

Суспільство
25 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців
25-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.
19:20
Надвечір 20 березня вдалося провести часткову ротацію персоналу Чорнобильської АЕС та евакуювати людей, які перебували на території окупованої станції.
19:00
Під час боїв біля міста Тростянець на Сумщині Збройні сили України розгромили колону російських окупантів, у складі якої був дослідний танк Т-80УМ2 «Чорний орел».

18:30
Військовослужбовці Збройних сил України знищили російську ракету над Вінницькою областю. Про таке повідомив очільник військово-цивільної адміністрації регіону Сергій Борзов.
18:00
У Запорізькій області бійці мотопіхотного батальйону «Вінницькі скіфи» разом із морпіхами розбили колону російської техніки та захопили трофейну бойову броньовану автівку «Тигр».
17:20
Військовослужбовці Збройних сил України вкотре розбили техніку російських окупантів у Чернігівській області. Про це повідомили на сторінці Оперативного командування “Північ” у Facebook.
16:45
Бійці 80-ї окремої десантно-штурмової бригади ДШВ ЗСУ на південному напрямку розбили підрозділ окупантів з 126-ї бригади берегової оборони Чорноморського флоту РФ. Про це повідомили на сторінці Командування ДШВ у Facebook.
16:05
Українські військові знову розбили ворожий блокпост біля м. Ізюм на Харківщині.
15:55
Мешканці українських міст, що перебувають під тимчасовою окупацією, влаштували масові антиросійські мітинги. Люди вимагають, аби кремлівські загарбники покинули їхні міста, повідомили в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки.
15:15
Бійці Збройних сил України розбили чергову колону техніки окупантів, цього разу – під Сумами. Про це повідомили на сторінці Сухопутних військ ЗСУ в Facebook.
14:30
Більшість українців — а саме 93% — вірять у те, що Україна зможе відбити напад РФ. Впевненість у перемозі домінує у всіх регіонах країни.
14:15
Українські захисники які нещодавно були призвані на захист країни, відпрацьовують дуельний бій «двійками».
13:50
Артилерія 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського розбила склад боєприпасів російських загарбників.
13:30
Криптоактиви суттєво масштабують зусилля України залучати додаткові кошти на підтримку нашої армії. Криптофонд України вже зібрав понад $60 мільйонів на потреби ЗСУ.
13:00
Бійці полку “Азов”, які героїчно захищають Маріуполь від російських загарбників, розгромили спецпризначенців Головного розвідувального управління РФ. Про це українські військові повідомили в своєму Telegram-каналі.
12:20
Чеченські військові російської армії (також відомі як “кадирівці” за іменем очільника Чеченської республіки Рамзана Кадирова) повернулися в Грозний. За час перебування в Україні вони втратили сотні бійців та не виправдали очікування командування РФ.
11:40
Військові Першої окремої бригади спеціального призначення ім. Івана Богуна на півдні України знищили ворожі броньовані машини піхоти українським протитанковим ракетним комплексом «Корсар».
11:00
Українські військові розбили колону росіян, яка складалася з майже 15 одиниць техніки. Зокрема, 8 бойових машин десанту РФ, 1 бронетранспортер, командно-штабна бронемашина, 2 МТ-ЛБ (плавучий бронетранспортер, який часто називають “мотолига”) та 2 бойові машини піхоти.
10:20
ЗСУ дали відсіч російським загарбникам, які намагалися піти в наступ біля міста Ізюм, що на Харківщині. Під час бою нашим захисникам вдалося полковника, заступника керівника інженерних військ Західного воєнного округу Російської Федерації.
09:30
Українські військові ліквідували капітана 1 рангу та заступника командувача Чорноморського флоту РФ Андрія Палія. Про таке повідомили на сторінці Сухопутних військ Збройних сил України.
09:00
У районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання “Схід” російські війська 19 березня зазнали важких втрат під час спроб прорвати українську оборону. Про це повідомляє оперативно-тактичне угруповання “Схід”.
Зазначається, що протягом дня на Донецькому напрямку було знищено п’ять танків, шість БМП, чотири одиниці автомобільної техніки, а також один БПЛА типу “Орлан”.
08:00
За останні два тижні жителі Фландрії (адміністративний регіон Бельгії) пожертвували майже €18 мільйонів на допомогу постраждалим від війни в Україні.
Суспільство

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.
Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.
На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.
«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.




Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.