Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5G та зміна ДНК. Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди? (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Вакцинованими українцями керуватимуть за допомогою 5G, а за процесом щеплення слідкують масони. Це лише маленька частина вигадок та фейків, які активно поширюють у соціальних мережах. І все це відбувається на тлі зростання кількості хворих та госпіталізованих пацієнтів з COVID-19. Давайте разом перевіримо, чи вмієте ви відрізняти міфи про вакцинацію від правди.

0%

Перед щепленням варто зробити тест на антитіла

УНІАН
Правильно! Неправильно!

У МОЗ переконані, що робити тести на антитіла напередодні вакцинації немає сенсу. Адже їхні результати не дозволяють зробити висновки про рівень імунного захисту людини. Крім того, людям, які вже перехворіли на COVID-19, все одно радять отримати щеплення.

Внаслідок вакцинації можна захворіти на COVID-19

Громадське
Правильно! Неправильно!

Це фейк. Заразитися коронавірусом через щеплення неможливо, адже жодна з вакцин не містить в собі живого вірусу, який міг би спричинити хворобу. Натомість вакцини вчать імунну систему розпізнавати вірус та боротися з ним. Так, після вакцинації можуть виникати реакції на кшталт лихоманки чи головного болю. Та це нормально, адже ваш організм працює над створенням захисту від коронавірусу.

Щеплення не дає 100% гарантії, що ви не захворієте

UNICEF
Правильно! Неправильно!

Захворіти може навіть людина, яка вже отримала щеплення від COVID-19. Особливо - протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки організм лише формує імунну відповідь. Однак це не означає, що вакцини недієві. Вакциновані переносять хворобу в значно легшій формі або ж взагалі безсимптомно.

мРНК-вакцини Pfizer та Moderna змінюють ДНК людини

DW
Правильно! Неправильно!

Це міф. мРНК-вакцини не здатні потрапити в ядро клітини, де розташована наша ДНК. Вони нікуди не «монтуються», не впливають і не взаємодіють із нашою ДНК. Натомість мРНК вакцини працюють із природними захисними силами організму, аби безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Після вакцинації може виникнути алергічна реакція на препарат

DW
Правильно! Неправильно!

Це правда, саме тому усі, хто отримав вакцину, мають залишатися в пункті щеплення протягом 15-30 хвилин після уколу. Це дозволить медикам спостерігати за будь-якими ознаками алергічної реакції, які рідко, та все ж трапляються. Людей з історією важкої алергії можуть попросити залишитись надовше.

Вакцина Pfizer може призвести до безпліддя у жінок

Українська правда
Правильно! Неправильно!

За даними МОЗ, ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Після щеплення людина на певний час стає носієм вірусу

ВВС
Правильно! Неправильно!

Це ще один дуже поширений міф, подібний на інфікування внаслідок вакцинації. Після щеплення людина не є заразною. Утім захворіти можна будь-якої миті, тому дотримуватися маскового режиму та дистанції варто завжди, незалежно від наявності щеплення.

Вакциновані все одно мають носити маску та дотримуватись правил карантину

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Так, навіть після повного щеплення необхідно й надалі носити маску в громадських місцях, ретельно мити руки та уникати контактів із хворими. Адже вакцини не дають стовідсоткової гарантії, що ви не захворієте на коронавірус. Однак вони захищають від важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті.

Вчені з усього світу виступають за досягнення колективного імунітету від COVID-19 природним шляхом

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Це фейк, який МОЗ спростував разом із проєктом StopFake. У чому суть? У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що тисячі вчених з усього світу виступають проти утиску прав людини під час пандемії коронавірусу, а також за те, що колективний імунітет від коронавірусу в суспільстві варто отримати природним шляхом. Однак Грейт-Баррінгтонську декларацію, на яку посилаються дезінформатори, створив рух антивакцинаторів. Експерти вважають Декларацію помилковою і небезпечною для системи охорони здоров’я. Також товариство інфекційних хвороб Америки, що об’єднує 12 000 вчених, лікарів та експертів у сфері охорони здоров’я, рішуче засуджує цей документ.

Кількість антитіл після щеплення не є показником, якому варто довіряти

Укрінформ
Правильно! Неправильно!

Це правда. Тести, якими вимірюють рівень антитіл, не стандартизовані. Кожна лабораторія застосовує різний метод дослідження, одиниці вимірювання, тест-системи різної точності тощо. Крім того, антитіла – це не єдина ланка захисту від коронавірусу. Є ще клітинна імунна відповідь, яка зберігається довше. Її тест на антитіла визначити не може. Тобто при малій кількості антитіл у вас може бути хороший клітинний імунітет.

Люди, які отримали щеплення від COVID-19, не можуть бути донорами крові

ТвоєМісто
Правильно! Неправильно!

Це фейк, який почали поширювати в соцмережах практично одразу зі стартом вакцинальної кампанії. У дописах йшлося про те, що Червоний Хрест потребує донорів, але вакциновані від коронавірусу люди нібито не можуть ними стати. І це неправда. Адже на сайті Червоного Хреста зазначено, що щеплені від COVID-19 люди можуть здавати кров для донорства одразу після вакцинації. Так само жодних обмежень щодо донорства для щеплених не існує й в Україні. У МОЗ заявили, що вакциновані можуть стати донорами вже наступного дня після уколу за умови доброго самопочуття.

Коронавірус розпилюють з літаків, які пролітають над населеними пунктами

Правильно! Неправильно!

Це фейк, а якщо ще точніше – «оновлення» конспірологічної теорії, яка стала популярною ще в 1990-х роках. І спростовували цю тезу вже неодноразово. Сліди від літаків, які ви можете побачити в небі або на конспірологічних фото – це конденсати, що утворюються, коли на великій висоті вологі вихлопні гази з двигуна потрапляють до атмосфери з температурою замерзання. Це ніяк не може вплинути на ваше здоров’я.

Людям із хронічними хворобами заборонено вакцинуватися

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Це неправда. Згідно з офіційною позицією МОЗ, пацієнти з онкологічними, автоімунними та серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом чи ВІЛ обов’язково мають щепитися. Такі пацієнти перебувають у групі ризику, оскільки захворювання на COVID-19 може стати смертельним.

Важка алергічна реакція може бути протипоказом для другої дози

Reuters
Правильно! Неправильно!

Це правда. Йдеться про анафілактичний шок – раптову алергію, яка зазвичай виникає протягом перших 30 хвилин після введення препарату. Саме тому лікарі просять перебувати в пункті щеплення принаймні 15-30 хвилин. Така реакція вважається важкою та може стати протипоказом для другої дози.

Місце уколу не можна мочити протягом певного часу

ВВС
Правильно! Неправильно!

Неправда. Медики не забороняють приймати душ чи ванну після вакцинації, адже це ніяк не впливає на ефективність препарату та вироблення імунітету. «Не можна мочити» – це правило, яке ми запам’ятали ще зі шкільних часів. Але виявляється, що мочити можна навіть манту. Щоправда, одразу після вакцинації все ж варто утриматися від купання в річках чи озерах. Також не слід терти місце уколу, аби не викликати подразнення.

Вакцинація рятує життя

ЦГЗ
Правильно! Неправильно!

Це правда. Попри те, що жодна з вакцин не гарантує, що ви не захворієте на COVID-19, усі препарати справді рятують життя. Вакцини зменшують ризик тяжкого перебігу хвороби та госпіталізації до лікарні. За даними МОЗ, з понад 34 тисяч українців, яких госпіталізували з 25 до 31 жовтня, 93,2% не отримали жодної дози антиковідної вакцини.

Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди?
Міжнародний(-а) експерт(-ка) з вакцинації

Практично без помилок, чудовий результат! Ти вмієш відрізнити фейк та маніпуляцію від правди, знаєш, як перевірити ту чи іншу інформацію, та ніколи не повіриш у міфи про коронавірус, який скинули з літаків. Так тримати! І не забудь поділитися своїм результатом із друзями 😉
За крок до звання експерта(-ки)

Непоганий результат! Та, схоже, деякі міфи добряче замаскувалися й у тебе не було іншого вибору, аніж повірити в них. Та нічого страшного! Тепер ти знаєш, що маніпуляції бувають неочікуваними та підступними. А отже – обманути тебе стало складніше. Пам’ятай, довіряти варто лише перевіреній та офіційній інформації.
Амбасадор(-ка) міфів та фейків

Якщо це не жарт, і ти проходив(-ла) тест абсолютно серйозно, у нас погані новини. Схоже, у твоїй стрічці в соцмережах міфи та фейки взяли гору над здоровим глуздом. Це, звісно, проблема, але її можна вирішити. Слідкуй лише за офіційними та верифікованими сторінками, підпишись на МОЗ та слідкуй за сайтом ВООЗ. І пам’ятай, надійна інформація – це та, яку підтвердили щонайменше три надійні джерела. Не давай обманювати та наражати себе на небезпеку.
Довірливий(-а) шукач(-ка) істини

Ти прагнеш бути в курсі всього, але втомлюєшся фільтрувати інформацію. Іноді авторам фейків вдається обманути тебе та нав’язати свої конспірологічні теорії. Але ми віримо, що тобі під силу виправити ситуацію. Почати можна з малого: перевіряй інформацію та уникай сторінок та сайтів, які вдаються до маніпуляцій та брехні. Інформаційна гігієна – також важлива.

Поділіться своїми результатами:

Підтримай ШоТам

Суспільство

Українські курсанти започаткували проєкт «Вірте в ЗСУ»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Курсанти факультету телекомунікаційних систем Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут започаткували проєкт «Вірте в ЗСУ», приурочивши його до 30-ї річниці Збройних Сил України.

Про це повідомили в пресслужбі військового вишу.

Курсанти у рамках проєкту «Вірте в ЗСУ» відвідали київську спеціалізовану школу «Еллада», де зустрілися з учнями 2, 5 та 8 класів.

Мета – популяризація професії військового, служби в ЗС України, аби молодь більше знала та поважала тих, хто захищає Батьківщину та мирне небо України.

Читайте також: #ЩедрийВівторок. Як українські діти долучаються до благодійності та допомагають іншим

Учні із задоволенням поспілкувалися з курсантами Військового інституту телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут та залюбки приміряли засоби індивідуального захисту, які носять військові.

Нагадаємо, в Україну випускають пам’ятну монету на честь Гарнізонного храму у Львові.

Як ми повідомляли раніше, Морські піхотинці здали кров задля порятунку людського життя.

Фото: viti.edu.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

1 грудня Музей Ханенків у Києві запрошує на день відкритих дверей

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Киян і гостей міста Музей Ханенків запрошує на день відкритих дверей у середу, 1 грудня.

Про це повідомляють на сторінці музею у соцмережі.

Упродовж дня вхід буде вільний і безкоштовний для всіх охочих.

Музей працює з 10:30 до 17:30.

Як потрапити?

У музеї нагадують, що можна завітати за наявності:

  • сертифікату про повну вакцинацію (паперового з мокрою печаткою лікарні чи у додатку Дія);
  • негативного ПЛР-тесту (дійсний 72 години) або експрес-тест на визначення антигена коронавірусу SARS-CoV-2;
  • довідки про одужання від Covid-19 (дійсна 180 діб з моменту отримання позитивного ПЛР-тесту).

Дотримання маскового режиму для всіх є обов’язковим. Правила щодо наявності документів поширюються лише на повнолітніх.

Про музей

Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків — музей світового мистецтва, що презентує найзначніші в Україні колекції мистецтва Європи, Азії та Давнього світу. Музей засновано в 1919 році відповідно до заповіту колекціонера Богдана Ханенка (1917) та дарчої його дружини Варвари на ім’я Всеукраїнської академії наук (1918).

Читайте також: #ЩедрийВівторок. Як українські діти долучаються до благодійності та допомагають іншим

Основою колекції музею є художнє зібрання Богдана та Варвари Ханенків — українських колекціонерів та благодійників кінця 19 — початку 20 століття. Фонди музею налічують понад 25 тисяч предметів. Близько 1000 вибраних артефактів експонується постійно.

Нагадаємо, у трьох львівських музеях запустили українськомовні аудіогіди.

Фото: facebook.com/khanenkomuseum.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Проєкт USAID придбає обладнання для товариства сліпих у Краматорську на 8 млн грн

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Краматорське навчально-виробниче підприємство «УТОС» отримає за грантом від Проєкту USAID «Економічна підтримка Східної України» обладнання для виробництва гофрокартону та картонної упаковки з нього. Сума гранту – понад 8 мільйонів гривень.

Про це повідомили у фейсбуці Проєкту USAID.

За інформацією, на підприємстві випускають гофрокартон та коробки з нього. Для виробництва закуповують картон у рулонах на фабриках різних областей України. Клієнтами виробників є підприємці Донецької області – з Краматорська, Курахового, Слов’янська.

Нова лінія буде сучасною та менш енерговитратною, дозволить випускати картонну упаковку різного розміру та розширити географію реалізації продукції.

Читайте також: #ЩедрийВівторок. Як українські діти долучаються до благодійності та допомагають іншим

Нова лінія дозволить випускати більший асортимент та зменшити витрати собівартості продукції. Додатково підприємство зможе виготовити брендовану продукцію із нанесенням логотипів. На підприємстві планують взяти на роботу 12 працівників – це будуть люди з інвалідністю. Запрошувати на роботу планують випускників Слов’янського інтернату для незрячих. Наразі на підприємстві працюють 30 фахівців.

Про кампанію

Комунікаційна кампанія «Схід: Перезавантаження» покликана показати успішні історії жителів Сходу України та допомогти тим, хто прагне перезавантажити своє сьогодення заради успіху та процвітання майбутнього Сходу.

Перезавантаження – це оновлення наявних ресурсів, це запуск нового способу мислення. Схід України має багату історію та культуру, високий промисловий потенціал і саме тому може стати драйвером розвитку різних економічних напрямків та галузей бізнесу, перезавантаження свідомості населення, особливо молоді.

Нагадаємо, у Станиці Луганській випікають хліб за європейськими рецептами.

Фото: facebook.com/ERAUkraine.

Підтримай ШоТам

Читати далі