Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Якісний контент рідною мовою. Українські YouTube-блогери, за якими варто стежити в новому році

Опубліковано

Досі не знаєте, що подивитися за сніданком чи перед сном, а в рекомендаціях на YouTube – щось незрозуміле й дивне? ШоТам зібрав понад 20 кращих українськомовних блогерів, які не побоялися створювати контент рідною мовою та щодня завойовують серця нових глядачів. Для зручності ми розділили добірку на категорії. Подорожі, нові знання, кіно, спорт та навіть комп’ютерні ігри – обирайте, за ким стежити, та підтримуйте українське.

Подорожі Україною та світом

Хащі – Україна без косметики

Це ідеальний канал для тих, кому набридли банальні подорожі Україною. Засновник проєкту Володимир Кохан називає Хащі каналом про Україну без косметики та прикрас. Це мандрівки закинутими місцями нашої країни, подекуди учасники проєкту знаходять села, де протягом останніх років не ступала нога людини. Хащі – це про втрачену історію та забуття. Про традиції, які проросли бур’яном. Про зруйновані будинки, в яких колись жевріло життя. Зрештою, Хащі – це про безповоротність втрати і, водночас, – про останні спроби зафіксувати зникаючу історію України.

Двоколісні хроніки – родина на велосипедах

Об’їхати весь світ на велосипедах разом із маленькою дитиною? Звучить фантастично, але Володимир Муляр та Ярина Квітка доводять, що не існує нічого неможливого. Разом із маленьким Марком, який, до речі, народився в подорожі, родина відкриває для себе нові й нові країни, фіксуючи все на камеру. За їхніми плечима – понад 50 000 кілометрів на велосипедах та більш як 35 країн. Це не канал про all inclusive, але це мандри, які заворожують своєю атмосферою, щирістю та відкритістю.

ПроПоходи – інструкція для подорожі в гори

Цей проєкт дещо відрізняється від попередніх, але так само захоплює та змушує щоразу оновлювати сторінку каналу в очікуванні нових випусків. Автори діляться власним досвідом походів у гори, оглядаючи та тестують на практиці туристичне спорядження та розповідають про найновіше туристичне екіпірування. А ще публікують справді вражаючі відео з неймовірними краєвидами. Канал стане в нагоді кожному, хто в майбутньому планує вибратися в кількаденний гірний похід. Почати можна з малого – одноденного походу українськими Карпатами.

Історія

Історія Без Міфів – минуле України без прикрас та вигадок

Канал для тих, хто прагне вивчати нашу історію без зайвих прикрас та фальсифікацій. Гості програм – фахові історики, які спеціалізуються на певній проблематиці та далеко не перший рік досліджують свою тему. Тематика випусків охоплює чималий спектр питань: від політики та економічної історії до міжнародних відносин, культури, спорту та видатних особистостей. Автори проєкту прагнуть спростувати антинаукові міфи, фейки та стереотипи про Україну та українців. І їм це вдається.

Історична правда з Вахтангом Кіпіані

Ще один канал про українську історію від відомого журналіста та історика Вахтанга Кіпіані. Разом із іншими дослідниками автор через деталі побуту, їжу, одяг та буденні звички переносить глядачів до різних епох: від часів Івана Франка до радянських таборів. Це чесна та фахова історія з дуже вдалим форматом. Разом із Кіпіані глядачі зможуть прожити один день на Запорізькій Січі чи в повстанській криївці, або ж взагалі перенестися в часи Середньовіччя. А ще радимо слідкувати за виданням «Історична правда» в текстовій версії.

Імені Т. Г. Шевченка – про історію від братів Капранових

Це канал українських письменників та видавців братів Капранових, які просто, доступно та легко розповідають про історію України в коротких відео. Тут і про мову, і про козаків, і про церкву, і про ОУН та УПА. А ще творці каналу руйнуть російські та радянські міфи, проливають світло на темні плями в нашій історії та намагаються розповісти, що насправді відбувалося на території України.

Кіно

Geek journal – дотепно та просто про українських та світовий кінематограф

«Привіт, мої улюблені людини!». Напевно, один із «найстаріших» каналів у нашій добірці, який від самого початку наповнювався виключно українськомовним контентом. Це актуальні, дотепні та суб’єктивні (бо як інакше з оглядами?) відгуки на новинки українського та світового кінематографу. Ідеально підійде для тих, хто втомився від нудних та беземоційних добірок фільмів. Натомість ведучий Тайлер Андерсон пропонує якісний контент з класним гумором та часткою іронії. А ще проєкт розповідає про історію українських телеканалів та розвінчує міфи російських пропагандистів.

Загін Кіноманів – на варті українського кінематографу

Ще один канал з якісними українськомовними оглядами на українські та світові прем’єри. Автор Віталій Гордієнко пропонує глядачам стати «своїми» у світі кіно та не приховує власної суб’єктивності в оцінці стрічок. Крім рецензій на нові картини на каналі можна відшукати документальні роботи на тему кіно, репортажі з прем’єр та фестивалів та, що точно знадобиться під час вихідних, різноманітні ТОПи та добірки.

Кулінарні блоги

Євген Клопотенко – прості рецепти та кулінарні лайфхаки

Авторський канал одного з найвідоміших українських кухарів, який прагне покращити культуру харчування в нашій країні. Контент – це прості та доступні кожному рецепти, кулінарні лайфхаки та поради щодо того, як зробити свій раціон більш цікавим та різноманітним. В описі до каналу Клопотенко запевняє, що готувати – це просто. Перевіримо?

First Culinary Ukraine – смачна домашня їжа

Думали, у Клопотенка немає конкурентів в українському YouTube? Автори цього каналу почали публікувати рецепти українською ще в січні 2010 року та справедливо називають себе першим українськомовним кулінарним проєктом країни. Це звичайна родина, яка ділиться цікавими та смачними рецептами домашніх страв. Так, тут немає крутої операторської роботи та якісної камери. Утім те, з яким завзяттям та любов’ю до своєї справи створені всі випуски, компенсує будь-які технічні недоліки.

Комп’ютерні ігри

Dobra Divka – українською про «шутери»

«Вітаю друже! Я дівка, яка у вільний час полюбляє пограти в ігри», – так пише про себе авторка каналу Анастасія. Утім насправді «полюбляє» – це доволі скромне визначення, адже дівчина почала стрімити свої ігри ще з початку 2018 року та досягла неабиякої професійності в «шутерах». Її запрошують на турніри з PUBG у ролі учасниці та аналітикині, а за акаунтом на YouTube слідкують понад 36 тисяч підписників. Тож якщо ви бодай раз грали в Counter-Strike, вам точно сподобається.

Аlex D20 – українською про українські ігри

Українською про українські ігри та ігри про Україну. Ні, ми нічого не наплутали, це скорочена версія опису каналу стрімера та блогера Аlex D20. Він доводить, що наші розробними вміють створювати справді цікаві та захоплюючі ігри, оглядає комп’ютерні ігри про Україну та створює якісний контент, який сподобається будь-якому геймеру.

Освіта, наука та саморозвиток

Твоя підпільна гуманітарка

Лекції, інтерв’ю та онлайн-дискусії, які так чи інакше стосуються гуманітарних наук. Тут і про те, чому українці вважають Шевченка пророком, як пояснити «нудність» класичних романів, хто і навіщо вигадав букву «Ґ» та про правдиві міфи щодо української мови. І це лише мала частина контенту, який вам точно варто переглянути.

Клятий раціоналіст – виклик псевдонауці

Це канал, який пропагує раціоналізм, здоровий глузд та критичне сприйняття будь-якої інформації. Засновник проєкту Артем Албул розвінчує популярні міфи, знаходить брехню у виступах популярних «експертних» блогерів, науково пояснює різні процеси та події. Окремо радимо переглянути рубрику «Наукою по ковіду».

Ціна Держави – про цифри людською мовою

Автори цього проєкту доводять, що податки та бюджет – це не просто «нудні цифри», а показники, від яких залежить наше майбутнє. Тому головна мета каналу – оживити ці цифри та допомогти кожному розібратися з тим, куди насправді йдуть його податки. «Ми прагнемо озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами», – пишуть засновники каналу.

Довколаботаніка – цікаво про світ рослин та тварин

На цьому каналі ботанік та співробітник Національного науково-природничого музею Олексій Коваленко ділиться науковими новинами та розповідає цікаві історії про світ довкола нас. Спочатку цей акаунт був сторінкою для просування природничих екскурсій, але сьогодні він перетворився на повноцінний науково-популярний блог із власною аудиторією.

Наукуїмо – пригощайтесь наукою

Це молодий канал, якому нещодавно виповнився перший рік. І водночас це неймовірна концентрація розумних, харизматичних та сучасних науковців, які простими словами розповідають про щось, здавалося б, дуже складне. Тут розумно, але точно не нудно. Ідеальний варіант для тих, хто прагне дізнатися щось нове без потреби щоразу гуглити нові терміни.

Цікава наука – боротьба за наукову грамотність

YouTube-канал рівненського вчителя фізики Віталія Шевчука, який намагається підвищити наукову грамотність глядачів та перекладає величезну кількість науково-популярних та освітніх відео з фізики, астрономії, біології, географії та математики. Просто, зрозуміло та страшенно цікаво.

Англійська по-простому – це знак, на який ви так довго чекали

Забудьте про стереотипні та традиційні підходи до вивчення англійської мови. Автор каналу Ростислав доносить англійську в максимально простий та легкий спосіб. Тут не буде конструкцій зі старих радянських підручників чи вашого університетського минулого. Лише сучасна та жива мова. Давно відкладали вивчення англійської на «потім»? Що ж, саме час починати!

ХабблТраббл – астроблог, який веде дитина

Так-так, ми не помилилися. Автором та ведучим цього каналу є хлопчик Богдан, який ну ду-у-у-уже цікавиться космосом та з нереальним захопленням розповість, як астронавти ходять до вбиральні, чи можливо виростити рослини в космосі та що не так із Сонячною системою. Канал чудово підійде як для дітей та підлітків, так і для дорослих, які прагнуть поповнити власні знання цікавими фактами.

Tokar.ua – про космос і не тільки

Ну а якщо ви прагнете вивчати космос, сучасні технології та винаходи на більш серйозному рівні, радимо завітати на канал адміністратора української Вікіпедії. Назар Токар легко й доступно говорить про складні технології, цифрову безпеку, сонячну систему та українську історію. Однозначно рекомендуємо!

Спорт

ТРЕНДЕЦЬ – все про український футбол

І нехай вас не лякає назва! На цьому каналі зібрано всю атмосферу та бекстейдж українського футболу. Автори вирушають на виїзди разом із командами, розповідають про молоді таланти та організовують різноманітні футбольні челенджи.

Шахи для всіх – найбільша українськомовна спільнота

Канал для всіх, хто цікавиться шахами, вивчає гру та прагне покращити власну майстерність. Тут оглядають партії найсильніших українських шахістів та шахісток сучасності, а також публікують різноманітні навчальні відео.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі