

Суспільство
Якісний контент рідною мовою. Українські YouTube-блогери, за якими варто стежити в новому році
Досі не знаєте, що подивитися за сніданком чи перед сном, а в рекомендаціях на YouTube – щось незрозуміле й дивне? ШоТам зібрав понад 20 кращих українськомовних блогерів, які не побоялися створювати контент рідною мовою та щодня завойовують серця нових глядачів. Для зручності ми розділили добірку на категорії. Подорожі, нові знання, кіно, спорт та навіть комп’ютерні ігри – обирайте, за ким стежити, та підтримуйте українське.
Подорожі Україною та світом
Хащі – Україна без косметики
Це ідеальний канал для тих, кому набридли банальні подорожі Україною. Засновник проєкту Володимир Кохан називає Хащі каналом про Україну без косметики та прикрас. Це мандрівки закинутими місцями нашої країни, подекуди учасники проєкту знаходять села, де протягом останніх років не ступала нога людини. Хащі – це про втрачену історію та забуття. Про традиції, які проросли бур’яном. Про зруйновані будинки, в яких колись жевріло життя. Зрештою, Хащі – це про безповоротність втрати і, водночас, – про останні спроби зафіксувати зникаючу історію України.
Двоколісні хроніки – родина на велосипедах
Об’їхати весь світ на велосипедах разом із маленькою дитиною? Звучить фантастично, але Володимир Муляр та Ярина Квітка доводять, що не існує нічого неможливого. Разом із маленьким Марком, який, до речі, народився в подорожі, родина відкриває для себе нові й нові країни, фіксуючи все на камеру. За їхніми плечима – понад 50 000 кілометрів на велосипедах та більш як 35 країн. Це не канал про all inclusive, але це мандри, які заворожують своєю атмосферою, щирістю та відкритістю.
ПроПоходи – інструкція для подорожі в гори
Цей проєкт дещо відрізняється від попередніх, але так само захоплює та змушує щоразу оновлювати сторінку каналу в очікуванні нових випусків. Автори діляться власним досвідом походів у гори, оглядаючи та тестують на практиці туристичне спорядження та розповідають про найновіше туристичне екіпірування. А ще публікують справді вражаючі відео з неймовірними краєвидами. Канал стане в нагоді кожному, хто в майбутньому планує вибратися в кількаденний гірний похід. Почати можна з малого – одноденного походу українськими Карпатами.
Історія
Історія Без Міфів – минуле України без прикрас та вигадок
Канал для тих, хто прагне вивчати нашу історію без зайвих прикрас та фальсифікацій. Гості програм – фахові історики, які спеціалізуються на певній проблематиці та далеко не перший рік досліджують свою тему. Тематика випусків охоплює чималий спектр питань: від політики та економічної історії до міжнародних відносин, культури, спорту та видатних особистостей. Автори проєкту прагнуть спростувати антинаукові міфи, фейки та стереотипи про Україну та українців. І їм це вдається.
Історична правда з Вахтангом Кіпіані
Ще один канал про українську історію від відомого журналіста та історика Вахтанга Кіпіані. Разом із іншими дослідниками автор через деталі побуту, їжу, одяг та буденні звички переносить глядачів до різних епох: від часів Івана Франка до радянських таборів. Це чесна та фахова історія з дуже вдалим форматом. Разом із Кіпіані глядачі зможуть прожити один день на Запорізькій Січі чи в повстанській криївці, або ж взагалі перенестися в часи Середньовіччя. А ще радимо слідкувати за виданням «Історична правда» в текстовій версії.
Імені Т. Г. Шевченка – про історію від братів Капранових
Це канал українських письменників та видавців братів Капранових, які просто, доступно та легко розповідають про історію України в коротких відео. Тут і про мову, і про козаків, і про церкву, і про ОУН та УПА. А ще творці каналу руйнуть російські та радянські міфи, проливають світло на темні плями в нашій історії та намагаються розповісти, що насправді відбувалося на території України.
Кіно
Geek journal – дотепно та просто про українських та світовий кінематограф
«Привіт, мої улюблені людини!». Напевно, один із «найстаріших» каналів у нашій добірці, який від самого початку наповнювався виключно українськомовним контентом. Це актуальні, дотепні та суб’єктивні (бо як інакше з оглядами?) відгуки на новинки українського та світового кінематографу. Ідеально підійде для тих, хто втомився від нудних та беземоційних добірок фільмів. Натомість ведучий Тайлер Андерсон пропонує якісний контент з класним гумором та часткою іронії. А ще проєкт розповідає про історію українських телеканалів та розвінчує міфи російських пропагандистів.
Загін Кіноманів – на варті українського кінематографу
Ще один канал з якісними українськомовними оглядами на українські та світові прем’єри. Автор Віталій Гордієнко пропонує глядачам стати «своїми» у світі кіно та не приховує власної суб’єктивності в оцінці стрічок. Крім рецензій на нові картини на каналі можна відшукати документальні роботи на тему кіно, репортажі з прем’єр та фестивалів та, що точно знадобиться під час вихідних, різноманітні ТОПи та добірки.
Кулінарні блоги
Євген Клопотенко – прості рецепти та кулінарні лайфхаки
Авторський канал одного з найвідоміших українських кухарів, який прагне покращити культуру харчування в нашій країні. Контент – це прості та доступні кожному рецепти, кулінарні лайфхаки та поради щодо того, як зробити свій раціон більш цікавим та різноманітним. В описі до каналу Клопотенко запевняє, що готувати – це просто. Перевіримо?
First Culinary Ukraine – смачна домашня їжа
Думали, у Клопотенка немає конкурентів в українському YouTube? Автори цього каналу почали публікувати рецепти українською ще в січні 2010 року та справедливо називають себе першим українськомовним кулінарним проєктом країни. Це звичайна родина, яка ділиться цікавими та смачними рецептами домашніх страв. Так, тут немає крутої операторської роботи та якісної камери. Утім те, з яким завзяттям та любов’ю до своєї справи створені всі випуски, компенсує будь-які технічні недоліки.
Комп’ютерні ігри
Dobra Divka – українською про «шутери»
«Вітаю друже! Я дівка, яка у вільний час полюбляє пограти в ігри», – так пише про себе авторка каналу Анастасія. Утім насправді «полюбляє» – це доволі скромне визначення, адже дівчина почала стрімити свої ігри ще з початку 2018 року та досягла неабиякої професійності в «шутерах». Її запрошують на турніри з PUBG у ролі учасниці та аналітикині, а за акаунтом на YouTube слідкують понад 36 тисяч підписників. Тож якщо ви бодай раз грали в Counter-Strike, вам точно сподобається.
Аlex D20 – українською про українські ігри
Українською про українські ігри та ігри про Україну. Ні, ми нічого не наплутали, це скорочена версія опису каналу стрімера та блогера Аlex D20. Він доводить, що наші розробними вміють створювати справді цікаві та захоплюючі ігри, оглядає комп’ютерні ігри про Україну та створює якісний контент, який сподобається будь-якому геймеру.
Освіта, наука та саморозвиток
Лекції, інтерв’ю та онлайн-дискусії, які так чи інакше стосуються гуманітарних наук. Тут і про те, чому українці вважають Шевченка пророком, як пояснити «нудність» класичних романів, хто і навіщо вигадав букву «Ґ» та про правдиві міфи щодо української мови. І це лише мала частина контенту, який вам точно варто переглянути.
Клятий раціоналіст – виклик псевдонауці
Це канал, який пропагує раціоналізм, здоровий глузд та критичне сприйняття будь-якої інформації. Засновник проєкту Артем Албул розвінчує популярні міфи, знаходить брехню у виступах популярних «експертних» блогерів, науково пояснює різні процеси та події. Окремо радимо переглянути рубрику «Наукою по ковіду».
Ціна Держави – про цифри людською мовою
Автори цього проєкту доводять, що податки та бюджет – це не просто «нудні цифри», а показники, від яких залежить наше майбутнє. Тому головна мета каналу – оживити ці цифри та допомогти кожному розібратися з тим, куди насправді йдуть його податки. «Ми прагнемо озброїти людей аргументами та знаннями для боротьби з казнокрадами та корупціонерами», – пишуть засновники каналу.
Довколаботаніка – цікаво про світ рослин та тварин
На цьому каналі ботанік та співробітник Національного науково-природничого музею Олексій Коваленко ділиться науковими новинами та розповідає цікаві історії про світ довкола нас. Спочатку цей акаунт був сторінкою для просування природничих екскурсій, але сьогодні він перетворився на повноцінний науково-популярний блог із власною аудиторією.
Наукуїмо – пригощайтесь наукою
Це молодий канал, якому нещодавно виповнився перший рік. І водночас це неймовірна концентрація розумних, харизматичних та сучасних науковців, які простими словами розповідають про щось, здавалося б, дуже складне. Тут розумно, але точно не нудно. Ідеальний варіант для тих, хто прагне дізнатися щось нове без потреби щоразу гуглити нові терміни.
Цікава наука – боротьба за наукову грамотність
YouTube-канал рівненського вчителя фізики Віталія Шевчука, який намагається підвищити наукову грамотність глядачів та перекладає величезну кількість науково-популярних та освітніх відео з фізики, астрономії, біології, географії та математики. Просто, зрозуміло та страшенно цікаво.
Англійська по-простому – це знак, на який ви так довго чекали
Забудьте про стереотипні та традиційні підходи до вивчення англійської мови. Автор каналу Ростислав доносить англійську в максимально простий та легкий спосіб. Тут не буде конструкцій зі старих радянських підручників чи вашого університетського минулого. Лише сучасна та жива мова. Давно відкладали вивчення англійської на «потім»? Що ж, саме час починати!
ХабблТраббл – астроблог, який веде дитина
Так-так, ми не помилилися. Автором та ведучим цього каналу є хлопчик Богдан, який ну ду-у-у-уже цікавиться космосом та з нереальним захопленням розповість, як астронавти ходять до вбиральні, чи можливо виростити рослини в космосі та що не так із Сонячною системою. Канал чудово підійде як для дітей та підлітків, так і для дорослих, які прагнуть поповнити власні знання цікавими фактами.
Tokar.ua – про космос і не тільки
Ну а якщо ви прагнете вивчати космос, сучасні технології та винаходи на більш серйозному рівні, радимо завітати на канал адміністратора української Вікіпедії. Назар Токар легко й доступно говорить про складні технології, цифрову безпеку, сонячну систему та українську історію. Однозначно рекомендуємо!
Спорт
ТРЕНДЕЦЬ – все про український футбол
І нехай вас не лякає назва! На цьому каналі зібрано всю атмосферу та бекстейдж українського футболу. Автори вирушають на виїзди разом із командами, розповідають про молоді таланти та організовують різноманітні футбольні челенджи.
Шахи для всіх – найбільша українськомовна спільнота
Канал для всіх, хто цікавиться шахами, вивчає гру та прагне покращити власну майстерність. Тут оглядають партії найсильніших українських шахістів та шахісток сучасності, а також публікують різноманітні навчальні відео.
Суспільство

11-річний Єнс із Данії зібрав понад 34 тисячі данських крон для дітей з України, які втратили свої домівки. Хлопчик виготовляє власні вироби з бісеру та продає їх.
Про це повідомила міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Єнс виготовляє синьо-жовтих великодніх курчат із бісеру. Торік хлопчик зібрав 28 тисяч крон. За 2025 рік він уже встиг зібрати шість тисяч крон, а благодійна організація KOLO Nordic подвоїла цю суму до 12 тисяч крон.
Очільниця міністерства написала про бажання Єнса допомогти українським дітям:
«Хлопчик побачив у новинах, як багато дітей в Україні втратили свої домівки, і сказав мамі: “Що ми можемо зробити?”. Мама відповіла: “Творити добро!”. У свої 11 він показує світові, що щедрість духу не має віку».
Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)
Також завдяки міністру підприємництва Данії Мортену Бьодскову, який організував зустріч із Єнсом та його батьками, Юлія Свириденко мала змогу подякувати хлопчику за його роботу.




Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Юлії Свириденко
Суспільство

Американська акторка Анджеліна Джолі поспілкувалася з 14-річною Поліною, яка дістала тяжкі поранення внаслідок російського удару по Харківщині. Акторка також передала Поліні записку зі словами підтримки.
Про це повідомили в UNITED24.
Поліна отримала тяжкі поранення в лютому 2025 року в Ізюмі. Зараз дівчина проходить лікування в дитячій лікарні «Охматдит». Найбільша мрія дівчини — знову ходити. Їй допомагають у цьому українські лікарі.
Також дівчина розповіла психологам, що вона дуже хотіла б зустрітися з Анджеліною. До втілення цієї мрії Поліни долучилися в UNITED24. Американська акторка поспілкувалася з Поліною онлайн. Разом із цим дівчина отримала від Анджеліни Джолі записку зі словами підтримки та побажаннями залишатися сильною.
Читайте також: «Ви надихнули весь світ!»: Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО)



Нагадаємо, що принц Вільям зустрівся з українськими дітьми у школі в Естонії.
Фото обкладинки: Harald Krichel
Суспільство

«Нова пошта» 26 березня нагородила українських волонтерів, благодійні фонди та громадські організації відзнакою «Варті». Її отримали 12 переможців голосування серед українців. Також компанія визначила 21 організацію, що найбільше доклалися до підтримки українців через гуманітарні відправлення.
Про це повідомили в «Новій пошті».
Хто здобув відзнаку «Варті»
До голосування за переможців долучилися понад 55 тисяч українців. Загалом відзнаку отримали 12 людей та організацій, які працюють у різних сферах.
77-річний Григорій Янченко переміг у номінації «Найстарший волонтер», також відомий як Дядя Гриша. Під час окупації Херсона він вирушав у людні місця з прапором України на кріслі колісному та з увімкненим гімном. Зараз він живе у Запоріжжі, але рідко буває вдома — подорожує містами України, збираючи кошти для військових. Відзнаку Дяді Гриші вручили у Кропивницькому під час чергового збору.
Наймолодшими волонтерками стали 6-річна Олександра та 4-річна Кіра з Харкова. Саша вже отримувала нагороду «Варті» рік тому. Тоді організатори підготували для неї сюрприз — вона побачила батька-військового, якого ненадовго відпустили зі служби. Через місяць чоловік загинув на фронті. Попри втрату, дівчинка разом із подругою продовжує допомагати ЗСУ, вона збирає кошти на маскувальні сітки, турнікети та автівки. Вона отримала відзнаку у річницю загибелі батька.

За технологічність у волонтерстві відзнаку отримав Сергій Стерненко — автор безперервного збору «Русоріз». Стерненко також регулярно демонструє, як FPV-дрони працюють на передовій.
За креативний підхід нагородили блогера з Миколаєва Юрія Степанця, який нині мешкає в Одесі. Він є найвідомішим в Україні коміком на кріслі колісному та ініціатором «неходових зборів» для військових. Волонтер часто наголошує: не всі можуть воювати в ЗСУ, але кожен, попри втому й втрати, здатен бути для ЗСУ на своєму місці.
Читайте також: Волонтеру Фумінорі Цучіко зареєстрували місце проживання в Харкові

За евакуацію нагородили Катерину Андреєву, яка разом із військовими рятує поранених захисників із прикордоння Сумщини та Курщини. Вона також вивозить мирних жителів і покинутих тварин з-під обстрілів. Свою відзнаку Катерина присвятила батькові, який віддав життя за Україну. За медичну допомогу військовим українці висловили вдячність парамедикам з «Госпітальєрів», які врятували тисячі життів, а за підтримку жінок — руху VETERANKA.
Разом із цим відзнаку отримали:
- всеукраїнська благодійна організація Ukrainian Food Foundation за підтримку ВПО;
- Олександр Мізерій за культурний розвиток. Він є лідером гурту «Смерека» з Вінниччини та волонтером, який вже відіграв понад 350 благодійних концертів і зібрав понад 4 мільйони гривень для ЗСУ;
- Андрій Бурахович за допомогу армії своїми руками. Андрій — механік, який майже цілодобово ремонтує автівки для фронту і вже відремонтував понад дві тисячі машин;
- благодійний фонд «Діти героїв» за психологічну допомогу понад 12 тисячам дітей, які через війну втратили одного або обох батьків;
- Анастасія Слюсар — лідерка фонду, який допомагає дітям, зокрема на прифронтових територіях.
«Попри втому, труднощі й втрати, волонтери продовжують рухатися далі — підтримують тих, хто цього потребує, і знаходять нові способи допомагати. Це про людяність, небайдужість і неймовірну силу. Вони працюють не заради відзнак, а просто тому, що не можуть інакше. Ми дякуємо кожному й кожній та завжди будемо поруч», — розповіла співзасновниця «Нової пошти» Інна Поперешнюк.
Переможці за обсягами гуманітарних вантажів
Організатори відзначили 21 організацію та фонд, що найактивніше користувалися послугами «Гуманітарної Нової пошти». Переможців обирали за найбільшими показниками кількості та ваги відправлень, категорії допомоги та її системність. «Нова пошта» відзначила:
- благодійні фонди «На Хвилі» та «Рій» («Допомога армії»);
- благодійні фонди «Медицина Херсонщини» та «Лелека-Україна» («Медична допомога»);
- благодійні організації «Українські сестри та кідфрендлі» та «Співдружність України» («Допомога дітям»);
- громадську організацію «Покликані жити» та благодійний фонд «Летс Хелп» («Допомога людям старшого віку»);
- благодійні організації «З теплом у серці» та «Європейські традиції доброчинності» («Допомога людям з інвалідністю»);
- «Бахмутське товариство захисту тварин “ЛАДА”» та благодійний фонд «Разом добра сила» («Допомога тваринам»);
- громадські організації «Добробат» та «Б50» («Відновлення житла та добробуту»).
- благодійна організація «Громадянин» та громадська організація «Джуніорс» («Спорт та реабілітація»);
- благодійний фонд «Щаслива лапа» («Лідер серед вантажних перевезень);
- міжнародний благодійний фонд «Небайдужі» та громадська організація «Свідомі кияни» («Найбільша кількість відправлень гуманітарного вантажу»).
Разом із цим у номінації «Навігатор допомоги» перемогли Юлія Кудрик й Оксана Миколюк за активне консультування й онлайн-супровід щодо перевезення гуманітарних вантажів.
Як вручали нагороди
Відзнаку вручали місцеві активісти, блогери, лідери думок, представники «Нової пошти», а також люди, які раніше отримували допомогу від волонтерів-переможців.

Про відзнаку «Варті»
«Варті» — це щорічна відзнака для волонтерів від «Нової пошти», яку заснували у 2022 році. Її започаткували для того, щоби підкреслити внесок українських волонтерів і благодійників.
Нагадаємо, «Нова пошта» розробила сервіс для ефективнішої доставки посилок.
Раніше ми писали, що UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії.
Фото: «Нова пошта»