Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 справ полеглих воїнів, які продовжують або започаткували близькі на їхню честь

Опубліковано

Водночас із втратою на війні сміливих і рішучих воїнів, країна також втратила рестораторів, культурних діячів і підприємців. Щоб зберегти про них памʼять, родини та друзі полеглих героїв продовжують їхні справи та відкривають ті, про які захисники мріяли до повномасштабного вторгнення.

ШоТам разом з Платформою пам’яті загиблих захисників та захисниць «Меморіал Героїв» розповідає про 10 бізнесів та ініціатив у памʼять про українських воїнів.

Книгарня «Герої» пам’яті Миколи Рачка

Її відкрила родина полеглого воїна, який у мирному житті був філологом і журналістом. Микола захоплювався літературою, писав вірші та планував відкрити власну книжкову крамницю, але через наступ росіян йому довелося йти на фронт. Він поліг у бою 21 липня 2022 року. Взимку 2024-го завдяки рідним та друзям у Вінниці відкрилася нова книгарня «Герої», де пам’ять про Миколу житиме далі.

Книгарня «Герої». Фото з допису Ірини Шеремети на фейсбуці

Де: Вінниця, вул. Оводова 17/3

Кав’ярня «Паломник» пам’яті Андрія Авілова

У мирному житті Андрій працював барменом і мріяв про власну справу — затишну кав’ярню в рідному Харкові. Після початку повномасштабного вторгнення чоловік відправився захищати країну й 7 вересня, під час контрнаступу на Харківщині, загинув. Та мрія здійснилася — мати Андрія Олена Авілова відкрила в Харкові кав’ярню на його честь.

Вивіска в кавʼярні «Паломник». Фото: інстаграм закладу

Де: Харків, проспект Науки, 19

Бренд одягу «Ґwear» продовжує справу Юрія «Руфа» Дадака

Свої твори поет, викладач і воїн Руф називав «віршованою пропагандою, що пробуджує націю від сну». З цією ж метою Юрій заснував і власний бренд одягу «Ґwear».

1 квітня 2022 року в бою на Луганщині поет загинув. Тепер друзі та колеги продовжують його справу — поширення патріотичних ідей і памʼяті про борців за українську державу, серед яких тепер і Юрій «Руф» Дадак.

Худі «Рими» бренду «Ґwear». Фото: сайт бренду

Де купити: сайт

Сімейна крамниця меду «BeeStrong Honey» продовжує справу Андрія Павлюка

Андрій Павлюк був засновником сімейної крамниці меду в Івано-Франківську та начальником розвідки 64-го дивізіону 45-ї окремої артилерійської бригади. 22 листопада 2022 року, виконуючи бойове завдання, чоловік загинув. Його рідні продовжують розвивати крамницю й кажуть: «Нам його буде не вистачати, але ми хочемо продовжити працювати та розвивати його мрію».

Набір медових солодощів. Фото: інстаграм крамниці

Де: Івано-Франківськ, вул. Сахарова, 26

Громадська організація й табір «Поклик Яру» продовжують справу Павла «Історика» Наконечного (Добротворського)

Павло був ідейним натхненником патріотичної молоді, яку виховував у «Поклику Яру» — таборі, який заснував разом з однодумцями у 2020 році.

У 2022-му він доєднався до Морських сил спеціальних операцій і виконував диверсійні завдання в тилу окупантів. Під час одного з таких і загинув. Але його справа живе та продовжує виховувати нове покоління борців за Україну. 

Зміна в «Поклик Яру». Фото: інстаграм табору

Де дізнатися більше: Facebook

Кафе «Республіка саду», бар «Плав», стрит-фуд «Попався» та галерея «Світло» продовжують справу Дмитра «Гармаша»/«Француза» Пащука

Дмитро Пащук був пластуном, ресторатором і добровольцем, який у лютому 2022 року відправився на фронт. Він воював у лавах 73-го морського центру спеціальних операцій ССО ЗСУ. Брав участь у звільненні Херсона та мріяв про новий заклад «Республіка саду» у Львові.

До великої війни Дмитро встиг запустити два заклади (винний бар «Плав» і стрит-фуд «Попався») та власну галерею. «Республіку» друзі відкрили вже після його загибелі — у травні 2023-го.

Зарезервований столик у межах ініціативи «Стіл памʼяті». Фото: інстаграм кафе

Де: Львів, вул. Володимира Винниченка, 20a

Екопроєкт «CHYSTO.DE?!» продовжує справу Романа Жука

Історія екоініціативи почалась у 2020-му, коли родина Романа та Олени Жуків загорілась ідеєю врятувати Вільшанське водосховище. Навколо справи згуртувалися чимало людей з різних куточків України, які за два роки вивезли з берега близько ста тонн сміття. Вони продовжують робити це й після загибелі Романа на фронті в травні 2022 року.

Читайте більше: «За раз вивезли 10 тонн сміття». Як дружина загиблого розвідника об’єднала сотні людей та рятує Закарпатське море

Екопікнік. Фото: інстаграм ініціативи

Де дізнатися більше: https://chysto.de/donate/

Бренд «Godzyki Kombucha» продовжує справу Кирила Ульмана

Кирило Ульман заснував у Дніпрі виробництво комбучі ще у 2015 році. 15 лютого 2024-го чоловік загинув під Авдіївкою, рятуючи життя своїх побратимів. Та його бренд продовжує існувати та робить усе, щоб про бренд Godzyki та його засновника знали не лише в Україні, а й у всьому світі.

Фірмова комбуча. Фото: інстаграм бренду

Де купити: Instagram, Facebook

Кав’ярня «Кава на двох» пам’яті Андрія Муравського

Цей заклад — втілення спільних мрій Вікторії Трибушної та її полеглого воїна-чоловіка Андрія Муравського, який став на захист країни з початком повномасштабної війни. «Каву на двох» Вікторія відкрила за рік після загибелі коханого — у березні 2024 року. Зараз вона працює в кав’ярні сама: вивчає смаки клієнтів, власноруч робить каву та виготовляє авторські десерти.

Приготування кави. Фото: Львівська міська рада

Де: Львів, проспект Чорновола, 77

Спортивний клуб «Grey Wolf» пам’яті Володимира «Вовка» Сірого 

26-річний Володимир брав участь у боях в зоні проведення ООС, а після 24 лютого 2022 року виконував бойові завдання в Сєвєродонецьку, Сіверську та Білогорівці. Він мріяв про створення сім’ї та відкриття спортивного залу разом з братом. Але у вересні 2022-го Володимир загинув, тож брат взявся втілювати спільну мрію в памʼять про Володимира.

Тренажерний зал. Фото: інстаграм клубу

Де: Яготин, вул. Миколи Лисенка, 12А

Коментарі

Суспільство

У Дії запустили гранти на навчання: для кого

Опубліковано

Студенти, які вступили на контракт, зможуть отримати грант. Він покриватиме частину або всі витрати на навчання.

Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації України.

«Для молоді це можливість вивчитися на омріяну професію, а не обирати ту, на яку вистачить грошей для контракту. Для університетів гранти — це мотивація стати кращими й боротися за кожного студента. Такий підхід має стимулювати конкуренцію між ЗВО, й університети почнуть більше дбати про якість освіти, викладацький склад, розвиток науки та інновацій», — заявив Михайло Федоров, Віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації України.

Гранти доступні студентам за денною або дуальною формою навчання на бакалавра чи магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування.

Обсяг гранту залежить складання НМТ з двох предметів та коефіцієнта спеціальності:

  • на 150 балів — грант від 15000 гривень;
  • на 170 балів — грант від 17000 гривень.

Грант розрахований на навчальний рік і виплачується університету двома частинами кожного семестру. Зазначають, що студент не матиме грошей фізично, але матиме сертифікат у Дії.

Нагадаємо, що вже понад 160 університетів приєдналися до державної програми грантів.

Фото: Міністерство цифрової трансформації України

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Компанія Babbel продовжила безкоштовні мовні курси для українців

Опубліковано

Доступ до трьох мовних курсів від Babbel для користувачів з України залишиться безкоштовним.

Про це повідомила пресслужба компанії Babbel.

«У лютому 2022-го ми побачили, як важко порозумітись українцям, що переїжджали до інших країн, і місцевим волонтерам. Тоді ми відклали всі комерційні задачі та сфокусувались на розробці безкоштовних українських курсів — ми просто знали, що вчинити так буде правильно», — згадує СЕО компанії Babbel Арне Шепкер.

Після 2022 року на онлайн-платформі зареєструвались близько 750 тисяч українців, які вивчають англійську, німецьку та польську мови.

Читайте ще: Норвегія запустить мовні онлайн-курси, щоб полегшити працевлаштування українців

У компанії наголошують, що доступ до курсів на базі української мови був і надалі буде безкоштовним. Також мобільний застосунок Babbel може працювати без інтернету — завантажені курси можна проходити під час тривалих відключень електроенергії або відсутності стабільного зв’язку.

Дізнатись більше про навчання та зареєструватись можна за цим посиланням.

Про проєкт

Babbel — компанія, що створює програми для вивчення іноземних мов. Babbel пропонує вивчення 14 мов. Над курсами працює понад 650 сертифікованих викладачів та лінгвістів. У 2024 році компанія увійшла в список найбільш інноваційних компаній цифрового навчання від Global Silicon Valley та стала фіналістом EdTech Awards 2024.

Нагадаємо, що Google запускає курси медіаграмотності з протидії маніпуляціям в інтернеті

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Канаді відкрили крамницю з українськими хендмейд виробами

Опубліковано

У Торонто відкрили магазин, де представлені автентичні вироби українських митців.

Про це повідомив генеральний консул України в Торонто Олег Ніколенко.

«Я з гордістю оголошую, що Генеральне консульство України в Торонто разом із Nazovni.online сприяло відкриттю українського поп-ап магазину — унікального проєкту, в якому представлені роботи понад 50 українських митців», — сказав Олег Ніколенко.

За словами консула, відкриття нових можливостей для українського бізнесу особливо важливе, оскільки росія намагається знищити економіку України. У крамниці представлені український одяг, ювелірні вироби, товари ручного виробництва, подарунки, вишивка й декор.

Читайте також: Ресторан української кухні в Чикаго включили до «Гід Мішлен»

Відкриття магазину відбулося разом із найбільшим українським фестивалем в Північній Америці — BWV Toronto Ukrainian Festival. Очікують, що цей фестиваль відвідає близько мільйона людей.

Крамниця буде працювати до 25 грудня цього року. Знайти її можна за адресою 2397 Bloor Street West в Торонто.

Нагадаємо, що в Празі відкрився ресторан сучасної української кухні Nai.

Фото: Фейсбук-сторінка Олега Ніколенка

Коментарі

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство3 тижні тому

Не чекали на зміни, а пропонували їх самі. Жителі цих громад взяли розвиток до своїх рук

Ці українці вміють перетворювати сміття на сакури та донати для ЗСУ. Вони не чекають рішень...

Суспільство4 тижні тому

Ровесники незалежності: що про українську свободу говорять ті, хто виборює її просто зараз

Що таке «незалежність», водночас просто і складно пояснити. У цьому слові криються мільйони думок, людських...

Суспільство1 місяць тому

«Ми виходимо за своїх». Ці люди організовують мирні акції на підтримку військовополонених у своїх містах

Станом на травень 2024 року в Україні зареєстровано 38 тисяч зниклих безвісти — і військових,...

Суспільство2 місяці тому

Люди не вірять, що вони справді там працюють: це жінки у «чоловічих» професіях

Оксана за фахом перукарка, Анеліна — фельдшерка, а Марія має історичну освіту та до декрету...