

Суспільство
5G та зміна ДНК. Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди? (ТЕСТ)
Вакцинованими українцями керуватимуть за допомогою 5G, а за процесом щеплення слідкують масони. Це лише маленька частина вигадок та фейків, які активно поширюють у соціальних мережах. І все це відбувається на тлі зростання кількості хворих та госпіталізованих пацієнтів з COVID-19. Давайте разом перевіримо, чи вмієте ви відрізняти міфи про вакцинацію від правди.
Перед щепленням варто зробити тест на антитіла

У МОЗ переконані, що робити тести на антитіла напередодні вакцинації немає сенсу. Адже їхні результати не дозволяють зробити висновки про рівень імунного захисту людини. Крім того, людям, які вже перехворіли на COVID-19, все одно радять отримати щеплення.
Внаслідок вакцинації можна захворіти на COVID-19

Це фейк. Заразитися коронавірусом через щеплення неможливо, адже жодна з вакцин не містить в собі живого вірусу, який міг би спричинити хворобу. Натомість вакцини вчать імунну систему розпізнавати вірус та боротися з ним. Так, після вакцинації можуть виникати реакції на кшталт лихоманки чи головного болю. Та це нормально, адже ваш організм працює над створенням захисту від коронавірусу.
Щеплення не дає 100% гарантії, що ви не захворієте

Захворіти може навіть людина, яка вже отримала щеплення від COVID-19. Особливо - протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки організм лише формує імунну відповідь. Однак це не означає, що вакцини недієві. Вакциновані переносять хворобу в значно легшій формі або ж взагалі безсимптомно.
мРНК-вакцини Pfizer та Moderna змінюють ДНК людини

Це міф. мРНК-вакцини не здатні потрапити в ядро клітини, де розташована наша ДНК. Вони нікуди не «монтуються», не впливають і не взаємодіють із нашою ДНК. Натомість мРНК вакцини працюють із природними захисними силами організму, аби безпечно виробити імунітет до COVID-19.
Після вакцинації може виникнути алергічна реакція на препарат

Це правда, саме тому усі, хто отримав вакцину, мають залишатися в пункті щеплення протягом 15-30 хвилин після уколу. Це дозволить медикам спостерігати за будь-якими ознаками алергічної реакції, які рідко, та все ж трапляються. Людей з історією важкої алергії можуть попросити залишитись надовше.
Вакцина Pfizer може призвести до безпліддя у жінок

За даними МОЗ, ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.
Після щеплення людина на певний час стає носієм вірусу

Це ще один дуже поширений міф, подібний на інфікування внаслідок вакцинації. Після щеплення людина не є заразною. Утім захворіти можна будь-якої миті, тому дотримуватися маскового режиму та дистанції варто завжди, незалежно від наявності щеплення.
Вакциновані все одно мають носити маску та дотримуватись правил карантину

Так, навіть після повного щеплення необхідно й надалі носити маску в громадських місцях, ретельно мити руки та уникати контактів із хворими. Адже вакцини не дають стовідсоткової гарантії, що ви не захворієте на коронавірус. Однак вони захищають від важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті.
Вчені з усього світу виступають за досягнення колективного імунітету від COVID-19 природним шляхом

Це фейк, який МОЗ спростував разом із проєктом StopFake. У чому суть? У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що тисячі вчених з усього світу виступають проти утиску прав людини під час пандемії коронавірусу, а також за те, що колективний імунітет від коронавірусу в суспільстві варто отримати природним шляхом. Однак Грейт-Баррінгтонську декларацію, на яку посилаються дезінформатори, створив рух антивакцинаторів. Експерти вважають Декларацію помилковою і небезпечною для системи охорони здоров’я. Також товариство інфекційних хвороб Америки, що об’єднує 12 000 вчених, лікарів та експертів у сфері охорони здоров’я, рішуче засуджує цей документ.
Кількість антитіл після щеплення не є показником, якому варто довіряти

Це правда. Тести, якими вимірюють рівень антитіл, не стандартизовані. Кожна лабораторія застосовує різний метод дослідження, одиниці вимірювання, тест-системи різної точності тощо. Крім того, антитіла – це не єдина ланка захисту від коронавірусу. Є ще клітинна імунна відповідь, яка зберігається довше. Її тест на антитіла визначити не може. Тобто при малій кількості антитіл у вас може бути хороший клітинний імунітет.
Люди, які отримали щеплення від COVID-19, не можуть бути донорами крові

Це фейк, який почали поширювати в соцмережах практично одразу зі стартом вакцинальної кампанії. У дописах йшлося про те, що Червоний Хрест потребує донорів, але вакциновані від коронавірусу люди нібито не можуть ними стати. І це неправда. Адже на сайті Червоного Хреста зазначено, що щеплені від COVID-19 люди можуть здавати кров для донорства одразу після вакцинації. Так само жодних обмежень щодо донорства для щеплених не існує й в Україні. У МОЗ заявили, що вакциновані можуть стати донорами вже наступного дня після уколу за умови доброго самопочуття.
Коронавірус розпилюють з літаків, які пролітають над населеними пунктами

Це фейк, а якщо ще точніше – «оновлення» конспірологічної теорії, яка стала популярною ще в 1990-х роках. І спростовували цю тезу вже неодноразово. Сліди від літаків, які ви можете побачити в небі або на конспірологічних фото – це конденсати, що утворюються, коли на великій висоті вологі вихлопні гази з двигуна потрапляють до атмосфери з температурою замерзання. Це ніяк не може вплинути на ваше здоров’я.
Людям із хронічними хворобами заборонено вакцинуватися

Це неправда. Згідно з офіційною позицією МОЗ, пацієнти з онкологічними, автоімунними та серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом чи ВІЛ обов’язково мають щепитися. Такі пацієнти перебувають у групі ризику, оскільки захворювання на COVID-19 може стати смертельним.
Важка алергічна реакція може бути протипоказом для другої дози

Це правда. Йдеться про анафілактичний шок – раптову алергію, яка зазвичай виникає протягом перших 30 хвилин після введення препарату. Саме тому лікарі просять перебувати в пункті щеплення принаймні 15-30 хвилин. Така реакція вважається важкою та може стати протипоказом для другої дози.
Місце уколу не можна мочити протягом певного часу

Неправда. Медики не забороняють приймати душ чи ванну після вакцинації, адже це ніяк не впливає на ефективність препарату та вироблення імунітету. «Не можна мочити» – це правило, яке ми запам’ятали ще зі шкільних часів. Але виявляється, що мочити можна навіть манту. Щоправда, одразу після вакцинації все ж варто утриматися від купання в річках чи озерах. Також не слід терти місце уколу, аби не викликати подразнення.
Вакцинація рятує життя

Це правда. Попри те, що жодна з вакцин не гарантує, що ви не захворієте на COVID-19, усі препарати справді рятують життя. Вакцини зменшують ризик тяжкого перебігу хвороби та госпіталізації до лікарні. За даними МОЗ, з понад 34 тисяч українців, яких госпіталізували з 25 до 31 жовтня, 93,2% не отримали жодної дози антиковідної вакцини.
Поділіться своїми результатами:
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової
Суспільство

«Суспільне мовлення» спільно з «Гуманітарним фондом Сергія Притули» передали обладнання для груп гуманітарного розмінування Державної спеціальної служби транспорту (ДССТ). Кошти на техніку зібрали під час трансляції Національного відбору на Євробачення 2025.
Про це повідомляє «Суспільне мовлення».
У лютому глядачі Нацвідбору під час прямої трансляції фіналу та повтору зібрали на благодійність 3 028 051,50 гривень. Як звітували в «Гуманітарному фонді Сергія Притули», на цю суму закупили:
- 1 пікап Mitsubishi L200,
- 9 Старлінків,
- 10 підривних машинок «Вихор»,
- 10 мавіків
- наземний роботизований комплекс ZMIY.
Читайте також: У Львові розпочали підготовку пілотів БпЛА для перехоплення ворожих дронів, зокрема «Шахедів»
Наразі бойову техніку вже передали підрозділам Державної спеціальної служби транспорту. Такий збір під час Нацвідбору «Суспільне» спільно з «Фондом Сергія Притули» проводять вже вдруге. Минулоріч 2,3 мільйона гривень скерували на міношукачі й машини для дистанційного підриву.
«Ми надзвичайно вдячні за те, що вже вдруге Суспільне надає нам майданчик для збору коштів протягом Нацвідбору. Два роки поспіль ми збираємо кошти на надважливе — розмінування нашої країни», — зазначив Сергій Притула.

Нагадуємо, що в ЗСУ допустили до експлуатації FPV-дрон «Світловод» з оптоволоконним керуванням.
Фото: «Cуспільне мовлення»
Суспільство

На місці ракетного обстрілу в Києві, який стався 17 червня, рятувальники й комунальники виявили живого котика, який провів кілька днів під уламками.
Про це повідомили в «ДТЕК Київські електромережі».
Тварину помітили рятувальники серед зруйнованого фасаду — вона була в кутку, обгоріла й мала ознаки сильного стресу. Кішка змогла вибратися з-під завалів і втекла до найближчих руїн. Ймовірно, у неї пошкоджений хвіст, проте лапи та основні життєві функції у нормі.
Читайте також: Хочете допомогти, але не можете взяти додому? Ось як підтримати хвостиків у притулках
Рятувальники спробували напоїти й оглянути котика, але він не дозволив наблизитися — тварина втекла в сторону вулиці.
Пізніше Анна Герез в інстаграмі повідомила, що цю кішку вже знайшли та допомагають їй.

Нагадаємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка «ДТЕК Київські електромережі»