Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

15 день війни. Хроніка боротьби. Головні перемоги України та українців

Опубліковано

15-й день українські військові дають відсіч російським окупантам, знищуючи їхню техніку та руйнучи амбітні плани Кремля захопити нашу країну. Українці об’єдналися та разом чинять опір загарбникам, забувши про чвари та суперечки. Це війна, яка вже увійшла в світову історію. Війна за нашу свободу й незалежність. ШоТам фіксує головні перемоги цього дня.

19:40

Сили спеціальних операцій захопили ще один російський самохідний зенітний ракетно-гарматний комплекс “Панцирь-С1”.

19:30

На півночі Чернігівської області українські військові дали відсіч російським окупантам та захопили 10 робочих танків, бойову броньовану машину та зенітно-ракетний комплекс. 

19:15

Українські військові ліквідували гвардії майора Бурлакова Андрія Петровича, який очолював розвідний полк окупантів. Про таке повідомив український журналіст та речник Одеської військової адміністрації Сергій Братчук.

19:00

Найбільша у світі онлайн-платформа для пошуку автомобільних попутників BlaBlaCar заявила про підтримку України та повний вихід з російського ринку. Відповідну заяву оприлюднили на сайті компанії.

18:20

Зведений загін українських прикордонників та бійців ЗСУ відбив атаку російських окупантів у Луганській області. За даними ДПСУ, піхота противка втратила щонайменше 10 бійців. Ще двоє окупантів здалися в полон української армії.

17:50

Серед добровольців із Об’єднаного Королівства, які вирушили воювати за Україну, – син британської депутатки та колишній спецназівець Королівської морської піхоти з п’ятирічним досвідом Бен Грант.

17:30

До України прибув медик з Великої Британії, щоб допомагати лікувати поранених під час війни. Про це написав у фейсбуці місцевий житель Віктор Громовий.

Саме він зустрів британського медика в центрі Львова. Молодий медик розповів, що вже проїхав 3500 км, але його головна мета – доїхати до Києва.

16:50

Генштаб ЗСУ показав ювелірну роботу «Байрактара» проти ракетного комплексу ворога.

16:20

10-та Гірсько- Штурмова Бригада ЗСУ збила літак Су-25 окупантів.

15:40

Вашингтон виділить $50 млрд на гуманітарну допомогу українцям, які потерпають від російської агресії.

15:10

Британське королівське подружжя — принц Вільям та його дружина герцогиня Кетрін — відвідали у Лондоні Український культурний центр, де волонтери збирають пожертвування для постраждалих під час війни українців.

14:50

На спеціальний рахунок Національного банку, відкритий для підтримку української армії та гуманітарну допомогу, перерахували вже 11,3 мільярдів гривень.

14:00

Міністерство цифрової трансформації України запускає у Telegram чатбот «єВорог».

«Якщо ви бачите російську техніку або окупантів, то надсилайте точну геолокацію їх розташування, а також фото та відео. Для цього потрібно буде підтвердити особу через програму «Дія», – пояснили в Мінцифри.

13:30

За минулу добу ЗСУ завдали не менше 7 потужних ударів по противнику, знищено 2 командири полку ЗС РФ. Це сталося у напрямах Броварів, Ізюму, Миколаєва, Нікополя та Кривого Рогу, куди ворог направив окремі батальйонні групи.

13:00

Бійці Збройних Сил України звільнили від російських загарбників село Мощун, що в Бучанському районі Київської області. Про це повідомили в оперативній довідці від Міністерства оборони України.

12:40

Українські військовослужбовці знищили дивізіон російських ракетних комплексів “Іскандер-М”, якими окупанти обстрілювали цивільне населення.

“Іскандер-М” – російський ракетний комплекс класу земля-земля, здатний вражати балістичними ракетами цілі на відстані щонайменше 500 кілометрів. Окупанти також мають окрему модифікацію комплексу, яка дозволяє пускати крилаті ракети. Серед ключових цілей комплексу – системи ППО, літаки та гелікоптери, командні пункти та об’єкти цивільної інфраструктури. Таку техніку РФ використовувала в Грузії та Сирії.

11:40

На Київщині українські військовослужбовці зуміли захопити російську спецапаратуру разом із документацією, що дозволить розшифровувати інформацію окупантів.

11:15

Українські військові продовжують використовувати безпілотники Bayraktar для знищення техніки російських окупантів. Чергове відео оприлюднили на сторінці Управління стратегічних комунікацій Апарату Головнокомандувача Збройних Сил України.

10:55

Українські військовослужбовці ліквідували російського полковника А. Захарова, який командував танковим полком окупантів. Ліквідувати офіцера РФ вдалося під час боїв у Броварському районі Київської області, повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони.

10:30

Головнокомандувач Збройних Сил України Валерій Залужний опублікував відео знищення російських танків поблизу селища Бородянка, що на Київщині. Відеозапис генерал опублікував на своїй сторінці в Facebook.

10:15

У ЗСУ розповіли про втрати російських окупантів станом на ранок 10 березня. Це, зокрема, понад 12 тисяч бійців, 29 засобів ППО, 1105 броньованих бойових машин, 335 танків та 123 гармати.

09:30

За 2 тижні повномасштабної війни з російського ринку вийшло близько 100 американських компаній-гігантів, які демострують справжнє моральне лідерство. Про це повідомляє посол України в США Оксана Маркарова.

09:00

Збройні Сили України здійснили контратаку під Києвом і знищили 5 ворожих танків.

08:50

За минулу добу, 9 березня, захисники Маріуполя знищили 4 російські танки, 1 БМП, а також знищили та пошкодили ще 11 одиниць ворожої броньованої техніки.

08:30

В Україну приїхала нова партія комплектів супутникового інтернету Starlink від Ілона Маска.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі