Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Армія – репутація нашої країни». Як «Юридична Сотня» допомагає військовим захищати свої права

Опубліковано

Влітку 2014 року група юристів-волонтерів зорганізувалася у Facebook, щоб надавати правову допомогу пораненим бійцям у київському шпиталі. Так почалася історія громадської організації «Юридична Сотня», яка за майже вісім років проконсультувала понад 80 тисяч осіб та ініціювала зміни до законодавства.

«Юридична Сотня» сприяла утворенню Міністерства у справах ветеранів України та розвитку ветеранської спільноти. Нині, з початком повномасштабного вторгнення Росії, юристи допомагають ще більшій кількості людей, адже війна торкнулася кожного українця. Про те, як змінилася діяльність громадської організації за два місяці, розповіла ШоТам Юлія Морій, директорка «Юридичної Сотні».

Юлія Морій

директорка громадської організації «Юридична Сотня»

Особистий номер перетворився на гарячу лінію

У 2014 році взагалі ніхто не був готовий до війни – і законодавство теж. Однак потреба в наданні правової допомоги була. Саме це змотивувало юристів почати консультувати військових, які лікувалися в шпиталі після боїв на Сході України. Тоді законодавство не передбачало статусу ветеранів війни, яка тоді називалася Антитерористичною операцією, однак оформлювати поранення та смерті було необхідно. Тож фахівці в галузі права допомагали військовим з документами. У той час особистий телефонний номер засновниці «Юридичної Сотні» перетворився на таку собі гарячу лінію, що потім переросла в реальну.

Згодом юристи почали оформлювати необхідну інформацію в інструкції, пам’ятки для учасників російсько-української війни. Ці матеріали писали дуже простою мовою, з ілюстраціями та інфографікою, щоб будь-якій людині було зрозуміло, які документи й куди подавати, на що вона має право і як це реалізувати.

Команда ГО «Юридична Сотня»
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Здобули досвід і передали іншим

Оскільки наша організація існує майже вісім років, протягом цього часу змінювалися фази війни, актуальність питань, політична ситуація. Звичайно, ми реагували на ці виклики та на потреби нашої цільової аудиторії. Збільшувалася кількість запитів, про «Юридичну Сотню» дізналося багато людей, які потребували допомоги. Кількість наших волонтерів була обмежена: команда складалася з 200-250 юристів по всій Україні.

Ба більше, з часом деякі з них переставали волонтерити, у когось з’являлися власні пріоритети, а хтось не міг взяти велику кількість справ. Якщо юрист бере безкоштовно дві-три справи, він їх веде протягом місяців, а часто й узагалі років. Тому ресурси волонтерів завершувалися, але водночас держава почала забезпечувати людей безкоштовною правовою допомогою. З 2017 року державна система безоплатної правової допомоги включила ветеранів війни до переліку категорій, які мають право на цю послугу.

Ті знання та досвід, які організація здобула протягом перших років, є дуже цінними. Тож ми почали розвивати освітній напрям, щоб передати їх іншим фахівцям, організаціям, державним структурам. Ми проводили безплатні курси з військового права і для юристів, і для ветеранів. Розповідали про те, як захистити свої права, як створити і розвивати свою організацію – ветерани стали дуже активною частиною суспільства та почали об’єднуватися.

Презентація від Юридичної сотні
Презентація соціологічного дослідження про потреби ветеранів

Беремо з практики запити людей, щоб змінити закони

Напрям законотворчої діяльності з’явився не із самого початку. Оскільки запити військових були здебільшого схожими, стало зрозуміло, що потрібні системні зміни. Тоді, окрім консультацій, юристи зосередилися й на ініціативах до зміни законодавства, адже це може допомогти тисячам людей. Так «Юридична Сотня» почала співпрацювати з профільним комітетом парламенту у справах ветеранів, а також взяла участь в адвокації у створенні Міністерства у справах ветеранів. Ми з практики виділяли певні проблеми й розв’язували їх, вносячи зміни до закону.

Наприклад, раніше законодавство не передбачало одноразову грошову допомогу сім’ям померлих через участь у війні, якщо вони були звільнені зі служби за станом здоров’я. Військові могли померти через місяць, два або пів року після звільнення, а причиною смерті була травма, яку вони отримали під час воєнних дій. До нас зверталися рідні таких людей з цим питанням – і ми ініціювали зміну. З часом вона була прийнята.

Учасниці ГО "Юридична сотня" та військовий
Святкування 5-річчя Юридичної сотні, Veteran Hub, Київ, Україна, 2020.

Остання ініціатива, в розробці якої ми брали участь, – додаткові підстави звільнення з військової служби. У березні був прийнятий цей закон, який дозволяє вагітним жінкам не тільки піти в декрет, але й звільнитися. Також він захищає подружжя військовослужбовців, які мають дитину. Раніше ніхто з пари в такому разі не міг звільнитися під час воєнного стану.

Ми знаємо випадки, коли батьки не могли вивезти дитину в безпечне місце або за кордон, тому що вони на службі. І діти були змушені жити при військових частинах, тому що їм ніде було дітися. А військові частини – нині стратегічний об’єкт підвищеного ризику. Отже, проблеми змінюються не тільки щороку, а й щомісяця. І ми реагуємо на те, що потрібно оперативно вирішувати, і те, що є актуальним для військових. Ми працюємо над тим, щоб у нашій армії не порушувалися права людей, адже це репутація нашої країни.

Зміна пріоритетів після 24 лютого

Ми, звичайно, готувалися до того, що може статися повномасштабний наступ, і думали, що будемо робити як організація в такому разі. На той час у нас було багато різних проєктів. Але ми розуміли, що якщо станеться новий етап війни, усі наші ресурси, і людські, і фінансові, перейдуть у напрям правової допомоги та роботи гарячої лінії. Усі наші працівники з першого дня почали консультувати на гарячій лінії, яка спочатку працювала цілодобово.

Читайте також: Онлайн-консультації та допомога бійцям. Як лікарі з громадської організації INgenius тримають медичний фронт

Гаряча лінія – це наш перший головний проєкт, який працює й досі. У 2014-15 роках на ній працювали оператори – люди, які могли приділити цьому час, посидіти на телефоні та передати запит юристам і адвокатам. Однак тепер ми намагаємося закривати гарячу лінію фахівцями, які повноцінно надають правову допомогу настільки, наскільки її можна надати телефоном.

Про що запитують на гарячій лінії

Ще до нещодавна про «Юридичну Сотню» здебільшого знали люди, пов’язані з війною: вони або брали участь у 2014-15 роках, або далі проходили службу. Наша організація серед військового та ветеранського середовища була досить відомою.

Після 24 лютого війна, на жаль, торкнулася всіх. До нас звертаються багато цивільних людей, які або пішли воювати, або членів сім’ї яких мобілізують. Запитань стало більше, вони кардинально змінилися. У нас запити за березень виросли вдвічі порівняно з попередніми місяцями: за березень ми отримали 1800 звернень. Ми фіксуємо всі дзвінки й бачимо статистику, що люди повертаються за консультацією в «Юридичну Сотню». Нині відсоток повторень складає 23 %, але він значно впав саме через те, що про нас дізнаються нові люди, їх більше. Раніше відсоток повторних звернень був 35-40 %. Для нас це важливий показник: так ми розуміємо, наскільки якісно працюємо.

Тренінг для ветеранів від ГО "Юридична сотня"
Тренінг для ветеранів

По суті, ми повернулися в 2014 рік, коли людям потрібно дати відповіді на прості запитання про мобілізацію, звільнення, переведення, забезпечення на військовій службі. Про нову систему національного спротиву – Територіальну оборону України, її види, забезпечення, як вона працює. Про контракти, мобілізацію, призов резервістів тощо. Про права, гарантії та зобов’язання військовозобов’язаного, про вручення повісток, про повноваження центрів комплектування (колишні військкомати).

Найбільше розчулює, коли до нас звертаються люди з інвалідністю або старші за 60 років і питають, як підписати контракт і піти воювати, адже законодавство цього їм не дозволяло. Тільки нещодавно, під час воєнного стану, були прийняті зміни, що люди до 65 років можуть за бажанням служити.

«Пам’ятка учасникам російсько-української війни»

Наша перша «Пам’ятка учасникам російсько-української війни» вийшла наприкінці 2014 року. Тоді вона мала вигляд кількох тематичних брошур. Потім вони склалися в одну книжку, що постійно оновлюється. Це стається мінімум двічі на рік відповідно до змін до законодавства. Регулярно друкуємо це видання три-чотири рази на рік.

Найбільш популярним є те, що стосується військової служби та мобілізації – і в цих питаннях нині найбільше змін. Тепер ми працюємо над тим, щоб оновити «Пам’ятку учасникам російсько-української війни». Можливо, ми будемо випускати її частинами: наприклад, оновимо одну тему – надрукуємо та поширимо, те ж саме зробимо з наступними. На сайті вони оновлюються регулярно в електронному вигляді. Але ми розуміємо, що людям також потрібні і друковані варіанти, особливо в місцях, де немає доступу до інтернету.

Памятка від ГО

Не особливі потреби, а особливий потенціал

І після перемоги завжди будуть питання, на які нам потрібно буде реагувати. Особливо зважаючи на ту кількість людей з бойовим досвідом, ветеранів, яких ми матимемо після закінчення війни. У будь-якому разі це люди, які потребуватимуть розвитку та підтримки. Не можу сказати, що це люди, які матимуть особливі потреби, хоча їхній досвід необхідно враховувати. Ні. Вони матимуть особливий потенціал, але з цим потенціалом треба працювати далі. Люди, які повернуться з війни з інвалідністю, а також сім’ї загиблих, звичайно, потребуватимуть окремої уваги з боку держави та суспільства. І наші дії мають бути спрямовані на відновлення їхнього здоров’я та забезпечення ресурсами для продовження самостійного життя.

Команда ГО "Юридична сотня"
Команда громадської організації «Юридична Сотня»

Необхідно окремо розробляти різні можливості для розвитку ветеранів, для повернення їх у мирне життя. Реінтеграція в цивільне життя – це особливо складний процес. Повернення до роботи або пошук нової, трудові гарантії, розвиток бізнесу тощо – з такими питаннями ми працювали ці роки й розуміємо, що в майбутньому вони будуть ще актуальнішими. Тому після перемоги нам треба готуватися до великої кількості роботи.

Як підтримати ГО «Юридична Сотня»

Якщо знаєте, що хтось потребує правової допомоги з питань військової служби, поширте інформацію про «Юридичну Сотню». Сайт: legal100.org.ua, номер гарячої лінії: 0 800 308 100. Або підтримайте організацію на Patreon.

А підтримати ШоТам та інвестивувати в добрі новини про змінотворців можна донатом прямо на нашому сайті.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі