

Суспільство
Як вивчити українську? 250 безкоштовних курсів від мовного омбудсмена
Мовний омбудсмен Тарас Кремінь оприлюднив 250 безкоштовних онлайн-ресурсів та розмовних клубів по всій країні, які допоможуть вивчити українську.
Про це Уповноважений із захисту державної мови повідомив на своїй фейсбук-сторінці.
«Утверджуючи мову, ми посилюємо наш мовний фронт, захищаємо нашу незалежність. Найбільше потребують допомоги ті, хто був вимушений залишити свій дім на сході чи півдні України через війну. Тому важливо, щоби додаткові можливості з вивчення мови з’являлися на всій території України. Розширення мережі безкоштовних курсів та розмовних клубів – це, насамперед, завдання для місцевої влади», – зазначив Кремінь.
За його словами, беззаперечним лідером за кількістю курсів та локацій, де допомагають опанувати українську, є Львівська область (77). Далі – Дніпропетровська (30), Івано-Франківська (17), Вінницька (15), Тернопільська (13) та Одеська (13) області.
Найменшу кількість пропозицій для вивчення державної мови представлено у Закарпатській, Кіровоградській, Запорізькій, Сумській, Житомирській, Харківській областях.
Повний перелік курсів, розмовних клубів та онлайн ресурсів можна знайти за цим посиланням. Інформація оновлюється щотижня.
Нагадаємо, англомовна спільнота Вікіпедії офіційно виправила написання Одеси з Odessa на Odesa.
Також ми писали, що в швейцарському музеї Kunstmuseum з’явився перший аудіогід українською мовою.
Фото: istockphoto.com.
Суспільство

Ще одну групу важкохворих, тяжкопоранених та захисників, молодших 25 років, звільнили з російського полону. Військові, що повернулися додому пройдуть медогляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, а також виплати за весь час перебування у неволі.
Про це повідомили в Координаційному центрі з питань поводження з військовополоненими.
В Україну повернулися військовослужбовці Десантно-штурмових військ, Військово-морських сил, Сил тероборони, а також Державної прикордонної служби, Нацгвардії України й Державної спеціальної служби транспорту.
Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових
За даними координаційного штабу, переважна більшість звільнених сьогодні оборонців перебували в неволі з 2022 року. Значна частина з них потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Більшість визволених сьогодні захисників — це офіцери. Також частина звільнених — молодші 25 років.
Ці військові воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Курському напрямках.
Координаційний штаб сповістив, що найближчим часом проведуть наступний етап звільнення українських бранців.





Нагадуємо, що боєць 3-ї ОШБр пройшов 200 кілометрів з оточеного Маріуполя та отримав звання Героя України.
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

«Укрпошта» випустила поштову марку «Шанс на життя» до Всесвітнього дня донора крові. Вона вшановує донорів, медиків і волонтерів, які щодня допомагають рятувати життя.
Про це повідомили в компанії.
Ініціативу реалізували разом із проєктом ДонорUA. Художниця Ліза Маркіна зобразила на марці пару, яка передає серце, наповнене кров’ю — як символ турботи та єдності. Марку ввели в обіг 14 червня. Тираж — 150 тисяч примірників.
Співзасновниця ДонорUA Ірина Славінська наголосила, що дефіцит донорської крові залишається критичним, і закликала українців приєднуватися до донорського руху.
Читайте також: Який ти донор плазми: герой-рятівник чи віриш у фейки? (ТЕСТ)
Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський повідомив, що працівники компанії здали кров у київському Головпоштамті.
«Це наша подяка і важливе нагадування: твоя крапля крові — чиєсь майбутнє. Якщо маєте бажання та міцне здоров’я – приєднуйтесь! Стати донором — просто, і це дає шанс на життя», — зазначив Ігор Смілянський.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустила благодійну марку, аби зібрати гроші на реконструкцію облич військових.
Фото обкладинки: Freepik
Суспільство

Один із найкращих ортопедів Європи, француз Стефано Романо, вже всьоме приїхав до Львова, щоб допомогти українським захисникам. Упродовж п’яти днів він разом з українськими лікарями проконсультував понад 80 пацієнтів і провів 15 операцій, серед яких — дві надскладні на плечовому сплетенні.
Про це повідомили в реабілітаційному центрі UNBROKEN.
Романо працює в Парижі в одній із провідних приватних клінік та лікує футболістів французького клубу «Парі Сен-Жермен». У Львові він співпрацює з лікарями Лікарні Святого Пантелеймона. Цього разу разом з українськими колегами він виконав унікальні втручання, які допомагають повернути рухливість пораненим.
Один з пацієнтів — 46-річний військовий Юрій Лютий. Він долучився до ЗСУ в перші дні повномасштабного вторгнення та служив у 117-й механізованій бригаді. У січні на Донеччині отримав важке поранення: кілька куль влучили у плече та руку, внаслідок чого пошкодили аксілярний нерв.
Читайте також: «Раз на мільйон випадків»: 11-річному підлітку зі Львівщини видалили рідкісну пухлину
Під час операції хірурги провели нейротизацію — пересадили гілку здорового нерва до пошкодженого. За словами завідувача ортопедії Василя Рокити, це дає шанс на відновлення чутливості й рухливості руки. Зараз Юрій проходить реабілітацію у центрі UNBROKEN. Повну ефективність операції можна буде оцінити лише за рік.
Наступний візит Стефано Романо до Львова запланували за два місяці. Французький фахівець спільно з українськими медиками вже готується до нових операцій.


Нагадаємо, що нобелівський лавреат Кіп Торн та його дружина-нейробіологиня відвідали центр Unbroken (ФОТО).
Фото: сайт UNBROKEN