

Суспільство
22 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців
22-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.
19:30
Бійці полку «Азов» за добу в Маріуполі знищили 4 ворожі танки та 2 ворожі БТРи. Ще 1 БТР підбито. Також — знищено близько роти ворожої піхоти.
19:00
Українські військовослужбовці 25-тої окремої Січеславської повітрянодесантної бригади захопили ворожу техніку, яка вже працює проти ворога на нашому боці.
18:30
Міністерство аграрної політики спільно з Zernotorg створили сайт для пошуку регіональних постачальників товарів для продуктових мереж.
17:50
Історичну драму українського кінорежисера Олеся Саніна «Поводир» показуватимуть у понад 600 американських кінотеатрах у 45 штатах, що є небаченим досі масштабом показу українського кіно в США.
17:10
Українські військові захопили ворожу станцію радіоконтролю «Торн-МДМ»

16:40
Українські військові відновили пам’ятник Василю Сліпаку, який цинічно знищили росіяни.
16:05
Підрозділ протиповітряної оборони Збройних сил України збив російський бойовий гелікоптер Ка-52 (також відомий як “Алігатор”). Про таке повідомив очільник Київської обласної військової адміністрації Олександр Павлюк.
15:55
Наші селяни невтомно допомагають військовим нищити техніку окупантів. Зокрема на Миколаївщині селянин на тракторі захопив черговий трофей противника.
15:25
Українські Повітряні Сили знищили дві ракети, випущені російськими загарбниками по Дніпропетровщині, а над Харківщиною – ворожий безпілотник.
15:00
Військові 128-ї окремої гірничо-штурмової Закарпатської бригади Сухопутних військ Збройних Сил України вирішили оснащувати снаряди інструкцією для окупантів, яка розповідає про те, як правильно здатися в полон.

14:20
У Сумській області місцеві мешканці перекрили дорогу перед танками окупантів, поваливши дерева. Росіяни спробували об’їхати перепону іншою дорогою, але застрягли в болоті. Згодом їхню долю повторили ще два танки, які приїхали на допомогу.
13:40
Литовський Сейм слідом за парламентом Естонії одноголосно підтримав резолюцію щодо забезпечення безпольотної зони над Україною для російської авіації. Про це повідомляє пресслужба парламенту Литви у Twiter.
The @LRSeimas unanimously adopted a resolution calling on the @UN to take immediate action to secure a no-fly zone over #Ukraine to stop the mass deaths of civilian. #Lithuania pic.twitter.com/JbMVWnmhoe
— Seimas | #StandWithUkraine (@LRSeimas) March 17, 2022
12:30
Українські сили ППО збили ракету “Калібр” російських окупантів над житловим сектором у Миколаєві. Про це повідомив очільник обласної військово-цивільної адміністрації Віталій Кім.
12:10
Українські військовослужбовці знищили дві колони російської техніки на околицях міста Ізюм, що в Харківській області.
11:45
Українські військові ліквідували ворожу батальйонну тактичну групу поблизу Харкова. Про таке повідомив очільник Харківської обласної військово-цивільної адміністрації Олег Синєгубов у своєму Telegram-каналі.
11:30
Військовослужбовці Сил спеціальних операцій ЗСУ захопили російські радіолокаційну станцію “Фара”. Про це повідомляє Командування Сил спеціальних операцій ЗСУ.
“Черговий трофей вояків ССО України – російська РЛС “Фара”. Ця портативна радіолокаційна станція призначена для розвідки місцевості, виявлення людей і техніки, наведення і коригування вогню по виявленим цілям”, – йдеться в повідомленні.
11:00
Станом на ранок 17 березня бійці Збройних сил України та інших формувань, що захищають нашу країну, ліквідували щонайменше 14 тисяч росіян та знищили майже 450 танків противника.
10:00
Українські прикордонники разом із морпіхами захопили черговий трофей, відбитий у російських окупантів.
09:30
Військовослужбовці 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади захопили чергову техніку російських окупантів.
09:00
Підрозділ протиповітряної оборони Повітряних сил ЗСУ знищили два літаки російських окупантів над Дніпропетровською областю. Про таке повідомили в Telegram-каналі Командування повітряних сил.
08:00
За минулу добу, 16 березня, підрозділи Повітряних сил та Протиповітряної оборони ЗСУ знищили десять повітряних цілей противника.
Суспільство

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.
Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.


Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів.


До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.


З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.


На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.


У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.


До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія.


Share:
Суспільство

28 березня в Києві відбулася презентація дослідження «Жінки у війні: мотивації залишатися та причини виїжджати», під час якої експерти проаналізували, що спонукає українок залишатися в країні, попри війну, а що може змусити їх вирішити переїхати за кордон.
ШоТам відвідали презентацію та готові поділитися з вами результатами.
Про опитування
З 23 по 30 січня 2025 року Центр економічної стратегії спільно з American University Kyiv провів опитування серед жінок віком від 18 до 60 років, які живуть в Україні (за винятком тимчасово окупованих територій). Також експерти опитали українок, які після початку повномасштабної війни виїхали за кордон. У дослідженні взяли участь 2018 респонденток.
Як війна вплинула на переселення жінок
- 39% українок були змушені залишити свої домівки; з них 53% вже повернулися.
- 69% переміщених жінок залишалися в межах України, 24% виїхали за кордон, а 7% поєднували обидва варіанти.
- Більшість переміщень були тривалими: 39% опитуваних перебували поза домом понад рік.
Мотивація залишатися в Україні
Згідно з дослідженням, для 79% опитаних є важливим залишатися в Україні, 15% не визначилися з відповіддю, а 6% не вважають це принциповим.
Що повпливало на таке рішення:
- вік і соціальний статус: старші жінки частіше обирають залишатися;
- фінансовий стан: люди з вищими доходами менш схильні до еміграції;
- власність житла: наявність власного житла підвищує бажання залишитися;
- мова спілкування: україномовні громадянки частіше обирали залишитися.
На відміну від попередніх досліджень, нині жінки з вищими доходами менш схильні до виїзду.
«Так само окремо в нас була категорія підприємиць, тобто власниць своєї справи. Вони, в принципі, не хочуть виїжджати з України, хочуть залишатися тут», — відзначила заступниця директора Інституту поведінкових досліджень Наталя Заїка.
Всупереч очікуванням і поширеним стереотипам:
- жінки з дітьми мають таке ж бажання залишатися в Україні, як і ті, хто не має дітей;
- відсоток жительок сіл і містянок, які хочуть жити в Україні, приблизно рівний;
- для жінок, чиї населені пункти зараз розташовані в окупації або а зоні активних бойових дій, не менш важливо залишатися в Україні.
Читати також: Працювала в Лондоні, але повернулася в Україну: це управліниця, що цифровізує державу
Основні причини залишатися
«У відкритих відповідях часто повторюються фрази: “Тому що тут моя сім’я”, “Тому що тут мої діти”. Це підкреслює глибоку прив’язаність до рідних і бажання підтримувати їх у складні часи», –– зауважила Наталя Заїка.
Які ризики бачать в Україні та за кордоном
Жінки за кордоном значно гостріше сприймають потенційні ризики повернення до України, оцінюючи їх у півтора-два рази вище, ніж ті, хто залишився в країні. Водночас другі бачать більше загроз у разі переїзду за кордон, пов’язаних із соціальною адаптацією, фінансовою стабільністю та медичним забезпеченням.
Перспективи життя за три роки
Жінки, які залишаються в Україні, загалом дивляться в майбутнє з більшою надією, ніж ті, що перебувають за кордоном. Більшість українок вважають, що за три роки вони зможуть повернутися до своєї довоєнної спеціальності — так думають 59% респонденток. Серед жінок за кордоном таких менше — лише 47%, хоча вони частіше розглядають варіант зміни професії або перекваліфікації.
Щодо рівня життя, 46% опитуваних в Україні очікують на покращення своїх умов за три роки, тоді як серед людей за кордоном цей показник значно вищий — 80%. Проте ймовірність погіршення рівня життя бачать лише 7% жінок в Україні, а серед жінок за кордоном таких 20%.
Перспективи завершення війни для них також виглядають по-різному. Майже третина опитуваних в Україні (29%) вірить, що за три роки війна повністю завершиться. Однак серед жінок за кордоном такий оптимізм мають лише 5%. Водночас майже половина останніх (45%) вважає, що війна залишиться в стані замороженого конфлікту, тоді як в Україні таку думку поділяють лише 12%.
Читати також: Обʼєднані Маріуполем: ці переселенці запустили чи релокувати свої бізнеси й ініціативи
Про дослідників
Центр економічної стратегії (ЦЕС) — незалежний аналітичний центр, заснований у травні 2015 року. Його мета — підтримка реформ в Україні для досягнення стійкого економічного зростання. Центр проводить незалежний аналіз державної політики та сприяє посиленню громадської підтримки реформ.
American University Kyiv (AUK) — це приватний університет, розташований у Києві. Заснований у партнерстві з Arizona State University (ASU) та Cintana Education, AUK надає інноваційну вищу освіту за американськими стандартами на рівнях бакалаврату, магістратури й докторантури.
Фото обкладинки: UAExperts.
Суспільство

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».
Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».
Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.
Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії
Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:
- Eneris Recupyl в Польщі;
- Accurec в Німеччині;
- EraSteel у Франції тощо.
Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.


Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.
Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»