Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

77 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців

Опубліковано

77-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.

20:45

Україна погодила транзит м’яса свинини та яловичини через територію Євросоюзу.

19:45

Збройні Сили України знищили понтонну переправу, яку звели російські окупанти для форсування річки.

19:00

Під час успішних дій підрозділів Збройних Сил України звільнено населений пункт Питомник Харківської області.

18:20

З початком повномасштабного вторгнення українські ютубери не припинили створювати новий контент. Вони сфокусувалися на темі війни й щодня спростовують фейки російської пропаганди та тримають боротьбу на інформаційному фронті.

ШоТам зібрав добірку з 10 каналів, які варто дивитися під час війни. Це українськомовний контент, який точно не нашкодить вашій інформаційній гігієні та допоможе розібратися в останніх новинах.

17:15

Бійці підрозділу Аеророзвідки двома ударами з бойового безпілотника знищили на південному напрямку новітній російський танк Т-90 «Владімір».

17:00

Світовий банк щомісяця надаватиме Україні в середньому по $200 млн для оплати праці держслужбовців і вчителів, загалом на це передбачено $1,5 млрд.

16:25

У Харкові перейменували чотири топоніми, назви яких були пов’язані з Росією. Зокрема, Московський проспект та однойменний район міста. Про це повідомили на сайті Харківської міської ради.

Відповідне рішення було ухвалено сьогодні, 11 травня, на позачерговій сесії Харківської міської ради. У місті перейменували:

  • Московський проспект – на проспект Героїв Харкова;
  • Московський район – на Салтівський;
  • Бєлгородське шосе – на Харківське шосе;
  • Бєлгородський узвіз – на вулицю Героїв Рятувальників.

16:00

Житомирські десантники збили російський розвідувально-ударний гелікоптер росіян Ка-52 над Харківською областю.

15:40

Десантники 25-ї Січеславської бригади знищили російський танк, поціливши в нього з вітчизняного ПТРК «Стугна-П».

14:40

Пересувні відділення Укрпошти, які працюють у звільнених від окупантів населених пунктах Київської області, безкоштовно роздаватимуть хліб столичного виробника «Київхліб» місцевим жителям. Про це повідомляє пресслужба Укрпошти.

Отримати хліб можна абсолютно безкоштовно – його надав столичний виробник «Київхліб», який з початку війни забезпечує своєю продукцією ЗСУ, підрозділи тероборони, волонтерські та громадські організації, благодійні фонди, медиків, а також українців, які через війну опинилися у скруті.

14:20

Сили протиповітряної оборони ЗСУ знищили над Одеською областю крилату ракету окупантів, випущену з літака.

14:00

Україна відновила контроль на ділянці кордону протяжністю 1200 км, дві третини з яких – кордон із Росією. Про це під час брифінгу повідомив директор департаменту охорони державного кордону Адміністрації ДПСУ Леонід Баран.

«Державна прикордонна служба в межах Київської, Чернігівської та Сумської областей в межах відновлення контролю над кордоном вийшла на ділянки відповідальності. Загалом відновлено контроль на ділянці протяжністю майже 1200 км, дві третини з яких – з Росією. Зараз продовжуються заходи з перевірки місцевості, облаштування опорних пунктів, спостережних постів», – зазначив Баран.

13:15

Укрзалізниця запустила ще один поїзд раритетною Гайворонською вузькоколійкою. Він курсуватиме між Вінницькою та Кіровоградською областями. Про це повідомили на сторінці компанії в Facebook.

Доданий денний поїзд №6271/6274 з Гайворона відправляється об 11:03, прибуває до станції Рудниця о 14:48. Зворотно вирушає о 15:52 і прибуває до станції Гайворон о 19:59. Він курсує тричі на тиждень: щовівторка, щоп’ятниці та щонеділі. 

Поїзд №6273/6272 Гайворон – Рудниця курсує щодня. Відправляється з Рудниці о 04:05, прибуває до Гайворона о 07:51. З Гайворона відправлення о 17:20 і прибуття в Рудницю о 21:03.

12:55

Воїни Збройних сил України розбили сили окупантів на Запорізькому напрямку. За минулу добу, 10 травня, було знищено 6 реактивних систем залпового вогню «Град» та ще 10 одиниць ворожої техніки. Про це повідомили на сторінці Сил оборони Запорізького краю в Facebook.

За словами полковника Руслана Ткачука, за минулу добу російська армія втратила не лише техніку, а й понад 50 бійців. Більшість із них – ліквідовано силами ЗСУ.

12:40

Воїни Харківської бригади територіальної оборони готуються нищити ворога з нової зброї. Військові провели стрільби із зенітно-артилерійського комплексу С-60, застосовуючи боєприпаси від іноземних партнерів.

12:25

Українська збірна виборола вже 103 медалі на Дефлімпійських іграх-2021, встановивши новий національний рекорд. Наразі українці мають 47 золотих, 29 срібних та 27 бронзових нагород.

Про це повідомлили на сторінці Національного паралімпійського комітету України в Facebook.

«Національна збірна продовжує дивувати: 10 травня спортсмени побили ще один історичний рекорд. Українські дефлімпійці подолали рубіж 100 медалей, виборовши загалом 103 нагороди. Це найвищий результат за кількістю медалей. А кількість золотих медалей – удвічі вищий! Отож, українці – перші!», – йдеться в повідомленні.

12:15

Посольство Німеччини в Україні відновило роботу в Києві.

12:00

23-річна медсестра з Луганщини, яка втратила обидві ноги, одружилася у Львові.

11:30

На Харківщині під час контрнаступу українські прикордонники знищили 30 окупантів. Ще двох взяли в полон.

11:15

З′явилося відео, як десантники ЗСУ збили ворожий ударний вертоліт Мі-24.

11:00

Українська компанія Validus Special Auto розробила та виготовила рятувальний автомобіль для ДСНС України. Це спеціальна машина радіаційної та хімічної розвідки важкого типу «СМРХР-В» на шассі Iveco.

10:30

За підсумками першого кварталу 2022 року IT-сектор приніс рекордні $2 млрд експортних надходжень у квартальному вимірі.

10:00

Артилерія 28 бригади ЗСУ вправно знищила техніку російських окупантів.

09:30

Українські захисники на Харківщині розтрощили артилерію російських загарбників разом із боєкомплектом.

09:00

Палата представників Сполучених Штатів Америки проголосувала за додаткове виділення Україні 40 мільярдів доларів. Йдеться про схвалений «Закон про додаткові асигнування Україні 2022 р».

08:00

10 травня протиповітряною обороною України вражено чотири безпілотники «Орлан-10» та вертоліт Мі-24 російських окупантів. Про це повідомили у Командуванні Повітряних Сил ЗСУ.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі