Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Зовсім не імперське місто. Скільки років Одесі насправді?

Опубліковано

Суперечка про справжній вік Одеси триває вже не перше десятиріччя. За офіційною версією, місто було засноване 2 вересня 1794 року, але в документах перша згадка назви «Одеса» датована лише 27 січня 1795, у контексті переліку міст новоствореної Вознесенської губернії.  До цього в низці документів російських чиновників фігурує саме назва Хаджибей (Рескрипт про виділення коштів де Рибасу для будівельних робіт у місті Хаджибей від 27 травня 1794; «Высочайшее утверждение» генерального плану міста Хаджибей від 19 серпня 1794 та інші)

Зміна топоніма була складником імперської пропаганди та підсилювала  міт про побудову Одеси «з нуля» посеред дикого поля. Посутньо закарбовано у свідомості багатьох одеситів тезу про донорство назви міста від античного полісу Одесос (який насправді розташовувався на території сучасної Варни). Це не перша й не остання спроба московії зобразити себе «наслєдніцей» античного світу: 

  • Овідіополь назвали на честь римського поета Овідія, чию могилу  начебто там знайшли; згодом було доведено, що місцем  поховання є Томи — сучасна Констанца, але ж це не завадило московитам прибрати попередню назву поселення — Аджидер. 
  • Херсон названий на честь античного міста Херсонес,  геолокація якого в Криму нікого не збентежила; а про поселення Білховичи, яке  з 16 ст. існувало саме на місці сучасного Херсона, зараз вже згадають лише обрані.
  • Захопивши Кримський півострів, московити вирішили замінити татарський топонім Ахтіяр (саме  поблизу цього міста колись і розташовувався грецький поліс Херсонес). Одначе вже існував Херсон, тому обрали «найлогічніший» варіянт — Севастополь, попри те, що античне поселення Себастополіс існувало на території сучасного Сухумі…

Про існування на Півдні України турецьких, литовських та козацьких поселень говорити було не модно, бо за московською версією, вся наша історія складається з двох сторінок: антично-візантійської та російської.

Я можу продовжувати цей список, але й так очевидно, що москва намагалася підтримувати вигаданий статус «третього Риму» (другий Рим — Константинополь), «захисниці православ’я» та «спадкоємиці Візантії». У єкатєріни II навіть був так званий «грецький проєкт» із захоплення Туреччини й створення на її території «Відродженої Візантії» — фактично маріонеткової держави, керувати якою мав її онук Костянтин. За однією із версій, єкатєріна так марила цією ідеєю, що навіть онука назвала на честь омріяного міста правління (ідеться про  Константинополь).

Про існування на Півдні України турецьких, литовських та козацьких поселень говорити було не дуже модно, бо ж за московською версією, вся наша історія складається лише з двох сторінок: антично-візантійської та російської. Однак  іспанець Йосиф де Рибас у 1789 році ще не знав, що він штурмує «порожнє місце» і мав необережність написати цей лист:

 «…В один час утра Прошу вас мой генерал передать его светлости, что я вполне готов; канонерские лодки поставлены в хорошем месте, и я начну огонь только тогда когда начнет огонь батарея поставленная со стороны г. Гудовича. В случае если город посмеет стрелять по нас, завидя нас с рассветом, я отвечу только по трем первым выстрелам…»

І вже через кілька днів після штурму Хаджибея Йосиф де Рибас із офіцерами завітав до кавʼярні Симона Аспорідіса, який  успадкував її від батька. На жаль, бідолахи греки не знали, що вони створили кавʼярню у «глушині», тому заклад проіснував як мінімум два покоління. 

Творцем вже відомої нам вигадки про «день народження Одеси» 2 вересня став Скальковскій Аполлон Алєксандровіч, який на початку ХІХ ст. працював звичайним канцеляристом, але хитрість та підлабузництво викарбували його ім’я в історії. У 1837 році до Одеси планував приїхати імператор ніколай I, тому Скальковскій за підтримки місцевої влади написав книгу «Перше тридцятиріччя історії міста Одеси», в якій першим урочисто заявив про заснування міста 22 серпня (за старим стилем) 1794 року, хоча в цей день просто було закладене будівництво порту. 

Історія — це невпинний процес, неможливо штучно відділити сучасне від минулого (навіть якщо вам ну ду-у-уже хочеться), як неможливо зараз уявляти Одесу без Хаджибея.

Однак чому б не обрати будь-яку іншу дату, наприклад, день захоплення Хаджибея або день видання рескрипту про заснування нової гавані? Як я вже сказав, Скальковскій був ще той блюдолиз, тому він обрав дату, яка збігалася із днем коронації ніколая I (теж 22 серпня за старим стилем), щоб під час його приїзду відзначити одразу два свята: «день народження» міста та п’ятнадцятиріччя інавгурації імператора. Такі лестощі сподобалися ніколаю I і відтоді Одеса почала офіційно святкувати річниці, що раніше було привілеєм Пітербурга.

Пізніше Скальковскій створить ще багато «історичних» праць, серед яких «Наїзди гайдамак на Західну Україну», де учасники визвольного повстання зображуються як «розбійники та злодії» або «пляма в нашій історії». Діяльність Скальковского активно критикувалася і тоді, і тепер. Проте це не завадило імперській пропаганді створити йому статус «Геродота Новоросійського краю» та «Плутарха Одеси». Як ви вже могли здогадатися, Аполлон Алєксандровіч зовсім не протестував проти подібного фарсу. 

Наостанок хочу сказати, що історія — це невпинний процес, неможливо штучно відділити сучасне від минулого (навіть якщо вам ну ду-у-уже хочеться), як неможливо зараз уявляти Одесу без Хаджибея. Тож гуляючи  Одесою, пам’ятайте, що перебуваєте зовсім не в імперському місті.

Колонки

Видавництво «Основи» перевидає фотокнигу про українські балкони (ФОТО)

Опубліковано

Видавництво «Основи» готує до випуску оновлене видання фотокниги Олександра Бурлаки Balcony Chic, присвячене українським балконам. Книга, яка стала культовою для поціновувачів архітектури, отримає новий вигляд із доповненнями про реалії воєнного часу.

Про це повідомляє видавництво.

Що нового у Balcony Chic

Перевидання включатиме фотографії 2022–2024 років, які відображають трансформацію балконів під час війни. Серед знімків — зруйновані конструкції, встановлені сонячні панелі та системи Starlink, що стали символами адаптації та відновлення.

Коли чекати на книгу

Оновлене видання Balcony Chic зʼявиться у травні 2025 року. Вартість книги на етапі передзамовлення — 1190 гривень зі знижкою. Оформити замовлення можна вже зараз на сайті видавництва.

Читати також: Кияни можуть здати книги російською та отримати знижку на українські видання: як долучитися

Балкон як дзеркало часу

Олександр Бурлака за допомогою фотографій та текстів досліджує феномен балконів — від їхньої архітектурної функції до культурного та соціального значення. Видання, доповнене реаліями воєнного часу, відкриває нові грані сприйняття української архітектури.

Нагадаємо, що оскароносний режисер Мішель Азанавічус пише книжку про війну в Україні.

Фото: видавництво «Основи».

Читати далі

Колонки

Стали відомі девʼять фіналістів Нацвідбору на «Євробачення-2025»

Опубліковано

«Суспільне» назвало дев’ять фіналістів Національного відбору на «Євробачення-2025». Десятого учасника обиратимуть українці через голосування у застосунку «Дія».

Про це повідомляє «Суспільне».

Фіналісти, які вже змагатимуться за участь у «Євробаченні»:

  • Future Culture — Waste My Time;
  • Khayat — Honor;
  • Krylata — Stay true;
  • Molodi — My sea;
  • Ziferblat — Bird of pray;
  • Абіє — Дім;
  • ДК Енергетик — Сіль;
  • Маша Кондратенко — No time to cry;
  • Влад Шериф — Wind of change.

Читати також: Оголосили список учасників нацвідбору на «Євробачення-2025»

Музиканти, які потрапили до лонгліста, але не пройшли до фіналу після прослуховувань, змагатимуться за десяте місце через голосування в «Дії». Паралельно до 23 грудня триває голосування за членів журі фіналу.

Фінал відбору — 8 лютого.

Телевізійний концерт визначить, хто представить Україну на «Євробаченні-2025». Повний список фіналістів оголосять до 17 січня 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві покажуть документальний фільм про досвід життя жінок у прифронтовій зоні.

Фото: «Суспільне».

Читати далі

Колонки

У межах проєкту єРобота українські підприємці отримали 10 мільярдів гривень

Опубліковано

За понад два роки дії програми 21 000 підприємців отримали гранти на старт або розвиток бізнесу. За цей час держава інвестувала 10 мільярдів гривень, з яких понад 4 мільярди повернулися в бюджет.

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства економіки України.

«Завдяки грантовій підтримці підприємці відкрили тисячі нових компаній, змогли збільшити виробництво, розширити асортимент продукції та послуг, освоїти нові напрямки діяльності та заявити про себе на нових ринках. А також створити близько 60 тисяч робочих місць в усіх регіонах країни. Бізнес працює, розвивається, сплачує податки, зміцнює нашу економіку», — зазначила Юлія Свириденко.

Вона повідомила, що понад чотири мільярди гривень повернулися в бюджет завдяки сплаченим податкам та зборам.

Статистика проєкту

Від запуску проєкту єРобота у липні 2022 року:

  • за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
  • на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
  • на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
  • ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Фото: телеграм-канал Мінекономіки

Читайте також: Творче об’єднання МУР оголосило про створення премії для викладачів: як взяти участь

Як отримати грант

Подати заявку на отримання гранту можуть як підприємці, що вже працюють, так і люди, що не мають досвіду ведення бізнесу.

Заяви та бізнес-план можна подати через Дію. Обов’язковою умовою отримання гранту є створення нових робочих місць: від одного-двох при наданні мікрогранту до кількох десятків при наданні грантів за іншими програмами.

Грантові кошти повертаються державі у вигляді сплачених податків і зборів в процесі діяльності підприємства впродовж трьох років.

Нагадаємо, що в Україні обрали вчительку року: вона отримала 1 млн грн на свій проєкт.

Фото обкладинки: Pixabay

Читати далі

Шопочитати

Суспільство2 дні тому

Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Валентин з містечка Курахове працює енергетиком уже понад 20 років. Курахівська ТЕС була у місті...

Суспільство3 дні тому

«Ви ж його лікуєте?»: учителька Ксенія та її син Юрчик спростовують міфи про аутизм

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня «СпівДії заради Дітей»...

Технології6 днів тому

Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою

Пенсіонерка Тетяна Силенко шукала якесь заняття, яке б допомогло їй оговтатись у складний період життя,...

Технології1 тиждень тому

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум...