

Суспільство
10 українськомовних Youtube-блогерів, яких варто дивитись під час війни
Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
З початком повномасштабного вторгнення українські ютубери не припинили створювати новий контент. Вони сфокусувалися на темі війни й щодня спростовують фейки російської пропаганди та тримають боротьбу на інформаційному фронті.
ШоТам зібрав добірку з 10 каналів, які варто дивитися під час війни. Це українськомовний контент, який точно не нашкодить вашій інформаційній гігієні та допоможе розібратися в останніх новинах.
Хащі
До повномасштабного вторгнення «Хащі» можна було назвати ідеальним каналом для тих, кому набридли відео про банальні подорожі. Мандрівки закинутими селами, нетипові й атмосферні експедиції нашою країною та спроби розібратися в історії забутих населених пунктів.
Утім з 24 лютого автори проєкту не припинили роботу. Тепер «Хащі» фіксують реальність сучасної України, міста, зруйновані російською армією, та людей, яким у прямому сенсі слова вдалося вибратися з пекла.
Історії про розгромлену Бородянку, евакуацію з Маріуполя, порятунок батьків з тимчасово окупованих територій та роботу дитячої лікарні в умовах війни. Це так само канал для українців, яким не байдуже на історію нашої країни. Утім сьогодні «Хащі» стали документальним проєктом, який замість покинутого минулого фіксує історії нового етапу російсько-української війни.
Ragulivna
Канал журналістки та блогерки Тетяни Микитенко здобув популярність серед українців завдовго до повномасштабного вторгнення. Авторка «Рагулів» вже не перший рік воює на інформаційному фронті, викриваючи російську пропаганду та пояснюючи, що не так із зірками та політиками, які наполягають, що «все не так однозначно».
З 24 лютого Рагулівна продовжує випускати новий контент і розповідати про головні новини у традиційних вечірніх стрімах. Це і затримання проросійського блогера Шарія, і справедлива критика окремих українських журналістів, і розбір заяв міністра закордонних справ РФ Лаврова. Словом, усе, що потребує детального обговорення та ґрунтовного аналізу.
За чим слідкувати на каналі? Найзручніший варіант – прямі трансляції, в яких Микитенко обговорює найактуальніші новини та ділиться власною точкою зору з глядачами. Кожен ефір за Рагулівною слідкують тисячі підписників, зокрема й з-за кордону.
STERNENKO
Громадський активіст та блогер Сергій Стерненко з перших днів повномасштабного вторгнення взяв до рук зброю та став на захист України. Разом із побратимами Сергій брав участь в обороні Києва та звільненні області від окупантів.
Попри це блогер не припиняв записувати нові випуски для свого Youtube-каналу. Найбільше в роликах Стерненка «дістається» російським пропагандистам та кремлівській владі. Нові відео з’являються на каналі практично щодня, тож тематика завжди актуальна й на часі.
Фейк про «замах» на Соловйова, благодатний вогонь у Брянську, істерика проросійських політиків, які втекли з України, ганебний «парад» на 9 травня та символічне мовчання Шойгу щодо потопленої «Москви», – це лише мала частина контенту, що вийшла на каналі впродовж останнього місяця.
Історія для дорослих
Як говорити про історію, аби це перегукувалося з сучасними подіями? Відповідь на це питання знайшов ведучий канал «Історія для дорослих», письменник Олег Криштопа. У його відео немає засилля дат та незрозумілих термінів, складних визначень та заплутаної хронології подій. Натомість блогер пропонує справді цікаві й важливі епізоди з української та світової історії, нашого минулого й сьогодення.
Історія відносин Угорщини та України, «розбірки» наших отаманів, правда про «канонізованого» росіянами Леніна та уроки з денацифікації РФ. Це контент про історію, яку важливо знати й розуміти, особливо – під час війни.
Разом із Криштопою до створення контенту долучився й письменник Степан Процюк. Окремий плейлист автора сподобається тим, хто цікавиться історією української літератури. Зрозумілою, чесною і відвертою – без прикрас та героїзації.
Палає
На цьому каналі журналістки Емма Антонюк та Яна Брензей обговорює все, від чого палає або може палати. Тут і про мародерство російських військових, і про знесення пам’ятників Пушкіну, і про межу між хамством та свободою слова, і про інститут репутації.
Відео виходять у розмовному форматі, але цей контент точно не хочеться прогорнути. Адже кожна розмова – це зважена та ґрунтовна дискусія на актуальні теми. Можливо, це один з найглибших – за рівнем обговорення теми – каналів у нашій добірці.
Радимо переглянути не лише відео, випущені після 24 лютого, а й ролики, які авторки публікували до цього.
Geek Journal
Знайомий багатьом Youtube-канал, який наповнюється якісним українськомовним контентом ще з 2012 року. До нового етапу війни ведучий та автор проєкту Тайлер Андерсон здебільшого розповідав про новинки українського та світового кінематографу. І робив це з фірмовим гумором та влучною іронією.
Утім з початком повномасштабного вторгнення канал перейшов на військові рейки й активно бере участь у боротьбі на інформаційному фронті. Тепер Тайлер розповідає про російських блогерів, з якими варто назавжди попрощатися українським глядачам, вітчизняних лідерів думок, котрі промовчали про звірства окупантів, та новини РФ і кремлівських посіпак.
До речі, ці випуски ведучий Geek Journal оглядає у новій рубриці з доволі влучною назвою – «Новини з дна». Це короткі 15-хвилинні ролики, приправлені гумором, сарказмом та жартами. Якщо ж ви шукаєте щось про сучасне кіно – архіву каналу вистачить на десятки чи навіть сотні вечорів.
Хочеш гратися – перехочеш
Ще один українськомовний канал, у якому блогерка Поліна Майко з Маріуполя розповідає про те, що коїться у вимірі російського інтернету. Це і огляди тамтешніх тік-токерів, і ролики про мовчання російських феміністок, і доза крінжу від окупантів, дбайливо відібрана ведучою.
Окремо радимо підписатися на канал зі стрімами за участю Поліни та запрошених гостей. Наразі там лише два випуски та кілька сотень підписників. Але це лише питання часу, адже українськомовний Youtube стрімко розвивається, а якісного контенту стає дедалі більше.
Імені Т.Г. Шевченка
Це канал українських письменників та видавців братів Капранових, які просто, доступно та легко розповідають про історію України в коротких відео. Тут і про мову, і про козаків, і про церкву, і про ОУН та УПА. Крім того, творці каналу руйнуть російські та радянські міфи, проливають світло на темні плями в нашій історії та намагаються розповісти, що насправді відбувалося на території України.
З початком повномасштабного вторгнення брати Капранові долучилися до захисти України. Тому в нових роликах письменників можна побачити в українському «пікселі». Водночас дещо змінилася й тематика випусків. Тепер це історія України, які напряму стосується нашого сьогодення.
Телебачення Торонто
Ґрати, песик, дужка, гривня… поки Майкл на війні. З початком повномасштабної агресії росіян ведучий Телебачення Торонто Майкл Щур (він же – Роман Вінтонів) змінив піджак на форму ЗСУ, а затишну студію – на окопи. Та попри це канал продовжує стабільно оновлюватися завдяки іншим учасникам команди.
Це і повноцінні випуски, до яких звикли глядачі, і прямі ефіри, які впродовж останніх місяців набувають дедалі більшої популярності в українському Youtube. Гумор, іронія, сарказм та висміювання російських «скрєп» – усе те, за що ми любимо цей канал, збереглося й практично щодня примножується.
Окремо радимо слідкувати саме за стрімами Телебачення Торонто. Бо де ще лідер гурту «Кургат і Агрегат» в прямому ефірі розповість, як потрапив до спецпідрозділу «Азова»?
Твоя Підпільна Гуманітарка
Лекції, інтерв’ю та онлайн-дискусії, які так чи інакше стосуються гуманітарних наук. Тут і про те, чому українці вважають Шевченка пророком, як пояснити «нудність» класичних романів, хто і навіщо вигадав букву «Ґ» та про правдиві міфи щодо української мови. І це лише мала частина контенту, який вам точно варто переглянути.
З початком нового етапу російсько-української війни канал оновлюється рідше, ніж зазвичай. Утім ролики, які були опубліковані до цього, точно не мають «терміну придатності». З останніх відео – роздуми над необхідністю знесення пам’ятників Пушкіну та поради щодо легкого й комфортного переходу на українську.
Ми безкоштовно просуваємо якісний український контент, адже ви підтримуєте нас донатами.

Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Благодійний фонд «Повернись живим» передав українським військовим свій перший комплекс дронів-розвідників SHARK.
Про це повідомили у твіттері фонду.
Зазначається, що прохідне авто із наземною станцією й два безпілотники з пусковою установкою отримали аеророзвідники однієї з артилерійських бригад ЗСУ.

Загалом у співпраці з мережею АЗС «ОККО» фонд планує зібрати 325 мільйонів гривень на 25 таких розвідкомплексів. На ці гроші «Повернись живим» закупить 75 безпілотників (50 основних і ще 25 – для заміни втрачених), 25 автівок Torsus з обладнаними пунктами управління, а також 25 пускових установок. Станом на 22 березня благодійникам вдалося зібрати понад 285 мільйонів гривень.

Про безпілотники SHARK
Цей безпілотник – повністю український, від ідеї розробки до виробництва. Його створили вже під час повномасштабної війни. Він сконструйований спеціально для проникнення на тимчасово контрольовану ворогом територію для проведення глибинної аеророзвідки та коригування, зокрема, західного далекобійного озброєння, включно з американською реактивною артилерійською системою HIMARS.
Дрон може заглибитися в тил ворога до 60 км та вести спостереження на відстані до 5 км від безпілотника до обʼєкта. Крейсерська швидкість становить 70-90 км/год, а максимальна – 150 км/год.

Про розробника
ТОВ «Укрспецсистемс» – українська компанія, створена у 2014 році, яка займається розробкою і виробництвом військових та цивільних комплексів БПЛА, наземних станцій управління, корисного навантаження, компонентів та програмного забезпечення. «Укрспецсистемс» випускає два класи безпілотників – оперативно-тактичного рівня PD-2 та тактичний безпілотник «ШАРК».
Нагадаємо, на щорічному закритому заході НАТО Tide Spirit презентували українську систему ситуаційної обізнаності Delta, що забезпечує військових різноманітними даними про противника та координацію сил на полі бою.
Також ми повідомляли, що Україна почала співпрацю з Ізраїлем у сфері розвідки та оборони.
Фото: facebook.com/backandalive.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
У Києві готують до відкриття культурний центр «Краків» на Русанівці. Його планують запустити не пізніше Дня Незалежності України.
Про це повідомив голова комітету з культури Громадської ради при КМДА Іван Степурін.
«Не пізніше Дня Незалежності ультра-сучасний Європейський культурний центр “Краків” відкриє свої двері найкращим творчим колективам країни на радість усім киянам та гостям столиці», – написав Степурін.
За його словами, строки здачі об’єкта в експлуатацію напередодні офіційно підтвердили керівники міської адміністрації Києва та організації-підрядника.

Про культурний центр
Відкриття культурного центру «Краків» планували ще у квітні 2022 року. Центр розташовано в будівлі колишнього кінотеатру, який побудували 1968 року на Русанівській набережній. У 2018 році цю споруду закрили на капітальний ремонт. Загалом на реконструкцію «Кракова» з міського бюджету столиці виділили 118 мільйонів гривень.

Нагадаємо, мережу комунальних кінотеатрів «Київкінофільм» перетворять на багатофункціональні культурні центри.
Крім того, у Києві на лівому березі мережа «Планета кіно» відкрила Пункт незламності у фоє свого кінотеатру, а саме у торговельно-розважальному центрі River Mall.
Фото: facebook.com/stepurin.ivan.
Суспільство

Підтримай ШоТам
ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.
Французька компанія Neo-Eco, що займається відновленням житлових будинків у Гостомелі, перетворила 15 тисяч тонн будівельного сміття на нові матеріали для відновлення інфраструктури.
Про це повідомили на фейсбук-сторінці компанії.
Зазначається, що демонтаж першої з чотирьох зруйнованих окупантами будівель стартував 20 січня. Тоді ж компанія запустила сортування використаних будівельних матеріалів.
«10% матеріалів було відправлено на утилізацію до спеціалізованих і сертифікованих компаній, тому що вони були із вмістом шкідливих елементів або не підлягали повторному використанню. Решту 90% ми переробили прямо на місці», – йдеться в повідомленні.
До руйнувань будинки містили в собі 50 000 тонн твердих матеріалів, частина з яких вигоріла внаслідок обстрілів. За попередніми оцінками спеціалістів, Neo-Eco вдалось переробити близько 15 000 тонн будівельного сміття на нові будівельні матеріали.
«Зазвичай матеріали, утворені внаслідок демонтажу, зокрема і токсичні, не утилізують належним чином та вивозять на звалище, створюючи екологічну катастрофу. Ми хочемо, щоб пілотний проєкт у Гостомелі став прикладом того, як можна екологічно та економічно ефективно використовувати більшість матеріалів повторно», – зазначили в компанії.
У Neo-Eco додали, що фахівці вже завершили розробку другого етапу проєкту – ескізного – та переходять до узгоджувальної стадії. Старт зведення нових будинків заплановано на червень 2023 року.
Раніше ми писали, що у Гостомелі на Київщині почали відбудовувати військове містечко. Його зводитимуть з уламків зруйнованих будівель.
Крім того, Львів відновив зруйнований росіянами 5-поверховий будинок у Гостомелі.
Фото: facebook.com/neoecourkaine.