Колонки
Захистити ідею чи дати заробити іншому? Чому бізнес напряму залежить від захисту інтелектуальної власності
Інтелектуальна власність та фінансовий стан бізнесу – це не паралельні прямі, навпаки, вони перетинаються, щойно в полі зору з’являється результат інтелектуальної, творчої діяльності. Франшизи, ліцензії, авторські договори чи договори про трансфер технологій і випуск нової продукції – усе зав’язано довкола ІР, залежить від ІР й успішно монетизується насамперед завдяки ІР.
Нехтуючи IP, ви ставите під загрозу свій бізнес
Найбільша помилка українських підприємців – думати про ІР «на перспективу». Стереотип про інтелектуальну власність як «забавку» великих компаній не просто заважає бізнесу розвиватися, а фактично краде його кошти. Тому будь-який воркшоп чи тренінг для молодих підприємців мав би починатися не з мотиваційних історій, а з банального: «Насамперед подбайте про захист вашої продукції, якщо не хочете прогоріти».
Нехтування ІР призводить до неочевидних збитків: ви не відчуєте це на власному гаманці одразу, але зможете усвідомити масштаби втрат, взявши до рук калькулятор та проаналізувавши досвід конкурентів.
Як це працює на практиці? Просто подивіться на український агросектор. Галузь, яка активно розвивалася на початку минулого століття, сьогодні змушена здебільшого імпортувати насінницький ресурс та добрива з-за кордону, граючи за правилами постачальника, а не диктуючи власні умови й розвиваючи селекційну діяльність. Причина доволі проста: відсутність сталої програми підтримки національного виробника, що працює з вітчизняним матеріалом. Якщо розглядати цей кейс з точки зору ІР, ми втратили мільйони, поки працювали за іноземними ліцензіями замість реєстрації та розвитку власних розробок.
І це ми навіть не торкнулися питання реєстрації торговельної марки, яка розрізняє товар. Адже фінансова складова – верхівка айсбергу, за якою підприємці часто не можуть роздивитися вагомість ділової репутації.
І це ми зараз не торкаємося дизайну, який можна охороняти як промисловий зразок. Не говорячи вже про безпосередню інноваційну складову через призму охорони патентами на винаходи. Враховуючи, що в Україні все ще не запустився ІР Суд, все ще не завершені процедури по відбору суддів, процес захисту прав інтелектуальної власності залишається надзвичайно довгим, вартісним та складним. Тому й слід подумати про можливості захисту своїх бізнес інтересів ще на стадії створення продукту, а не тоді, коли його стануть розпізнавати та може спрацювати недобросовісна конкуренція.
Низький рівень правової культури = втрата грошей
Багатьох українських підприємців лякає «великий обсяг процедур». Експертиза, оцінка, фінансові витрати. Так, дійсно, поки що ми не встигли діджиталізувати всі процеси та помістити ІР-офіс у смартфон. Але, якщо поглянути серйозно, – навіть нинішні умови не такі страшні й дорогі, аби ризикувати втратою унікальної технології.
Гадаю, тут питання навіть не у грошах та бюрократії, а в культурі та мисленні керівників підприємств. В ідеалі кожен бізнес має працювати за формулою «не тільки зробити, але й юридично захистити». А вже тоді – спокійно виробляти, продавати та заробляти. Утім така культура поки що системно не сформована, а інколи – дуже шкутильгає.
Свого часу мала досвід звернення за проханням про захист одного регіонального виробництва, яке випустило алкогольну продукцію під іменем відомого світового бренду. У нас виникло тоді лише одне питання: «А чим ви взагалі думали?». Виявляється, до них прийшли якісь нові маркетологи й запевнили, що це користуватиметься попитом. Зрозуміло, що світовий бренд мав цілком справедливі претензії, які й були задоволені на його користь із солідною фінансовою компенсацією.
Іншими словами – величезні втрати. Ось вам і наслідки низької правової культури в сфері ІР.
І це далеко не поодинокий приклад, виходячи з моєї багаторічної практики у сфері ІР. Саме тому думати про охорону й захист своїх ідей слід із самого початку, як тільки вони починають реалізовуватися. Бо не дивлячись на те, що сама ідея не є об’єктом правової охорони, таким об’єктом буде результат інтелектуальної, творчої діяльності.
Чого ви хочете для своєї ідеї: захисту чи повторення?
Звісно, ми можемо ще довго обговорювати стратегію розвитку правової культури в Україні. Це болісна тема, над якою ІР офіс активно працює, докладаючи максимум зусиль. Проте бізнес не має чекати на суспільні зміни, аби змінюватися самому.
А отже, слід вдаватися до більш «швидких» методів. Банально розжовувати підприємцям, що таке ІР і чому це важливо. Навіть на рівні якихось елементарних, практичних речей, як от виклад інформації на сайті. Консультацій, воркшопів, тренінгів. Так ми крок за кроком зможемо наблизитися до комерціалізації інтелектуальної власності, трансферу технологій тощо.
Якщо ж ви підприємець і щойно вперше прочитали про ІР, раджу відповісти на одне просте питання. Чого ви хочете для своєї ідеї: захистити і заробити, чи аби хтось її повторив, заробивши замість вас? Якщо перше – ідею, якщо з неї вийшов результат інтелектуальної діяльності – варто юридично захистити. І український ІР офіс готовий зробити цей процес максимально комфортним та швидким.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі