Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 ознак вигорання. Поради від світових експертів, як з цим боротись

Опубліковано

Емоційне вигорання часто називають хворобою 21 століття. Щодня на нас валиться все більше справ, які потрібно зробити “на вчора”. Якщо відчуваєте моральне виснаження, якщо все важче прокидатись вранці та налаштовуватись на роботу і псуються стосунки з оточенням — вигорання вже стукає у ваші двері! Експерти-психологи з Forbes розповіли, чим небезпечне вигорання та як з цим боротись. Читайте уважно, можливо, ці рекомендації витягнуть вас з прірви вигорання, на дні якого чатує — депресія!


Що таке вигорання?


Багато людей відчувають вигорання ще до 30 років. Психологи Американської психологічної асоціації називають професійне вигорання тривалим періодом, коли хтось відчуває втому та відсутність інтересу до речей, які його оточують. Це призводить до зниження продуктивності праці.

“Насправді, сильне вигорання пов’язане з переживанням хронічного стресу. В таких ситуаціях вимоги, які вам пред’являють, перевищують ресурси, які ви маєте для боротьби зі стресом”, – зазначає доктор Баллард, голова програми АРА “Психологічно здорове робоче місце”.

Якщо не контролювати вигорання, то це може нанести шкоду вашому здоров’ю, щастю, стосункам та роботі. Щоб “спіймати” вигорання та раніше з ним боротись важливо знати, на що звертати увагу. Доктор Баллард виділив 10 ознак вигорання.

1. Виснаження

Відчуття постійної втоми — яскрава ознака вигорання. Виснаження може бути емоційним, розумовим, або фізичним. Ви можете почувати себе повністю “вичавленим” та зовсім не мати енергії.

2. Відсутність мотивації

Коли ви не відчуваєте ентузіазму чи внутрішньої мотивації до своєї роботи, то це ознака вигорання. Також важко прокидатись зранку з думками про необхідність йти на роботу та змушувати себе виконувати свої обов’язки.

3. Фрустрація, цинізм та інші негативні емоції

Ви можете відчувати, що те, що ви робите, не має жодного сенсу, або ж ви можете розчаруватись у всьому. Можливо, помітили, що стали більш песимістично налаштовуватись на роботу, ніж раніше. Звичайно, кожен з нас час від часу відчуває деякі негативні емоції, але при вигоранні це стається постійно.

4. Когнітивні проблеми

Вигорання та хронічний стрес впливають на вашу здатність концентрувати увагу та зосереджуватись. Коли ми напружені, наша увагу звужується на негативних елементах, які ми сприймаємо як загрозу. В короткостроковій перспективі це допомагає нам розв’язувати цю проблему.

Проте, коли стрес стає хронічним, то увага зосереджена на небезпеці й нам важко займатись іншими справами. Це так зване тунельне бачення “борись або біжи”, яке негативно впливає на здатність розв’язувати проблеми та приймати рішення. Ви можете помітити, що стали більш забудькуваті та складніше запам’ятовуєте інформацію.

5. Зменшення продуктивності праці

Порівняйте ефективність своєї роботи зараз і в попередні роки. Оскільки вигорання, як правило, відбувається протягом тривалого проміжку часу, порівняння з минулими періодами зможе показати чи це тимчасовий спад активності в роботі чи дійсно тривале хронічне вигорання.

6. Погіршення стосунків вдома та на роботі

Це може проявлятись двома способами:

  • У вас частіше виникають конфлікти, які пов’язані з об’єктивними ситуаціями
  • Ви уникаєте та менше спілкуєтесь з рідними та колегами

Ви можете помітити, що навіть коли фізично знаходитесь серед людей, все одно не слідкуєте за спілкуванням.

7. Ви не піклуєтесь про себе

Коли люди страждають від вигорання, то часто вдаються до копінг-стратегій (спосіб подолання труднощів). Це може бути вживання алкоголю, паління, малорухливий спосіб життя, вживання нездорової їжі, відмова від їжі та недосипання. Самолікування — це ще одне питання, яке може включати в себе снодійні таблетки, алкоголь в кінці дня “для зняття стресу”, або вживання великої кількості кави зранку, щоб налаштуватись на роботу.

8. Займатись роботою… коли ви не на роботі

Навіть якщо ви вже не на роботі, але продовжуєте про неї думати — це заважає відпочити після стресового робочого дня. Для відновлення потрібен час. Тому, після закінчення робочого дня займайтесь собою, а не дороблюйте завдання. Залиште це на наступний робочий день.

9. Відсутність відчуття задоволення

Це шлях до зниженого відчуття щастя та задоволення кар’єрою та особистим життям. Ви можете відчувати ніби застрягли та не маєте позитивних емоцій ні вдома, ні в стосунках, ні в соціальних активностях.

10. Проблеми зі здоров’ям

Протягом тривалого періоду серйозного хронічного стресу можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. Наприклад, порушення травлення, серцево-судинні захворювання, депресія та ожиріння.


Як боротись з вигоранням?


Якщо ви виявили у себе більшість цих ознак, не хвилюйтеся. Боротися з вигоранням можна. Варто лише дотримуватись наступних порад.

1. Розслабтесь

Дуже важливо давати собі відпочити. Незалежно від того, чи займаєтесь ви медитацією, слухаєте музику, читаєте книги, гуляєте чи навідуєте друзів та близьких — завжди плануйте відпочинок та приділяйте цьому час. Також важливо знайти щось поза роботою, що є складним, захоплюючим та надихаючим заняттям — хобі, заняття спортом чи волонтерство.

2. Відключіть зв’язок

У той час, коли комунікаційні технології можуть сприяти продуктивності праці, вони так само можуть дозволити робочим стресам проникнути в особисте життя. А це заважає вам відпочити й перезарядитися. Тому, важливо встановити межі, вимкнути мобільний телефон під час обіду та на робочий процес виділяти конкретний час. Наприклад, вечір суботи ви перевіряєте пошту, а вечір неділі відповідаєте на дзвінки.

3. Висипайтесь

Дослідження показують, що спати менше шести годин на добу є головним фактором ризику вигорання, адже поганий сон впливає на вашу роботу та продуктивність. Це може призвести до втоми, знизити мотивацію, зробити вас більш чутливим до стресових ситуацій, погіршити розумову функцію. А от здоровий сон може покращити пам’ять.

Відновлення від хронічного стресу та вигорання вимагає усунення особистих вимог до себе і поповнення ресурсів. Сон — це одна зі стратегій поповнення цих ресурсів.

4. Організація — наше все

Часто, коли люди вигорають, то проводять багато часу за переживаннями, що забудуть щось робити або важливі речі можуть прослизнути повз. Велика частина стресу, який накопичується за день, викликана не надлишком роботи, а дезорганізацією, яка заважає ефективно її виконувати. Тому організуйтесь, очистіть голову, складіть список справ, а потім розставте пріоритети. Для цього варто виділити певний час, щоб організувати свої процеси та знати, що, нарешті, все під контролем.

5. Прислухайтесь до власного тіла

Важливо слухати себе та звертати увагу та фізичні ознаки того, що ви зазнаєте надто великого стресу: головні болі, напруження плечей, болить шия чи розлад шлунку. І, можливо, це не прояви того, , що ви щось не те з’їли чи спали не зручній позі. Тіло надсилає нам сигнали при вигоранні.

Якщо ви зіштовхнулись з проблемою, то варту звернутись за професійною допомогою. Поговоріть з психологом, щоб отримати підтримку не тільки від друзів чи рідних.

8. Виявіть причину вигорання

Вигорання може бути спричинене внутрішніми та зовнішніми чинниками. У першому випадку ви маєте розібратись, що вас напружує і як зберегти свої внутрішні ресурси для мотивації, кращого виконання роботи та функціонування.

Але інколи вигорання спричиняється саме роботою. Роботодавці можуть скоротити витрати за рахунок звільнення з роботи, скорочення виплат, не оплачуваних вихідних, збільшення кількості робочих годин, тощо. Подумайте, чи є невідповідність між вашими потребами і тим, що ви отримуєте, працюючи у цій компанії. Може вже час рухатись далі?

9. Виясніть, коли достатньо

Поговоріть з вашим менеджером чи співробітником відділу кадрів про тренінги управління стресом чи психічним здоров’ям, або про те, як покращити спілкування та створити позитивну робочу атмосферу. Обговоріть, як це допоможе вам працювати в компанії та стати кращим працівником.

Бувають випадки, коли незалежно від того, що ви намагаєтеся зробити, організація не в змозі або не бажає вносити ці зміни. І в таких випадках саме час рухатися далі.

29.01.2020

Суспільство

Українка перемогла в американському фестивалі солом’яної маски

Опубліковано

Волинянка, жителька Володимир-Волинського Христина Савюк стала переможницею конкурсу-фестивалю солом’яної маски Straw Mask Festival 2020, що відбувся у США.

Про це пише Володимир Media.

За інформацією, майстриня за освітою вчитель математики. Плетінням виробів із соломи займається 16 років.

Зазначається, що у США є Музей солом’яного мистецтва, який колись проводив такі фестивалі, але на деякий час призупинив їх. І ось у цьогоріч відновив подію.

Темою для масок є – Флора і Фауна.

Читайте також: Екологічна канцелярія для школяра: де купити в Україні

Читайте також: Як українець запустив бізнес в кризу та став проривом року за версією Payoneer — кейс

Нагадаємо, маски українського бренду потрапили до ТОП-20 найкреативніших за версією журналу Forbes.

Усі фото: volodymyrmedia.com.ua.

Читати далі

Суспільство

На Київщині школярі змайстрували будку для собачого притулку і перемогли в конкурсі

Опубліковано

У Переяслав-Хмельницькому Київської області школярі 5-Б класу школи №3 разом із класним керівником Дмитром Савіком виготовили будку для місцевого собачого притулку і стали переможцями всеукраїнського конкурсу «Будка мрії».

Про це пише pereiaslav.city.

«Майстрували всім класом у позаурочний час. Дітям дуже подобалося: вони сперечалися, хто буде пиляти, хто шурупи закручувати. Причому дівчатка були не менш активні, ніж хлопці», – розповів про ініціативу Дмитро Савік.

Він розповів, що будували з непотрібних матеріалів, які знайшли в підвалі школи. Попередньо намалювати ескізи будки.

Читайте також: Причина №13, чому варто підтримати #ШоТам: ми підтримуємо прогресивні ініціативи українських дітей

«Була й курйозна ситуація. Волонтери, які опікуються собаками, зателефонували і сказали, що готові забрати будку. Почали її виносити, а вона не пролазить у одні з дверей, і у вікна також. Довелося її трохи розібрати, а потім заново скрутити. Пізніше ми з кількома учнями відвезли корми та теплі речі в притулок і впевнилися, що наша будка там знадобилася», – зазначив Дмитро Савік.

Довідка

У кінці грудня благодійний фонд «Щаслива лапа» ініціював всеукраїнський конкурс «Будка мрії» серед школярів 5-11 класів. За умовами, діти мали побудувати (або відремонтувати) будку для безпритульного чи домашнього собаки і надіслати на електронну пошту організаторів фотографії виробу й письмовий опис процесу виготовлення. У конкурсі взяли участь і школярі 5-Б класу ЗОШ №3.

Читайте також: Як школярі на Хмельниччині ліплять еко-іграшки з глини (ВІДЕО)

Нагадаємо, у Сумах будують унікальний дитсадок з басейном.

Як ми писали раніше, у селі на Кіровоградщині встановили роледром.

Усі фото: pereiaslav.city.

Читати далі

Суспільство

У Мукачеві встановили монумент воїнам-захисникам

Опубліковано

Монумент воїнам-захисникам з’явився у Мукачеві.  Його встановили парку по вулиці О. Духновича.

Про це повідомили у пресслужбі Мукачівської міської ради.

Фото: 0312.ua

Зазначається, що вартість проєкту близько 1,3 млн грн. Працівники підрядної організації завершили встановлення гранітного монумента.

Читайте також: Причина №16, чому варто підтримати #ШоТам: ми відроджуємо авторитет української армії

В парку по вулиці Олександра Духновича встановили монумент воїнам-захисникам.

В парку по вулиці Олександра Духновича встановили монумент воїнам-захисникам. Три гранітні стели з хрестом висотою майже 3 метри. Вночі пам ’ятник підсвічується 10 сучасними led-світильниками. На спорудження монументу усім захисникам з міського бюджету виділили понад 1 млн. 300 тисяч гривень.

Geplaatst door Мукачівська міська рада op Donderdag 4 juni 2020

Три гранітні стели з хрестом підсвічуються 10 сучасними LED-світильниками, – повідомляють в пресслужбі Мукачівської міської ради.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

Нагадаємо, у Мукачеві побудували нові казарми для гірських піхотинців.

Головне фото: 0312.ua.

Читати далі

Суспільство

В Ужгороді цвіте найдовша в Європі липова алея

Опубліковано

В Ужгороді починає квітнути найдовша липова алея Європи – у понад два кілометри.

Про це повідомили у пресслужбі Ужгородської міськради. 

«Ужгородські липи уже починають цвісти і наповнювати набережну Ужа медовим ароматом. Нашу унікальну алею на набережній Незалежності вдалося якісно оновити, це вже багато років – одне з найзатишніших зелених місць відпочинку ужгородців та гостей міста», – йдеться у повідомленні.

Відомо, що липова алея в Ужгороді простяглася двома рядами вздовж набережної річки Уж. Вона бере початок у самому центрі стародавнього міста. Алея належить до природно-заповідного фонду України і є ботанічною пам’яткою.

Довідка

Понад століття тому алею висадили чехи. Тоді посадили близько 300 дерев, тепер їх є майже тисяча. Загальна протяжність алеї 2 кілометри і 200 метрів.

Читайте такожЕкологічна альтернатива: воскові серветки замість харчової плівки

Алея має 6 сортів липи – це продовжує період цвітіння. Він починається в кінці травня і триває аж до липня. В цей період місто огортає неперевершений липовий аромат. Місцеві біологи радять піші прогулянки алеєю, оскільки – вони є чудовою фітотерапією.

Друга за величиною липова алея – у Німеччині, проте вона значно коротша, ніж Ужгородська, всього 1 кілометр і 400 метрів. Липова алея Ужгорода має статус пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення.

Читайте такожСімейна справа: ТОП-7 ідей для бізнесу вдома

Нагадаємо, вперше за 10 років у Карпатах зацвіли смереки.

Як ми писали раніше, на Івано-Франківщині розцвіло ромашкове поле на 25 га.

Головне фото: rostok.info.

Читати далі

Суспільство

В Івано-Франківську біля міського озера облаштували відпочинкову зону

Опубліковано

Неподалік Івано-Франківського озера завершується облаштування відпочинкової зони.

Про це пише pravda.if.ua. 

Зазначається, що раніше там була зовсім непридатна зона для відпочинку – чагарники та стихійне сміттєзвалище.

Ініціативні мешканці взяли участь у міській програмі «Бюджет участі» та отримали кошти на упорядкування цієї ділянки.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

Відомо, що біля озера розчистили та вивезли сміття і старі дерева, облаштували дорожки зі щебеню та встановили вуличні меблі (лавки, столики, урни для сміття).

Також повідомляється, що роботи ще не завершені, проте незабаром на міському озері буде ще одна затишна відпочинкова зона.

Читайте такожЕкологічна альтернатива: воскові серветки замість харчової плівки

Нагадаємо, в Івано-Франківську з’явилися метеостанції, що визначають точну погоду.

Як ми писали раніше, в Івано-Франківську відкрили перший в Україні парк диск-гольфу.

Усі фото: pravda.if.ua.

Читати далі

Суспільство

У Києві на Борщагівському шляхопроводі почали монтувати балки (ФОТО)

Опубліковано

В українській столиці тривають роботи на Борщагівському шляхопроводі у режимі «нон-стоп»: дорожники уже розпочали монтувати нові балки у прогонах.

Про повідомили у пресслужбі Київської міської держадміністрації.

Зазначається, що перші сім балок у крайньому прогоні Борщагівського шляхопроводу зайняли своє місце. Паралельно влаштовують арматуру шкафної стінки, підференників. Монтують опалубку для бетонування елементів споруди.

За попередніми планами, на цій частині шляхопроводу замінять 35 балок.

Читайте також: Причина №16, чому варто підтримати #ШоТам: ми відроджуємо авторитет української армії

На ділянці шляхопроводу під трамвайними коліями і на частині у бік центру замінили 41 балку.

Ремонтують дорожники й опори споруди. Завершити роботи на частині шляхопроводу у бік Борщагівки і відновити рух планують до початку вересня.

Довідка

Востаннє цей шляхопровід капітально ремонтували в 1965 році. 

Читайте також: Як ремонтують у Києві Борщагівський шляхопровід і міст

Нагадаємо, на Борщагівці ремонтують лінію швидкісного трамвая.

Як ми повідомляли раніше, на місці блошиного ринку в Києві облаштували громадський простір.

Усі фото: kyivcity.gov.ua.

Читати далі

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.