Суспільство
20 кращих українських подкастів. Про бізнес, подорожі, культуру та все на світі
Замість музики — історії та розмови, як вам така пропозиція? Подкасти набувають шаленої популярності в світі та вже встигли стати частиною нашої культури. Підготували добірку найкращих українських подкастів на абсолютно різні теми. Від музики, психології й культури — до релігійних сект, інклюзії, фемінітивів та бізнесу.
MINCULTPRYVIT
Про що? Це подкаст від українського режисера та сценариста Нарімана Алієва, в якому автор кличе на розмову цікавих людей для розмови «безкультурно про культуру». За атмосферою діалоги героїв нагадують затишне спілкування на кухні, тож подкаст Алієва — дещо більше, ніж звичайні інтерв’ю. Це бесіда, діалог, який народжується в процесі розмови.
З чого почати? А почати можна з будь-якого випуску. Наші лідери — розмова з режисером Антоніо Лукічем, записана в потязі «Київ-Ужгород», подкаст з учасниками гурту «Курган і Agregat» та бесіда з письменником і режисером Олегом Сенцовим.
Музика з історіями
Про що? Подкаст від українського науковця Ярослава Грицака, в якому він влаштовує справжню історично-музичну екскурсію західною музикою 1960-1980 років. Це музика, яку в ті часи не чули українці, і водночас, як переконує автор, не грають сучасні радіостанції. Дурненькі пісні про любов, справжній класичний рок та велика різдвяна програма — кожен випуск об’єднаний певною темою та маловідомими для слухачів композиціями.
З чого почати? Ви можете слухати подкаст Грицака з першого випуску, або вмикати епізоди в довільному порядку. Щоразу ви отримаєте порцію нової, подекуди ностальгічної, але завжди качової музики. У сезон новорічних свят радимо послухати «Різдвяний чарт», а почати можна вже завтра зранку з подкасту ранкових пісень.
Подкаст без образ
Про що? Це проєкт редакторки Vertigo Олександри Поворозник та редакторки LiRoom Катерини Ятель, що виходить на «Радіо Поділ». Авторки обговорюють мову ненависті, дискримінацію та ставлення до психічних хвороб, намагаються зрозуміти, як проблеми суспільства впливають на наше життя, і в який спосіб люди можуть зробити світ краще.
З чого почати? Перший сезон подкасту складається з пілоту, чотирьох епізодів та бонусного запису з нагоди річниці смерті активістки Катерини Гандзюк. Тож радимо послухати всі випуски. Впоратися з цим вийде за дві з половиною години.
Взяла і прочитала
Про що? «Взяла і прочитала» — ще один проєкт незалежної спільноти українських подкастів «Радіо Поділ». У ньому літературознавиця та культурна менеджерка Богдана Неборак розмірковує над актуальними питаннями крізь призму світової та української літератури, а ще кличе до себе цікавих гостей. Приємний бонус для слухачів — в кожному епізоді авторка ділиться добіркою книг, які варто прочитати в контексті теми подкасту.
З чого почати? Слухати подкасти Неборак можна в довільному порядку. Ми радимо за нагоди увімкнути розмову з українським репером Фрілом та послухати епізод «Правда в літературі та література про правду».
50 відтінків музики з Іздриком
Про що? Якщо ви шукаєте щось подібне на музично-історичний експеримент Грицака, але в більш лайтовій формі, радимо послухати подкаст сучасного українського поета та музиканта Юрія Іздрика. Це особиста історія популярної музики останніх 50-ти років, з культовими гуртами, легендарними альбомами, топовими саундтреками та андеграундними виконавцями. Кожен епізод — це путівка у музичний світ Іздрика з його улюбленими треками та цікавими історіями з життя.
З чого почати? Подкаст розповідає про музику 1968-2018 років, тому для повного занурення радимо слухати епізоди в хронологічному порядку. Але не бійтеся перемикати на наступний випуск, усі вони — цілком самостійні та самодостатні. У топі ШоТам — «Забуті вініли» та «Культові дуети» з другого сезону.
Vertigo Filmspotting
Про що? Це розмовний подкаст, в якому редакція видання Vertigo розповідає про кіно та його виробництвом. Особливо радимо послухати другий сезон, в якому ведуча Аня Дацюк досліджує екосистему українського кінематографу та умови, в якому він живе. Утім радимо слухати обережно: можна зловити спойлери.
З чого почати? Обирайте епізоди за темами або гостями та орієнтуйтеся на власні вподобання. Комусь може зайти випуск про життя кінотеатрів, а для когось цікавішим виявиться епізод з таємницями кінокастингу.
В’ю
Про що? Один із небагатьох українськомовних подкастів про реп. Автори — музикант Майкол Вайнер та реп-оглядач Сергій Юсипюк. Це вільна розмова між авторами та гостями, серед яких журналісти, блогери, продюсери та репери. Ідеально підійде для тих, хто цікавиться і українським, і світовим репом.
З чого почати? Як і в більшості подкастів, можете стартувати з будь-якого епізоду. Ми радимо не оминати найсвіжіший випуск з гуртом KALUSH.
«ЇЇ» подкаст
Про що? Подкаст від редакторок видання Wonderzine Україна Анни Хаєцької та Софії Пилипюк. Це розмови жінок із жінками про кар’єру, лідерство та гендерну рівність. Про особисте та професійне, про вибір та виклики перед сучасними жінками, пошук work-life balance, фемінітиви, визначення пріоритетів та рівноправ’я.
З чого почати? Слухати можна в довільному порядку, обираючи за темами або героями. Один епізод триває впродовж 40-45 хвилин та ідеально підійде для прослуховування на шляху до роботи чи додому.
Простими словами
Про що? Це розмови про психологію від сертифікованого гештальт-терапевта Іллі Полудьонного та редактора київського видання The Village Україна Марка Лівіна. Розмови прості, без складної термінології чи малозрозумілих кейсів. Про емоції, почуття та ситуації, знайомі кожному з нас.
З чого почати? Подкаст має вже три сезони, і кожен об’єднаний спільною темою. Радимо слухати з самого початку, аби дослідити всі теми поетапно. Перша частина присвячена емоціям та стартує зі злості. Чому б не почати з цього?
Рахуємо чужі гроші
Про що? Це один із найцікавіших та найпростіших подкастів про бізнес-новини від експерта з інвестицій Антона Полєскова та головреда видання Аin.ua Іллі Кабачинського. Легко та зрозуміло про те, як на кожного з нас впливає відкриття нового магазину IKEA чи запуск нових сервісів доставки.
З чого почати? Обирайте будь-який епізод, але звертайте увагу на нові випуски, адже часто вони прив’язані до актуальних подій. Наприклад, епізод про вигоду «Чорної п’ятниці» міг би добряче зекономити чиїсь гроші.
Дикі мандри
Про що? Подкаст про подорожі, міста та країни, в яких варто побувати кожному. Журналіст, мандрівник та радіоведучий Юрій Марченко знайомить слухачів з новими людьми, їхніми історіями та традиціями через призму власного досвіду. Ідеально підійде для тих, хто скучив за подорожами, але поки не має можливості кинути все та придбати квитки. Один запис — одна історія.
З чого почати? Обирайте епізоди на власний розсуд, орієнтуючись на теми випусків. Від себе можемо порадити «Дикі мандри: Норвегія» та «Як 71-річний моряк один перейшов океан на плоту».
Рости як бамбук
Про що? Подкаст про навчання та життя в США та інших країнах світу. Це історії про нові можливості, технології для розвитку та скіли, яких від нас вимагає сьогодення. Авторки Нарміна Стрішенець та Лала Зінкевич запевняють, що програма підійде для кожного, хто прагне розширити власні кордони та професійно зростати.
З чого почати? Радимо почати з першого епізоду про освіту в США та разом із авторками поступово знайомитися з особливостями навчання та життя за кордоном. Особливо радимо послухати випуск «Про можливості та несподівані особливості життя та навчання в Канаді».
Шит ай ноу Лайв
Про що? Один із найбільш неочікуваних подкастів у добірці від ШоТам. Чому? Бо щоразу на слухачів чекають абсолютно різні теми: від корупції й біблії до міських легенд, сучасних інфлюенсерів, диктаторів, відпустку та секти.Засновники подкасту Кріс Косик та Діма Малєєв говорять про все, що цікаво та незрозуміло. І для цього їм не потрібно бути експертами. А ще це діалог на відстані, адже Діма – в США, а Кріс – в Україні.
З чого почати? Просто обирайте будь-яку цікаву тему та вмикайте. Чудовий спосіб вбити час у дорозі та дізнатися щось нове про буденні чи маловідомі речі. Від себе радимо послухати випуски «Про жінок, які надихають» та «Про дивні факти, в які важко повірити».
Засновники
Про що? Історії підприємців та новаторів, які змінюють ринок. Про побудову спільнот, ціннісний бізнес та управління системами. Кожен випуск – розмова із засновником бізнесу чи громадської організації. Спікери діляться власними історіями успіху, поглядами та підходами. Особливо радимо послухати підприємцям, які потребують мотивації, а також кожному, хто прагне відкрити власну справу.
З чого почати? Гортайте список епізодів та обирайте найближчі для себе теми. Нам сподобалися випуски «Війна поколінь Z: як 20-річні студенти змінюють ринок классіфайдів в Україні», та «Як зробити інновації інклюзивними».
Подкаст Підкаст
Про що? Затишні, розмовні та наративні подкасти про суспільство, політику, культуру та інші сфери нашого життя. Тут і про перейменування Facebook на Meta, і про світові протести, і про локальні проблеми України. Ведучі подкасту – кримчани Олексій Кушнір та Олег Ідолов
З чого почати? Як і в більшості випадків, можна почати з випадкового епізоду. Перш за все, варто зрозуміти, чи «заходить» вам формат, а потім — просто слідкуйте за новими випусками та дізнавайтесь про найважливіші події в Україні та світі.
Подкаст «Пост правди»
Про що? Це новий подкаст від українського науково-популярного медіа «Куншт». Автори обіцяють познайомити слухачів із людьми, чиї історії захоплюють, вражають та навіть лякають. Кожен епізод – результат доволі кропіткої роботи з пошуку історії та понад 40 проведених інтерв’ю.
З чого почати? А з того, що зацікавить найбільше. Від себе радимо щонайменше два епізоди: «Глибинні фейки: Барак Обама, Сальвадор Далі, Recycle-GAN» та «Інформаційні бульбашки: ехо камери, інтернет-срачі, меми».
Вечори суму
Про що? Це один із подкастів від «Радіо Скорбота». До студії приходять відомі українські виконавці та розповідають про свої сумні пісні. Ідеальне шоу для депресивних котиків, які шукають, що послухати в цитаделі печалі. Від себе можемо порадити слухати всі проєкти «Радіо Скорбота».
З чого почати? Це непостійне шоу, тому поки що варто насолоджуватися опублікованими виступами. Звісно, ми почали прослуховування з інтерв’ю лідера «Бумбокс» Андрія Хливнюка.
Макіавельки
Про що? Ведучі Дарина Заржицька та Оксана Дащаківська намагаються розібратися з сучасними політичними трендами через розмови та записують їх у подкасти. Кажуть, історично склалося так, що обом легше думати вголос. Авторки мають політологічну освіту, тому предметно та цікаво розповідають про політику, популізм, вибори, різні технології тощо.
З чого почати? З того, що наболіло, і з того, що найбільше хочеться зрозуміти. ШоТам радить послухати випуски «Дій локально: про місцеве самоврядування» та «Про своє, жіноче: фемінізм та політикині, про яких ми не можемо не розповісти».
Наукасти
Про що? Це подкаст про науку, яку хочеться зрозуміти. Розмови з іноземними та українськими науковцями про найцікавіші наукові відкриття та дослідження. Автори команда науково-популярного проекту NEED science & education.
З чого почати? Враховуючи наші реалії, радимо стартувати з розмови із патофізіологом та генетиком Віктором Досенком про те, чому в Україні неможлива поява власних вакцин та як пандемія реалізувала мрії антивакцинаторів. Не бійтеся, усе цікаво та зрозуміло.
Radio kmbs
Про що? Це проєкт Києво-Могилянської бізнес-школи, у якому викладачі, учасники та випускники розповідають про актуальні для управлінців теми. Стратегії ведення бізнесу, управління, розвиток, бренд-менеджмент тощо.
З чого почати? Хоча кожен епізод — самостійний, ми радимо почати з першого випуску та поступово прослухати бодай більшу частину подкасту. Оскільки епізоди доволі короткі, за один ранок можна опанувати одразу декілька тем.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі