Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 ознак вигорання. Поради від світових експертів, як з цим боротись

Опубліковано

Емоційне вигорання часто називають хворобою 21 століття. Щодня на нас валиться все більше справ, які потрібно зробити “на вчора”. Якщо відчуваєте моральне виснаження, якщо все важче прокидатись вранці та налаштовуватись на роботу і псуються стосунки з оточенням — вигорання вже стукає у ваші двері! Експерти-психологи з Forbes розповіли, чим небезпечне вигорання та як з цим боротись. Читайте уважно, можливо, ці рекомендації витягнуть вас з прірви вигорання, на дні якого чатує — депресія!


Що таке вигорання?


Багато людей відчувають вигорання ще до 30 років. Психологи Американської психологічної асоціації називають професійне вигорання тривалим періодом, коли хтось відчуває втому та відсутність інтересу до речей, які його оточують. Це призводить до зниження продуктивності праці.

“Насправді, сильне вигорання пов’язане з переживанням хронічного стресу. В таких ситуаціях вимоги, які вам пред’являють, перевищують ресурси, які ви маєте для боротьби зі стресом”, – зазначає доктор Баллард, голова програми АРА “Психологічно здорове робоче місце”.

Якщо не контролювати вигорання, то це може нанести шкоду вашому здоров’ю, щастю, стосункам та роботі. Щоб “спіймати” вигорання та раніше з ним боротись важливо знати, на що звертати увагу. Доктор Баллард виділив 10 ознак вигорання.

1. Виснаження

Відчуття постійної втоми — яскрава ознака вигорання. Виснаження може бути емоційним, розумовим, або фізичним. Ви можете почувати себе повністю “вичавленим” та зовсім не мати енергії.

2. Відсутність мотивації

Коли ви не відчуваєте ентузіазму чи внутрішньої мотивації до своєї роботи, то це ознака вигорання. Також важко прокидатись зранку з думками про необхідність йти на роботу та змушувати себе виконувати свої обов’язки.

3. Фрустрація, цинізм та інші негативні емоції

Ви можете відчувати, що те, що ви робите, не має жодного сенсу, або ж ви можете розчаруватись у всьому. Можливо, помітили, що стали більш песимістично налаштовуватись на роботу, ніж раніше. Звичайно, кожен з нас час від часу відчуває деякі негативні емоції, але при вигоранні це стається постійно.

4. Когнітивні проблеми

Вигорання та хронічний стрес впливають на вашу здатність концентрувати увагу та зосереджуватись. Коли ми напружені, наша увагу звужується на негативних елементах, які ми сприймаємо як загрозу. В короткостроковій перспективі це допомагає нам розв’язувати цю проблему.

Проте, коли стрес стає хронічним, то увага зосереджена на небезпеці й нам важко займатись іншими справами. Це так зване тунельне бачення “борись або біжи”, яке негативно впливає на здатність розв’язувати проблеми та приймати рішення. Ви можете помітити, що стали більш забудькуваті та складніше запам’ятовуєте інформацію.

5. Зменшення продуктивності праці

Порівняйте ефективність своєї роботи зараз і в попередні роки. Оскільки вигорання, як правило, відбувається протягом тривалого проміжку часу, порівняння з минулими періодами зможе показати чи це тимчасовий спад активності в роботі чи дійсно тривале хронічне вигорання.

6. Погіршення стосунків вдома та на роботі

Це може проявлятись двома способами:

  • У вас частіше виникають конфлікти, які пов’язані з об’єктивними ситуаціями
  • Ви уникаєте та менше спілкуєтесь з рідними та колегами

Ви можете помітити, що навіть коли фізично знаходитесь серед людей, все одно не слідкуєте за спілкуванням.

7. Ви не піклуєтесь про себе

Коли люди страждають від вигорання, то часто вдаються до копінг-стратегій (спосіб подолання труднощів). Це може бути вживання алкоголю, паління, малорухливий спосіб життя, вживання нездорової їжі, відмова від їжі та недосипання. Самолікування — це ще одне питання, яке може включати в себе снодійні таблетки, алкоголь в кінці дня “для зняття стресу”, або вживання великої кількості кави зранку, щоб налаштуватись на роботу.

8. Займатись роботою… коли ви не на роботі

Навіть якщо ви вже не на роботі, але продовжуєте про неї думати — це заважає відпочити після стресового робочого дня. Для відновлення потрібен час. Тому, після закінчення робочого дня займайтесь собою, а не дороблюйте завдання. Залиште це на наступний робочий день.

9. Відсутність відчуття задоволення

Це шлях до зниженого відчуття щастя та задоволення кар’єрою та особистим життям. Ви можете відчувати ніби застрягли та не маєте позитивних емоцій ні вдома, ні в стосунках, ні в соціальних активностях.

10. Проблеми зі здоров’ям

Протягом тривалого періоду серйозного хронічного стресу можуть виникнути проблеми зі здоров’ям. Наприклад, порушення травлення, серцево-судинні захворювання, депресія та ожиріння.


Як боротись з вигоранням?


Якщо ви виявили у себе більшість цих ознак, не хвилюйтеся. Боротися з вигоранням можна. Варто лише дотримуватись наступних порад.

1. Розслабтесь

Дуже важливо давати собі відпочити. Незалежно від того, чи займаєтесь ви медитацією, слухаєте музику, читаєте книги, гуляєте чи навідуєте друзів та близьких — завжди плануйте відпочинок та приділяйте цьому час. Також важливо знайти щось поза роботою, що є складним, захоплюючим та надихаючим заняттям — хобі, заняття спортом чи волонтерство.

2. Відключіть зв’язок

У той час, коли комунікаційні технології можуть сприяти продуктивності праці, вони так само можуть дозволити робочим стресам проникнути в особисте життя. А це заважає вам відпочити й перезарядитися. Тому, важливо встановити межі, вимкнути мобільний телефон під час обіду та на робочий процес виділяти конкретний час. Наприклад, вечір суботи ви перевіряєте пошту, а вечір неділі відповідаєте на дзвінки.

3. Висипайтесь

Дослідження показують, що спати менше шести годин на добу є головним фактором ризику вигорання, адже поганий сон впливає на вашу роботу та продуктивність. Це може призвести до втоми, знизити мотивацію, зробити вас більш чутливим до стресових ситуацій, погіршити розумову функцію. А от здоровий сон може покращити пам’ять.

Відновлення від хронічного стресу та вигорання вимагає усунення особистих вимог до себе і поповнення ресурсів. Сон — це одна зі стратегій поповнення цих ресурсів.

4. Організація — наше все

Часто, коли люди вигорають, то проводять багато часу за переживаннями, що забудуть щось робити або важливі речі можуть прослизнути повз. Велика частина стресу, який накопичується за день, викликана не надлишком роботи, а дезорганізацією, яка заважає ефективно її виконувати. Тому організуйтесь, очистіть голову, складіть список справ, а потім розставте пріоритети. Для цього варто виділити певний час, щоб організувати свої процеси та знати, що, нарешті, все під контролем.

5. Прислухайтесь до власного тіла

Важливо слухати себе та звертати увагу та фізичні ознаки того, що ви зазнаєте надто великого стресу: головні болі, напруження плечей, болить шия чи розлад шлунку. І, можливо, це не прояви того, , що ви щось не те з’їли чи спали не зручній позі. Тіло надсилає нам сигнали при вигоранні.

Якщо ви зіштовхнулись з проблемою, то варту звернутись за професійною допомогою. Поговоріть з психологом, щоб отримати підтримку не тільки від друзів чи рідних.

8. Виявіть причину вигорання

Вигорання може бути спричинене внутрішніми та зовнішніми чинниками. У першому випадку ви маєте розібратись, що вас напружує і як зберегти свої внутрішні ресурси для мотивації, кращого виконання роботи та функціонування.

Але інколи вигорання спричиняється саме роботою. Роботодавці можуть скоротити витрати за рахунок звільнення з роботи, скорочення виплат, не оплачуваних вихідних, збільшення кількості робочих годин, тощо. Подумайте, чи є невідповідність між вашими потребами і тим, що ви отримуєте, працюючи у цій компанії. Може вже час рухатись далі?

9. Виясніть, коли достатньо

Поговоріть з вашим менеджером чи співробітником відділу кадрів про тренінги управління стресом чи психічним здоров’ям, або про те, як покращити спілкування та створити позитивну робочу атмосферу. Обговоріть, як це допоможе вам працювати в компанії та стати кращим працівником.

Бувають випадки, коли незалежно від того, що ви намагаєтеся зробити, організація не в змозі або не бажає вносити ці зміни. І в таких випадках саме час рухатися далі.

Суспільство

Попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвічі за рік: які купують книги

Опубліковано

В Україні вдвічі збільшився попит на електронні книжки. У мережі пояснюють це тим, що такі книги зазвичай дешевші за паперові, а також завжди є в наявності, на відміну від паперових книг, які можуть закінчуватися. Крім того, електронні книжки зручніше брати з собою в подорож. Утім, в мережі вважають, що «електронки» не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам.

Про це інформує видання village посилаючись на дослідження «Книгарні Є».

За 2024 рок, читачі в Україні найчастіше надають перевагу електронним книгам українських сучасників. Кожна шоста продана книга – електронна, а це майже втричі більше, ніж паперових книг.

Читайте також: Книгарня “Сенс” долучилася до проєкту “Книжки на фронт”

Також електронні книги частіше обирають прихильники психологічної літератури, детективів та фантастики. Для порівняння, попит на сучасну зарубіжну прозу серед читачів електронних та паперових книжок майже однаковий. 

ЯКІ ЕЛЕКТРОННІ КНИГИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ

  • «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка
  • «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією»  Володимира Станчишина
  • «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина
  • «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа
  • «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдера

Нагадаємо, у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Волинські новини

Читати далі

Суспільство

У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Опубліковано

У Львівській громаді погодили ще 7 місць для розміщення зарядних станцій для електромобілів. Встановлювати станції для зарядки електромобілів можуть суб’єкти господарювання, звернувшись до міста з запитом щодо отримання відповідного дозволу.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Нові зарядні станції будуть розміщені за такими адресами:

  • вул. Академіка Гнатюка, 20;
  • вул. Під Дубом, 2-А
  • вул. С. Бандери, 15;
  • вул. С. Бандери, 24;
  • вул. С. Бандери, 32;
  • вул. Ф. Ліста, 1;
  • пл. Є. Маланюка – вул.М. Скорика, 17;
  • вул. Стрийська, 38;
  • пл. Є. Петрушевича, 3;
  • просп. Т. Шевченка, 2;
  • просп. Т. Шевченка, 15;
  • вул. І. Виговського, 34;
  • вул. Т. Шевченка, 25
  • вул. Жасминова, 5-Б
  • вул. К. Левицького, 67;
  • вул. Пекарська, 7;
  • вул.І .Мечникова, 8;
  • вул. Зелена, 281-А
  • вул. Луганська, 18;
  • вул. В.Навроцького, 23:
  • вул.Стрийська, 45-А;
  • просп. Червоної Калини, 2-А;
  • просп. Червоної Калини, 36;
  • просп. Червоної Калини, 66;
  • вул. Володимира Великого, 10;
  • вул. С.Єфремова, 37
  • вул. Генерала Чупринки, 85;
  • вул. Київська, 10;
  • вул. Наукова, 2-Б;
  • вул.Т. Масарика, 2;
  • вул. Ю. Федьковича, 6;
  • вул. В. Липинського, 11;
  • просп. В. Чорновола, 95;
  • просп. В. Чорновола – вул. Торф’яна.
  • вул. Миколайчука, 9;
  • вул. П.Орлика, 4;
  • вул. Реміснича, 16-Г;
  • вул. Б.Хмельницького, 271;
  • вул. Т. Шевченка, 120
  • смт. Брюховичі, вул. В.Івасюка, 74.

Читайте також: Студенти з України презентують в шести країнах Європи “пісню без слів”

Як зауважив керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, на сьогодні зарядні станції вже встановили на 4 з визначених локацій. Також видано ще 10 пакетів документів для встановлення таких станцій.

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

Суспільство

4 бар’єри, які заважають вам вивчити англійську. Ми знаємо, що з цим робити 

Опубліковано

Пробувати щось нове у дорослому віці буває страшно — а що як не вийде? Та якщо у вас є бажання таки спробувати (нарешті!) вивчити англійську для своїх цілей чи покращити її рівень, ШоТам спільно зі школою англійської мови Green Forest розповідає, як подолати кожну перешкоду.

1. Соромно перед іншими 

Cartoon Network Shame GIF - Find & Share on GIPHY

Коли ми приходимо на заняття з англійської, нам може бути соромно перед іншими за свою вимову чи малий словниковий запас. Щоб долати цей страх поступово, можна почати із самостійного перегляду фільмів мовою оригіналу чи прочитання книжок англійською. У Green Forest радять обирати книжки, які б ви прочитали і рідною для себе мовою, тобто ті жанри чи авторів, яких ви й так читаєте. Або й взагалі ті книжки, які ви вже читали у перекладі.

Для читання англійською обирайте книжки, які б ви прочитали й рідною для себе мовою

Важливо не братися за занадто складні книжки для свого рівня, бо тоді ви майже нічого не зрозумієте і читання не буде приносити задоволення. У відео на Youtube-каналі Green Forest кажуть, якщо ви розумієте 70% з написаного — можна сміливо братися за книжку. 

Для початківців із рівнем A1 радять розпочати знайомство з адаптованих книг або дитячих. Наприклад: «Павутиння Шарлотти» Е. Б. Уайта, «Метелик, який тупнув ніжкою» Редьярда Кіплінга чи «Пітер Пен» Джеймса Баррі.

Для рівня А2 можна спробувати «Останній листок» О.Генрі. Книжки Агати Крісті, наприклад «Кішка серед голубів» — для рівня B1. Для тих, хто вже на рівні B2 радять славнозвісну «451 градус за Фаренгейтом» Рея Бредбері. А просунуті знавці англійською на рівні C1 можуть почитати Ернеста Гемінґвея і його роман «Фієста: і сходить сонце».  

На Youtube-каналі Green Forest чи в їхньому блозі часто з’являються добірки фільмів чи серіалів, які допоможуть не лише краще вивчити англійську мову, а й насолодитися цікавою історією чи посміятися з жартів.

2. Страх помилитися

Im Sorry David Schwimmer GIF - Find & Share on GIPHY

Цей страх може лишатися ще з дитинства. Можливо, батьки сварили за погані оцінки чи у школі вчителі не дозволяли помилятися. Але помилки — це нормальна частина навчання. Вивчити щось нове можна лише шляхом досліджень і спроб, і без помилок тут не обійтися.

Долати цей страх можна лише коли ви постійно говорите англійською чи виконуєте різні практичні завдання. Для цього підійдуть групові заняття, адже усі студенти, які їх відвідують мають приблизно однаковий рівень знання мови. Це допомагає підтримувати одне одного і знаходити однодумців. А разом легше подолати страх. 

 Групові заняття допомагають підтримувати одне одного і знаходити однодумців

Студентка одного з курсів Green Forest Кристина Черненко поділилася, як групові заняття допомагають їй долати психологічні бар’єри між нею та англійською: 

«Ще з часів навчання у школі я маю багато травм від вивчення англійської — це і неуважне ставлення вчителя, коли матеріал викладають лише для двох-трьох учнів, які вважаються найздібнішими, і низькі оцінки за найменші помилки. Тому зважитися на вивчення англійської мені завжди було важко — не хотіла проходити всі кола шкільних тортур». 

Каже, помічає прогрес у знаннях і на кожне заняття приходить з радістю:

«Завжди закінчую урок із добрим настроєм. Бо для тічерів важливо, аби всі у групі зрозуміли матеріал, його доступно пояснюють, хвалять за успіхи і допомагають, якщо щось незрозуміло. Також постійно підтримують бажання ставити питання. Метою тічерів є не “відчитати” матеріал, а навчити кожного у групі». 

3. Шкільні підручники були нудні

Bored David Boreanaz GIF - Find & Share on GIPHY

Можливо, деякі теми з уроків англійської у школі для вас були нецікавими. Та сьогодні є багато можливостей вивчати мову без нудних речень на кшталт «London is the capital of Great Britain». У школі Green Forest запевняють: їхні підручники написані так, що теми занять цікаві студентам. 

В Green Forest існує свій Teaching Center, методисти якого написали власні підручники Notes для всіх рівнів, а потім створили їх інтерактивну версію на освітній платформі SmartE. Вона закрита, але є і пробні уроки для всіх охочих. Студенти школи легко виконують завдання онлайн, а автори оновлюють та адаптовують навчальні матеріали, пишуть актуальні новини для обговорення. 

«У міжнародних підручниках є багато тем, які цікаво знати, але нам [українцям] вони недоречні. А у наших підручниках правила написані з урахуванням найтиповіших помилок, які роблять студенти — саме люди з нашим менталітетом», — коментує авторка підручника для Green Forest та керівниця освітньої платформи SmartE Ольга Янкова.

А ще у школі люблять переходити від теорії до практики, тож нудьгувати точно не доведеться. Green Forest пропонує безкоштовні розмовні клуби, де говорять про життєві теми, дорослішання, галереї, музеї та мистецтво, музику і життя за кордоном. На Ютуб-каналі школи можна знайти безплатні уроки з викладачем, а на платформі є завдання до них.

Робіть англійську стилем життя!

4. Незрозуміло, для чого вчити мову

Im Gonna Do It Sona Movsesian GIF by Team Coco - Find & Share on GIPHY

У школі, аби вчити уроки англійську на уроках, бракувало мотивації — адже це був ще один предмет, який треба здати й отримати оцінку. У дорослому житті все інакше, англійська потрібна не через оцінку у щоденнику. А для чого? Щоб мовні заняття були корисними і реально мали результат, потрібно відшукати власну мотивацію: це можуть бути подорожі чи навчання за кордоном, бажання знайти іншу роботу чи взагалі перекваліфікуватися, змога вільно спілкуватися англійською з друзями з інших країн. Головне справді зрозуміти, для чого вам вчити мову. 

 У дорослому житті все інакше, англійська потрібна для себе!


Якщо і ви відчуваєте страхи чи психологічні бар’єри, спробуйте змінити своє ставлення до вивчення англійської. Записуйтеся на курси і доєднуйтеся до найбільшої англомовної спільноти Green Forest онлайн з усіх куточків світу!

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення