитку, проєктної діяльності й інвестицій Оксана Виваль.  

Зустріч з підприємцями у Володимирській міській раді. Фото: офіційний сайт міста Володимир

З міського бюджету на програму виділили 3 мільйони гривень. Максимальна сума компенсації була 50% від вартості придбаного генератора, але не більше 20 тисяч гривень. У місцевому бізнес-центрі підприємцям допомагали з оформленням необхідних документів. Працівники центру також інформували підприємців і розповідали про можливість відшкодувань коштів за вже придбані генератори. 

Мами з дітьми приходили підзарядити ґаджети

Програма мала низку умов: підприємці мусили бути зареєстровані в громаді, без заборгованостей і мати щонайменше двох працевлаштованих працівників. Крім того, вони зобов’язувалися надавати жителям можливість підзаряджати ґаджети під час блекаутів, перетворюючи свої заклади на своєрідні «Пункти незламності».

«Один з учасників проєкту розповів, що під час повного блекауту його заклад став справжнім порятунком для мам з дітьми, які приходили підзарядити ґаджети та виконати домашні завдання. Інший же бізнесмен спрямував отримані кошти на генератор, щоб задонатити на армію», — ділиться Оксана.

Загалом учасниками проєкту стали 49 підприємств, серед яких продуктові магазини, стоматологічні кабінети, швейний цех, ресторани, кондитерські та кав’ярні громади. Власник клініки стоматології Руслан Шкринда розповідає: 

«Нам повернули частину коштів за генератор, але це вже плюс від держави, що є допомога для підприємців. Часто наші пацієнти, поки чекають на прийом, мають змогу підзарядити тут свої телефони».

Генератор для стоматологічного кабінету. Фото надав Руслан Шкринда

За словами головної спеціалістки відділу економічного розвитку Анастасії Азанової, це стало не тільки матеріальною, а й моральною підтримкою для місцевого бізнесу:

«Нещодавно я спілкувалася з власницею магазину дитячого одягу, яка брала участь у цьому проєкті. Підприємиця розповіла мені, що коли надійшла компенсація на рахунок, то вона зрозуміла, що не сама».

«Отримуємо потужну підтримку»

У громаді допомогли не тільки бізнесам. Громада є партнеркою Проєкту USAID «ГОВЕРЛА», який надав 8 генераторів потужністю від 7,5 до 100 кВт, які встановлені у водоканалі, КП «Володимиртепло», в школах, садку і в центрі позашкільної освіти. Вдалося реалізувати й інші проєкти:

«Ми отримуємо потужну підтримку, і не лише матеріальну, але й можливість брати участь у різноманітних освітніх тренінгах, семінарах. Це шанс зрушити з місця якісь болючі чи критичні питання, наприклад, тему інклюзії й того, наскільки доступні соціальні послуги в громаді. Розв’язуємо питання щодо реабілітаційного центру, який ми плануємо побудувати, адже велика частка жителів громади військовослужбовці», — говорить Оксана Виваль. 

Володимир-Волинська громада ділиться досвідом з іншими. Фото: ШоТам

Анастасія Азанова каже: важливо не тільки робити проєкти, але й обмінюватися досвідом з іншими громадами.  

«Коли працюєш в органі місцевого самоврядування, то ніби варишся у своєму котлі. Не завжди розумієш, що в інших людей, бо багато вже зробив, але ще є, що робити. Але з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» ми часто організовуємо різні круглі столи та зустрічі, тож можемо обмінятися досвідом з іншими громадами. Люди запитують нас, як нам вдалося реалізувати ту чи іншу ініціативу. Це дає нам мотивацію і своєрідний ковток свіжого повітря», — ділиться Анастасія.

Суспільство

Зірка тіктоку – зарічненський олень Борис!

Опубліковано

Він зовсім не боїться людей, підходить поїсти з рук, і… зробити контент для власного тіктоку! Знайомтеся: це дикий олень Борис — улюбленець селища Зарічне на Рівненщині!

«Наша зірка, який ходить по Зарічному, як в себе дома, як кажуть», — кажуть про нього.

Історія

Шість років тому лісник Руслан купив однорічного Борьку, аби розводити у районі оленів шляхетних. Борис став єдиним самцем серед 11 олениць, що вже мешкали в господарстві Зарічного. І встиг дати аж два покоління, поки не сталася подія, через яку усіх оленів відпустили у дикий ліс. Три роки тому до вольєру пробрався вовк та загриз одну з олениць. Аби це не повторилося, Руслан випустив усіх тварин до лісу.

А менш ніж за рік один з них повернувся. Це був Борис! Відтоді вільний олень часто гуляє по Зарічному та навідується до людей. Звісно, хтось ставиться до нього з осторогою, хтось — незадоволений, що Борька, буває, обгризає місцеві деревця. Однак у більшості мешканці полюбили оленя та підгодовують його. І він приходить до них знов.

Борис настільки полюбився місцевим, що вони створили його тікток! Розповідають про життя оленя та ведуть трансляції з ним. Відео з Борисом несуться мережею та підкорюють серця українців вже і за межами Рівненщини.

«Борьку вже побачило стільки людей, і нам уже писали, що він уже не тільки ваш, він уже український», — каже Надія Вишневська, мешканка Зарічного.

Читати далі

Суспільство

Для школярів підготували 39 аудіоуроків з української літератури на літо: де переглянути

Опубліковано

Для учнів 8-11 класів підготували 39 аудіоуроків з тестами з української літератури у форматі подкастів, що рекомендовані для прочитання упродовж літніх канікулів.

Про це повідомили в ГО «Смарт освіта», що реалізує проєкт «Вчися вухами».

«Задали на канікули читати стоси книг з української літератури? Маємо крутезну добірку творів у форматі подкастів від проєкту «Вчися вухами», яка полегшить літню підготовку», — сказано у повідомленні.

Читати також: У Дії відображатимуться медичні дані: рішення уряду

Зазначено, що середня тривалість одного аудіо — 20 хвилин, і їх можна використовувати як під час читання, щоб краще розуміти твір та розібрати його, так і для підготовки до заняття під час навчального року: щоб пригадати сюжет твору та характеристики персонажів.

Усі аудіоуроки доступні за посиланням.

Загалом на сайті викладено понад 400 аудіоуроків для 6-11 класів із всесвітньої та історії України, громадянської освіти, української мови та літератури.

Нагадаємо, що в Києві знімають документальний фільм про відновлення ветерана війни.

Фото: «Смарт освіта».

Читати далі

Суспільство

У Києві створили квітник у формі вишитого рушника

Опубліковано

У парку «Відрадний» у Солом’янському районі створили унікальний квітник у формі вишиваного рушника.

Про це повідомляє КП УЗН Солом’янського району.

фото: КП УЗН Солом’янського району

На квітнику висадили різні види рослин, зокрема альтернетеру, бегонію, сеткреазію, агератум та тагетис. Ця композиція символізує «найбільше бажання всіх українців – мирне небо над Україною», зазначають комунальники.

фото: КП УЗН Солом’янського району

Читати також: Будинок Замкова у Києві може отримати статус культурної пам’ятки

Поруч з квітником облаштували голубів – «символ миру та кохання, що летять до теплого сонця».

фото: КП УЗН Солом’янського району

Нагадаємо, що у Києві знімають документальний фільм про відновлення ветерана війни.

Також ми повідомляли, що у Києві відреставрують архітектурну памʼятку за 19 млн. грн.

Фото: КП УЗН Солом’янського району.

Читати далі