Пізнати підземний світ, опинитися на вершині гори, пірнути в кришталево чисту водойму чи насолодитися Закарпатським морем, оповитим лісами? ШоТам зібрав місця для активного відпочинку восени, щоб ви могли відкрити Україну по-новому.
Велич карпатських гір і гуцульська бринза
Якщо вам до вподоби активний відпочинок з мальовничими краєвидами, то для цього підійде одноденний похід на гору Хом’як. Маршрут починається від села Татарів, звідки до вершини веде звивиста стежка. Серпантином ви пройдете через хвойний ліс, а тоді ще 500 метрів по камінню. З вершини видно гори Синяк і Довбушанка, а за ясної погоди відкриваються панорами на Чорногірський масив з Петросом і Говерлою. Загалом шлях на вершину займає 3-4 години пішки. Висота гори Хом’як становить 1542 метри.
Також перед вершиною є полонина Хом’яків, а поряд з нею — полонина Бараня, де гуцули випасають худобу та варять сир за старовинними рецептами. За бажанням ви можете скуштувати бринзу та придбати її додому.
Гора Хомʼяк. Фото: Роман Гаркуша
Доїхати до гори Хом’як можна громадським транспортом, автомобілем або потягом до села Татарів.
У Татарові ви можете прогулятися до старовинної залізничної станції та церкви святого Дмитрія, якій уже понад 150 років. А поблизу села є ще декілька цікавих місць, які можете відвідати:
Кришталево чиста вода та високі скелі за 200 км від Києва
Дружбівський кар’єр нерудних копалин «Кварц» — це поєднання бірюзової води, скелястих берегів і білих пісків. Завдяки глині, яка встелила дно озера, вода в ньому кришталево чиста. Ця місцевість, що справді схожа на екзотичний курорт, розташована за 200 кілометрів від Києва.
Оскільки кар’єр «Кварц» наразі не використовують у промислових цілях, він відкритий для загального доступу й ідеально підходить для плавання.
Неподалік — Дібровський гранітний кар’єр, Новоозерянський кар’єр з прозорою водою, а також геологічна пам’ятка природи «Камінне Село» віком понад два мільярди років.
Туди можна дістатися приміським залізничним сполученням з Коростеня до села Діброва — до водойми звідти близько пʼяти кілометрів. Найкращий же спосіб туди дістатися — на особистому транспорті по шосе Е373/М07.
Мандрівка печерами та прогулянка Кременецькими горами
Хочете небанально провести час? Тоді ознайомтеся з підземним світом печер Тернопільщини. Зокрема, Оптимістична занесена до Книги рекордів Гіннеса як найдовша у світі гіпсова печера. Її площа — близько 2 га, а сумарна довжина ходів складає понад 250 км. Це лабіринт, утворений системою горизонтальних ходів, що залягають на глибині близько 20 м під землею. У печері є невеликі озерця, нагромаджені обвальні та водні уламкові відклади, а також численні гіпсові кристали.
Печера Млинки не є таким гігантом, як Оптимістична, проте вона не менш цікава. У її 28-кілометровому лабіринті теж можна ознайомитися з підземним світом: стіни вкриті білими, жовтими, чорними та навіть червоними кристалами, також є зали зі сталактитами.
Якщо ви вже на Тернопільщині, то завітайте в Національний парк «Кременецькі гори» — це єдине місце зростання унікальної берези Клокова в Україні. Також після анексії Криму сонцецвіт сивий можна зустріти лише на Дівочих скелях Кременецьких гір. Багато рослин і тварин парку занесені до Червоної книги України.
Серед активностей тут є 9 еколого-туристичних маршрутів, екскурсії в Кременецькі каменоломні, 4 велосипедні маршрути довжиною в понад 200 км, спуски на санкороликах і польоти на параплані.
Бакотська затока — одне з семи природних чудес України
Бакота — це затоплене село, розташоване в Кам’янець-Подільському районі Хмельницької області. Бакотська затока входить до Національного природного парку «Подільські Товтри», який визнано одним із семи природних чудес України. У Бакотській затоці можна поплавати, покататися на катері та насолодитися неймовірним заходом сонця.
Поряд є Бакотський скельний монастир — єдиний стародавній об’єкт, який залишився цілим після затоплення села. У 12-13 столітті в товщі 120-метрової Білої гори тут заснували печерний монастир. Нині він складається з трьох печер і ніші, які можна оглянути самостійно. Над монастирем ви знайдете найкращий оглядовий майданчик «Біла гора».
Відпочинок у Карпатах — це не тільки походи через ліси та сходження на гори, а й можливість помилуватися та скупатися в карпатських озерах і річках.
Вільшанське водосховище або ж Карпатське море — одне з тих, які варто відвідати. Це водосховище має річкове походження й лежить у долині річки Теребля Хустського району Закарпатської області.
Воно простягається на більш ніж 10 кілометрів, його площа становить 80 гектарів, глибина — 8 метрів. Незабутній вигляд має водне плесо на тлі лісистих гір.
Вільшанське водосховище. Фото з офіційного сайту Колочави
Дістатись до водосховища можна громадським транспортом. Насамперед потрібно доїхати до міста Хуст або Тячів. Звідти місцевими рейсовими автобусами дістанетесь до Вільшан.
Також поблизу є ще декілька цікавих місць:
Музей архітектури й побуту «Старе село» в селі Колочава Хустського району;
Карстовий міст у села Мала Уголька Тячівського району — це велетенська арка у вапняковій скелі Чур, яка утворилася тисячі років тому, коли Карпати ще були морським дном;
Центр реабілітації бурого ведмедя в селі Синевир — спеціалізований центр для бурих ведмедів, які постраждали внаслідок жорстокого поводження чи погодних умов.
Кам’яні масиви, фонтани, ставки, підземні тунелі й печери — це все можна побачити в національному дендрологічному парку «Софіївка».
«Софіївка» є одним з найбільших центрів з вирощування й акліматизації рослин Правобережного лісостепу, має статус науково-дослідного інституту Академії наук України, а ще його заслужено називають одним із семи чудес України. Парк є шедевром світового садово-паркового мистецтва кінця 18 — початку 19 століть. Магнат Станіслав Щенсний Потоцький заснував дендропарк для своєї дружини Софії та подарував їй на іменини, як символ вічного кохання.
Якщо бажаєте зануритися в середньовічну естетику, оповиту містичними легендами, то завітайте до Олеського замку. Він є найстарішим серед замків Львівщини, адже його збудували ще в ті часи, коли галицькими землями правили князі. Історія памʼятки налічує майже сімсот років.
Олеський замок. Фото з інстаграму Львівської галереї мистецтв
Архітектура Олеського замку не є звичною для забудов Західної України. Зокрема, крила замку мають овальну форму. Їх з’єднує триповерхова вежа та житловий комплекс. На в’їзних воротах можна роздивитися герби власників замку.
Замок розташований у містечку Олесько на Львівщині. Зі Львова туди можна доїхати автомобілем (дорогою М06) або автобусом з автостанції №2, який курсує кілька разів на день.
Проєкт реалізується за підтримки литовського Фонду розвитку співробітництва та гуманітарної допомоги, громадської організації #Ukraine Resilience (благодійний фонд Neo-Eco Ukraine) та Тайваню.
Школу відновлять методом модульного будівництва, що дозволить мінімізувати відходи, прискорити збирання та забезпечити адаптованість будівлі в майбутньому. Разом із школою буде відбудовано й укриття.
Очікується, що учні зможуть сісти за парти вже у 2026 році. Окрім навчання, нова школа також слугуватиме громадським центром для жителів громади.
Нагадаємо, як отримати 5000 євро на відновлення бізнесу, постраждалого від війни: деталі гранту.
Однак, очікуваний перехід через вулицю Костянтинівська по вулиці Верхній Вал, про який повідомляв Департамент транспорту КМДА, поки що не реалізований. Активісти сподіваються на прискорення темпів роботи в наступному році.
Представники ГО «Пасажири Києва» підкреслили, що з передбачених наказом ДБІ 49 пішохідних переходів наразі облаштовано лише шість, і ще два мають бути готові до кінця року.
Всього в Києві є понад 250 підземних і надземних пішохідних переходів, які ще не мають наземних альтернатив. Подивитися, які безбар’єрні пішохідні переходи вже є в столиці, а які тільки планується облаштувати, можна на мапі за посиланням.
Нагадаємо, що у центрі Києва зупинили руйнування історичної будівлі: фото.
ШоТам підібрали 10 свічок від українських брендів, які зроблять осінь затишною навіть з відключеннями світла.
Свічки-гарбузики від бренду «Просто Миколка»
«Просто Миколка» — це сімейна майстерня з власним виробництвом, яка працює в Житомирі вже понад 4 роки та створює свічки виключно з натурального воску. З приходом вересня цей бренд створив осінню колекцію з гарбузиками, грибочками та привидами.
«Це наша ода улюбленій осінній порі. Усі свічки доповнюють одна одну та створюють неймовірну осінню композицію. Ці свічки не залишать байдужою жодну осінню душеньку», — пишуть на сайті.
Вартість: від 320 гривень за маленькі гарбузики та 1190 за набір, як на фото
Свічка-гільза з палаючим кремлем від волонтерів
Лише уявіть: ви читаєте улюблену книгу або ж готуєте смачну вечерю, а поряд на столі горить кремль. Не позбавляйте себе задоволення мати вдома таку радість усього за кілька сотень гривень.
Важливо, що це ще й наближає перемогу, адже весь прибуток зі свічок з гільз волонтери надсилають на підтримку війська.
Ідея належить Олені з Рави-Руської, яка пише в соцмережах, що гільзи — «це і трофей, і вклад у перемогу, й оригінальний подарунок для когось».
Вартість: від 450 гривень, з палаючим кремлем — 500 гривень, а розмальовані вручну — 600 гривень
Свічка-грибочок від бренду Lava Aroma Candles
Це свічки ручної роботи від Клавдії з Кам’янця-Подільського, яка створює їх понад 3 роки та називає себе «амбасадоркою затишку».
«Коли ви запалюєте “Грибок-Світлячок”, ваша кімната наповнюється ароматом лісу. Здається, ніби ви опинилися на галявині, оточеній віковими деревами, де повітря насичене запахом вологої землі, свіжих грибів та осіннього листя.
Це не просто декор, а таємний знак від самого лісу, який шепоче: “Скоро прийде затишна осінь — час казок, книжок і свічок”», — розповідає майстриня на сайті.
З 2022 року свічки в сімейній майстерні Вальковських виготовляє спадкова свічкарка Олена зі своєю донькою Марією. Жінки роблять їх з бджолиного та соєвого восків і розписують вручну.
«Ми натхненні красою природи, традиціями та побутом нашого народу. Досліджуємо, а потім використовуємо для різьблення на свічках давньоукраїнські та трипільські символи. Далі поєднуємо їх у візерунки, й виходять такі свічечки. Наші вироби — це старовинний сенс культурної спадщини в сучасній естетиці», — пишуть майстрині про власну справу.
Вартість: від 250 (як на першому фото) до 600 гривень (як на другому)
Дерев’яні свічки в стилі хюґе
Бренд свічок і декору Wood Mood створило подружжя з Харкова у 2019 році. Вони виготовляють свічки вручну з натуральної деревини та бджолиного воску. Зараз майстерня працює в Гостомелі на Київщині.
Ці свічки багаторазові, адже їх можна «перезарядити» рефілами — восковими вставками, які на сайті продають у наборі зі свічками або окремо.
Вартість: від 840 гривень за свічку, як на фото. До 2 990 гривень за набори
«Мінікаміни» від бренду з Харкова
У соцмережі бренду NETEMNO можна обрати для себе будь-який з 16 ароматів свічки-каміну — гірська лаванда, глінтвейн з базиліком, яблучний штрудель, карпатський ліс тощо.
«Це мінікамін у вашому будинку з приємною атмосферою улюблених ароматів. Вони створені, щоб надихати», — читаємо в описі до цих свічок.
Вартість: свічка з одним ґнотом — 650 гривень, з трьома дерев’яними ґнотами — 1150 гривень
Свічки з сухоцвітами
Бренд пропонує свічки різних розмірів з різноманітними засушеними квітами: лавандою, мімозою, гіпсофілою, пелюстками троянд і півоній. Аромат також можна обрати на свій смак з 18 варіантів.
15% прибутку зі свічок бренд передає на потреби ЗСУ.
До чашки гарячого чаю чи кави під час дощової погоди підійде запалена поряд свічка у вигляді улюбленого десерту. Більше того — вона навіть пахне полуницею, корицею, печивом чи ваніллю.
Гасло бренду — «Запам’ятай: підпалюй, а не кусай». Малинове морозиво, ягідне желе, фісташковий макарон чи карамельне лате — обирайте свій улюблений смак!
Додати Літо закінчилося, а ви не встигли відпочити? Ось 9 місць, куди можна поїхати в Україні восени на Початковий екран
Закрити
Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Літо закінчилося, а ви не встигли відпочити? Ось 9 місць, куди можна поїхати в Україні восени на головний екран мобільного пристрою
1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
Update Contents
Ми хотіли б показувати вам сповіщення про дуже важливі події та текст
Коментарі