Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5G та зміна ДНК. Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди? (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Вакцинованими українцями керуватимуть за допомогою 5G, а за процесом щеплення слідкують масони. Це лише маленька частина вигадок та фейків, які активно поширюють у соціальних мережах. І все це відбувається на тлі зростання кількості хворих та госпіталізованих пацієнтів з COVID-19. Давайте разом перевіримо, чи вмієте ви відрізняти міфи про вакцинацію від правди.

0%

Перед щепленням варто зробити тест на антитіла

УНІАН
Правильно! Неправильно!

У МОЗ переконані, що робити тести на антитіла напередодні вакцинації немає сенсу. Адже їхні результати не дозволяють зробити висновки про рівень імунного захисту людини. Крім того, людям, які вже перехворіли на COVID-19, все одно радять отримати щеплення.

Внаслідок вакцинації можна захворіти на COVID-19

Громадське
Правильно! Неправильно!

Це фейк. Заразитися коронавірусом через щеплення неможливо, адже жодна з вакцин не містить в собі живого вірусу, який міг би спричинити хворобу. Натомість вакцини вчать імунну систему розпізнавати вірус та боротися з ним. Так, після вакцинації можуть виникати реакції на кшталт лихоманки чи головного болю. Та це нормально, адже ваш організм працює над створенням захисту від коронавірусу.

Щеплення не дає 100% гарантії, що ви не захворієте

UNICEF
Правильно! Неправильно!

Захворіти може навіть людина, яка вже отримала щеплення від COVID-19. Особливо - протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки організм лише формує імунну відповідь. Однак це не означає, що вакцини недієві. Вакциновані переносять хворобу в значно легшій формі або ж взагалі безсимптомно.

мРНК-вакцини Pfizer та Moderna змінюють ДНК людини

DW
Правильно! Неправильно!

Це міф. мРНК-вакцини не здатні потрапити в ядро клітини, де розташована наша ДНК. Вони нікуди не «монтуються», не впливають і не взаємодіють із нашою ДНК. Натомість мРНК вакцини працюють із природними захисними силами організму, аби безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Після вакцинації може виникнути алергічна реакція на препарат

DW
Правильно! Неправильно!

Це правда, саме тому усі, хто отримав вакцину, мають залишатися в пункті щеплення протягом 15-30 хвилин після уколу. Це дозволить медикам спостерігати за будь-якими ознаками алергічної реакції, які рідко, та все ж трапляються. Людей з історією важкої алергії можуть попросити залишитись надовше.

Вакцина Pfizer може призвести до безпліддя у жінок

Українська правда
Правильно! Неправильно!

За даними МОЗ, ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Після щеплення людина на певний час стає носієм вірусу

ВВС
Правильно! Неправильно!

Це ще один дуже поширений міф, подібний на інфікування внаслідок вакцинації. Після щеплення людина не є заразною. Утім захворіти можна будь-якої миті, тому дотримуватися маскового режиму та дистанції варто завжди, незалежно від наявності щеплення.

Вакциновані все одно мають носити маску та дотримуватись правил карантину

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Так, навіть після повного щеплення необхідно й надалі носити маску в громадських місцях, ретельно мити руки та уникати контактів із хворими. Адже вакцини не дають стовідсоткової гарантії, що ви не захворієте на коронавірус. Однак вони захищають від важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті.

Вчені з усього світу виступають за досягнення колективного імунітету від COVID-19 природним шляхом

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Це фейк, який МОЗ спростував разом із проєктом StopFake. У чому суть? У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що тисячі вчених з усього світу виступають проти утиску прав людини під час пандемії коронавірусу, а також за те, що колективний імунітет від коронавірусу в суспільстві варто отримати природним шляхом. Однак Грейт-Баррінгтонську декларацію, на яку посилаються дезінформатори, створив рух антивакцинаторів. Експерти вважають Декларацію помилковою і небезпечною для системи охорони здоров’я. Також товариство інфекційних хвороб Америки, що об’єднує 12 000 вчених, лікарів та експертів у сфері охорони здоров’я, рішуче засуджує цей документ.

Кількість антитіл після щеплення не є показником, якому варто довіряти

Укрінформ
Правильно! Неправильно!

Це правда. Тести, якими вимірюють рівень антитіл, не стандартизовані. Кожна лабораторія застосовує різний метод дослідження, одиниці вимірювання, тест-системи різної точності тощо. Крім того, антитіла – це не єдина ланка захисту від коронавірусу. Є ще клітинна імунна відповідь, яка зберігається довше. Її тест на антитіла визначити не може. Тобто при малій кількості антитіл у вас може бути хороший клітинний імунітет.

Люди, які отримали щеплення від COVID-19, не можуть бути донорами крові

ТвоєМісто
Правильно! Неправильно!

Це фейк, який почали поширювати в соцмережах практично одразу зі стартом вакцинальної кампанії. У дописах йшлося про те, що Червоний Хрест потребує донорів, але вакциновані від коронавірусу люди нібито не можуть ними стати. І це неправда. Адже на сайті Червоного Хреста зазначено, що щеплені від COVID-19 люди можуть здавати кров для донорства одразу після вакцинації. Так само жодних обмежень щодо донорства для щеплених не існує й в Україні. У МОЗ заявили, що вакциновані можуть стати донорами вже наступного дня після уколу за умови доброго самопочуття.

Коронавірус розпилюють з літаків, які пролітають над населеними пунктами

Правильно! Неправильно!

Це фейк, а якщо ще точніше – «оновлення» конспірологічної теорії, яка стала популярною ще в 1990-х роках. І спростовували цю тезу вже неодноразово. Сліди від літаків, які ви можете побачити в небі або на конспірологічних фото – це конденсати, що утворюються, коли на великій висоті вологі вихлопні гази з двигуна потрапляють до атмосфери з температурою замерзання. Це ніяк не може вплинути на ваше здоров’я.

Людям із хронічними хворобами заборонено вакцинуватися

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Це неправда. Згідно з офіційною позицією МОЗ, пацієнти з онкологічними, автоімунними та серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом чи ВІЛ обов’язково мають щепитися. Такі пацієнти перебувають у групі ризику, оскільки захворювання на COVID-19 може стати смертельним.

Важка алергічна реакція може бути протипоказом для другої дози

Reuters
Правильно! Неправильно!

Це правда. Йдеться про анафілактичний шок – раптову алергію, яка зазвичай виникає протягом перших 30 хвилин після введення препарату. Саме тому лікарі просять перебувати в пункті щеплення принаймні 15-30 хвилин. Така реакція вважається важкою та може стати протипоказом для другої дози.

Місце уколу не можна мочити протягом певного часу

ВВС
Правильно! Неправильно!

Неправда. Медики не забороняють приймати душ чи ванну після вакцинації, адже це ніяк не впливає на ефективність препарату та вироблення імунітету. «Не можна мочити» – це правило, яке ми запам’ятали ще зі шкільних часів. Але виявляється, що мочити можна навіть манту. Щоправда, одразу після вакцинації все ж варто утриматися від купання в річках чи озерах. Також не слід терти місце уколу, аби не викликати подразнення.

Вакцинація рятує життя

ЦГЗ
Правильно! Неправильно!

Це правда. Попри те, що жодна з вакцин не гарантує, що ви не захворієте на COVID-19, усі препарати справді рятують життя. Вакцини зменшують ризик тяжкого перебігу хвороби та госпіталізації до лікарні. За даними МОЗ, з понад 34 тисяч українців, яких госпіталізували з 25 до 31 жовтня, 93,2% не отримали жодної дози антиковідної вакцини.

Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди?
Міжнародний(-а) експерт(-ка) з вакцинації

Практично без помилок, чудовий результат! Ти вмієш відрізнити фейк та маніпуляцію від правди, знаєш, як перевірити ту чи іншу інформацію, та ніколи не повіриш у міфи про коронавірус, який скинули з літаків. Так тримати! І не забудь поділитися своїм результатом із друзями 😉
За крок до звання експерта(-ки)

Непоганий результат! Та, схоже, деякі міфи добряче замаскувалися й у тебе не було іншого вибору, аніж повірити в них. Та нічого страшного! Тепер ти знаєш, що маніпуляції бувають неочікуваними та підступними. А отже – обманути тебе стало складніше. Пам’ятай, довіряти варто лише перевіреній та офіційній інформації.
Амбасадор(-ка) міфів та фейків

Якщо це не жарт, і ти проходив(-ла) тест абсолютно серйозно, у нас погані новини. Схоже, у твоїй стрічці в соцмережах міфи та фейки взяли гору над здоровим глуздом. Це, звісно, проблема, але її можна вирішити. Слідкуй лише за офіційними та верифікованими сторінками, підпишись на МОЗ та слідкуй за сайтом ВООЗ. І пам’ятай, надійна інформація – це та, яку підтвердили щонайменше три надійні джерела. Не давай обманювати та наражати себе на небезпеку.
Довірливий(-а) шукач(-ка) істини

Ти прагнеш бути в курсі всього, але втомлюєшся фільтрувати інформацію. Іноді авторам фейків вдається обманути тебе та нав’язати свої конспірологічні теорії. Але ми віримо, що тобі під силу виправити ситуацію. Почати можна з малого: перевіряй інформацію та уникай сторінок та сайтів, які вдаються до маніпуляцій та брехні. Інформаційна гігієна – також важлива.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Між Києвом, Вінницею, Хмельницьким та Тернополем запускають Інтерсіті

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Українці тепер зможуть зручно подорожувати поїздом Інтерсіті №747/748 між Києвом, Вінницею, Хмельницьким та Тернополем.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Як зазначається, потяг максимально підлаштований під ранковий виїзд до столиці та вечірнє повернення.

Новий інтерсіті №747 відправлятиметься щоденно з Києва о 16:30, Козятин-1 18:27 — 18:29, Калинівка-1 19:00 — 19:02, Вінниця 19:19 — 19:22, Хмельницький 21:15 — 21:18, прибуття до Тернополя о 23:02.

Читайте також«Наші вчителі – ченці з усієї країни». На Чернігівщині пекарня відродила старовинні рецепти монахів. Як це вдалося

У зворотному напрямку поїзд №748 відправлятиметься з Тернополя вранці о 06:32, Хмельницький 08:07 — 08:10, Вінниця 09:57 — 10:00, Калинівка-1 10:20 — 10:21, Козятин-1 10:53 — 10:54, прибуття до Києва о 12:45.

Маршрут запустять 10 грудня, його будуть обслуговувати найшвидшим українським поїздом — «Тарпан».

Нагадаємо, Укрзалізниця повертає «Лижний експрес» до Славська.

Окрім того, Укрзалізниця запускає новий маршрут до Будапешта та Відня.

Фото: Укрзалізниця.

Читати далі

Суспільство

В усіх українських школах з’явиться охорона, металошукачі та рамки

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Міністерство внутрішніх справ оголосило про початок впровадження програм та заходів, спрямованих на створення безпечного освітнього середовища для всіх дітей. Йдеться про те, що у кожному навчальному закладі чергуватиме працівник поліції, також встановлять металошукачі та рамки.

Про це повідомив міністр внутрішніх справ Ігор Клименко.

Згідно із його заявою, відбір фахівців для цієї служби проводитиметься через конкурс, а обрані кандидати пройдуть ретельну перевірку та медичний огляд.

Після спеціалізованого навчання, поліцейські повинні бути готовими до різних ситуацій, які можуть виникати у дитячому суспільстві.

Читайте також: З міста — в село, з російської — на українську. Історія дитбудинку сімейного типу з Донеччини та досвід адаптації на Заході

Зазначається, що важливим етапом безпеки у школах є посилення пропускного режиму. Тому, у кожному освітньому закладі буде встановлено металошукачі та рамки для підвищення рівня безпеки. За словами Клименка, ця програма розпочнеться вже найближчим часом.

Нині 70% навчальних закладів України вже обладнані тривожними кнопками та користуються підтримкою поліції охорони. У МВС додали, що цей комплекс заходів дозволить гарантувати максимальний рівень безпеки для дітей у навчальних закладах.

Нагадаємо, у школах з’явиться оновлена дисципліна «Захист України»: навчатимуть мінної безпеки й керування дронами.

Також ми розповідали, що у Львові почали працювати Школи дозвілля для дітей.

Фото: МВС України.

Читати далі

Суспільство

Раніше таких операцій у нас не робили: як в Україні успішно лікують надтяжкі травми обличчя

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.

Ці історії можуть стати прикладом для держави та волонтерів, аби виробити системні рішення для людей, життя та тіло яких змінилося внаслідок війни.

За даними Управління Верховного комісара ООН з прав людини, від початку повномасштабного вторгнення отримали поранення десятки тисяч українців. Велика кількість цих випадків — мінно-вибухові. 

Аби лікувати травми, деякі з яких українські медики зустрічають вперше у своїй роботі, вони співпрацюють з іноземними колегами. ШоТам розповідає, як це відбувається в Україні.

«Таких травм сучасний світ не бачив»

Тетяна Пшенична — пацієнтка, яка потрапила до українських, американських та канадських медиків у межах однієї з перших благодійних місій «Face the Future Ukraine». В Обласній клінічній лікарні Івано-Франківська вона опинилася вже через пів року після тяжкого поранення обличчя, яке отримала під час обстрілу її будинку в селі на Харківщині. 

Першу допомогу Тетяні надали в Слов’янську. Далі в Дніпрі лікарі збирали щелепу, і вже пізніше пластичний хірург скерував її на лікування до Івано-Франківська. 

«До нас Тетяна потрапила після тяжкої мінно-вибухової травми: в неї були відсутні губи, а ротову порожнину вона не могла відкрити. Її випадок був складним, адже потребував реконструктивних операцій, залучення різних фахівців

Тетяна Пшенична у своєму будинку на Харківщині. Фото: ШоТам

Тетяні розсікли рубці та розкривали ротову порожнину, щоб видалити всі пошкоджені зуби. Між операціями мало пройти пів року, і тільки після цього ми змогли формували їй ротову порожнину та губи з її слизової оболонки. 

Зараз Тетяна проходить лікування в імплантологів і стоматологів, а за кілька місяців ми плануємо нову операцію, аби доформувати губи. Тонкощі лікування в тому, що це незнайомі травми не лише для нас, але й для іноземних колег таких тяжких травм сучасний світ не бачив», — розповідає лікарка-отоларингологиня Обласної клінічної лікарні в Івано-Франківську Наталія Комашко.

Наталія Комашко, лікарка-отоларингологиня Обласної клінічної лікарні в Івано-Франківську.

Саме переломи середньої зони обличчя Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) називає одними з найскладніших лицевих травм. Їхнім лікуванням має займатися команда досвідчених медиків з різних галузей.

Для того, аби провести операції, до України завітала команда з 15 світових фахівців: реконструктивних хірургів, окулопластів, пластичних хірургів, оториноларингологів, анестезіологів та інших. Разом з ними працюють українські спеціалісти з Івано-Франківська, Києва та Запоріжжя.

У роботі цієї команди здебільшого складні випадки. Щоб лікувати деяких пацієнтів, вони навіть застосовують 3D-друк кісток з титану. 

Першою в Україні отримала інноваційний протез після втрати ока

Ще однією пацієнткою лікарні в Івано-Франківську є Наталія Кошара — вчителька англійської мови з Гусарівки, що на Харківщині. На подвір’я жінки прилетів російський снаряд. Три уламки з очної орбіти Наталії видалили під час операції в Харкові, а ще кілька уламків залишилися в ключиці, печінці та стегні. Через декілька місяців жінку прооперували вже в Івано-Франківську. Завдяки інноваційній технології Наталії Кошарі встановили очний імплант. 

«Коли Наталія Кошара потрапила до нас, у неї в очній орбіті були відсутні тканини, куди можна було ставити протез. Разом з нашими лікарями працював відомий окулопласт Реймонд Чо. Він запропонував інноваційну методику, яку раніше не використовували в Україні. Суть у тому, аби брати в людини її жирову тканину й ставити в те місце, де має бути протез, тобто формувати для нього подушечку. 

Ми взяли жирову тканину з живота, а також шматок шкіри за вухом, аби сформувати повіки. Після цього поставили очний протез. Вдалося досягти того, що два ока стали виглядати симетрично, і майже немає відмінності між оком та протезом. Під час операції взаємодіяли лікарі, які займаються окулопластичною хірургією», — розповідає лікарка Наталія Комашко.

Наталія Кошара — перша пацієнтка в Україні, яка отримала очний протез за інноваційною технологією. Фото: ШоТам

Як в Україні переймають кращі практики інших країн

На такі операції лікарі на Франківщині запрошують хірургів з інших клінік та транслюють процес онлайн на науковому порталі. Це дає українським медикам змогу навчатися на практиці.  

Доктор Пітер Адамсон під час операції. Фото: ШоТам

Це не є чимось новим для України: з 2016 року в межах іншої програми співпраці «Co-Pilot» понад 100 лікарів Північної Америки відвідали нашу країну. Це реконструктивні хірурги обличчя, нейрохірурги, неврологи, травматологи тощо. Більш ніж 2000 хірургів України з 20 лікарень переглянули онлайн-трансляції операцій та вже використали цей досвід у своїй роботі.

Понад десять українських лікарів пройшли стажування в університетах США, але медики вчаться не тільки в американських вишах. Так студента Харківського медичного університету Сергія Алхімова запросили пройти стажування в Кембриджському університеті Великої Британії. 

«Нас забезпечували всім. У деяких відділеннях давали можливість асистувати на операціях, тобто тримати якісь зажими тощо. Ми отримали навички з реанімації та найсучасніші знання»,розповідає Сергій Алхімов про кількамісячне стажування, після якого планує стати хірургом.

Тепер такої співпраці буде ще більше, адже з вересня в Україні започаткували Міжнародне медичне партнерство. 25 українських лікарень отримають «побратимів» з усього світу, а це означає, що українські лікарі зможуть обмінюватися досвідом і переймати найкращі іноземні практики й надалі.

Медична допомога у разі травм є безплатною

У випадку травми для громадян України медична допомога є гарантованою та безкоштовною. Ось як описують цю процедуру в МОЗ України:

  1. Якщо людина травмувалася, відчуває різкий біль або не може рухатись — потрібно викликати «швидку» за номером 103.
  2. Медики оцінюють стан пацієнта, надають невідкладну допомогу і, за потреби, транспортують його до медзакладу.
  3. Пацієнт, якого госпіталізували з травмою, може отримати такі медпослуги: обстеження, знеболення та медикаментозну терапію, операції, цілодобовий лікарський та медсестринський догляд, медичну реабілітацію в гострому періоді тощо.

Якщо людина потребує складнішого втручання, сімейний лікар може направити її до медиків у інші регіони чи благодійні міжнародні місії. 

Як в Україні безкоштовно отримати протез, ми вже розповідали за посиланням.

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Читати далі