

Суспільство
Запоріжжя планує купити 26 електробусів
Запоріжжя може стати першим містом України, де пасажирів перевозитимуть електробуси. Про це розповіли у міській раді.
Кредит на “колеса”
Європейський інвестиційний банк готовий підписати Угоду про надання комунальному підприємству «Запоріжелектротранс» коштів для закупівлі електробусів та великих автобусів у рамках проєкту «Міський громадський транспорт України». За їхній рахунок місто планує придбати 26 електробусів та 20 автобусів великої місткості.
Читайте також: До Запоріжжя прибув перший європейський тролейбус
Розвиток комунального громадського транспорту – один з найважливіших напрямків діяльності міської влади Запоріжжя. Придбання 95 великих автобусів. Закупівля європейських тролейбусів та тролейбусів з автономним ходом. Реалізація програми «Запорізький трамвай». Відкриття нових автобусних маршрутів з комунальними автобусами великої місткості. Ці проєкти реалізуються за рахунок ресурсів бюджету міста, лізингу.
Амбітні плани
На даний момент Європейський інвестиційний банк готовий підписати угоду про надання коштів Запоріжжю на придбання рухомого складу для КП «Запоріжелектротранс». Це підтвердив під час зустрічі з міським головою Володимиром Буряком представник ЄІБ, керуючий транспортним сектором Іштван Хайнцінгер.

“Питання громадського транспорту, забезпечення перевезення пасажирів для Запоріжжя дуже важливі. На початку реалізації програми ми мали лише 6 великих комунальних автобусів. За кілька років придбали 95. Збираємо трамваї, закуповуємо європейські тролейбуси та трамваї. Придбали 5 тролейбусів з автономним ходом. Хотілося, щоб і підсумком нашого співробітництва став реальний результат”, – зазначив Володимир Буряк.
Представник Європейського інвестиційного банку Іштван Хайнцінгер наголосив, що банк зі свого боку вже готовий підписати Угоду про надання коштів на придбання електробусів, автобусів. Також документ мають підписати Міністерство інфраструктури, Міністерство фінансів, КП «Запоріжелектротранс».
У результаті місто може вже наступного року отримати на вигідних умовах кошти для оновлення рухомого складу громадського транспорту. Планується закупити 26 електробусів та 20 великих автобусів.
Суспільство

Українська художниця Жанна Кадирова стала лавреаткою міжнародної премії Her Art Prize, яку заснували журнал Art Paris та видання Marie Claire. Мисткиня здобула нагороду за проєкт «Біженці», у якому вона задокументувала інтер’єри будівель, понівечених під час бойових дій.
Про це повідомили організатори премії.
Премію Her Art Prize заснували у 2025 році журнал Art Paris та видання Marie Claire для підтримки художниць, які своїм мистецтвом порушують соціальні теми. Переможницю обирали серед 12 фіналісток. Жанна Кадирова отримає фінансову нагороду у розмірі 30 тисяч євро, а також міжнародну промоцію своєї творчості.
У проєкті «Біженці», який представили на ярмарку Art Paris 2025, Кадирова зобразила зруйновані війною простори. Її роботи візуалізують трансформацію природи, міст і прифронтових територій під час війни.
Читайте також: Таню Муіньо здобула в Голлівуді престижну премію за кліп для Леді Гаги (ВІДЕО)


Про мисткиню
Жанна Кадирова — українська художниця, що працює у сфері сучасного мистецтва. Вона створює об’єкти та інсталяції, зокрема з кахлю, цементу, скла та інших матеріалів. Мисткиня досліджує теми ідентичності, пам’яті, міського середовища та суспільних змін.
У 2025 році Кадирова також стала лавреаткою Національної премії України імені Тараса Шевченка, ставши першою жінкою за останні 20 років, яка отримала цю відзнаку в галузі візуального мистецтва.
Нагадаємо, що українська ілюстраторка здобула міжнародну премію Болонської виставки.
Фото: фейсбук-сторінка Galleria Continua
Суспільство

Наталія Комаренко — волонтерка з Києва, яка з 2014 року допомагає українським військовим та підтримує дітей з інвалідністю. Вона є засновницею фонду «З теплом у серці», який цьогоріч здобув відзнаку «Варті» від «Нової пошти».
Про це повідомили в «Новій пошті».
Заснування власного фонду
Поштовхом до створення власного фонду став особистий досвід — середня дитина Наталії має рідкісне генетичне захворювання. Організація «З теплом у серці» стала платформою для взаємодії батьків, обміну досвідом і підтримки дітей.
Спочатку фонд проводив невеликі безплатні заходи для дітей: походи до кав’ярень, зоопарків, кінотеатрів тощо. З часом спільнота розрослась — нині вона об’єднує понад 1500 родин. Учасники отримують гуманітарну підтримку, консультації, можливість спілкуватися й організовувати спільні активності.
Щоденна допомога армії
З початком війни у 2014 році Наталія долучилась до допомоги армії. Сьогодні вона щоденно займається волонтерською логістикою: закуповує, збирає та відправляє техніку, обладнання, автівки та інші необхідні речі для військових.
«Волонтером бути непросто. Я щоранку подумки кидаю цю справу, а вдень вже викладаю допис про збір чи пошук необхідного. Я роблю це для тих, хто мене захищає. Для тих, хто пише теплі слова подяки. Хоча дякувати маємо ми», — розповіла Наталія Комаренко.
Упродовж останніх трьох років вона організувала збори на різні потреби: від засобів особистої гігієни до FPV-дронів, зарядних станцій і акумуляторів для техніки. Підтримку надсилають не лише українці, а й друзі з-за кордону, зокрема волонтери з Ірландії, які передали п’ять машин швидкої допомоги та сім інших автівок.

Читайте також: Учасники забігу MHP Run4Victory зібрали понад 700 тисяч грн на дрони для фронту
Комунікація з військовими
Наталія підтримує зв’язок із військовими переважно онлайн, але також приїжджає на вокзали, коли бійці вирушають на фронт чи повертаються з нього. Вона каже, що в такі моменти простий контакт, присутність і кілька слів підтримки мають велике значення.
«Мені пишуть — потяг о 22-й, чи могла б приїхати? Звісно, я приїду. Розумію, що їм у цей час треба підтримка. Тому я кидаю все й лечу. Людина їде на війну або щойно звідти. Наші захисники мають відчувати, що вони не самі», — поділилася Наталія.
Найскладнішими залишаються випадки, коли вона дізнається про загибель адресата вже після відправки посилки. У таких ситуаціях волонтерка переадресовує допомогу іншим.

Як справляється з навантаженням
Волонтерка розповіла, що емоційне виснаження трапляється регулярно. Іноді її підтримують самі військові: один із них переказав 25 тисяч гривень і сам закрив збір для своєї бригади. Також вона додала, що одного разу отримала переказ на 60 тисяч гривень від анонімного відправника. Тоді Наталія закрила кілька зборів.
Щоб відновити ресурс, Наталія разом з іншими мамами дітей з інвалідністю організовує «перезавантаження» — короткі поїздки, прогулянки, неформальні зустрічі.
Попри всі труднощі, вона продовжує допомагати, виховує трьох дітей і розвиває фонд, який став точкою опори для багатьох українських родин.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
Отримання відзнаки «Варті»
Цьогоріч фонд «З теплом у серці» отримав відзнаку «Варті» від «Нової пошти» в номінації «Допомога людям з інвалідністю». Переможців обрали шляхом відкритого голосування та за обсягами перевезень. Фонд Наталії за 2024 рік відправив 240 тонн гуманітарного вантажу, скориставшись безоплатними послугами «Гуманітарної Нової пошти».
Нагадаємо, що «Нова пошта» нагородила українських волонтерів: хто отримав відзнаку «Варті».
Фото: Наталія Комаренко
Суспільство

Учасники черкаського забігу MHP Run4Victory зібрали 718 602 гривні під час реєстрації на подію. Усі кошти передадуть на закупівлю дронів для 118-ї бригади територіальної оборони, яка нині виконує бойові завдання на кількох напрямках фронту.
Про це повідомили організатори забігу.
Мета благодійного забігу
Подію організовували компанія МХП, БФ «МХП — Громаді» та спортивний партнер NewRun. Забіг мав відбутися 6 квітня, але його скасували через національну жалобу за загиблими у Кривому Розі та обстріли українських міст.
«Ми планували провести благодійний забіг, щоб об’єднати людей навколо допомоги військовим. Але з огляду на національну жалобу за загиблими в Кривому Розі та ранкові ворожі обстріли, ми ухвалили непросте, але правильне рішення — скасувати масовий захід. Натомість ми не скасували головне — підтримку наших захисників. Усі кошти передаємо 118-й бригаді, яка сьогодні на передовій. Щиро дякуємо кожному учаснику. Разом — ми сила», — сказав директор БФ «МХП — Громаді» Олександр Пахолюк.
Загалом на подію зареєструвалися 1414 учасників. Понад 718 тисяч гривень спрямують на закупівлю дронів для військових 118-ї бригади, які захищали Україну в Попасній, Бахмуті, Вугледарі, та Кураховому, а зараз виконують бойові завдання на Запорізькому напрямку, північному кордоні та Курщині.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
«Підтримка від цивільних і благодійних ініціатив, таких як забіг MHP Run4Victory, є неймовірно важливою для нашої бригади. Вона не лише матеріально-технічно підсилює нас, але й додає моральної сили. Кожен такий захід надихає нас робити все можливе задля перемоги», — зазначив комбриг Ярослав Попко.
Організатори закликали всіх учасників звернутися на [email protected], щоб отримати свої медалі поштою.
Наступний забіг
Серію благодійних забігів MHP Run4Victory 2025 року продовжуватимуть. Наступна подія відбудеться 18 травня у Києві. Кошти спрямують на підтримку 13-ї бригади НГУ «Хартія». Зареєструватися на забіг можна за посиланням.
Нагадаємо, що два паралімпійці зі Львова задонатили на військо 400 тисяч гривень призових.
Фото обкладинки: 118 бригада Сил територіальної оборони ЗСУ