Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

8 українських фільмів, які захоплять вас своєю естетикою

Опубліковано

Що є важливішим у кіно: форма чи зміст? Кожен може обирати самостійно, але ми  впевнені, що будь-який фільм стає значно цікавішим, коли він вражає операторською роботою, вигадливими образами та колірною гамою. У цій добірці ШоТам розповість про неймовірно гарні українські стрічки, які ви маєте подивитися.

«Тіні забутих предків», реж. Сергій Параджанов

Це стрічка, яка стала символом політичного протесту й боротьби за свободу та проголосила початок нової течії українського кіно. Екранізація однойменного твору Михайла Коцюбинського розповідає про Івана й Марічку — дітей з родин, які тривалий час ворогують. У дорослому віці пара закохується, проте доля їх розлучає. Зйомки відбувалися в селі Криворівня на Гуцульщині, а оператором вступив один з найвидатніших українських режисерів Юрій Іллєнко. 

«Тіні» належать до школи українського поетичного кіно, для якого характерними є візуальна виразність, звернення до історичних та етнографічних джерел і багата образна система. Також радимо подивитися «Колір граната» — стрічку, яка стала апофеозом візуальної кіномови Параджанова.

Подивитися фільм можна на Takflix.

«Вечір на Івана Купала», реж. Юрій Іллєнко

Екранізація оповідання Миколи Гоголя, заборонена радянською цензурою, розповідає про селянина Петра. Він закохався в доньку свого хазяїна, який відмовляється віддавати її заміж за батрака. Петро ж ладен підписати угоду з дияволом, аби бути разом з коханою. За побутовим сюжетом з елементами містики Іллєнко приховує опис української історії та створює один з найвиразніших фільмів українського поетичного кіно.

Стилістика фільму багато в чому випередила свій час — незвичні візуальні рішення та монтаж можна сміливо назвати передвісником кліпової естетики. Радимо звернути увагу на фільмографію режисера й також подивитися стрічки «Криниця для спраглих», «Білий птах з чорною ознакою», «Легенда про княгиню Ольгу» та «Лебедине озеро. Зона», адже кіномова митця в різні періоди його творчості була виразною та унікальною.

Переглянути стрічку можна на Takflix.

«Мамай», реж. Олесь Санін 

Дипломний фільм Олеся Саніна створений на основі кримськотатарських легенд. Санін виступив водночас режисером і сценаристом та доклав руку до художнього оформлення й написання пісень до стрічки. Фільм є авторською версією історії виникнення одного з провідних образів українського епосу — християнина з тюркським ім’ям козака Мамая. 

Оператор фільму Сергій Михальчук отримав за свою роботу низку фестивальних нагород. А у 2004 році він разом з режисером Олесем Саніним, композиторкою Аллою Загайкевич і виконавцями головних ролей Вікторією Спесивцевою та Андрієм Білоусом був відзначений Державною премією України імені Олександра Довженка.

Подивитись фільм можна на Takflix.

«Ми є. Ми поруч», реж. Роман Балаян

Головний герой — хірург Олексій, який втрачає хрещеного сина під час операції. У спробі втекти від думок про трагедію, чоловік виїжджає в тихе місце, з яким у нього пов’язані особливі спогади, і раптово зустрічає незнайомку, яка потребує допомоги.

Чорно-біла стрічка вийшла після 12 років перерви у фільмографії режисера. Радимо також подивитися його класичний фільм «Польоти уві сні та наяву».

Стрічку можна переглянути на Megogo, Sweet.tv.

«Атлантида», реж. Валентин Васянович

Події відбуваються на Сході України за рік після закінчення війни. Донбас звільнили з окупації, проте ці території непридатні для життя. Головний герой Сергій у минулому військовий, а тепер працює на металургійному заводі й намагається звикнути до цивільного життя, проте це значно складніше, ніж йому здавалося.

Прем’єра відбулась у 2019 році в межах програми «Горизонти» Венеційського кінофестивалю, де фільм відзначили головною нагородою. Попри тематику, режисерський стиль Васяновича меланхолійний і статичний. Автор використовує довгі та широкі плани, через що його стиль порівнюють з Роєм Андерссоном.

Подивитися стрічку можна на Megogo і Takflix.

«Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук

Дебютний повнометражний фільм Дмитра Сухолиткого-Собчука розповідає про колишнього контрабандиста Леоніда (Памфіра), який повертається додому з заробітків за кордоном. Родина героя вмовляє його залишитись удома до святкування Маланки, а син разом з батьковими документами на виїзд підпалює місцеву церкву. Спроба компенсувати збитки змушує Памфіра повернутись до незаконної діяльності.

Оператор стрічки Микита Кузьменко також працював над кліпами Гаррі Стайлза, Post Malone, The Weeknd, Cardi B та Doja Cat спільно з режисеркою Танею Муіньо. Кузьменко зображує маланкові обряди з притаманною святу експресією та еклектикою, а атмосфера осінньо-зимової Буковини тут не може не захоплювати.

Подивитися фільм можна на Netflix і Takflix.

«Будинок “Слово”. Нескінчений роман», реж. Тарас Томенко

Це стрічка про представників «розстріляного відродження», заснована на багаторічному дослідженні документів цієї епохи. Тарас Томенко разом Любов’ю Якимчук спершу створили документальний фільм «Будинок «Слово»» у 2017 році, тож ігрова стрічка стала логічним наступним кроком.

У 1927 році в Харкові за наказом Сталіна збудували будинок, в якому оселилися українські митці — поети, письменники, художники та режисери. Одного дня в будинку з’являється новенький — коректор, який мріє стати частиною харківської богеми. Аби оселитися тут, йому дійсно знадобився талант — талант підслуховувати та переповідати все почуте агенту НКВС.

Стрічка детально відтворює побут героїв протягом буремних 1920-1930-х років і вражає точністю кастингу. Більшість сцен у фільмі чорно-білі, але кольори поступово змінюються на користь темних відтінків відповідно до настання темних часів. 

«ШТТЛ», реж. Аді Вальтер

Червень 1941 року. У єврейському штетлі на Львівщині повним ходом йдуть приготування до весілля сина м’ясника та доньки рабина. Інтрига цієї події полягає в тому, що наречена любить іншого, і він планує її викрадення. Водночас до штетла наближається нацистський ескадрон смерті.

Стрічка, створена в копродукції України та Франції, є першою в Україні, знятою в технології «одного кадру». «ШТТЛ» — чорно-біла картина, яка, попри свою монохромність, захоплює вигадливою постановкою.

Подивися стрічку можна на Sweet.tv.

Культура

Ілюстрацію українки для The New York Times відзначили престижною нагородою (ФОТО)

Опубліковано

Українську ілюстраторку Женю Полосіну визнали переможницею американського конкурсу American Illustration 44. Вона здобула відзнаку за колаж до матеріалу в The New York Times у рубриці Opinion про сценарії завершення війни в Україні.

Про це повідомила мисткиня.

Роботу відібрали до щорічного каталогу American Illustration — одного з найавторитетніших конкурсів ілюстрації у США. Колаж супроводжував аналітичну публікацію у грудні 2024 року та привернув увагу журі глибоким змістом і художнім втіленням складної теми.

«На жаль, ілюстрація й досі актуальна — три місяці потому прогнози щодо завершення війни не втратили своєї гостроти. І боюся, ще довго не втратять», — прокоментувала Полосіна у своєму дописі.

Художниця подякувала редакції The New York Times та артдиректору Сему Вітні за можливість долучитися до важливої теми й реалізувати роботу, яка резонувала з багатьма.

Читайте також: Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО)

Фото: інстаграм-акаунт Жені Полосіної

Про Женю Полосіну

Женя Полосіна — українська ілюстраторка та коміксистка з Києва. Вона створює ілюстрації для медіа, книжок і мистецьких проєктів, зокрема документальних. У 2015 році разом із художницею Анною Іваненко заснувала студію «Сері/граф», яка працює з авторськими зинами, принтами та експериментальним друком, зокрема шовкодруком, монотипією, гравюрою на картоні й сухою голкою.

У 2023 році здобула відзнаку «Найкращий книжковий дизайн» від Книжкового Арсеналу за документальний комікс «Блекаут. Хроніки нашого життя під час війни Росії проти України», створений у співавторстві з Анною Іваненко. У своїх роботах мисткиня фокусується на темах війни, соціального досвіду та збереження памʼяті.

Нагадаємо, що українська мисткиня стала першою лавреаткою премії Her Art Prize (ФОТО).

Фото: сайт «Книжкового арсеналу»

Читати далі

Культура

Нацбанк випустив срібну монету у формі яйця, присвячену писанкарству (ФОТО)

Опубліковано

17 квітня 2025 року Національний банк України ввів в обіг срібну пам’ятну монету «Писанкарство» номіналом 10 гривень. Випуск присвятили включенню української писанки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Про це повідомили в НБУ.

Дизайн аверсу

Авторкою дизайну нової монети стала Олександра Кучинська. На аверсі монети зобразили стилізоване «дерево життя» у формі дуба — символу сили, захисту та вірності. Його три яруси — небесний, земний і підземний світи — вміщують по 12 писанок, що уособлюють 12-річний цикл.

Композиція складається з сакральних символів: берегині, сонця, зірки-ружі, бджоли, птаха, оленя, коня, барана, підземного змія, риби та інших.

Читайте також: Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Символіка реверсу

Реверс прикрашає традиційна писанка Одеської області, відома як «Сорокопуть» або «Козачі левади». Орнамент писанки поєднує давні символи — сваргу, хрести, драбинки та сонце — у складну композицію, що символізує нескінченний рух, духовне зростання та силу життя.

Читайте також: 6 продуктів, які кладуть у кошик на Великдень: готуємося до свята з етнографинею

Характеристики монети

  • Метал — срібло 999 проби;
  • маса дорогоцінного металу — 31,1 грама;
  • тираж — 7500 штук;
  • карбування — спеціальний анциркулейтед;
  • гурт — секторальне рифлення.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив памʼятну монету, присвячену мисткині Любові Панченко (ФОТО).

Також ми писали, що Нацбанк випустив срібну монету «Зодіак» про зв’язок людини та всесвіту (ФОТО).

Фото: сайт НБУ

Читати далі

Культура

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Опубліковано

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга прибираємо домівку та печемо паски. У суботу ж складаємо кошик, аби в неділю посвятити його в церкві. 

Наші предки також довго готувалися до Великодня: вели діжу «на сповідь», ходили по кукуци та обливалися водою, аби бути здоровими. Частина цих давніх традицій збереглася дотепер. Про них ШоТам розповіла фольклористка Олена Чебанюк. 

Олена Чебанюк

фольклористка, кандидатка філологічних наук

Чистий четвер — купання до сходу сонця та прибирання дому

Як науковиця я часто їздила в експедиції, де записувала спогади літніх людей про давні українські традиції. Про них ці люди знали з власного досвіду або з переказів старших родичів. Багато розповідали й про Великдень, який завжди був найбільшим святом для українців. 

Відзначання починалося з Чистого четверга, який ще називають Страсним. До цього дня в хаті вже мало бути прибрано, і господині вивішували святкові рушники замість звичайних, які висіли під час посту. 

У четвер фарбували яйця та пекли паски. Господині також дотримувалися певних забобонів і традицій під час приготування пасок: не можна було галасувати чи сваритися, давати в борг у цей день або ж сідати, щоб паска не «сіла».

Київщина на початку ХХ століття. Фото: Музей Івана Гончара 

На Гуцульщині після обіду господині пекли кукуци. Також колись у ніч із середи на четвер діти мали обряд «гріти діда» — ходили до кожного двору, де господарі розкладали вогнище, і говорили фразу: «Грійте діда, грів би вас Бог всяким добром», після чого їм давали гостинці. Дотепер в Карпатах, зокрема на Рахівщині, діти можуть ходити по смаколики, проте вже вдень, а не вночі.

До сходу сонця наші предки купалися, одягалися в новий чистий одяг, адже вважалося, що до Великодня обов’язково треба придбати щось нове. 

У Чистий четвер люди відвідували церкву, а потім несли додому запалену свічку, яка не могла загаснути дорогою. Нею випалювали хрести над дверима, аби захистити домівку від нечистої сили. Якщо свічка кілька років поспіль була в церкві на Страсний четвер, вона мала велику силу.

На Поліссі була цікава традиція «вести діжу на сповідь». Дерев’яну діжку, в якій готуватимуть тісто на паски, напередодні вичищали та мили, а потім виносили на двір, щоб сонечко її «поблагословило». Її прикрашали червоною стрічкою та накривали чистим рушником, а потім місили в ній тісто.

Страсна п’ятниця — люди не їли весь день та багато молилися

Найсумнішим днем усього Великоднього посту є Страсна п’ятниця. Наші предки постили та утримувалися від їжі. Також у цей день не можна було випікати та прибирати.

Винесення плащаниці в Страсну п’ятницю. Фото: «Локальна історія», особистий архів Стефанії Кушнір

У церкві не дзвонили дзвони, а люди зосереджувалися на духовності та багато молилися. Предки мали таку традицію, яка називалася «калатала» або «клепала», коли вони стукали дерев’яними брусками, аби повідомити про смерть Ісуса. 

Великодня субота — підготовка кошика до церкви та відвідини предків

У Великодню суботу українці здавна вшановували померлих предків, відвідували цвинтарі та запалювали лампадки на могилах. Найбільше цей звичай був поширений на Гуцульщині. На Поділлі вогонь палили просто неба на подвір’ї церкви, а на Полтавщині запалювали ліхтарі, які мали освітлювати дорогу до церкви. 

Фото: «Локальна історія»

У суботу наші пращури готувалися до святкової служби та складали святковий кошик, в який клали паску, яйця, свічку, воду, ніж, яким нарізатимуть паску, сіль та хрін. 

Часто набір продуктів у кошику залежав від локальних традицій і того, що люди потім використовували в побуті. Іноді замість кошика використовували рушник або бесаг, у якому несли паску до церкви. Згодом рушником почали накривати кошик — люди вірили, що такий освячений рушник захищатиме від граду та лиха.

Читайте також: 6 продуктів, які кладуть у кошик на Великдень: готуємося до свята з етнографинею

Великдень — церковна служба та святкові ігри

Після служби, коли люди приходили з церкви додому, вони кидали освячені яйця у воду, якою вмивалися, щоб бути здоровими та красивими. Особливо в це вірили молоді дівчата. До речі, шкаралупу від освячених яєць не можна було просто викинути, тому її закопували в землю для гарного врожаю або ж кидали за водою.

Фото: фейсбук Параска-Плитка Горицвіт

У давнину вважалося, що після служби в церкві не треба спати, аби рік не був сонливий. Проте зазвичай люди ще лягали відпочити до ранку, а потім ішли під церкву співати гаївки та грати у святкові ігри. Також обмінювалися крашанками та перевіряли, чия міцніша. Особливо ці традиції збереглися на Гуцульщині. 

Протягом усього дня, а потім ще наступні 40 днів, українці дотримувалися звичаю «Христосування» — вітали одне одного словами «Христос воскрес» та відповідали «Воістину воскрес». 

Великодній понеділок — обливали одне одного водою, щоб бути здоровими

Ще одна цікава традиція, яка збереглася дотепер, — обливатися водою у Великодній понеділок. Зараз хлопці та дівчата обливають одне одного радше заради розваги, а раніше люди вірили, що в цей день вода має особливу очищувальну силу, тому щедро поливали того, кому бажали здоров’я. 

Обливаний понеділок у селі на Львівщині. Фото Олени Чебанюк для «Локальної історії»

В Україні ця традиція дуже давня — ще у 17 столітті французький інженер Гійом Левассер де Боплан повідомляв, що козаки виливали на дівчат по 5-6 відер води. Вважалося, що хлопці обливають тих, до кого мають симпатію. А у вівторок це робили дівчата, і вони були набагато підступнішими, ніж хлопці. 

Зараз ця традиція переросла у справжні водяні баталії, проте тим, хто незадоволений поливанням у цей день, я раджу не ходити туди, де так розважаються. Адже цей звичай — маленька частина нашої багатої культури, яку треба берегти.

Читайте також: Як святкували Великдень в минулому столітті: 10 унікальних фото

Читати далі

Шопочитати

Суспільство14 години тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес15 години тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура2 дні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес2 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....