Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Який світ ми залишимо дітям?» Сім українських кліпів, які говорять про важливе

Опубліковано

Музика і кліп — це не лише поєднання звуків і картинки, а й певний меседж, який можна донести до слухачів. Виконавці все частіше у своїй творчості апелюють до різних соціальних тем, намагаються через зміст та форму передати важливу проблематику. Серед них — екологія, толерантність, права людей та свідоме споживання. На фоні заїждженої «попси» є дійсно потужні музичні роботи. Пропонуємо підбірку українських кліпів останніх двох років, знятих із важливим проблемним підтекстом.

The HardKiss — «Гора»

Це історія про планету, природу і те, який жахливий слід людство залишає після себе. Написана як рефлексія на кліматичні проблеми. Перший куплет фронтвумен гурту Юлія Саніна написала, коли восени 2019 року в Києві стояв сильний смог. Вона розповіла, що після цього подумала: «Який же світ ми залишимо дітям?». Гора у кліпі постає як рятування, вона востаннє дарує людству живу росу, гасить полум’я, наповнює водойми, змиває хаос і ненависть.

У цьому кліпі можна побачити кадри з вуличними заворушеннями, в яких беруть участь самі учасники The Hardkiss. При цьому солістка постає перед глядачами у войовничому образі — з мечем у руках і в кольчузі на тілі. Іншу частину кліпу зняли в згорілому лісі біля Києва, де вокалістка продовжила співати у темній вуалі на обличчі. Наприкінці кліпу музиканти позують серед тропічної рослинності у ботанічному саду, там Юлія одягнена в розкішне сріблясте плаття із довгим рукавом на одній руці.

15 музикантів — «Різні.Рівні»

Це соціальний кліп про толерантність, у створенні якого взяли участь 15 музикантів, серед яких Аліна Паш, Сергій Бабкін, KrutЬ та Yuko. Вони намагаються донести українцям важливу думку: ми всі рівні, незалежно від гендерної ідентичності та сексуальної орієнтації. На думку організаторів соціального проєкту, музика — це саме той інструмент, який допоможе зрозуміло пояснювати складні речі. А ще в музиці немає місця для ксенофобії та булінгу.

Сергій Бабкін розповідав, що дуже хоче, аби молоде покоління жило у вільному, толерантному суспільстві без засудження, стереотипів. А водночас із розумінням, що таке свобода слова, рівність та самовираження. Alina Pash вважає, що українцям вже час дорослішати, переходити на нові рівні свідомості, аби нарешті здобути легкість та приємність життя, без агресії та страху.

Alyona Alyona та «Океан Ельзи» — «Країна дітей»

Реперка та рок-гурт до Міжнародного дня дітей й травня 2021 року презентували нову пісню, присвячену українським дітям, які постраждали від війни й терактів. Український поет і прозаїк Сергій Жадан наприкінці минулого року запропонував Святославові Вакарчуку створити пісню на його вірш. Поезію він присвятив Данилу Дідіку — хлопцю, який загинув внаслідок теракту під час Маршу єдності в Харкові у 2015 році.

Alyona Alyona написала свою частину тексту, а Вакарчук — музику. Як розповіла реперка, разом вони довго міркували, як поділитися зі слухачами історією, яка болить у їхніх серцях не один рік. Тому після творчих роздумів вирішили зробити дві версії треку. Кліп до пісні знімали на початку травня у Лисичанську, що на Луганщині. У відео з’являються діти 8-13 років, які проживають у місті.

Gorchitza — Shkoura

Цей кліп електронний гурт створив у співпраці з однойменним карпатським брендом одягу. Останній у своїй діяльності пропагує усвідомлене виробництво й раціональне споживання. Всю продукцію виготовляють без використання електроенергії та інших ресурсів, які можуть осушити планету. Нитки прядуть за допомогою ручного шпинделя, вироби плетуть на ткацькому верстаті XVIII століття, занурюють у гірську річку і сушать на вулиці. Якраз ці процеси автори показали у своєму кліпі.

Трек виконаний без вокалу, сама ж мелодія яскраво доповнює тематику кліпу. Сам гурт Gorchitza стартував свою діяльність у 2007 році. Проєкт активно гастролював із 2008 до 2014, змінюючи вокалісток. Кліп Shkoura світ побачив у 2019 році, після п’ятирічної паузи у кар’єрі виконавців. 

Друга Ріка — «Сьомий день»

Це саундтрек до повнометражного фільму «Я, Ніна», у якому знімається телеведуча Яніна Соколова, яка пережила рак. Боротьба з онкологією надихнула її створити мультимедійний проєкт, а «Сьомий день» став його гімном. Автори кліпу хочуть змінити ставлення суспільства до онкохворих, адже, згідно з різними даними, щороку приблизно у 140 тисяч українців діагностують рак. Тому не дивно, що так чи інакше ця хвороба зачіпає майже кожну четверту родину в Україні.

Лідер гурту Валерій Харчишин розповідав, що знає, як важно буває людині прийняти такий діагноз, а тим більше знайти у собі сили для подальшої боротьби. Проте називає й позитивні приклади, як от його подруга Яніна, яка «навіть у найтемніші часи не втрачала надії та жаги до життя». Він вірить, що кліп допоможе людям пережити страшну мить і подарує надію на щастя, що б не сталося.

Samuum — Maria

Українсько-вірменський гурт Samuum випустив пісню та кліп Maria, де іронічно, але водночас серйозно викривають одну з проблем близькосхідної культури — порушення людських прав жінки. Головну героїню викрадають для весілля. Під церковні дзвони здійснюють злочин проти людської свободи — саме так релігія виправдовує насилля. А проте наречена покірно лежить, загорнута у килим, розуміючи, що така її доля, передана їй у спадок. Це історія дівчини, якій доводиться зіштовхуватися з багатьма труднощами, щоб її поважали в суспільстві, в якому вона живе.

Samuum — це музичний проєкт, створений співачкою Лусіне Кочарян і саунд-продюсером, режисером Андраніком Берберяну. У своїх творах музиканти розкривають «виворіт» життя на Близькому Сході, виступають на підтримку жіночого руху в регіоні та по всьому світу. 

Zwyntar — «Кажани»

Київський дарк-кантрі гурт називає свій кліп до пісні «Кажани» найдорослішим з усіх, що вони випускали. Артисти порушують тему сприйняття деякими людьми кажанів як чогось страшного. Вони показують, як люди готові вбивати цих тварин, хоча вони віднесені до Червоної книги України. Кліп виконаний у готичному стилі, але місцями є приводи усміхнутися. Після виходу ролика виконавці почали звертатися до своїх фанатів як «Кажани і кажанеси».

Читайте також: «Приймаємо пологи та лікуємо грижі». Як у Харкові рятують кажанів від загибелі

На відео учасники гурту перевтілились у людиноподібних кажанів із пірсингом, які тероризують місто і періодично ходять на вечірні шоу. Під кінець кліпу глядачу показують газету. Крім заголовків, там весь текст — це оповідання Едгара По «Маска Червоної Смерті» про готичний маскарад, де всі присутні помирають у кінці. Сенс твору полягає в «невідворотності смерті», що перегукується з долями персонажів у відео.

Koloah і Otoy — «Байдуже, хто ти, якщо тобі не байдуже»

Саундпродюсер Koloah і музикант Otoy у своєму маніфесті закликають українців голосувати на виборах, доводячи те, що це відповідальність кожного громадянина та його внесок у своє ж майбутнє. Автори треку наголошують, що нам не дарма дали право голосу, так само як дідусям чи бабусям, що активно вибирають майбутнє. Вони закликають українців бути соціально усвідомленими, щоб мати час на інвестицію або хоча б її спробу у майбутнє.

Koloah і Otoy намагаються зробити голосування модним. На їхню думку, українець може бути будь-ким за кольором, гендером, бажанням кохати чи вірити. Але єдине, яким він може бути досить сумнівно — аполітичним. Саундтрек музиканти створювали під місцеві вибори 25 жовтня 2020 року, однак за своїм змістом і метою він залишатиметься актуальним і надалі.

Суспільство

Укрзалізниця виготовила ще два медичних евакуаційних вагони для ЗСУ

Опубліковано

Укрзалізниця додала до свого парку ще два медичні евакуаційні вагони для потреб Медичних сил ЗСУ. Загалом їх кількість становить 66, і до кінця року планується збільшити цю кількість на ще 4 вагони.

Про це повідомляє Укрзалізниця.

Про ініціативу

Евакуація та перевезення поранених воїнів у спеціально обладнаних медичних вагонах показали свою ефективність. Насамперед, це швидкість та можливість надання повноцінної медичної допомоги (у т.ч. екстреної хірургічної та реанімаційної) під час ходу поїзда.

Читати також: Українські розробники створили бойовий колісний дрон CRAB (ВІДЕО)

Про потяги

Усі вагони оснащені апаратами штучної вентиляції легень, переливання крові, кардіомоніторами, аспіраторами та іншою медичною технікою. Завдяки живленню від генератора вони є повністю автономними.

“Дякуємо вагонобудівникам, локомотивним та евакуаційним бригадам Укрзалізниці, що спільно з медиками Командування Медичних сил Збройних Сил України самовіддано працюють задля порятунку поранених воїнів”, – повідомляє УЗ в своєму зверненні.

Нагашаємо, що українські хакери здійснили кібератаку на сервіси партії “єдина росія”.

Також ми повідомляли, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

Українські дитячі книги потрапили до списку найкращих видань у Японії 

Опубліковано

У Японії було опубліковано список дитячих ілюстрованих книжок, відомий як “Ehon 50”, де були включені дві українські книги: “Куди і звідки” від Романи Романишина та Андрія Лесіва та “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна.

Список з’явився на сайті японської Національної шкільної бібліотечної асоціації.

Про книгу “Жовтий метелик”

На веб-сайті видавництва “Видавництво Старого Лева” у примітці до книги “Жовтий метелик” Олександра Шатохіна зазначено, що це “тиха книжка”, яка розповідає про життя після війни, про страх і обмежені можливості у такій ситуації.

Уперше книжка вийшла у “Видавництві Старого Лева” у 2022 році. В Японії її надрукувало видавництво Kodansha LTD.

У 2023 році книжка увійшла до переліку 100 найкращих книжок-картинок зі всього світу.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Про книгу “Куди і звідки”

У 2020 році видання від творчої майстерні “Аґрафка” вийшло вперше у друк від видавництва “Старого Лева”. В Японії воно було опубліковане завдяки видавництву Bronze Publishing у перекладі Юкіко Хіромацу. Це видання розповідає про рух та подорожі не лише людей, а й тварин, рослин, вітру, води та планет. Загалом книгу переклали на 15 мов.

Також ми повідомляли, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: книга “Куди і звідки”

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше пройде фестиваль феміністичного кіно: що про нього відомо

Опубліковано

У травні в Києві відбудеться перший феміністичний кінофестиваль “Гаккебуш”, на якому будуть демонструватися фільми, створені жінками. Крім показів фільмів, у програмі передбачені зустрічі з авторськими стрічками та лекціями.

Про це повідомляється на сайті фестивалю.

Про фестиваль

Організатори зазначають, що мета фестивалю феміністичного кіно “Гаккебуш” – надихнути українських режисерок та операторок, що тільки розпочинають свій шлях у кіноіндустрії. Вони прагнуть допомогти їм бути відважними у своїй творчості та знаходити аудиторію, яка їх почує.

Головною метою є створення платформи для нетворкінгу та формування спільноти для постійного творчого процесу.

Події відбуватимуться 11 та 12 травня у Будинку кіно.

Читати також: На честь Дмитра Капранова перейменували вулицю в Конотопі

Програма фестивалю

У програмі фестивалю буде представлено 10 короткометражних фільмів. Крім цього, існує можливість подати заявку на показ ігрового або документального короткометражного фільму, проте це можна зробити лише до 30 квітня.

Фільми можуть брати участь у фестивалі, навіть якщо вже мали національну прем’єру, але вони не повинні бути вільно доступними в інтернеті або розміщені на стримінгових платформах.

Умови участі:

  • жінка є режисеркою та/або операторкою та/або головною героїнею фільму;
  • тривалість не перевищує 30 хвилин;
  • знято після 1 січня 2022 року.

Фестиваль організовує кіноорганізація “Гаккебуш” за підтримки Національної спілки кінематографістів України й Projector Foundation.

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Також ми повідомляли, що в Польщі в прокат вийде український фільм “Я, Побєда і Берлін”.

Фото: сайт фестивалю

Читати далі