

Суспільство
Закинутий хутір на Одещині перетворять на енергонезалежне смарт-село
Село Семисотка, розташоване на півдні Одеської області, перетворять на енергонезалежний туристичний центр на енергії сонця, вітру і землі. Про це повідомляє ecotown.com.ua.
Що відомо про проєкт?
Проєкт Drawdown реалізує засновник етнографічного туристичного комплексу “Фрумушика-Нова” Олександр Паларієв.
«Довго не міг придумати, як допомогти дорогому серцю селу, поки одного разу під час візиту до Міністерства аграрної політики не почув про некомерційний рух Project Drawdown, який займається розробкою заходів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату, – розповідає підприємець, який провів у Семисотці дитячі роки. – Обговорювався проєкт моделювання сіл, на прикладі яких можна було б показати, як будуть жити люди через півстоліття: Семисотка ідеально підійшла в якості платформи для такого експерименту».

Шість людей у селі
Зараз село лежить у руїнах: лише у 4 з 17 збережених будинків проживає шість людей. Більшість жителів Семисотки переселилися в інші місця, деякі виїхали за кордон: до Іспанії, Канади, Італії та Молдови.
Читайте також: Як українець із двома вищими освітами відкрив ферму в селі (ВІДЕО)
«На території хутора планують побудувати сонячну електростанцію для забезпечення села електроенергією, встановлять вітрогенератори та теплові насоси для обігріву. «Вода буде видобуватися не з надр землі, а шляхом збору конденсату, який утворюється на поверхнях у проміжку між Північчю і 4 годинами ранку, – говорить Олександр Паларієв. – Доведено, що близько 20-40% вологи рослини отримують не від кореневої системи, а за допомогою листя з повітря: таке обладнання вже є, і за ним майбутнє».
Як зміниться село
Всі хати Семисотки оснастять системами “Розумний будинок”.
Оновлене село, зберігши нинішнє населення, увійде до складу комплексу “Фрумушика-Нова”. Туристи зможуть залишатися тут на нічліг, насолоджуючись повною тишею і єднанням з природою.
Крім того, смарт-село стане своєрідним науковим майданчиком – місцем для проведення досліджень і експериментів у сфері сільського господарства.
“У Семисотці будуть вирощуватися культури, які властиві країнам з таким же кліматом, як той, що формується зараз у нас, – розповідає Олександр Паларієв. – Ми співпрацюємо з Академією харчових технологій та аграрною академією, їхні фахівці та студенти працюватимуть у нас, плануємо вирощувати лаванду, мускатну шавлію, глод, терн, шипшину і горіх”.
Зараз у Семисотці прибирають руїни зруйнованих будівель, зносять старі трухляві дерева, ставлять огорожі і дорожні знаки про зниження швидкості руху і про “лежачих поліцейських”, встановлюють світлодіодне вуличне освітлення. Крім того, у населеному пункті площею 15 га вже висадили близько 100 яблунь, 120 кущів троянд і 150 кущів китайського фініка (зизифуса), які у подальшому будуть служити живоплотом.
На руїнах села учасники проекту зібрали значну етнографічну колекцію: меблі, різноманітне кухонне начиння та інші предмети побуту, які стануть частиною музейної колекції Семисотки. Також Олександр Паларієв займається збором архівних фотографій селян, яких розшукує по всьому світу. Фотографії прикрасять стіни туристичних будиночків і апартаментів для дослідників.
Перших відвідувачів смарт-село зможе прийняти вже через два місяці.
Усі фото: dumskaya.net
Суспільство

«Тату, я вагітна!» — кричить у слухавку донька захиснику. Військовий повернувся з полону та одразу дізнався, що стане дідусем. Чоловік зміг почути голос близьких під час чергового етапу обміну важкопоранених та тяжко хворих українських бранців.
Відео з поверненням захисників поширив міністр оборони Рустем Умєров.
Обмін військовополоненими провели у межах домовленостей у Стамбулі. У дописі Рустем Умєров повідомив, що всі визволені українці потребують медичної допомоги та реабілітації, яку їм невідкладно нададуть у профільних медзакладах.
«Памʼятаємо про кожного і заберемо кожного», — додав міністр оборони.
Нагадуємо, що «Ветерани космічних військ» зібрали на стримі понад 1,4 млн грн для «Вовків Да Вінчі».
Також ми писали, що у Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.
Про це повідомили у центрі.
Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.
Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)
Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.
Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.


Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).
Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN
Суспільство

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.
Про це повідомили в ДСНС Львівщини.
Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.
Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини