Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Виводимо Україну на нову орбіту». Як супутник від MySatUA популяризує космічну галузь в Україні

Опубліковано

В Україні космічний спадок із минулого сьогодні перетворився на забуття. Окрім декількох спеціалізованих лабораторій та університетів, ніхто не поширює інженерні та аерокосмічні знання. Щоб виправити цю ситуацію, інженери зі столичного стартапу MySatUA розробили свій супутник, який вже цього літа долетить до стратосфери.

До Дня працівників ракетно-космічної галузі України 12 квітня співзасновник проєкту поділився, у чому унікальність їхнього пристрою, на що він здатен та чому для користування ним зовсім не обов’язкові фахові знання з програмування та інженерії. І це при тому, що збирати супутник кожен користувач має самостійно вдома. 

Джозеф Конрад,
Джозеф Конрад,

Співзасновник українського аерокосмічного стартапу MySatUA

Космічна сфера в Україні — ніби у вакуумі

В останні роки у світі спостерігається стрімкий розвиток космічних технологій. Після п’ятдесятирічної паузи люди знову відправили роботів на Місяць, долетіли до астероїдів. Ракети прямують у космос по кілька разів на тиждень. Але в Україні, на жаль, цю сферу розвивають лише у декількох спеціалізованих лабораторій.

Коли ми планували запускати стартап із виготовлення власних супутників, то нам навіть не було з ким проконсультуватися. Лише у Державному космічному агентстві нам сказали, що допоможуть із реєстрацією нашого супутника. Мені здається, що українська космічна сфера та інженерія перебувають у якомусь вакуумі. Ті, хто займається супутниками, або вже працюють десь у міжнародних компаніях за кордоном, або не ведуть якусь публічну комунікацію.

Нам здалося, що в Україні кульгає не лише розробка, а й популяризація. Тому що про супутники в Україні пишуть лише декілька наукових журналів та науково-популярних блогів — і на цьому все. Ми ж хочемо показати, що космічні технології сьогодні доступні всім зацікавленим: аматорам, студентам, школярам. Що можна не тільки дивитись за пусками Ілона Маска і посадкою роботів NASA на Марс, але й самому розробляти космічні апарати.

Діти можуть створити супутник власними руками

Спочатку ми з програмістом Дмитром Хмарою думали над ідеєю створити невелику лабораторію для тестування супутників і суміжних технологій. Хотіли там перевіряли, наприклад, як сенсори або камери поводять себе в умовах вакууму або високих чи низьких температур. Але потім ми почали ближче спілкуватися з компаніями, які запускають супутники, і вирішили створити свій власний.

Так з’явився стартап MySatUA — з бажанням створити супутник, доступний кожному. Його функції пропонують багато можливостей для експериментів науковцям, дітям, студентам. Ми хочемо дати їм засіб для своїх досліджень. Підручний супутник навчатиме дітей любити науку, стимулюватиме появу майбутніх космічних інженерів, і тим самим рухатиме науковий прогрес в області дослідження космосу. Це дозволить Україні зайняти свою позицію в новій космічній ері.

Супутник збирається як конструктор

Для того, щоб реалізувати свої плани, ми з Дмитром у Києві зібрали в одну команду різних космічних інженерів та ІТ-спеціалістів. Це спільнота людей, які розуміють усі недоліки сучасної інженерної освіти та цікавляться майбутнім дітей, які одного разу можуть стати українськими інноваторами, промисловцями та підприємцями. Раніше ці люди проводили невеличкі експерименти для науковців та пробували запускати деякі комерційні продукти. І хоча ми ще маленький стартап — нас сім людей — але це вже дійсно ідейна команда.

Читайте також: Скільки коштує доставка на Місяць, або Як українець підкорює космос

Й от разом нам вдалося створити прототип майбутнього продукту. «Твій персональний супутник», як ми його назвали, — це одночасно навчальний конструктор і модель справжнього супутника. Його можна зібрати навіть вдома та керувати ним так само як керують справжніми супутниками — за допомогою спеціальної програми. З ним можна навчитися основ електроніки, програмування, фізики, орбітальної механіки та освоїти інші навички в процесі виконання спецзавдань.

Наш супутник побуває у стратосфері

Відверто кажучи, наш проєкт виник як незначна ідея, щоб мати можливість тестувати сенсори, що зазвичай присутні у справжніх супутниках. Але тепер це стало набагато більше. Ми розробили науковий та дослідницький прилад, що може допомогти з вимірюванням прискорення на аматорських ракетах, визначенні якості повітря, моделюванні стану супутника на орбіті Землі та ще багато іншого. Поки що в нас є лише функціональний зразок, який не вимагає особливих умов для роботи. При заміні низки компонентів на придатні для роботи в екстремальних умовах його можна буде запускати в стратосферу (тиск 0,005% від атмосферного, температури -70..+50) і в космос.

Супутник від стартапу MySatUA

В червні ми плануємо запустити наш супутник MySatUA у стратосферу на висоту 30 км. Він досягне межі навколоземного простору і вперше продемонструє свій потенціал. Після цього наш супутник стане доступний кожному. Ми віримо, що «Твій персональний супутник» допоможе школам робототехніки, аерокосмічним гурткам та університетам. Можливості цього конструктора і справді необмежені.

З MySatUA подружаться не тільки програмісти

Наш супутник складається з низки сенсорів й елементів керування, які навчають користувачів основ роботи зі справжніми супутниками. На борту розташована камера, яка може робити знімки. Але це не просто натиснути кнопку, як у телефоні — камеру людина програмує сама. Для цього ми створили інструкцію та завдання, щоб користувач пройшов цей шлях, навіть якщо не володіє навичками програмування.

Для вивчення навколишнього середовища у супутнику розміщені датчики температури, тиску та вологості. Показник тиску — барометр, також допомагає вимірювати висоту. Наш пристрій має власний точний годинник. Він знадобиться, щоб запрограмувати виконання завдань у конкретний час. Зазвичай супутники виконують команди не одразу — їх необхідно запрограмувати для виконання, коли вони пролітають над заданою точкою Землі в конкретний час. Також він обладнаний власною системою живлення й акумулятором. Відстежуючи ці параметри, людина знатиме, скільки енергії лишилось і коли супутник треба підзарядити. Ми підготували версії пристрою з особливим дизайном, спеціальним кейсом для деталей та іншими сюрпризами. Сам супутник зараз у формі кубу невеличкого розміру.

Також супутник може запалити власну зірку, запрограмувавши це особливою командою. Для цього, на борту супутника є спеціальний потужний світлодіод, який випромінює світло та має спектр, схожий до того, який є у Сонця. Датчики освітленості — фотодіоди — показують, як супутник розташований відносно Сонця й Землі. Для орієнтації у просторі знадобляться вбудовані датчики акселерометр і гіроскоп. Для більш точного позиціювання «Твій персональний супутник» ми обладнали магнітним компасом.

Супутник від стартапу MySatUA

Книгами про космос дітей не зацікавиш

Тепер ми готуємося до серійного виробництва супутників та з його допомогою популяризації космічної сфери. Однак з останнім — не просто. Дітям не цікаво вчити про космос за старими підручниками з астрономії. Я вивчаю цю тематику вже приблизно п’ятий рік. Свого часу у мене був досвід роботи із соціальними ініціативами та з дітьми. Тому я вирішив скористатися знаннями й заохотити племінницю космічною сферою. 

Починали ми з переглядів відео із запуском супутників, що було досить популярним не так давно. Пробував давати їй наукові книги. Але все це її не цікавило — дівчинці хотілося експериментувати. А захоплювало її лише те, що було пов’язано з конструкторами та можливістю скласти щось власноруч. Прямо як наш супутник. От він її зміг зацікавити. Сподіваюся, що так буде не тільки з моїм оточенням людей, а й з якоюсь частинкою українців, і, можливо, міжнародного ринку.

Бракує коштів для популяризації науки

Місяць тому ми запустили збір коштів на краудфандингу. Хочемо за ці гроші підготувати для всіх охочих, зокрема й дітей, освітні семінари, онлайн-курси та навчальні матеріали. Також є щоденні витрати, без яких у роботі не обійтися, та інвестиції у майбутні заходи та проєкти. Зібравши необхідну суму, ми зможемо продовжувати допомагати українській інженерній та аерокосмічній освіті. До речі, ті люди, ми надсилатимемо комплект супутника MySatUA із навчальними матеріалами та частинами для збирання супутника тим, хто робитиме внески від 3000 гривень.

Що цікаво, за першу годину після запуску ми зібрали 1% від необхідної суми, і це вражає. Зараз ще залишилася приблизно чверть. Нас підтримують досить багато людей віком від 30 років, які фанатіють від аерокосмічної тематики. Також донатять IT-спеціалісти, які можуть дозволити собі пожертвувати 200, 300 чи 1000 гривень. А хтось робить менші внески. Усі ці люди, я гадаю, не байдужі до майбутнього України та вірять у нашу справу. Вони розуміють, що інформаційні технології, діджитал і все, пов’язане з програмуванням, — це те, що чекає нас досить скоро. Тому в нас є якісь спільні місії.

Технології

Українські розробники створили запальні боєприпаси для скидання з дронів

Опубліковано

Українська компанія Steel Hornets виготовила запальні боєприпаси, призначені для скидання з БПЛА. 

Про це розробники повідомляють в своєму Telegram-каналі.

Про розробку

Розробники повідомляють, що боєприпаси можна використовувати для підпалу бліндажів, боєкомплектів і техніки російських окупаційних військ. У разі потрапляння на горизонтальну частину легко броньованої техніки вони можуть пропалити її та спровокувати займання, оскільки температура горіння складає до 2500 °C.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Виробник підкреслює, що боєприпаси надійніше працюють при скиданні з малих висот. Залежно від технічних характеристик, вартість таких боєприпасів становить від 400 до 1000 гривень за штуку. Крім того, розробники анонсували 500-грамові боєприпаси для безпілотників типу Mavic, але ціна наразі не вказана.

Нагадаємо, що резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає.

Фото: Steel Hornets

Читати далі

Технології

Google зробив ШІ-застосунок Geminі доступним для України

Опубліковано

Корпорація Google зробила доступними ключові функції Gemini для багатьох мов і країн, зокрема для України.

Про це повідомляє Google.

Про Gemini

Google розширила можливості своєї мобільної програми Gemini, додавши підтримку української мови серед інших нових мовних та регіональних опцій.

Додаток Gemini із вбудованим помічником дозволяє користувачам взаємодіяти з текстом, голосом або зображеннями для отримання допомоги та інформації в різних ситуаціях. Наприклад, користувач може сфотографувати пошкоджене колесо та отримати інструкції щодо його ремонту.

Для активації Gemini на пристроях Android потрібно використовувати асистента Google. Додаток обіцяє підвищений рівень користувацького досвіду та контекстну підтримку безпосередньо на екрані смартфона. Українські користувачі можуть здійснювати текстові запити українською мовою, хоча голосові запити наразі доступні лише англійською.

Читати також: Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Функціональність Gemini також буде включена до програми Google на iOS протягом найближчих тижнів. На пристроях з iOS ця функція буде доступна, якщо в налаштуваннях “Мова та регіон” обрано англійську мову. Крім того, для української мови тепер доступна функція “Розширення”, яка дозволяє отримувати інформацію безпосередньо з різних програм та сервісів Google, спрощуючи завдання, такі як планування подорожей.

Нагадаємо, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Також ми повідомляли, Google запускає другий етап Фонду підтримки для українських технологічних стартапів на 10 млн дол.

Фото: Geminі.

Читати далі

Технології

Послуга ОСББ в Київ Цифровому стала переможницею міжнародної технологічної премії

Опубліковано

Сервіс ОСББ, який доступний у застосунку “Київ Цифровий”, отримав перемогу в міжнародній премії у категорії “Демократичні технології”.

Про це повідомляє КМДА.

“Київ відзначили в номінації “Демократичні технології” за розвиток і впровадження електронної демократії на місцевому рівні. Цього року за перемогу змагалися понад 300 проєктів з усього світу, і для нас честь отримати цю нагороду”, – зазначив Петро Оленич, заступник голови КМДА.

Про премію

нститут інновацій у політиці, міжнародна організація, яка пропагує демократію в Європі, висунув сервіс ОСББ для нагородження за досягнення у впровадженні демократичних цінностей в житлових об’єктах.

Кожного року громадське журі, складене з понад 1 000 європейців, оцінює проєкти, щоб визначити фіналістів і переможців у категоріях премії. Організатори повідомляють, що цього року 314 проєктів відповідали критеріям і пройшли оцінювання журі. Із них 70 проєктів, по десять у кожній категорії, були визнані винятковими фіналістами і першопрохідцями інновацій.

Читати також: В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Про сервіс

Номінанти демонструють, як громади та країни знаходять нові способи покращити життя в містах. Сервіс ОСББ забезпечує активну участь громадян у прийнятті рішень через онлайн-режим. Голови ОСББ можуть реєструватись за посиланням (https://kyiv.digital/osbb/login), проводити офіційні голосування через “Дія. Підпис” і використовувати е-документи, а співвласники можуть впливати на життя будинку без зайвих зусиль.

Успішна реалізація демократичних сервісів, таких як ОСББ онлайн, сприяє зміцненню зв’язку між місцевою владою та громадою, робить управління прозорішим та ефективнішим. Спільні зусилля на шляху до побудови сучасної, демократичної та цифрової міської громади продовжуються, а перемога Сервісу ОСББ в номінації “Демократичні технології” є важливим кроком у цьому напрямі.

Нагадаємо, що резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: КМДА.

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення