Суспільство
Як залучити інвестиції в свій проєкт
Кожен бізнесмен під час розвитку свого бізнесу стикається з необхідністю залучити інвестиції у бізнес. Про що необхідно пам’ятати, щоб зацікавити інвестора
Про те, де брати кошти на розвиток, підприємці замислюються на всіх етапах розвитку. Стартапам часто не вистачає коштів на розробку свого першого продукту, підприємці можуть потребувати фінансування для закупівлі нового обладнання або виходу на закордонні ринки. Для цього доводиться регулярно ходити на зустрічі з потенційними інвесторами. Але як правильно себе презентувати? На форумі із назвою Перезавантаження, присвяченому малому і середньому бізнесу, експерт із залучення фінансування В’ячеслав Підлісний розповів про найпоширеніші помилки підприємців при отриманні інвестицій.
В’ячеслав Підлісний
Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network
В’ячеслав Підлісний
Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network. Компанія допомагає як початківцям, так і досвідченим підприємцям залучити фінансування для інвестиційних проєктів і бізнесів. В’ячеслав Підлісний працює в компанії близько 5 років і за цей час було залучено близько $ 10 млн переважно від приватних інвесторів. Він провів понад 500 зустрічей з потенційними клієнтами.
«Як я працюю», – розповідає В’ячеслав Підлісний. «Розглядаю близько 50 проєктів, з них виділяю 5-7 гідних уваги. При спілкуванні з інвестором в кращому випадку один з проєктів отримує фінансування, понад 80% – відмовляють », – говорить він. Будь-якому підприємцю цікаво, чому він отримав відмову від інвестора. Але навіть поставивши це питання, дуже рідко відповідь буде правдивою. Але, каже В’ячеслав Підлісний, він спілкується і з підприємцями, і з інвесторами і часто може обговорити причини відмови для фінансування. Він вирішив перерахувати основні помилки бізнесменів.
Складно говоримо про свої продукти
Один із прикладів – приходить підприємець і каже, що створює платформу по автоматизації маркетингу. І починає розповідати про конкурентів. Інвестор не завжди розуміє, який біль, цінність стоїть за конкретною проблемою. І це може призвести до негативного рішення. Існує проста істина: якщо чогось не розуміємо, ми в це не віримо і не інвестуємо. Дуже добре в такій ситуації працює приклад кейсів, коли розбирають, як ринок працював без цього конкретного рішення, і як буде працювати з ним.
Не потрібно продавати свій продукт інвестору
Інвестор не є клієнтом стартапу. Він їм може бути, але це не основне завдання. Деякі підприємці беруть свою продуктову презентацію і будують на її основі свою доповідь. Це не працює. Інвестор повинен прийняти рішення, інвестувати в проєкт чи ні. Це рішення завжди раціональне.
У своїх доповідях підприємці часто розповідають про компанії, які займаються тим самим або схожим бізнесом. Але коли проєкт представляється інвестору, йдеться трохи про інше. Якщо підприємець спілкується з інвестором, який просто хоче вкласти гроші, то він конкурує з усім ринком та іншими інвестиційними інструментами. Зараз інвестор крім ОВДП (облігації внутрішньої позики, які випускає держава – авт.) і депозитів, які є помірно ризиковими вкладами, може кредитувати бізнес під заставу. Ставки складають від 18% до 24% річних в доларах, а якщо інвестор бере бізнес в управління – то вони зростають до 60%.
Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт.
Інвестори готові вкладати в бізнес з окупністю рік-півтора. Тому якщо стартап приходить до інвестора і обіцяє дохід 5-15% річних, то такий проєкт навіть не розглядатимуть. Дуже важливо враховувати реальну конкурентну ситуацію в Україні. Ми не в Європі, у нас немає таких дешевих кредитів і вони не так просто видаються. Коли підприємець йде до інвестора, важливо це враховувати.
Розрахунок фінансової моделі
Іноді ми стикаємося з проєктами, у яких взагалі немає ніяких розрахунків. Під час презентації інвестори можуть сказати: «Ми купуємо товар за 100 умовних одиниць, продаємо – за 120. Наш дохід – 20 умовних одиниць». Якщо презентувати інвестору в такому вигляді, без детальних розрахунків, то ніяких переговорів не буде. Тут мова йде не про стартапи, а про реальний бізнес.
Інвестори в першу чергу хочуть бачити розрахунки. Наведу приклад. Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт. Він сказав, що не зможе працювати з підприємцем, який не розбирається у власних розрахунках.
Ще один приклад – підприємці створили фінстартап. Інвестор погодився вкласти в них гроші тільки тому, що йому сподобалася ця продумана модель. Важливі цифри і вміння про них розповісти на пальцях.
Говорити про те, про що не питали
Це дуже поширена помилка. Під час переговорів краще сказати менше, ніж більше. Це банальна річ. Але все, про що ми говоримо, створює в голові іншої людину образ. Наприклад, у підприємця може бути один образ стільця, а у інвестора – інший. Марно й казати про більш складні речі. Якщо про щось конкретне не запитали безпосередньо, то краще промовчати. Є маса прикладів, коли на етапі укладання договорів, розслабившись, підприємець більше розповідав про свій бізнес і про своє життя. Після цього інвестор відмовлявся вкладати гроші в проєкт. Час було витрачено даремно.
Інвестиції у бізнес знайти не завжди легко
Перші гроші підприємці часто займають у своїх друзів і знайомих. Це досить швидкий спосіб залучення фінансування. Але проходить час і бізнесменові необхідно не $ 20-40 тис., а $ 100 тис. До нас періодично приходять і кажуть, що необхідно знайти $ 300 тис. за місяць. «За місяць ми йому фінансування не знайшли. Я скажу чесно, іноді можна взагалі не знайти кошти », – В’ячеслав Підлісний.
Дуже складно знайти фінансування, коли чек піднімається зі $ 100-150 тис. до $ 500-600 тис. У період, коли ще немає впевненої виручки. Чому? Якщо залучення $ 50-100 тис. – це ранній раунд, які виділяють фізичні особи – бізнес-ангели, то більшу суму треба залучати у великих інвесторів. Але багато хто з них на етапі, коли ще немає стабільного доходу, хочуть придивитися до продукту. Цей період вважається найскладнішим. Наприклад, є кейс стартапу, який добре розвивається, але йому потрібне фінансування на суму $ 500 тис. Вони шукали більше двох років. Поки не доросли і не стали цікавими великим гравцям.
Як довго доведеться шукати інвестиції? Кошти в розмірі до $ 50 тис. можна залучити в період від тижня до трьох місяців. Якщо мова йде про $ 300-500 тис., то це займає від півтора до 18 місяців.
Підготуватися до питань
Перед тим, як приходити на зустріч з інвесторами, важливо подумати над питаннями, які вони можуть задати. Відповісти необхідно, як мінімум, на три важливих питання: «Навіщо і кому це потрібно», «Чому у вас це вийде – ваша команда, досвід», «Чому варто інвестувати саме зараз». Третє питання – найскладніше, тому до відповіді на нього потрібно підготуватися особливо ретельно.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі