Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 головних помилок рестораторів-початківців

Опубліковано

Нові заклади часто відкривають новачки. Багато з них допускають помилки і вимушені закривати свій бізнес. Як цього уникнути?

Ресторанний ринок – один з найпривабливіших для тих, хто хоче відкрити свою справу. Приблизно кожен другий заклад громадського харчування відкриває підприємець, який раніше ніколи не займався цією діяльністю. Чому ресторанний бізнес такий цікавий? На перший погляд, він здається простим і дуже прибутковим. Відкрити свій заклад можна за $ 100-150 тис., а повернути інвестиції цілком реально за два-три роки. Якщо не наробити помилок. Інвестори вважають, що нічого складного в тому, щоб найняти шеф-кухаря, розробити меню, купити гарний посуд і обслуговувати гостей, немає. Але статистика говорить про зворотнє. Приблизно 30% ресторанів-новачків не витримують і року. Ще 20% закриваються на другий рік роботи. Що з ними не так?

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова назвала п’ять головних причин, які можуть призвести до фіаско бізнесу.

Завищена орендна плата

Ще рік тому потенційний ресторатор стикався з проблемою – де відкрити свій заклад. Знайти відповідне місце було не так і просто. Попит на оренду приміщень в прохідних місцях – в центрі міста або на популярних вулицях перевищував пропозицію. Часто недосвідчені ресторатори погоджувалися на всі умови власників приміщень, аби реалізувати свою мрію і нарешті відкритися. Витрати на оренду на цьому етапі деякі з них не прораховують.

А даремно. За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток. Ольга Насонова розповідає, що з цією проблемою зіткнувся власник одного з київських закладів громадського харчування. У нього хороша концепція, правильно складене меню, але заробляти заважають високі орендні ставки. І договір складений таким чином, що змінити умови на більш пільгові навіть в нинішні кризові часи практично неможливо. 

Тому новачкові краще не поспішати, показати свій бізнес-план досвідченому економісту і на переговори приходити з юристом. В іншому випадку інвестиції в ремонт годі й окупити, а все обладнання і техніку – доведеться продати зі знижкою 50-70% від її початкової вартості. Навіть в тому випадку, якщо вона не пропрацювала і року.

За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток

Неправильна концепція

Ресторатори-початківці рідко проводять повноцінне дослідження. Одиниці з них відповідають на питання, чи потрібно відкривати в цьому районі заклад і які ціни встановлювати на страви і напої. Часто консультантом підприємця виступає лише знайомий шеф-кухар або ресторатор. Вибір страв і алкогольних напоїв підприємець робить, спираючись на свої уподобання. І це не завжди працює.

Як результат, дорогий рибний заклад може відкритися у віддаленому спальному районі міста. Відвідувати його будуть одиниці, а більшість потенційних гостей будуть відлякувати дорогий антураж і високі ціни в меню. Такий ресторан міг виявитися успішним в центрі міста, а в спальному районі популярністю може користуватися недорогий заклад грузинської кухні.

Дефіцит коштів

Відкрити ресторан – це ще не всі витрати, які доведеться понести власнику закладу. Краще зарезервувати до 20% сумарного бюджету на додаткові покупки. Це може бути, предмети антуражу або зарплата персоналу. Підприємцям-початківцям необхідно виділити кошти на рекламу свого ресторану, про що багато хто не замислюється при розрахунку бюджету. Багатьом здається, що яскрава вивіска сама здатна залучити багато гостей. 

У перший місяць роботи ресторан може не приносити прибутку, щоб залучити аудиторію необхідно деякий час. Якщо на цьому етапі коштів не вистачає, то заклад може відкритися з незавершеним ремонтом, а власник не зможе вчасно виплачувати співробітникам зарплату. Це стає однією з причин, яка призводить до закриття ресторану.

Втрата інтересу до бізнесу

Багато майбутніх рестораторів вважає, що достатньо налагодити всі процеси в закладі – і можна передавати управління в руки директору, а самому приходити раз на місяць за грошима. На практиці все виглядає інакше. Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Те ж саме відбувається, коли власники стикаються з проблемами і розуміють, що бізнес виявляється не настільки привабливим, як здавалося спочатку. Спілкування з представниками контролюючих органів і комунальних служб, з вини яких в ресторані в день банкету може не виявитися світла або води, проблеми з доставкою продукції, крадіжки – це ще не весь перелік складнощів, з якими доведеться зіткнутися. Деякі інвестори втомлюються від такої кількості проблем і виставляють ресторан на продаж. І готові нести збитки. 

Досвідчені ресторатори радять спершу попрацювати в одному з діючих закладів, наприклад, офіціантом, щоб побачити всю «кухню зсередини» і тільки потім вкладати гроші в свій заклад. Можливо, це дозволить заощадити $ 100-200 тис. Або вбереже від типових проблем.

Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Небажання змінюватися

На ресторанному ринку постійно змінюються тенденції. Наприклад, десять років тому популярністю користувалися суші, потім на зміну їм прийшли бургери. Кілька років підряд відкривалися спеціалізовані заклади, а це блюдо стали пропонувати буквально в кожному кафе.

Зараз в моді хлібні кафе-магазини, де можна купити випічку, свіжий хліб і випити чашку кави. Споживачі частіше заглядають в азіатські ресторани. Але через три роки тенденції знову поміняються, доведеться оновлювати інтер’єр і змінювати асортимент. Тому навіть досвідченому ресторатору краще постійно цікавитися новими тенденціями і бути готовим до змін. Це стосується навіть тих, хто працює в сегменті італійської кухні, яка користується популярністю в Україні останні десять років. Конкуренція в ньому дуже жорстка і гостей необхідно постійно дивувати новими смаками і стравами.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Генеалогія доступна кожному». Як дослідити історію свого роду?

Понад 13 років тому в сільській хатині своєї прабабусі Світлана переглядала старі світлини в родинному...

Технології2 тижні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство3 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство3 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

РЕКЛАМА: