Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 головних помилок рестораторів-початківців

Опубліковано

Нові заклади часто відкривають новачки. Багато з них допускають помилки і вимушені закривати свій бізнес. Як цього уникнути?

Ресторанний ринок – один з найпривабливіших для тих, хто хоче відкрити свою справу. Приблизно кожен другий заклад громадського харчування відкриває підприємець, який раніше ніколи не займався цією діяльністю. Чому ресторанний бізнес такий цікавий? На перший погляд, він здається простим і дуже прибутковим. Відкрити свій заклад можна за $ 100-150 тис., а повернути інвестиції цілком реально за два-три роки. Якщо не наробити помилок. Інвестори вважають, що нічого складного в тому, щоб найняти шеф-кухаря, розробити меню, купити гарний посуд і обслуговувати гостей, немає. Але статистика говорить про зворотнє. Приблизно 30% ресторанів-новачків не витримують і року. Ще 20% закриваються на другий рік роботи. Що з ними не так?

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова назвала п’ять головних причин, які можуть призвести до фіаско бізнесу.

Завищена орендна плата

Ще рік тому потенційний ресторатор стикався з проблемою – де відкрити свій заклад. Знайти відповідне місце було не так і просто. Попит на оренду приміщень в прохідних місцях – в центрі міста або на популярних вулицях перевищував пропозицію. Часто недосвідчені ресторатори погоджувалися на всі умови власників приміщень, аби реалізувати свою мрію і нарешті відкритися. Витрати на оренду на цьому етапі деякі з них не прораховують.

А даремно. За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток. Ольга Насонова розповідає, що з цією проблемою зіткнувся власник одного з київських закладів громадського харчування. У нього хороша концепція, правильно складене меню, але заробляти заважають високі орендні ставки. І договір складений таким чином, що змінити умови на більш пільгові навіть в нинішні кризові часи практично неможливо. 

Тому новачкові краще не поспішати, показати свій бізнес-план досвідченому економісту і на переговори приходити з юристом. В іншому випадку інвестиції в ремонт годі й окупити, а все обладнання і техніку – доведеться продати зі знижкою 50-70% від її початкової вартості. Навіть в тому випадку, якщо вона не пропрацювала і року.

За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток

Неправильна концепція

Ресторатори-початківці рідко проводять повноцінне дослідження. Одиниці з них відповідають на питання, чи потрібно відкривати в цьому районі заклад і які ціни встановлювати на страви і напої. Часто консультантом підприємця виступає лише знайомий шеф-кухар або ресторатор. Вибір страв і алкогольних напоїв підприємець робить, спираючись на свої уподобання. І це не завжди працює.

Як результат, дорогий рибний заклад може відкритися у віддаленому спальному районі міста. Відвідувати його будуть одиниці, а більшість потенційних гостей будуть відлякувати дорогий антураж і високі ціни в меню. Такий ресторан міг виявитися успішним в центрі міста, а в спальному районі популярністю може користуватися недорогий заклад грузинської кухні.

Дефіцит коштів

Відкрити ресторан – це ще не всі витрати, які доведеться понести власнику закладу. Краще зарезервувати до 20% сумарного бюджету на додаткові покупки. Це може бути, предмети антуражу або зарплата персоналу. Підприємцям-початківцям необхідно виділити кошти на рекламу свого ресторану, про що багато хто не замислюється при розрахунку бюджету. Багатьом здається, що яскрава вивіска сама здатна залучити багато гостей. 

У перший місяць роботи ресторан може не приносити прибутку, щоб залучити аудиторію необхідно деякий час. Якщо на цьому етапі коштів не вистачає, то заклад може відкритися з незавершеним ремонтом, а власник не зможе вчасно виплачувати співробітникам зарплату. Це стає однією з причин, яка призводить до закриття ресторану.

Втрата інтересу до бізнесу

Багато майбутніх рестораторів вважає, що достатньо налагодити всі процеси в закладі – і можна передавати управління в руки директору, а самому приходити раз на місяць за грошима. На практиці все виглядає інакше. Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Те ж саме відбувається, коли власники стикаються з проблемами і розуміють, що бізнес виявляється не настільки привабливим, як здавалося спочатку. Спілкування з представниками контролюючих органів і комунальних служб, з вини яких в ресторані в день банкету може не виявитися світла або води, проблеми з доставкою продукції, крадіжки – це ще не весь перелік складнощів, з якими доведеться зіткнутися. Деякі інвестори втомлюються від такої кількості проблем і виставляють ресторан на продаж. І готові нести збитки. 

Досвідчені ресторатори радять спершу попрацювати в одному з діючих закладів, наприклад, офіціантом, щоб побачити всю «кухню зсередини» і тільки потім вкладати гроші в свій заклад. Можливо, це дозволить заощадити $ 100-200 тис. Або вбереже від типових проблем.

Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Небажання змінюватися

На ресторанному ринку постійно змінюються тенденції. Наприклад, десять років тому популярністю користувалися суші, потім на зміну їм прийшли бургери. Кілька років підряд відкривалися спеціалізовані заклади, а це блюдо стали пропонувати буквально в кожному кафе.

Зараз в моді хлібні кафе-магазини, де можна купити випічку, свіжий хліб і випити чашку кави. Споживачі частіше заглядають в азіатські ресторани. Але через три роки тенденції знову поміняються, доведеться оновлювати інтер’єр і змінювати асортимент. Тому навіть досвідченому ресторатору краще постійно цікавитися новими тенденціями і бути готовим до змін. Це стосується навіть тих, хто працює в сегменті італійської кухні, яка користується популярністю в Україні останні десять років. Конкуренція в ньому дуже жорстка і гостей необхідно постійно дивувати новими смаками і стравами.

Суспільство

У центрі Києва під час ремонту дороги виявили трамвайну колію початку 20 століття (ФОТО)

Опубліковано

Під час дорожніх робіт поблизу Львівської площі в Києві комунальники натрапили на фрагмент трамвайної рейки, яка пролягала тут понад сто років тому.

Про це повідомив активіст Дмитро Перов.

За словами Дмитра, перші згадки про трамвайний рух на сучасній вулиці Січових Стрільців, яка наприкінці 19 століття мала назву Львівська, датуються 1894 роком.

На початку 20 століття цією ділянкою проходили трамвайні маршрути №4 і №20 (до Лук’янівки) та №9, що з’єднував центр із залізничним вокзалом через вулицю Бульварно-Кудрявську.

Читайте також: Студенти з Києва передали «Довженко-Центру» дві німі стрічки, що вважали втраченими (ФОТО)

У цьому ж районі зберігся ще один елемент трамвайної інфраструктури — диспетчерський пункт, зведений у 1982 році за проєктом архітектора Яноша Віга. У 2021 році споруду планували демонтувати, однак завдяки ініціативі підприємця Алєкса Купера її вдалося зберегти.

Нагадаємо, що у Києві вперше за сто років виготовили автентичну цеглу для відбудови історичних будівель.

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Перова

Читати далі

Суспільство

На вокзалі у Києві встановили артоб’єкт «ВОЛЯ», який представляли у Давосі

Опубліковано

На Центральному залізничному вокзалі Києва відкрили скульптуру «Воля» українського художника Олексія Сая. Артоб’єкт виготовили із залишків вітального знака села Любимівка Херсонської області, яке перебувало під тимчасовою окупацією у 2022 році.

Про це повідомили в «Укрзалізниці».

Символізм артоб’єкта

Скульптуру створили у межах співпраці УЗ та PinchukArtCentre. Раніше її демонстрували виключно на міжнародних заходах, зокрема під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Тепер робота доступна для широкої публіки у столиці — на другому поверсі вокзалу біля ескалатора.

«Ця скульптура утворює слово “Воля”, яке несе в собі значення як “свобода”, так і “волевиявлення”. Це подвійне значення захоплює українську душу. Воно відображає те, що свобода не є пасивним станом. Це стан, який може бути досягнутий і підтриманий лише завдяки вольовим зусиллям. Ці два поняття онтологічно переплетені. Свобода вимагає волі до боротьби, терпіння і захисту. Саме через наполегливе волевиявлення свобода стає живою реальністю», — написали в УЗ.

Читайте також: «Внесок у мирне майбутнє»: німецький дизайнер закликав донатити українським медикам

Артдиректор PinchukArtCentre Бйорн Гельдхоф додав, що скульптура «є монументом для всіх українців, який наголошує на нерозривному зв’язку між свободою і волею».

Також скульптура відсилає до роботи «LOVE» американського художника Роберта Індіани, створеної у 1960-х роках.

Нагадаємо, що пасажири УЗ зібрали понад 6,5 млн гривень на кейсеваки, коли купували чай у потягах.

Фото: фейсбук-сторінка УЗ

Читати далі

Суспільство

21-річному військовому встановили титановий імплант замість зруйнованого лоба

Опубліковано

21-річному військовому Роману, який отримав важке осколкове поранення голови, хірурги з України, Канади та США провели унікальну реконструктивну операцію — йому встановили титановий імплант замість зруйнованих кісток чола. Операцію виконала міжнародна місія «Face the Future Ukraine», яка вже вп’яте приїжджає в Україну допомагати пораненим.

Про це повідомили в БФ «Пацієнти України».

Роман пішов на війну у 18 років і своє 19-річчя зустрів у Бахмуті. Під час боїв на Курщині поруч із його позицією розірвались чотири авіабомби. Хлопець опинився під завалами, отримав понад 20 поранень, зокрема й уламкове в голову, що зруйнувало кістки чола. Три місяці Роман не міг рухатися, проходив кілька складних операцій, а частина його мозку лишалась незахищеною.

«Ми провели операцію та встановили на місце знищених лобних кісток індивідуальний імплант з титану, який захистив мозок хлопця від ушкоджень та вирівняв чоло. Окрім імпланту ми пересадили сполучну тканину, аби титан не пошкоджував шкіру. Втручання тривало чотири години та дозволила захистити мозок від інфекцій, які знаходяться в носі і пазусі», — розповідає хірургиня з США українського походження Наталія Біскуп, яка вже втретє оперує поранених в Україні.

Читайте також: 13-річного хлопця із Сум відзначили за порятунок людей після ракетної атаки (ФОТО)

Роман став наймолодшим пацієнтом у цій місії. Загалом цього разу прооперували 25 поранених: проводили реконструкції носа, щелеп, орбіт очей, встановлювали індивідуальні імпланти. Усього — 83 операції.

За словами координаторки Наталії Комашко, за п’ять місій лікарі допомогли 160 пацієнтам. Деякі з них проходять багатоетапне лікування. Наступну місію запланували на осінь. Записатися можна за посиланням.

Нагадаємо, що канадці передали бійцям ГУР перший в Україні гелікоптер Sikorsky S-76A (ВІДЕО).

Фото обкладинки: БФ «Пацієнти України»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Економіка і бізнес2 дні тому

Навколо — вибухи, а вдома — весна: подружжя з Сумщини вирощує тюльпани на другому поверсі будинку

Коли втрачаєш роботу під час війни, а навколо — вибухи, сирени й постійна тривога, то...

Культура3 дні тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...

Економіка і бізнес3 дні тому

Єдині в Україні сирні кульки за технологією NASA: історія бізнесу братів з Харкова

Вони ще й хрусткі!Ага, пахнуть сиром!Це ж сирні снеки! У нас в Україні таких немає....