Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 головних помилок рестораторів-початківців

Опубліковано

Нові заклади часто відкривають новачки. Багато з них допускають помилки і вимушені закривати свій бізнес. Як цього уникнути?

Ресторанний ринок – один з найпривабливіших для тих, хто хоче відкрити свою справу. Приблизно кожен другий заклад громадського харчування відкриває підприємець, який раніше ніколи не займався цією діяльністю. Чому ресторанний бізнес такий цікавий? На перший погляд, він здається простим і дуже прибутковим. Відкрити свій заклад можна за $ 100-150 тис., а повернути інвестиції цілком реально за два-три роки. Якщо не наробити помилок. Інвестори вважають, що нічого складного в тому, щоб найняти шеф-кухаря, розробити меню, купити гарний посуд і обслуговувати гостей, немає. Але статистика говорить про зворотнє. Приблизно 30% ресторанів-новачків не витримують і року. Ще 20% закриваються на другий рік роботи. Що з ними не так?

Генеральний директор компанії «Ресторанний консалтинг» Ольга Насонова назвала п’ять головних причин, які можуть призвести до фіаско бізнесу.

Завищена орендна плата

Ще рік тому потенційний ресторатор стикався з проблемою – де відкрити свій заклад. Знайти відповідне місце було не так і просто. Попит на оренду приміщень в прохідних місцях – в центрі міста або на популярних вулицях перевищував пропозицію. Часто недосвідчені ресторатори погоджувалися на всі умови власників приміщень, аби реалізувати свою мрію і нарешті відкритися. Витрати на оренду на цьому етапі деякі з них не прораховують.

А даремно. За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток. Ольга Насонова розповідає, що з цією проблемою зіткнувся власник одного з київських закладів громадського харчування. У нього хороша концепція, правильно складене меню, але заробляти заважають високі орендні ставки. І договір складений таким чином, що змінити умови на більш пільгові навіть в нинішні кризові часи практично неможливо. 

Тому новачкові краще не поспішати, показати свій бізнес-план досвідченому економісту і на переговори приходити з юристом. В іншому випадку інвестиції в ремонт годі й окупити, а все обладнання і техніку – доведеться продати зі знижкою 50-70% від її початкової вартості. Навіть в тому випадку, якщо вона не пропрацювала і року.

За оренду приміщення потрібно платити не більше 22% від усіх продажів. Якщо цей відсоток вище, то заклад гарантовано не отримає прибуток

Неправильна концепція

Ресторатори-початківці рідко проводять повноцінне дослідження. Одиниці з них відповідають на питання, чи потрібно відкривати в цьому районі заклад і які ціни встановлювати на страви і напої. Часто консультантом підприємця виступає лише знайомий шеф-кухар або ресторатор. Вибір страв і алкогольних напоїв підприємець робить, спираючись на свої уподобання. І це не завжди працює.

Як результат, дорогий рибний заклад може відкритися у віддаленому спальному районі міста. Відвідувати його будуть одиниці, а більшість потенційних гостей будуть відлякувати дорогий антураж і високі ціни в меню. Такий ресторан міг виявитися успішним в центрі міста, а в спальному районі популярністю може користуватися недорогий заклад грузинської кухні.

Дефіцит коштів

Відкрити ресторан – це ще не всі витрати, які доведеться понести власнику закладу. Краще зарезервувати до 20% сумарного бюджету на додаткові покупки. Це може бути, предмети антуражу або зарплата персоналу. Підприємцям-початківцям необхідно виділити кошти на рекламу свого ресторану, про що багато хто не замислюється при розрахунку бюджету. Багатьом здається, що яскрава вивіска сама здатна залучити багато гостей. 

У перший місяць роботи ресторан може не приносити прибутку, щоб залучити аудиторію необхідно деякий час. Якщо на цьому етапі коштів не вистачає, то заклад може відкритися з незавершеним ремонтом, а власник не зможе вчасно виплачувати співробітникам зарплату. Це стає однією з причин, яка призводить до закриття ресторану.

Втрата інтересу до бізнесу

Багато майбутніх рестораторів вважає, що достатньо налагодити всі процеси в закладі – і можна передавати управління в руки директору, а самому приходити раз на місяць за грошима. На практиці все виглядає інакше. Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Те ж саме відбувається, коли власники стикаються з проблемами і розуміють, що бізнес виявляється не настільки привабливим, як здавалося спочатку. Спілкування з представниками контролюючих органів і комунальних служб, з вини яких в ресторані в день банкету може не виявитися світла або води, проблеми з доставкою продукції, крадіжки – це ще не весь перелік складнощів, з якими доведеться зіткнутися. Деякі інвестори втомлюються від такої кількості проблем і виставляють ресторан на продаж. І готові нести збитки. 

Досвідчені ресторатори радять спершу попрацювати в одному з діючих закладів, наприклад, офіціантом, щоб побачити всю «кухню зсередини» і тільки потім вкладати гроші в свій заклад. Можливо, це дозволить заощадити $ 100-200 тис. Або вбереже від типових проблем.

Як тільки власник припиняє контролювати всі процеси – від роботи персоналу до вибору продуктів, починаються проблеми. Якість страв і обслуговування може знизитися, що відразу ж позначиться на відвідуваності і в перспективі може призвести до закриття ресторану. 

Небажання змінюватися

На ресторанному ринку постійно змінюються тенденції. Наприклад, десять років тому популярністю користувалися суші, потім на зміну їм прийшли бургери. Кілька років підряд відкривалися спеціалізовані заклади, а це блюдо стали пропонувати буквально в кожному кафе.

Зараз в моді хлібні кафе-магазини, де можна купити випічку, свіжий хліб і випити чашку кави. Споживачі частіше заглядають в азіатські ресторани. Але через три роки тенденції знову поміняються, доведеться оновлювати інтер’єр і змінювати асортимент. Тому навіть досвідченому ресторатору краще постійно цікавитися новими тенденціями і бути готовим до змін. Це стосується навіть тих, хто працює в сегменті італійської кухні, яка користується популярністю в Україні останні десять років. Конкуренція в ньому дуже жорстка і гостей необхідно постійно дивувати новими смаками і стравами.

Суспільство

“Біжу заради маленьких сердець”: у День Києва відбудеться благодійний забіг

Опубліковано

26 травня, у Києві, відбудеться 31-й щорічний “Пробіг під каштанами”. Організатори повідомили про реєстрацію. Гасло проєкту незмінне — #біжу заради маленьких сердець. Цьогоріч учасники бігтимуть для порятунку маленьких пацієнтів Центру дитячої кардіології та кардіохірургії Міністерства охорони здоров’я України. Зібрані кошти спрямують на закупівлю необхідного медичного обладнання для Центру дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ.

Про це йдеться на сайті пробігу.

У зв’язку з воєнним станом в Україні, організатори “Пробігу під каштанами” вирішили провести захід в онлайн-форматі. Учасники з усього світу запрошуються вийти на пробіжку або прогулянку в безпечних місцях, щоб пройти традиційну 5-кілометрову дистанцію.

Читайте також: Знай більше: “НотаЄнота” запрошує освітян долучитися до проведення антифейкових ігор з протидії дезінформації

Для участі в заході необхідно зареєструватися на сайті probig.in.ua та сплатити благодійний внесок у розмірі 300 гривень.

Потім потрібно завантажити та роздрукувати онлайн-номерок. У День Києва, 26 травня 2024 року, учасники повинні надягнути номерок, вийти на пробіжку чи прогулянку, опублікувати фото або відео в соціальних мережах з хештегами #probig2024 та #біжузарадималенькихсердець.

Також з’явилася можливість обирати формат отримання стартового пакета: через відділення Нової пошти або в офісі, який працюватиме з 20 по 24 травня 2024 року за адресою: місто Київ, вулиця Вʼячеслава Чорновола, 28/1, Центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. Учасники, які бігатимуть за межами України, можуть завантажити онлайн-номерок на сайті.

Нагадаємо, у лютому 2024 року Міністерство оборони оголосило про розробку застосунку “Армія+”, спрямованого на потреби військових. Перед складанням “дорожньої карти” розробок було проведено опитування кількох тисяч військовослужбовців.

Фото: 30-й “Пробіг під каштанами”

Читати далі

Суспільство

Як Андрій Палій познайомив Європу з українською молочною продукцією (ВІДЕО)

Опубліковано

Бився за Україну проти росіян і поляків, а після І Світової познайомив Європу з якісною українською молочною продукцією, яку англійці, німці, голландці й австрійці змітали з поличок магазинів!

Андрій Палій — молочний магнат Галичини, який відродив українське молочарство, а ставши успішним бізнесменом, займався розвитком освіти та культури на рідній землі.

Це продовження нашої рубрики “Нація підприємців: як українці бізнес будували”. Разом з командами проєкту “Локальна історія” та Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАНУ розбиваємо міф про “бідних і неграмотних селюків-українців”. Популяризуємо історію та повертаємо своє!

Біографія Андрія Палія

Народився Палій 1 грудня 1893 року в селі Кривотули на Прикарпатті в родині ремісників. У ті часи ці землі були в складі Австро-Угорщини, яка потім розпочала Першу світову. Тож, закінчивши гімназію, у 1914 році Андрій був мобілізований до австрійського війська.

Визвольні змагання

Брав активну участь в бойових діях. Після поразки та розпаду Автро-Угорщини став до лав Галицької армії. Воював проти поляків за Галичину в складі ЗУНР.

“Але, нажаль, після того, як у травні 1919 року розпочинається в східній Галичині наступ армії Галлера, гірська бригада втрачає ініціативу й змушена переходити на то бік карпатського”, – каже Павло Артимишин, історик.

Професійний шлях

Коли армія відступала, її прийняла Чехословаччина, а Андрій пішов здобувати освіту. У празькій політехніці закінчив агрономічні студії, а знання втілив, повернувшись на Галичину. Хлопець долучився до реорганізації молочної промисловості за прикладом чеських і данських кооперативів.

На той момент у Львові вже існував молочний кооператив, який пізніше назвали “Маслосоюзом”. Його Андрій Палій і очолив. Під його керівництвом молочарство не лише відродилося, а й стрімко розвинулося.

Читати також: Знай більше: “НотаЄнота” запрошує освітян долучитися до проведення антифейкових ігор з протидії дезінформації

Розвиток підприємства

З 1926 року галицьке масло почали експортувати до Англії, Німеччини, Австрії, Данії та навіть Китаю. У Станіславові, Львові й Перемишлі відкрили нові філії, при яких діяли фірмові крамниці. 1928 році відділи “Маслосоюзу” відкрилися також у Луцьку та Більську на Підляшші. Якість своєї продукції Андрій демонстрував на численних виставках. Вироби підприємства періодично рекламували в тогочасних виданнях. А з 1937 “Маслосоюз” почав відкривати невеликі крамниці-кавʼярні.

“Можна було купити кави, і при цій каві скуштувати канапки, змащені маслом від Маслосоюзу”, – зазначає Павло Артимишин.

Слава успішного підприємця допомогла Андрієві вкладатися й у громадську й освітню діяльність. Він став заступником президента друкарні, під дахом якої перебували всі міські католицькі видавництва. Вступив співредактором журналу “Кооперативне Молочарства” та долучився до розвитку спорту. Виступав співредактором журналу “Кооперативне Молочарства” та долучився до розвитку спорту.

Прихід радянської армії

Розквіт “Маслосоюзу”, як і більшості підприємств українців, завершився окупацією совєтів. Андрієві довелося втікати за кордон, а його справу націоналізували.

Європейський підхід до бізнесу замінили колгоспною системою після II Світової. Андрій продовжив працювати з молочарством, але вже в Канаді. Спробував створити і своє підприємство, але справи так, як на рідній Галичині, вже не пішли.

Андрій Палій піщов з життя 11 травня 1961 року в Едмонтоні, похований в Торонто. Його донька Лідія Палій стала відомою діаспорною діячкою у сфері літератури та малярства.

Нагадаємо, що стали відомі лауреати театральної премії “Київська пектораль-2023”.

Читати далі

Суспільство

Понад половину ФОПів у 2023 році створили жінки

Опубліковано

Більша частина ФОПів  (57%) у 2023 році зареєстрували жінки.

Про це йдеться у дослідженні YouControl Market.

Ця тенденція є стабільною протягом останніх п’яти років. У 2023 році кількість нових ФОПів, відкритих жінками, зросла і становить 45 000 більше, ніж тих, що були створені чоловіками.

Попри це, більше нових підприємств все ж відкривають чоловіки. Жінки становлять лише 24% від загальної кількості нових компаній. Ця тенденція триває протягом багатьох років в Україні.

Дослідження також розглянуло, які галузі вибирають жінки для створення бізнесу та чому великий бізнес залишається переважно чоловічим. Також досліджено кількість жінок-власниць у топ-1000 компаній.

За результатами дослідження, найбільше жінок ФОПів працюють в сферах аудиту, бухгалтерії, освіти та інших послуг.

Читайте також: 10 безкоштовних онлайн-курсів, що допоможуть пережити війну та її наслідки

Найпопулярнішою галуззю для жінок-підприємців у 2023 році стали салони краси, де вони створили понад 18 000 нових ФОПів. Це стало найбільшою кількістю серед усіх нових ФОПів, де частка жінок становить 94%.

У топ-1000 компаній у 2023 році лише 7% мають кінцевих бенефіціарів жінок, а ще 11% – жінки власниці разом з чоловіками. Більшість компаній в Україні керують чоловіки, але лише 14% жінок обіймають посаду керівника у цих компаніях.

Нагадаємо, раніше ми повідомляли, що 27 березня у Міжнародний день театру о 16:00 в Київському муніципальному академічному театрі опери та балету для дітей і юнацтва відбулося урочисте нагородження лауреатів театральної премії “Київська пектораль-2023“.

Фото: YouControl Market.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство1 день тому

“Глядачі полюбили нас за українську виставу”: як харківський лялькар лікує депресію у військових

Там, де болю не видно зовні, всередині він може бути гострішим. Українські воїни, які щодня...

Суспільство6 днів тому

«На такій печериці можна хоч піцу робити!». Переселенець з Донеччини за грант відродив бізнес із вирощування грибів-гігантів

Юрій Душенко з Донеччини розпочав справу наприкінці 2015 року. Двічі втрачав бізнес, вимушено змінив три...

Суспільство1 тиждень тому

Зробив теплиці на бабусиному городі. Як підприємець з Вінниччини отримав грант на полуничний бізнес

Дмитро Гринь з Ладижина з радістю та гордістю оглядає свої володіння — довгі рівненькі рядки...

Суспільство1 тиждень тому

Думав, що гранти виграють лише «свої». Як кондитер з Київщини почав створювати українські макарони

Його соцмережі — це поєднання естетичного задоволення та вибуху смакових рецепторів. А різнокольорові макарони, які...

РЕКЛАМА: