Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5G та зміна ДНК. Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди? (ТЕСТ)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Вакцинованими українцями керуватимуть за допомогою 5G, а за процесом щеплення слідкують масони. Це лише маленька частина вигадок та фейків, які активно поширюють у соціальних мережах. І все це відбувається на тлі зростання кількості хворих та госпіталізованих пацієнтів з COVID-19. Давайте разом перевіримо, чи вмієте ви відрізняти міфи про вакцинацію від правди.

0%

Перед щепленням варто зробити тест на антитіла

УНІАН
Правильно! Неправильно!

У МОЗ переконані, що робити тести на антитіла напередодні вакцинації немає сенсу. Адже їхні результати не дозволяють зробити висновки про рівень імунного захисту людини. Крім того, людям, які вже перехворіли на COVID-19, все одно радять отримати щеплення.

Внаслідок вакцинації можна захворіти на COVID-19

Громадське
Правильно! Неправильно!

Це фейк. Заразитися коронавірусом через щеплення неможливо, адже жодна з вакцин не містить в собі живого вірусу, який міг би спричинити хворобу. Натомість вакцини вчать імунну систему розпізнавати вірус та боротися з ним. Так, після вакцинації можуть виникати реакції на кшталт лихоманки чи головного болю. Та це нормально, адже ваш організм працює над створенням захисту від коронавірусу.

Щеплення не дає 100% гарантії, що ви не захворієте

UNICEF
Правильно! Неправильно!

Захворіти може навіть людина, яка вже отримала щеплення від COVID-19. Особливо - протягом перших двох-трьох тижнів після вакцинації, поки організм лише формує імунну відповідь. Однак це не означає, що вакцини недієві. Вакциновані переносять хворобу в значно легшій формі або ж взагалі безсимптомно.

мРНК-вакцини Pfizer та Moderna змінюють ДНК людини

DW
Правильно! Неправильно!

Це міф. мРНК-вакцини не здатні потрапити в ядро клітини, де розташована наша ДНК. Вони нікуди не «монтуються», не впливають і не взаємодіють із нашою ДНК. Натомість мРНК вакцини працюють із природними захисними силами організму, аби безпечно виробити імунітет до COVID-19.

Після вакцинації може виникнути алергічна реакція на препарат

DW
Правильно! Неправильно!

Це правда, саме тому усі, хто отримав вакцину, мають залишатися в пункті щеплення протягом 15-30 хвилин після уколу. Це дозволить медикам спостерігати за будь-якими ознаками алергічної реакції, які рідко, та все ж трапляються. Людей з історією важкої алергії можуть попросити залишитись надовше.

Вакцина Pfizer може призвести до безпліддя у жінок

Українська правда
Правильно! Неправильно!

За даними МОЗ, ще під час клінічних випробувань вакцин кілька досліджуваних жінок завагітніли. Понад 130 000 вагітних в США вакцинувалися проти COVID-19. Дослідження на понад 35 000 вагітних, яких щепили проти COVID-19 мРНК-вакцинами, засвідчили, що немає жодних доказів того, що вакцини можуть нашкодити вагітній або ембріону.

Після щеплення людина на певний час стає носієм вірусу

ВВС
Правильно! Неправильно!

Це ще один дуже поширений міф, подібний на інфікування внаслідок вакцинації. Після щеплення людина не є заразною. Утім захворіти можна будь-якої миті, тому дотримуватися маскового режиму та дистанції варто завжди, незалежно від наявності щеплення.

Вакциновані все одно мають носити маску та дотримуватись правил карантину

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Так, навіть після повного щеплення необхідно й надалі носити маску в громадських місцях, ретельно мити руки та уникати контактів із хворими. Адже вакцини не дають стовідсоткової гарантії, що ви не захворієте на коронавірус. Однак вони захищають від важкого перебігу хвороби, госпіталізації та смерті.

Вчені з усього світу виступають за досягнення колективного імунітету від COVID-19 природним шляхом

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Це фейк, який МОЗ спростував разом із проєктом StopFake. У чому суть? У соціальних мережах поширюють інформацію про те, що тисячі вчених з усього світу виступають проти утиску прав людини під час пандемії коронавірусу, а також за те, що колективний імунітет від коронавірусу в суспільстві варто отримати природним шляхом. Однак Грейт-Баррінгтонську декларацію, на яку посилаються дезінформатори, створив рух антивакцинаторів. Експерти вважають Декларацію помилковою і небезпечною для системи охорони здоров’я. Також товариство інфекційних хвороб Америки, що об’єднує 12 000 вчених, лікарів та експертів у сфері охорони здоров’я, рішуче засуджує цей документ.

Кількість антитіл після щеплення не є показником, якому варто довіряти

Укрінформ
Правильно! Неправильно!

Це правда. Тести, якими вимірюють рівень антитіл, не стандартизовані. Кожна лабораторія застосовує різний метод дослідження, одиниці вимірювання, тест-системи різної точності тощо. Крім того, антитіла – це не єдина ланка захисту від коронавірусу. Є ще клітинна імунна відповідь, яка зберігається довше. Її тест на антитіла визначити не може. Тобто при малій кількості антитіл у вас може бути хороший клітинний імунітет.

Люди, які отримали щеплення від COVID-19, не можуть бути донорами крові

ТвоєМісто
Правильно! Неправильно!

Це фейк, який почали поширювати в соцмережах практично одразу зі стартом вакцинальної кампанії. У дописах йшлося про те, що Червоний Хрест потребує донорів, але вакциновані від коронавірусу люди нібито не можуть ними стати. І це неправда. Адже на сайті Червоного Хреста зазначено, що щеплені від COVID-19 люди можуть здавати кров для донорства одразу після вакцинації. Так само жодних обмежень щодо донорства для щеплених не існує й в Україні. У МОЗ заявили, що вакциновані можуть стати донорами вже наступного дня після уколу за умови доброго самопочуття.

Коронавірус розпилюють з літаків, які пролітають над населеними пунктами

Правильно! Неправильно!

Це фейк, а якщо ще точніше – «оновлення» конспірологічної теорії, яка стала популярною ще в 1990-х роках. І спростовували цю тезу вже неодноразово. Сліди від літаків, які ви можете побачити в небі або на конспірологічних фото – це конденсати, що утворюються, коли на великій висоті вологі вихлопні гази з двигуна потрапляють до атмосфери з температурою замерзання. Це ніяк не може вплинути на ваше здоров’я.

Людям із хронічними хворобами заборонено вакцинуватися

УНІАН
Правильно! Неправильно!

Це неправда. Згідно з офіційною позицією МОЗ, пацієнти з онкологічними, автоімунними та серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, діабетом чи ВІЛ обов’язково мають щепитися. Такі пацієнти перебувають у групі ризику, оскільки захворювання на COVID-19 може стати смертельним.

Важка алергічна реакція може бути протипоказом для другої дози

Reuters
Правильно! Неправильно!

Це правда. Йдеться про анафілактичний шок – раптову алергію, яка зазвичай виникає протягом перших 30 хвилин після введення препарату. Саме тому лікарі просять перебувати в пункті щеплення принаймні 15-30 хвилин. Така реакція вважається важкою та може стати протипоказом для другої дози.

Місце уколу не можна мочити протягом певного часу

ВВС
Правильно! Неправильно!

Неправда. Медики не забороняють приймати душ чи ванну після вакцинації, адже це ніяк не впливає на ефективність препарату та вироблення імунітету. «Не можна мочити» – це правило, яке ми запам’ятали ще зі шкільних часів. Але виявляється, що мочити можна навіть манту. Щоправда, одразу після вакцинації все ж варто утриматися від купання в річках чи озерах. Також не слід терти місце уколу, аби не викликати подразнення.

Вакцинація рятує життя

ЦГЗ
Правильно! Неправильно!

Це правда. Попри те, що жодна з вакцин не гарантує, що ви не захворієте на COVID-19, усі препарати справді рятують життя. Вакцини зменшують ризик тяжкого перебігу хвороби та госпіталізації до лікарні. За даними МОЗ, з понад 34 тисяч українців, яких госпіталізували з 25 до 31 жовтня, 93,2% не отримали жодної дози антиковідної вакцини.

Чи вмієш ти відрізняти фейки про вакцинацію від правди?
Міжнародний(-а) експерт(-ка) з вакцинації

Практично без помилок, чудовий результат! Ти вмієш відрізнити фейк та маніпуляцію від правди, знаєш, як перевірити ту чи іншу інформацію, та ніколи не повіриш у міфи про коронавірус, який скинули з літаків. Так тримати! І не забудь поділитися своїм результатом із друзями 😉
За крок до звання експерта(-ки)

Непоганий результат! Та, схоже, деякі міфи добряче замаскувалися й у тебе не було іншого вибору, аніж повірити в них. Та нічого страшного! Тепер ти знаєш, що маніпуляції бувають неочікуваними та підступними. А отже – обманути тебе стало складніше. Пам’ятай, довіряти варто лише перевіреній та офіційній інформації.
Амбасадор(-ка) міфів та фейків

Якщо це не жарт, і ти проходив(-ла) тест абсолютно серйозно, у нас погані новини. Схоже, у твоїй стрічці в соцмережах міфи та фейки взяли гору над здоровим глуздом. Це, звісно, проблема, але її можна вирішити. Слідкуй лише за офіційними та верифікованими сторінками, підпишись на МОЗ та слідкуй за сайтом ВООЗ. І пам’ятай, надійна інформація – це та, яку підтвердили щонайменше три надійні джерела. Не давай обманювати та наражати себе на небезпеку.
Довірливий(-а) шукач(-ка) істини

Ти прагнеш бути в курсі всього, але втомлюєшся фільтрувати інформацію. Іноді авторам фейків вдається обманути тебе та нав’язати свої конспірологічні теорії. Але ми віримо, що тобі під силу виправити ситуацію. Почати можна з малого: перевіряй інформацію та уникай сторінок та сайтів, які вдаються до маніпуляцій та брехні. Інформаційна гігієна – також важлива.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

У Лисичанську ліквідували майже сотню окупантів підривом будівлі — Гайдай

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

В окупованому Лисичанську внаслідок підриву будівлі ліквідували майже сотню російських загарбників.

Про це ввечері, 16 серпня, повідомив у телеграмі очільник Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

«У Лисичанську майже сотня “кульків” нерядових солдатів 2-го армійського корпусу. Гарна тенденція – Попасна, Лисичанськ…далі буде. В Лисичанську сьогодні була “бавовна”. Я думаю, що нас ще порадують інформацією про близько 100 загиблих нерядових солдат 2 АК РФ», — написав Гайдай.

Читайте також: Ризикнемо усім, аби підтримати економіку. Як ірпінська кав’ярня Taddy coffee перезапустилася на Волині

За інформацією військового журналіста Андрія Цаплієнка, у Лисичанську 16 серпня підірвали колишню будівлю СБУ, де базувалися окупанти.

Нагадаємо, напередодні, 15 серпня, ЗСУ знищили штаб «вагнерівців» у Попасній. Там ліквідовано орієнтовно сотню окупантів.

Також ми повідомляли про вибухи 16 серпня у Криму, внаслідок яких загорілася військова частина і сховище боєприпасів.

Окрім того, у тимчасово окупованому Криму пролунали вибухи над військовим аеродромом поблизу Сімферополя.

Фото: facebook.com/AFUkraine.

Читати далі

Суспільство

Харківська фабрика релокувалася, щоб шити текстильні аптечки для ЗСУ (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Вони кілька днів збирали устаткування під артилерійськими обстрілами. Тиждень перевозили швейний цех із Харкова до Рівного, аби шити для ЗСУ.

Це Харківська фабрика з виготовлення текстильних виробів. Півсотні кравчинь 12 років шили продукцію для відомих брендів.

Працювали 2 цехи, а замовлень було завжди на півроку вперед. З початком повномасштабного вторгнення 1 цех вдалося врятувати.

«Дякую, Боже, у нас приміщення цілі, але одне приміщення виробниче з дуже коштовним обладнанням й досі в окупації. Це селище Липське в Харківській області – 12 кілометрів від кордону», — розповідає власник швацького цеху Дмитро Олександров.

У березні підприємство облаштувалося в Рівному й змінило асортимент виробів. Нині в цеху працюють 8 кравчинь та стільки ж проходять стажування. Замість рекламних банерів шиють сумки й аптечки для наших військових.

«Ми почали шити військові замовлення, держзамовлення, а також трохи продукції відшиваємо на продаж. Продаємо за мінімальною ціною, бо розуміємо, що ці гроші – наших військових або волонтерські гроші, бо ми також цим займаємося, також переказуємо гроші й забезпечуємо хлопців на передку», — каже Дмитро Олександров.

Та одне залишається незмінним – понад 8 років тут шиють прапори.

«Взагалі ми їх шиємо ще з 2014 року, коли це все почалося на Донбасі. Харків був теж передовою і багато хлопців пішли воювати і всі прапори – «Донбас», «Азов», «МНС» – це все ми робили з першого дня війни. Наша надія – що в кожному селі, в кожному українському селі, в кожному місті буде майоріти і будуть саме наші прапори!», — ділиться співвласниця швейного цеху Тетяна Власова.

Дивіться відео: Маріупольчанка відкрила у Львові квіткову крамничку і чекає з полону коханого

Читати далі

Суспільство

Укрпошта шукає партнера для випуску першої NFT-марки «Русскій воєнний корабль, іді…!»

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Укрпошта випустить першу українську NFT-марку «Русскій воєнний корабль, іді…!» та оголосила конкурс на вибір партнера.

Про це повідомив голова компанії Ігор Смілянський.

Зазначається, що гроші від продажу NFT-марки будуть спрямовані на потреби ЗСУ. Наголошується, що цифрова марка гарний для інструмент, щоб збільшити донати на ЗСУ на світовому рівні.

Оскільки за Укрпоштою законодавчо не закріплене право випуску NFT-марок, то проведуть конкурс на вибір партнера, який організує випуск, розміщення та продаж NFT. Укрпошта зі свого боку ліцензує права на випуск NFT марки.

Дивіться відео: Маріупольчанка відкрила у Львові квіткову крамничку і чекає з полону коханого

Хто може взяти участь у конкурсі?

Взяти участь у конкурсі може будь-яка юридична особа та фізична особа суб’єкт господарювання. Конкурсні пропозиції необхідно надсилати на електронну адресу [email protected] з позначкою «Конкурс» до 29 серпня 2022 р.

За результатами проведеного конкурсу Укрпошта укладе договір із переможцем. З вимогами до учасників та складом конкурсної пропозиції можна ознайомитися за посиланням.

Довідка

NFT або невзаємозамінні токени — особливий тип криптовалюти. Це активи, що існують лише у криптосистемах. Іншими словами це одиниця даних у цифровій книзі, що називається блокчейном, де кожен NFT може представляти унікальний цифровий елемент, і тому кожен з них не взаємозамінний. По суті це інформація, яка має цінність у криптовалюті.

Нагадаємо, Канада випустила поштову марку на підтримку України.

Як ми повідомляли раніше, стало відомо, що Укрпошта випустить марку, присвячену гурту Kalush Orchestra.

Фото: t.me/igorsmelyansky.

Читати далі