Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

8 ідей для відпочинку біля води в Україні: від глибоких карʼєрів до бурхливих річок

Опубліковано

Літо традиційно асоціюється з морем. Проте вже другий рік поспіль через повномасштабне вторгнення ми не можемо відпочивати на південних курортах України і змушені шукати інші варіанти, щоб освіжитися, відпочити і з новими силами працювати задля перемоги.

ШоТам підготував кілька ідей для чудового літнього відпочинку біля водойм.

Озеро Сірка 

Де? Яворів, Львівська область

Озеро Сірка, також відоме як Яворівський кар’єр, утворилося всього 15 років тому на місці колишнього кар’єру «Яворівська Сірка». Воно є найбільшим штучним озером в Україні за глибиною (до 70 метрів) та об’ємом води. Під час сильних вітрів на його поверхні можуть утворюватися хвилі висотою до півтора метра, тому не дивно, що Сірка стала популярним місцем для водних видів спорту.

Що варто подивитися поруч: природний заповідник «Розточчя», Яворівський національний парк, Церква святого архистратига Михаїла у Мужиловичах (1600 рік).

Дружбівський кар’єр

Де? смт. Дружба, Житомирська область

Дружбівський кар’єр нерудних копалин «Кварц» є одним з найбільших в Україні. Його часто порівнюють з турецьким Памуккале завдяки чистій бірюзовій воді та білосніжним штучним горам, де живуть сотні ластівок. Глибина кар’єру становить 20-30 метрів, а він сам розташований серед соснового лісу. Це чудове місце для відпочинку з наметом.

Що подивитися поруч: Камінне село.

Біле озеро 

Де? с. Рудка, Рівненська область

Біле озеро карстового походження, розташоване на території «Білоозерського» відділення Рівненського природного заповідника, є унікальним в Україні завдяки підвищеному вмісту гліцерину. Вода в цьому озері настільки шовковиста і цілюща, що її навіть відправляли до Польщі для лікування дружини Юзефа Пілсудського! Глибина озера сягає 30 метрів, а за площею воно є другим найбільшим в області.

Тут є вся необхідна інфраструктура для комфортного відпочинку, включаючи їдальню, прокат човнів і катамаранів, майданчик для волейболу, дитячі майданчики. Крім того, в озері водиться понад 20 видів риби, що робить його привабливим місцем для риболовлі.

Що подивитися поряд: Черемський заповідник.

Бакота

Де? Кам’янець-Подільський район, Хмельницька область

Бакотська затока, частина водосховища на Дністрі, розташована на території Національного природного парку «Подільські Товтри» – одного з семи природних чудес України. Тут можна зайнятися безліччю активностей: політати на параплані над затокою, зустріти захід сонця на SUP-дошці, досліджувати підводний світ з аквалангом, організувати вечерю на катері або яхті, або ж вирушити на джип-сафарі, щоб дослідити узбережжя. Т

Що подивитися поруч: Бакотський скельний монастир.

Читайте також: «Ми створили європейський хаб у селі»: як сільську бібліотеку перетворили на Смарт Простір

Дніпровські кручі

Де? м. Українка та Ржищів.

Це просторий піщаний пляж з усією необхідною інфраструктурою: роздягальнями, туалетами, ігровим майданчиком, ресторанами, парасольками. Поряд знаходиться маленький лісок, де дуже комфортно ховатися від спеки.

Що подивитися поряд: Дівич-гора, Київський обласний археологічний музей, Музей трипільської культури, с. Витачів.

Рживщівський міський комунальний пляж на річці Дніпро

Муніципальний піщаний пляж Ржищева умовно поділяється на дві частини: організовану з пляжною інфраструктурою та широким, пологим заходом у Дніпро, і більш “дику”. Дика частина ідеально підходить для тих, хто хоче відпочити в гамаку або на піску в тіні дерев, подалі від інших відпочивальників.

Що подивитися поруч: Іван-гора, Ржищівський археолого-краєзнавчий музей, осетрова ферма «Бестер», конюшня Kistruga.

Солоні озера Солотвино

Де? с.Солотвино, Закарпатська область

Солотвино – унікальний курорт, де можна поєднати відпочинок в горах та озерах з «морською» водою, оздоровитися та пізнати історію солевидобутку починаючи з часів Римської імперії (І-ІІ ст). Власне, і самі озера утворилися в результаті просідання соляних шахт. Вміст солі у воді деяких з них прирівнюється до того, що в Мертвому морі, тому на лікування найрізноманітніших хвороб сюди з’їжджаються з усієї України.

Що подивитися поряд: Солотвинський історико-краєзнавчий музей, Музей соляних копалень, Городище (ІІ-І ст. до н.е.), Cтара солекопальня епохи Римської імперії (І-ІІ ст)., географічний центр Європи в с.Ділове, водоспад Кобилецький Гук. 

Кар’єри Житомирської області

Де? Коростишівський район, Житомирська область

Видобуток корисних копалин тут розпочався ще у 1850-х роках. Цікаво, що місцевий граніт використовували для мощення двору Маріїнського палацу та елементів будівлі Верховної Ради. Після затоплення території утворилося кілька водойм, серед яких найбільш популярним є Коростишівський каньйон, розташований у лісі та оточений гранітними скелями.

Навколо каньйону є місця для відпочинку з можливістю встановлення наметів, альтанки, вбиральні, облаштовані спуски до води та невелика пляжна зона. У сезон працюють магазини з їжею та напоями.

Що подивитися поруч: Костел Різдва Пресвятої Діви Марії та Парк Скульптур Віталія Рожика в Коростишеві.

Нагадаємо, в Україні стають популярними електронні книжки.

Фото: з відкритих джерел

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі

Суспільство

79% жінок обрали залишатися в Україні під час війни: результати дослідження

Опубліковано

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.

ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.

Про опитування

З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.

Як війна вплинула на переселення жінок 

  • 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
  • 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
  • Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Фото: Центр економічної стратегії

Мотивація залишатися в Україні

Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.

Що повпливало на таке рішення:

  • вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
  • фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
  • власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
  • мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
Фото: Центр економічної стратегії

На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду. 

«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.

Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:

  • жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
  • відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
  • для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.

Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу

Основні причини залишатися

Фото: Центр економічної стратегії

«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.

Які ризики бачать в Україні та за кордоном 

Фото: Центр економічної стратегії

Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.

Перспективи життя за три роки

Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації. 

Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%. 

Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.

Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи

Про дослідників

Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.

American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.

Фото обкладинки: UAExperts.

Читати далі

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі