Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Гончарня, інклюзивний парк та зелений туризм. Це «Етносело», що працює за 50 кілометрів від фронту

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

«Хата гончара» – сімейний бізнес Ольги та Олега Павліків, що з 2015 року працює у культурно-туристичному комплексі «Етносело». Тут влаштовують майстер-класи з гончарства, приймають гостей та проводять екскурсії.

Ольга стала координаторкою комплексу, і надала прихисток 600 людям, які рятувалися від війни з території Запорізької області. У «Етноселі» допомагають й людям з інвалідністю – працевлаштовують та розвивають парк, де молодь переробляє сміття. На території є спеціальна гойдалка для людей на візках.

Коли Олег Павлік повернувся з війни з пораненням, родина вирішила створити реабілітаційний центр та побудувати апі-будинки для військових та ветеранів. Про місце, яке допомагає та навчає народознавства, жінка розповіла ШоТам.

Ольга Павлік

співзасновниця «Хати гончара» у Запорізькій області.

Глина допомагає дорослим повернутися у дитинство

За фахом я вчителька, а мій чоловік Олег – керівник гуртка гончарства. Ми завжди хотіли робити щось більше. Тому в нас виникла ідея занурювати дітей цивілізації в автентичне життя.

Якось ми познайомилися з місцевою громадською активісткою Інесою Носенко, яка привела нас у сферу сільського зеленого туризму. Згодом я почала працювати координаторкою в комплексі «Етносело», а на його території розробили власний проєкт – «Хата гончара». 

Наш родинний бізнес знаходиться в Запорізькій області. До нас приїжджали родини з дітками чи великі автобусні тури. Мій чоловік майстер гончарства, тому проводив для них заняття та навчав працювати з гончарним колом. Я ж з донькою влаштовую для туристів майстер-класи з дрібної пластики – вони створюють сувеніри, свищики та медальйони, аби кожна дитина могла поїхати від нас з якимось подарунком для себе.

Олег Павлік проводить арт-терапевтичне заняття для людей з інвалідністю. Фото: ШоТам.

Раділи, що працювали без вихідних

Наш бізнес добре розвивався до пандемії ковіду, раніше ми приймали по три-чотири туристичні автобуси щодня. Дітей було дуже багато, ми з чоловіком працювали без вихідних, але дуже цьому раділи. З початком пандемії нам заборонили приймати великі туристичні групи, тому клієнтів значно поменшало, і до нас приїжджали переважно лише сім’ї. 

Коли діти приходять до нас, то аніматор питає про козацьку добу, історію Запорізького краю і деякі питання для них досить складні, їх варто пояснити. Тому ми маємо не лише розважальну місію, але й пізнавальну. Особливо цікаво для дітей підійматися в будинок на дереві та виконувати там завдання. А ще в нас є настільні ігри великих масштабів та відкритий спортивний майданчик, який створили за грантові кошти від «Запоріжсталі». 

Ми знаходимося біля ставка, і це улюблене місце дітей з усього села. Сюди часто приходили корови на водопій, а жінки їх тут доїли та брали з собою дітлахів. На території ми збудували сцену для культурних заходів. Там для гостей організовували концерти, зокрема, джазовий та виступ симфонічного оркестру. Також на території є дерев’яні будівлі та гойдалки. І хоча ми є культуро-туристичним комплексом «Етносело», але нас часто називають саме екоселом, бо ми намагаємось не шкодити природі, а навпаки – прикрашати.

На території є дерев’яні будівлі та гойдалки. Фото: ШоТам.

Вранці 24 лютого чоловік просто встав і пішов на фронт

Ще на початку лютого 2022 року чоловіка викликали у військкомат, але він не хотів розповідати вдома для чого саме. А коли 24 лютого ми почули гул літаків та гучні вибухи, то він просто встав, зібрав речі та пішов. На питання «Куди?» відповів, що так треба. У той день вдома було дуже гучно. Хоча в нашому будинку дуже товсті стіни і ніколи не чути стороннього шуму з вулиці, але хату трясло. Ми поїхали на квартиру до батьків у Запоріжжя, бо думали, що наше село окупують росіяни. Вдома оббили вікна дошками і відкрили їх лише коли лінія фронту відсунулася далі. 

Чоловіка зараз відпустили зі служби через поранення та кілька контузій, тому він надолужує роботу в «Хаті гончара» як тільки може. 

Прихистили в шелтері близько 600 людей, які втікали від війни

У садибі приймаємо гостей з 2015 року. За весь цей період в нас було понад 2000 туристів – людей з Запоріжжя та області, які хотіли відпочити душею і тілом від міської метушні. Спершу для відвідувачів ми збудували гостьовий будинок, а вони вже радили, що ще можна облаштувати на території, зокрема, мангальну зону та підвал для зберігання продуктів. А ще на території є красивий сад, в якому наші гості можуть погуляти та скуштувати смачні фрукти. 

У комплексі «Етносело» є місця для відпочинку і сад. Фото: ШоТам.

Я дуже хвилювалась, щоб нас не окупували, адже ми за 50 кілометрів до фронту.

Ми продовжували працювати та надавали житло тим людям, які втікали з прифронтових та окупованих територій. У нашому комплексі є шість будівель, в одній з них ми облаштували шелтер. Зазвичай люди зупинялися у нас на другому поверсі, відпочивали, а далі шукали місце постійного проживання. Ми намагалися забезпечити всіх, хто до нас приїжджав, місцем для ночівлі та харчуванням. У підвалі облаштували укриття, де зберігали продукти. Так за час повномасштабної війни у нас мешкали близько 600 людей. 

Розвиваємо проєкти для людей з інвалідністю

На початку повномасштабної війни ми виграли грант для підтримки людей з інвалідністю та розробили бренд «Фіточай». Це грантовий проєкт – тут люди з інвалідністю збирають лікарські трави, сушать їх, пакують та продають як чай зі запорізьких степів. Зараз ми вже маємо невеличку плантацію та теплицю з лікарськими рослинами. 

Родзинкою нашого комплексу є апсайклінговий парк, де ми переробляємо сміття та виготовляємо з вживаних речей нові. Найчастіше працюємо з пляшками від напоїв та пластиковими наборами, зменшуємо їх, аби було зручніше транспортувати до пунктів збору. Це теж соціальний проєкт, над яким працюють люди з інвалідністю. 

Наш парк ми позиціонуємо як інклюзивний. До нас часто приїжджають діти на візках.

Ми вирішили створити гойдалку, на яку дитина може заїхати на візку і погойдатися. Ми знали, що такі гойдалки існують за кордоном, але у нас таких не робили. Тому звернулися у Запоріжжі до фахівців, показали креслення і вони побудували.

Гойдалку для людей з інвалідністю створювали на замовлення. Фото: ШоТам.

Попри війну мріємо про нові проєкти

Ми розуміємо, що знаходимось близько до фронту, але все одно розвиваємось та вигадуємо нові проєкти. Зокрема, запрошуємо пари, які можуть у нас на території влаштувати для себе весільну фотосесію. А ще є велика альтанка на приблизно п’ятдесят людей, в якій можна проводити семінари, хакатони чи якісь інші заходи, а потім відпочити. Зараз територія комплексу велика і за нею потрібен постійний догляд, тому ми забезпечуємо роботою жителів нашого села.

Коли чоловік повернувся з пораненням додому, ми зрозуміли, наскільки для військових важлива реабілітація. Я навіть пішла навчатися в медичний коледж, щоб здобути фахові знання. А на сімейній нараді ми вирішили створити реабілітаційний центр.

Він потрібен, аби підтримувати побратимів чоловіка та дружин, що опинились в такій самій ситуації як і я: коли їхні чоловіки приїхали з фронту після поранення з тривожністю. Ми відпрацьовуємо навички роботи з такими людьми, запрошуємо їх у гості, проводимо екскурсії та показуємо наш сад з лікарськими рослинами. Мій чоловік зараз захопився бджільництвом, тому ми плануємо зробити будинок для апітерапії, який допомагатиме військовим після поранення та ветеранам покращувати свій емоційний стан.

Мріємо допомагати більшій кількості людей, тому розбудовуємо наш комплекс. Часто гості підказують, що нам потрібно зробити та покращити, а ми намагаємося дослухатися до порад.

Зараз будуємо майстерню, де можна буде приймати більше людей та займатися на майстер-класах. У будинках ми розпалюємо піч, намагаємося повернути людей до наших коренів та показувати, як колись жили наші пращури без тих речей, які роблять нас залежними. Відвідувачі завжди кажуть, що в нас легше дихати, і що ми даруємо їм крила.

Суспільство

У Дії з’явиться каталог про підприємства та бізнес: про що варто знати

Опубліковано

Відтепер на порталі Дія.Бізнес доступний Каталог інноваторів енергоефективності України. Каталог — це онлайн-інструмент, який містить інформацію про бізнеси та підприємства, які мають ідеї або готові рішення для свідомого й ефективного використання енергетичних запасів.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Вони також спрямовані на зелену трансформацію та впровадження змін у сфері використання енергоресурсів.

Наразі до Каталогу долучилося понад 50 компаній із 15 регіонів країни.

Серед них — інноваційні підприємства та організації, які працюють в енергетичному секторі України, а також:

Читайте також: У застосунку “Резерв +” зʼявиться електронний військовий квиток

  • дотичні до виробництва сонячної чи вітрової енергії;
  • розробляють IT-рішення для енергоефективності;
  • працюють над технологіями, які допомагають користувачам виробляти власну електроенергію та/або подавати її в мережу;
  • мають рішення щодо збільшення ефективності видобутку, зберігання чи транспортування газу;
  • знають, як удосконалити вимірювання та розподіл газу на місцевому рівні;
  • мають бізнес-план, як залучити приватні інвестиції у сферу генерації та розподілу енергії;
  • розробляють рішення, що дають змогу індивідуальним користувачам контролювати, скільки тепла вони споживають;
  • займаються енергоаудитом;
  • виробляють теплоізоляційні матеріали чи вдосконалюють технології ізоляції;
  • навчають людей енергоефективності на рівні місцевих громад.

Нагадаємо, заяву в міжнародний реєстр збитків тепер можна подати через Дію.

Фото:

Читати далі

Суспільство

Безкоштовно допомагають ДСНС. Навіщо громаді добровільна пожежна команда — досвід волинян

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Навіть опівночі після сигнала в додатку вони виїжджають на місце, де трапилось якесь лихо. Адже в селах Рожищенської громади на Волині часто виникають пожежі через торфові родовища поряд, а також громадою проходить траса, і на ній часто стаються аварії. 

Аби надавати місцевим допомогу до приїзду спеціалістів, 12 чоловіків з різних сіл Рожищенської громади зібралися в добровільну пожежну команду. ШоТам розповідає, як та чому добровольці допомагають професійній ДСНС.

«Відчуваю відповідальність перед місцевими, тому з хлопцями ми взяли на себе таку роль»

Віктор Лук’янчук є старостою 14 сіл Рожищенської громади, що на Волині. Чоловік каже, що ідея створити пожежну команду з місцевих в нього виникла кілька років тому, коли він ще був сільським головою рідного села Переспа. 

Понад два роки Віктор разом з колегами бере участь у добровільній пожежній команді, адже хоче, щоб люди з його села та громади почували себе в безпеці і знали, що звернутися по допомогу можна відразу до своїх.

Віктор Лук’янчук понад два роки є частиною команди добровільної пожежної охорони Рожищенської громади. Фото надав Віктор Лук’янчук 

«Коли стається якесь лихо, то часто люди панікують і не роблять необхідного. Та якщо серед них буде кілька людей, які згуртуються та скажуть іншим, що робити, то буде менше біди від пожежі чи негоди. Як староста я відчуваю відповідальність перед місцевими, тому з хлопцями ми взяли на себе таку роль», — ділиться Віктор.

35-річний Олег Макарук є начальником добровільної пожежної команди. Високий кремезний чоловік, фермер і батько 3 дітей добровільно їхав з працівниками ДСНС гасити пожежі на місцевому торфовищі, адже розумів, що це потрібно для самих місцевих. 

Начальник добровільної пожежної команди Олег Макарук. Фото: ШоТам

«Працівникам ДСНС складно було б робити всю роботу, особливо довозити самостійно воду. А ми, місцеві фермери, маємо власну сільськогосподарську техніку, якою цю воду доправляти легше», — каже Олег про мотивацію долучитися до пожежної охорони.

У Польщі 16 тисяч команд добровольців, в Україні — тисяча

Спочатку виїжджали на виклики разом з місцевими пожежниками та самостійно вивчали інформацію про домедичну допомогу в інтернеті, а згодом почали відвідувати навчання від фахівців служб — вчились, як користуватися гідрантами, розмотувати пожежний кран і використовувати пожежну драбину.

Віктор Лук’янчук розповідає: великий внесок у навчання команди зробили польські партнери, які співпрацюють з обласною владою. Вони приїжджали до Луцька, де проводили для місцевої ДСНС навчання з домедичної допомоги та діях при хімічному ураженні. Також добровольці Рожищенської громади відвідали п’ятиденне навчання в Польщі. 

Рожищенські добровольці під час навчання. Фото надав Віктор Лук’янчук 

У цій країні добровільні пожежні команди були створені ще на початку минулого століття. Зараз у Польщі працюють понад 16 тисяч таких команд, а це понад 200 тисяч людей. В Україні ж наразі є понад тисяча добровільних підрозділів пожежної охорони.

Отримали форму та професійне обладнання безплатно

Завдяки співпраці з Проєктом USAID «ГОВЕРЛА» пожежники-добровольці тепер мають великий домкрат, яким можуть підняти авто до 40 тонн, та спеціальні ножиці, якими можна розрізати двері автівки та врятувати людей після аварії. З допомогою розтискача пожежна команда може відчинити залізні двері під час пожежі, а мотопомпа, яка плаває, допомагає перевезти воду чи викачати її з приміщення. 

Добровільна пожежна охорона отримує рації та інше обладнання від Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Фото надав Віктор Лук’янчук 

Навіть відсутність мобільного зв’язку чи інтернету не завадить команді працювати, адже тепер у них є 4 потужні рації вартістю по 1000 євро кожна, завдяки яким чоловіки завжди безперебійно можуть зв’язатися один з одним.

Деякі речі команда закупила власним коштом, наприклад, ще одну мотопомпу та 2 потужні генератори.

«Наша робота не оплачується, більше того — ми вкладаємо власні кошти»

Брат одного з працівників місцевої ДСНС розробив спеціальний застосунок, який повідомляє про надзвичайні ситуації — пожежі чи аварії — на території громади. Сповіщення з локацією приходить кожному з учасників команди, і хто має можливість, той повідомляє в застосунку, що виїжджає на допомогу.

«Кожен з нас має власну автівку, тому ми виїжджаємо на них. Наша робота не оплачується, більше того — ми вкладаємо власні кошти, адже заправляємо наші автівки. Проте люди оцінюють нашу роботу позитивно, адже ми можемо бути корисними та вберегти від небезпеки», — каже Віктор Лук’янчук. 

«Під час гасіння пожеж завжди треба робочі руки, які гаситимуть вогонь, розбиратимуть завали, подаватимуть приладдя. Час іде на секунди, тому оперативність місцевих пожежників-добровольців допомагає врятувати життя та речі людей», — каже очільник Луцького районного управління ГУ ДСНС України у Волинській області Руслан Базека.

За кілька років роботи не зневірилися

Крім гасіння пожежі, команда допомагає жителям громади вирішувати побутові проблеми — прибрати дерево, яке впало через грозу та ускладнило рух на дорозі, обрізати дріт після грози тощо. «Нещодавно хлопці виїжджали опівночі після грози, аби прибрати обірваний кабель до того, як приїдуть ДСНС», — пригадує Віктор Лук’янчук.

2 місяці тому добровільна пожежна команда створила власну громадську організацію та підписала меморандум з місцевою владою та ДСНС. Служба має надати їм автомобіль, а влада — забезпечити запчастинами та пальним до нього.

Добровільна пожежна охорона Рожищенської громади у повному складі. Фото надав Віктор Лук’янчук 

 Команда планує збудувати власне приміщення та проводити на власній території заняття з дітьми, аби ділитися з ними досвідом. Також Віктор планує оформити страхування для хлопців, аби у випадку поранення була гарантія від держави. А ще члени добровільної пожежної команди часто чергують біля важливих об’єктів, аби у випадку обстрілів вчасно зреагувати на ситуацію.

«Пишаюся, що за кілька років ми не зневірилися та продовжуємо свою роботу. Ми б дуже хотіли, аби до нас ще долучилися добровольці, і щоб цей напрямок далі розвивався в нашій громаді. Нам важливо зберегти цю ініціативу та підбадьорювати людей, адже робимо потрібну справу.

Ця робота не може буквально подобатися, бо ми працюємо з проблемами людей і намагаємося вирішити їх, але мені дуже до вподоби, що ця діяльність об’єднала небайдужих людей, які готові допомагати іншим», — підсумовує Віктор Лук’янчук. 

Читати далі

Суспільство

Як залучити та утримати людей: у Міноборони створили новий курс для військових

Опубліковано

Вперше в Україні з’явився стратегічний документ на міністерському рівні, який кардинально змінює підхід держави до людини в Силах оборони. Новий документ націлений на виконання вимог взаємосумісності з НАТО у цій сфері. Таким чином Міноборони затвердило курс на залучення і утримання людського капіталу в Силах оборони.

Про це повідомляє Міністерство оборони України.

документ1

Заступниця міністра оборони України Наталія Калмикова повідомила, що робота над формуванням політики розпочалася восени минулого року. Під час розробки нового курсу використовували найкращий досвід західних партнерів, адаптуючи його під українські реалії.

документ2

Читайте також: Працевлаштування ветеранів, людей з інвалідністю та ВПО: у Бучі пройшов форум “Підприємництво без бар’єрів” від Дія.Бізнес

Над політикою працювали спеціалісти з комітету з питань кадрового менеджменту Міністерства оборони, стратегічні радники НАТО та представники громадського сектору. Щиро вдячна всім залученим до цієї важливої роботи. Реалізація цієї політики змінить українське військо, зробить його ефективнішим та сучасним – сказала Наталія Калмикова.

У Міноборони розповіли, що новою політикою закладаються основи людиноцентричної системи управління персоналом та розвитку управлінської культури у Силах оборони.

Нова парадигма має забезпечити трансформацію існуючого механізму і сприяти створенню новітньої глобальної системи, починаючи від формування оборонної свідомості, реформи соціальної сфери та ветеранської політики, закінчуючи якісними змінами грошового забезпечення та оновленою системою охорони здоров’я. 

Ознайомитися з документом можна за посиланням.

Нагадаємо, в Україні запускають проєкт психологічної допомоги жінкам, чиї чоловіки перебувають у полоні.

Фото: Генштаб

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення