Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Який бізнес найчастіше розвивають по франчайзингу

Опубліковано

Андрій Кривонос
Андрій Кривонос

Глава директорату Асоціації франчайзингу

Глава директорату Асоціації франчайзингу Андрій Кривонос розповідає про те, як молодим підприємцям не робити помилок, який початковий внесок необхідний для розвитку бізнесу і які напрями користуються популярністю

Кількість бажаючих відкрити свій бізнес щорічно зростає. Якщо п’ять-сім років тому створити свою справу наважувались підприємці віком 35-40 років, то зараз про це замислюються вже зі шкільної лави. У багатьох потенційних бізнесменів немає досвіду, тому вони розглядають варіант почати власний бізнес по франчайзингу. Підприємець укладає договір з власником торгової марки, наприклад, мережі кав’ярень або пралень, виконує всі вимоги і відкриває об’єкт під його брендом. Глава директорату Асоціації франчайзингу Андрій Кривонос розповідає про те, як працює франчайзинг в Україні, яким чином змінюються вимоги підприємців і розвивається український бізнес.

Які напрямки бізнесу є найцікавішими для тих, хто хоче купити франшизу?

Тренди 2019 і початку 2020 роки під час карантину залишилисятими ж. Найвищим попитом користуються об’єкти громадського харчування невеликої площі, продуктові крамниці, заклади індустрії спорту і краси. Затребувана дитяча тематика – центри розвитку дітей, дитячі садки, центри робототехніки.

Раніше ми прогнозували, що активно будуть розвиватися сервіси доставки. Під час карантину це і відбувалося. Але виявилося, що ефективно спрацювали тільки ті доставки, для яких це було основним бізнесом. Наприклад, для компаній Нова пошта або Розетка. А ось ресторанам довелося складніше. Доставка в закладах громадського харчування не змогла вийти на ті показники, які вони отримують в залах. Для них вона стала просто додатковою послугою і не вилилася в окремий формат.

Як розвивалися франчайзингові мережі під час карантину?

Нові мережі за цей період не з’являлися. Але багато існуючих операторів вдосконалили свою роботу. Наприклад, Львівські круасани відкрили заклад для автомобілістів з обслуговування через окреме вікно. Деякі власники мереж стали використовувати додатки для замовлення, наприклад, AsiaStyle через спеціальний додаток дозволяє не тільки робити замовлення, а й автоматично обробляти залишки на складі.

За час карантину виріс попит на послуги онлайн-напрямків. Один з підприємців розробляє сервіс, який дозволить виставляти автомобіль на торги в мережі. З’являється багато подібних ідей. Але офлайн-ринок теж буде розвиватися і це станеться після завершення карантину.

Останні кілька років українські франшизи стали виходити на міжнародні ринки. Чи успішні вони?

Ця тенденція дійсно існує, українські компанії виходять на закордонні ринки, беруть участь у виставках за кордоном. Звичайно, багато з них працюють в сусідніх країнах, але є і далекі, і екзотичні країни.

Приклади продовжують з’являтися, і буквально днями невелика мережа броу-барів (заклади краси) почала переговори з потенційними партнерами в Польщі і Австрії, які хочуть розвиватися під їхнім брендом.

Кого з найуспішніших гравців можете назвати?

Я б відзначив мережу Експрес-стрижка, мережу ресторанів BurgerClub і мережу бізнес-шкіл для дітей Mini Boss.

Експрес-стрижка, почавши бізнес в Україні, потім продала франшизи в Польщі, на сьогодні вже в п’яти країнах є заклади цієї мережі.

Засновники торговельної марки Burger Club з Полтави, вони відкрили два десятка закладів в Україні і стали розвиватися за кордоном. Зараз за кордоном у них працює більше ресторанів, ніж в нашій країні. Burger Club можна зустріти на Шрі-Ланці, в Китаї.

Mini Boss на сьогодні працюють вже в двох десятках країн.

Чи зростає попит на франшизи? Які напрямки найбільше цікавлять підприємців?

За час карантину виріс попит на послуги онлайн-напрямків. Один з підприємців розробляє сервіс, який дозволить виставляти автомобіль на торги в мережі. З’являється багато подібних ідей. Але офлайн-ринок теж буде розвиватися і це станеться після завершення карантину.

Середня сума запитів від потенційних франчайзі зараз становить $ 20-30 тис. Якщо говорити про тренди, то вони відповідають тим, про які ми говорили. Приблизно 60-70% франчайзі хочуть відкрити свій ресторан, продуктовий магазин, заклади індустрії спорту і краси. Решта 30-40% підприємців орієнтуються на бізнес, який близький саме їм. Одні хочуть займатися продажем одягу, інші – реалізацією автомобілів. Це залежить від особистих уподобань.

Можете описати портрет підприємця, який купив франшизу і хоче розвивати свій бізнес?

Потенційних франчайзі я б розділив на три групи.

Приблизно 30% з них – це підприємці, які починають свій бізнес вперше. Стартовий капітал вони заробили і хочуть відкрити свою справу. Ще 30% – це ті, у кого вже був досвід бізнесу. Але вони вирішили від нього відмовитися і купити франшизу ресторану, магазину або спортивного об’єкту. Стільки ж – 30% покупців франшиз – це люди, які розширюють свій бізнес. Наприклад, підприємець управляє магазином площею 200 кв м. Він може скоротити його площу до 180 кв м, а на 20 кв м – по франчайзингу відкрити невелику кав’ярню.

Професійними франчайзі можу назвати решту 10% клієнтів. Вони можуть працювати з декількома десятками мереж і для них така форма роботи – зрозумілий процес. Покупку франшизи вони розглядають як диверсифікацію своїх активів.

Чи зростає попит з боку молодих людей, у яких немає досвіду роботи?

У цьому році кількість запитів від людей, які вперше хочуть почати свою справу, в цілому зросла.

Цікаво, що запити надходять навіть від 16-17-річних. Я кілька разів проводив зустрічі з молодими людьми, читав лекції в Києві і регіонах. У мене склалося відчуття, що про бізнес діти починають замислюватися в 7-8 класі. І до 10-11 класу деяким вдається зібрати $ 1-2 тис., працюючи бариста або офіціантом. Ці гроші вони хочуть вкласти в свою справу. Бізнес молодшає.

Яка мінімальна сума необхідна для початку свого бізнесу?

Це найскладніше питання. Капіталом може стати практично будь-яка сума. У нас була франшиза, яка дозволяла проводити дослідження за відбитками пальців. Для цього необхідно було придбати пристрій вартістю $ 70. Але тут треба пам’ятати про нюанси. Чим менше капіталу вкладає підприємець, тим більше працювати йому необхідно.

У мене є приклад, який я часто наводжу. У 1993-1994 роках я зустрічався з бізнесменами, які отримали американські інвестиції і в Нікополі відкрили компанію з експорту продукції. У штатному розкладі у них були передбачені прибиральник, секретарка, директор і менеджер. Але вони вдвох виконували функції чотирьох людей. Вранці прибирали кімнату, самі собі робили каву і зарплату чотирьох ділили на двох.

Підприємець зважився на відкриття свого бізнесу. З яким головним викликом він може зіткнутися?

Щоб стати підприємцем, потрібно бути готовим взяти на себе відповідальність. З роботи можна звільнитися, а з бізнесу – не так просто. Це навіть більше питання, ніж сума, яку бізнесмен вкладає в відкриття своєї справи.

У бізнесі не все зводиться до грошей. Бізнесмен повинен йти до своєї внутрішньої мрії, реалізувати те, заради чого прийшов в бізнес. Цікаво, що багато молодих людей йдуть в бізнес не для того, щоб заробити грошей. Багато хто приходить за своєю мрією. Це класичний приклад історії успіху найбільших компаній світу. Підприємець хотів створити кросівки, займався цим усе життя і так з’явилися компанія New Balance, інший займався машинами з дитинства, і це втілилося у створення автопідприємств.

Чому підприємці звертаються за покупкою франшизи. А не починають свій бізнес самостійно?

Новачкові в бізнесі необхідна підтримка. Купівля франшизи–це можливість швидко досягти поставленого завдання в бізнесі. Якщо підприємець все життя мріяв про свій ресторан, але уникав цього напрямку, то франшиза допоможе вирішити це питання. Але ця система працює тільки в тому випадку, коли франчайзі визнав, що може працювати в конкретному форматі. А ось підхід «я хочу такий же ресторан, але з зеленими шторами або тістечками від моєї бабусі» не працює.

Працювати під чужим ім’ям і за чужими стандартами можуть не всі.

У бізнесі не все зводиться до грошей. Бізнесмен повинен йти до своєї внутрішньої мрії, реалізувати те, заради чого прийшов в бізнес. Цікаво, що багато молодих людей йдуть в бізнес не для того, щоб заробити грошей. Багато хто приходить за своєю мрією.

Які витрати несе підприємець, погоджуючись на роботу по франчайзингу?

Він фінансує запуск бізнесу. Додатково власнику торгової марки потрібно заплатити за навчання персоналу і зробити вступний внесок. Щомісяця потрібно буде платити роялті. Може бути додаткова плата, наприклад, за користування програмним забезпеченням.

Як правило, інвестиції на відкриття бізнесу по франшизі нижчі, ніж  відкривати заклад самостійно. Новачок в цій справі просто не купує зайві речі.

Як часто спостерігаються конфлікти міжфранчайзі і франчайзером?

Приблизно в 15-20% випадків. І найчастіше це трапляється в перший рік роботи. Це відбувається тоді, коли бізнесменові здається, що він вже зрозумів всі нюанси ведення бізнесу. Або заклад потрапляє в кризу.

Назвіть головні помилки франчайзі?

Я б розділив їх на три основні групи.

Перша помилка – завищені очікування франчайзі. Не можна, наприклад, вкласти в кав’ярню $ 20 тис. і більше там не з’являтися. Очікування, що цей бізнес буде працювати в такому стилі,призводить до банкрутства.

Друга помилка – неуважність до договорів, інструкцій, які надав франчайзер. Буває таке, що підприємці не читають видані їм документи.

Третя помилка – невміння працювати на себе. Франчайзер не зобов’язаний нагадувати своєму франчайзі, що на роботу необхідно приїжджати в 8 ранку. Бувають ситуації, що по сусідству, наприклад, відкрилося схоже кафе. Потрібно відразу ж зв’язуватися з франчайзером і розробити спільно з ним програму, яка дозволить уникнути збитків. Франчайзі ж ігнорує такі загрози, що призводить до збитків у майбутньому.

Як буде розвиватися ринок франчайзингу в найближчі рік-два?

Пропозиція, як і в попередні роки, виросте на 15-20%. Франчайзинг – це напрям, який розвивається будь-де. Якщо в період з початку 90-х років до 2006 року в усьому світі існувало 1-1,5 тис. франшиз, то за останні п’ять років – майже 20 тис. пропозицій. На українському ринку теж спостерігається сплеск активності. І франчайзинг може стати тим драйвером, який забезпечить розвиток малого і середнього бізнесу в наш складний час.

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі

Суспільство

Британець українського походження проїде на велосипеді 7 тис. км для допомоги дітям в Україні

Опубліковано

Британсько-український технологічний підприємець, генеральний директор і засновник британської космічної компанії Spacebit Павло Танасюк проїде велосипедом 7 тисяч км, щоб зібрати кошти для українських дітей, які постраждали від розпочатої Росією війни.

Про це він повідомив «Радіо Свобода».

Свій велотур під назвою «Ride for victory» він розпочне приблизно через два тижні з Тайваню і загалом проїде три континенти – Азію, Америку і Європу.

«Спочатку я думав їхати 2-3 тисячі кілометрів, але коли я дізнався, що кордони України практично 7 тисяч кілометрів, це з Кримом, то я вирішив проїхати саме цю дистанцію – 6993 кілометри. Це саме ці кордони, які ми хочемо повернуть, бо це наша держава», – розповів Павло Танасюк.

Ціль підприємця – зібрати мінімум мільйон доларів. Гроші він хоче витратити на конкретний проєкт для дітей, постраждалих від війни. Який саме це буде проєкт, Павло Танасюк ще вирішує.

Читайте також: Картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку

«Я – не професійний спортсмен, займався велоспортом у студентські роки. Для мене це буде важко, але коли я кажу важко, я завжди згадую, як важко нашим воїнам зараз на передовій, як важко дітям, які постраждали від війни. Тому для мене це такий персональний челендж, але і челендж допомоги дітям, допомоги Україні», – заявив він.

У матеріалі йдеться, що велосипед, на якому він вирушить у веломандрівку, повністю зроблений в Україні, щоправда, із запчастин з цілого світу, подарованих різними компаніями. Українська художниця Олеся Вакуленко розмалювала велосипед синьо-жовтими барвами і національним орнаментом. Під кермом, на рамі – металевий тризуб із підписом колишнього головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного на пластині з «Азовсталі». Шолом Павла теж розмальований кольорами українського прапора.

Дорогою Танасюк буде ночувати у наметі, в готелі або машині, яка його супроводжуватиме. Він вестиме стрім, розповідатиме людям про Україну і збиратиме донати.

Після закінчення марафону, який триватиме приблизно два місяці Павло Танасюк має намір продати велосипед на аукціоні, щоб виручити ще більше грошей на благодійну ціль.

Компанія Павла Танасюка розробляє технологію космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. У кінці цього року він планує відправити на Місяць прапор і мапу України, а також радіаційний датчик виготовлений в Україні. Дані отримані з цього пристрою безплатно передаватимуть різним інституціям, університетам, і їх зможуть досліджувати студенти у своїх наукових роботах.

Нагадаємо, естонський депутат, який збірає гроші на ЗСУ, доїхав на велосипеді до Києва.

Фото: Радіо Свобода

Читати далі

Суспільство

Коли шість коліс — не зайві: у ПАР для спецпризначенців зібрали унікальний пікап

Опубліковано

Південноафриканська компанія Armormax Defence побудувала, можливо, один із найкрутіших Land Cruiser 79 у світі.

Цей пікап із колісною формулою 6×6 за твердженням його виробників створений спеціально для умов екстремального бездоріжжя. Автомобілебудівники з ПАР запевняють, що за весь час випробувань TAC-6 — так назвали позашляховик – вони жодного разу не зіткнулися з жодною механічною поломкою, повідомляє АрміяInform.

Спочатку TAC-6 розробляли для французьких спецпризначенців. Машина створювалася для того, щоб «їхати куди завгодно та повертатися знову і знову, з ким завгодно». І хоча пропонуються різні варіанти бронювання (і навіть установка зброї), TAC-6 можуть використовувати звичайні покупці, наприклад, фермери. Щоправда, фермер має бути не бідним: базовий TAC-6 коштує $81,5 тисяч, а броньована машина на $68 тисяч дорожча. Але, як то кажуть, товар того вартує!

«Коли справа доходить до мобільності, платформа TAC-6 перевершує будь-яку повнорозмірну 4-тонну вантажівку, доступну сьогодні», — заявили в компанії.

TAC-6 створюють на базі Land Cruiser 79 Series із 4,2-літровим двигуном V6 або 4,5-літровим V8. Шасі подовжують і додають другу роздавальну коробку для передачі моменту, що крутить, на третю вісь. Пікап оснащується спеціальними трикомпонентними приводними валами Dana та зберігає стандартні подовжені листові ресори (але також пропонується ліфт-пакет на 10 см).

Спочатку Armormax розробила шестиколісний Land Cruiser з механічною коробкою передач, але рік тому відклала проєкт і вирішила перейти на автоматичну коробку передач. Це не звичайна автоматична коробка передач, вона розроблена та омологована компанією ZF спеціально для TAC-6.

«Автомат» призначений для роботи в найважчих умовах. Спеціально для АКП створили окрему систему охолодження для того, щоб коробка не перегрівалася в спеку і при русі по піску з великим навантаженням.

Клієнти можуть замовити бронювання Land Cruiser до рівня B6, що забезпечить захист від пострілів зі штурмової гвинтівки. Також позашляховик може бути обладнаний баками для води, системою пожежогасіння, двома запасними колесами.

Armormax розробила для TAC-6 два паливні баки об’ємом 210 літрів та 90 літрів, що забезпечує запас ходу понад 2 тисячі км. А для версії з одинарною кабіною розроблено бак ємністю 610 літрів і, відповідно, вдвічі більшим запасом ходу.

TAC-6 спроєктований так, щоб зберігати надійність у складних умовах, а повна маса автомобіля сягає семи тонн.

Автомобіль TAC-6 був підданий значним випробуванням, що включали понад 250 тисяч кілометрів пробігу за різними ландшафтами Африки та Європи, щоб оцінити його мобільність і стійкість. Цей процес оцінки був розроблений для порівняння характеристик TAC-6 з існуючими повнорозмірними 4-тонними вантажівками.

Протокол включав серію суворих випробувань за участю французьких спецпризначенців, спрямованих на те, щоб довести машину до її експлуатаційних можливостей. Під час цих випробувань TAC-6 виявив лише дві несправності, обидві з яких були пов’язані з помилкою водія, через перенавантаження та згоряння зчеплення.

TAC-6 був спроєктований з урахуванням військового застосування, включаючи можливість транспортування у стандартному 20-футовому транспортному контейнері ISO. Таке конструктивне рішення дозволяє TAC-6 пропонувати широкий спектр варіантів.

Сюди входять різні системи озброєння, включаючи калібри 12,7 мм, 14,5 мм, 20 мм та 30 мм, мінометні системи калібру 60 мм та 81 мм, а також конфігурації, адаптовані для таких функцій, як бронетранспортер, підвіз боєприпасів, польова механічна майстерня, транспортування невеликих автомобілів, логістична підтримка, радіолокаційні платформи та доправлення та запуск  безпілотних літальних апаратів, а також застосування як пускова платформа для протитанкових керованих ракет.

Нагадаємо, у Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини.

Фото: Armormax Defence

Читати далі