Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Зшити собі нову долю: як у Полтаві та Мелітополі
допомагають жінкам із вразливих груп

Жінки, які вийшли з місць позбавлення волі або стали жертвами домашнього насильства, часто потерпають ще й від осуду суспільства. Вони залишаються віч-на-віч зі своїми проблемами насамперед в питанні працевлаштування. У Полтаві та Мелітополі, завдяки Проєкту ПРОМІС в рамках Фонду сприяння розвитку малих і середніх підприємств, створили соціальні підприємства, де допомагають жінкам, які опинились у складних життєвих обставинах. Тут їх навчають швейної справи та працевлаштовують на виробництві. Полтавський центр вже навіть продає одяг у Францію, а у Мелітополі надихнулись досвідом колег і також планують працювати з іноземними клієнтами.

Про роботу соціальних підприємств, допомогу жінкам та про те, як поєднати бізнес і благодійність — читайте далі.

Роман Дрозд

Виконавчий директор

громадської організації «Світло Надії»

 

«До побачення», або Чому роботодавці відмовляють
жінкам зі складною долею

Є величезна проблема працевлаштування жінок, які перебували в місцях позбавлення волі, були залежними від алкоголю чи наркотичних речовин або живуть з ВІЛ. Роботодавці просто не хочуть брати їх на роботу, та й спеціальних програм адаптації немає. Тому їм дуже важко соціалізуватись, і вони не знають, як застосовувати свої навички. Часто можна спостерігати таку картину — жінка вийшла з місця позбавлення волі і через певний час знову туди повернулась, адже не отримала ні підтримки, ні допомоги у скрутний час.

 

Наше соціальне підприємство «Навчально-виробничий центр» заснувала у 2014 році ГО «Світло Надії». Ми допомагаємо жінкам не тільки отримати роботу, а й навчатися, змінювати чи підвищувати кваліфікацію. 

Чому перекваліфікацію? Бо працюємо з жінками, які звільняються з місць позбавлення волі, де займались швейною справою. Але коли ми забирали їх у центр і намагались працевлаштовувати на підприємства, то роботодавців цікавили лише професійні навички. Працівниць одразу заводили в цех, мовляв, ось зроби те і те. Вони розгублювались, адже раніше в установах працювали лише на застарілому обладнанні. На що роботодавці відповідали: «У нас немає часу навчати, до побачення». Тому ми вирішили перенавчати їх для роботи на сучасному обладнанні. У 2014-2015 роках ми навчили близько 70 жінок, які успішно потім працевлаштувались. Та згодом ми вирішили самі створювати ці робочі місця.

Постіль, одяг та сумки для Франції

На нашому підприємстві — ніяких вимог під час працевлаштування. Кандидатка повинна лише мати бажання та володіти хоча б базовими навичками шиття. Всього іншого ми навчаємо. Зараз на підприємстві працює 25 жінок. Вони мають 8-годинний робочий день, але ми завжди йдемо на поступки. З ними ще окремо працюють наші психологи, аби вони краще адаптувалися в суспільстві і в самому колективі.

 

На підприємстві ми шиємо на замовлення жіночі блузки та сукні, також дорослу й дитячу постіль. Минулого року виробляли екосумки з соціальними гаслами для одного з підприємств. А ще шиємо футболки, які замовляють на різні масові заходи, тренінги чи тематичні зібрання. У нас є партнери, які аналізують ринок, тому ми чітко знаємо, на що буде попит у різні сезони. Через це не обмежуємо виробництво конкретними товарами.

Основним нашим замовником є французький бренд IKKS. З ними співпрацюємо на умовах давальницької сировини. Що це означає? Замовник надсилає нам тканину, фурнітуру та інші деталі. Ми шиємо замовлення і відправляємо йому назад. Логістика, перевезення — за все відповідає замовник. Спроможність нашого виробництва — 5000 одиниць на місяць.

 

Підприємство облаштоване сучасними швейними машинками. Необхідне обладнання нам вдалось закупити завдяки Проєкту ПРОМІС. Крім того, вони допомогли організувати на базі навчально-виробничого центру професійні курси шиття для жінок.

Змінили стратегію, щоб отримати прибуток

Підприємство працювало не тільки з Францією, а й з Польщею та Німеччиною. Разом з Проєктом ПРОМІС вирішили, що пошиття речей для іноземних партнерів дає стабільність, але не розвиток. Адже ресурсів вистачало на покриття комунальних послуг та виплату заробітної плати. Тому вирішили змінити стратегію.


По-перше, ми отримали ліцензію від Міністерства освіти і науки на навчання за професіями «швачка» і «закрійник». Тепер можемо навчати працівників і маємо можливість видавати дипломи державного зразка.


По-друге, восени 2019-го зареєстрували торгову марку «My space», щоб запустити розробку та випуск власної продукції на внутрішній і зовнішній ринки.


По-третє, ми запустили конструкторський цех, де почали розробляти власні моделі, експериментувати. Це була дуже вчасно обрана стратегія, тому що у зв’язку з COVID-19 замовлення від європейських країн-партнерів майже звелися до нуля. Тому той підхід, який ми застосували разом із Проєктом ПРОМІС, дав можливість нам вчасно переорієнтуватися та адаптуватися до викликів.

Жінки не повертаються туди,
де їм не місце

На підприємстві немає місця для осуду — лише дружня атмосфера та доброзичливе ставлення. Колеги змінюються, розвиваються, і це не може не тішити. 

У нас працюють жінки, які три-шість разів відбували покарання у місцях позбавлення волі. Тобто 15-20 років свого життя вони провели саме там, а на волі були кілька місяців і повертались назад. Тож якщо жінка, яка працює у нас, не скоює більше злочинів — це найкращий показник. Людина стає самостійною, винаймає житло, створює сім’ю, народжує дітей. Так само і з іншими категоріями. Були у нас і бездомні жінки, які вже заробили собі на власне житло й тепер допомагають іншим — вирощують картоплю і привозять у центри для бездомних.

Олена Овсяннікова

Голова благодійного

фонду «Все можливо»

Мелітополь підхоплює

Мелітопольський навчально-виробничий комплекс — це повторення успішного досвіду полтавського соціального підприємства. Ми запустились у вересні за підтримки Проєкту ПРОМІС. Тут працюватимуть жінки, які потрапили у складні життєві ситуації — мають інвалідність, втратили роботу, переселились з Донбасу, вийшли з місць позбавлення волі, постраждали від насилля. На підприємстві вони можуть не тільки працевлаштуватись, а й пройти навчання та відкрити власну справу. У нас буде працювати 10 швачок, директор, бухгалтер, електрик та технолог. Для майбутнього персоналу провели навчальні курси та інструктажі з техніки безпеки.

 

Підприємство запускаємо за підтримки БФ «Все можливо». Організація працює з жінками, які мають ВІЛ, постраждали від насилля, вживали наркотики. У нас є притулок, де жінки можуть спілкуватись між собою, отримувати юридичну допомогу, консультацію психолога, соціального працівника. 

Багато з тих, хто потерпав від насилля, кажуть, що не можуть піти від агресора, адже залежать від нього фінансово. І саме тому соціальне підприємство розв’язує цю проблему — дає незалежність та можливість себе забезпечити.

 

Наше нове швейне підприємство має назву «Зшито круто». Тут ми будемо виготовляти жіночий одяг — блузи, туніки, сукні.

Встигли пошити майже 1000
костюмів для лікарів

Ще на початку року ми зареєстрували підприємство і могли працевлаштовувати людей. Але обладнання у нас не було, тому якщо надходило замовлення, то жінки працювали вдома на власних машинках.

 

І у період пандемії наша робота також знадобилась. Коли в місті з’явились перші випадки інфікування, ми вирішили взяти на себе відповідальність за пошив захисних костюмів для лікарів. Жінки, які вже працювали з нами і залишилися без роботи, доєднались до нас і почали шити костюми в себе вдома. Ми їх забирали та передавали лікарям. Нам вдалось пошити майже 1000 костюмів. 

Так наше фріланс-підприємство працювало ще з весни. Зараз ми нарешті запускаємось та виходимо на новий рівень. Та головне для нас — допомогти тим жінкам, які цього потребують, і не залишати їх на самоті зі своїми проблемами.

П’ять складових успішності наших
соціальних підприємств

Налагоджене партнерство з органами місцевого самоврядування.

От якщо орендувати комерційне приміщення під виробництво, то на це знадобиться мінімум 15 000 грн на місяць. Ми працюємо в партнерстві з місцевою владою і маємо можливість пільгової оренди — 1,20 грн на рік. Таким чином економимо щороку близько  200 тис. грн. 

Робочі місця — для людей, які опинились у складних життєвих обставинах.

Якщо бізнесмен/вумен передбачає, що 50% або 40% надходжень коштів — це його чистий прибуток, то ми перед собою не ставимо такої мети. Для нас головне – забезпечити людей роботою та зарплатнею, але це не виключає і прибуток в майбутньому. 

Прибуток — у розвиток.

Якщо у нас є додатковий дохід, то витрачаємо його на розвиток підприємства, покращуємо матеріально-технічне забезпечення.

Нетворкінг

Наступний крок — мережування з іншими соціальними підприємствами, створення кластера соціальних підприємств у швейній галузі, які могли б бути партнерами і виконувати великі замовлення. Бо у Європі зацікавлені в роботі соціального підприємства в Україні, яке може виготовляти 100-200 тисяч одиниць товару. Тому ми допомагаємо розвиватись соціальним підприємствам у Мелітополі, Миргороді та Львові.

Публікація є частиною спецпроєкту «Жіноче та інклюзивне підприємництво». Спецпроєкт реалізовано в рамках діяльності проєкту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проєкт ПРОМІС). Проєкт ПРОМІС впроваджує Федерація канадських муніципалітетів (ФКМ) за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Контент спецпроєкту є винятково думкою авторів та не обов’язково відображає офіційну позицію Міністерства міжнародних справ Канади та ФКМ. Більше про Проєкт ПРОМІС — на веб-сайті