

Суспільство
Як тебе не любити? 11 короткометражок про Київ, який ви не знали. Радять ШоТам і Такфлікс
Відкрити для себе новий Київ за 164 хвилини. Звучить майже фантастично, якби не одне «але». До Дня Києва ШоТам та онлайн-кінотеатр Такфлікс підготували добірку з 11 знакових коротких метрів про столицю. Серед них – «Київські фрески» Сергія Параджанова та «Це побачення» Надії Парфан, що отримало спецвідзнаку на Берлінале. А ще історії про любов, хобі столичних пенсіонерів та звичайне життя. Приємного перегляду!
Присвячується молоді всього світу ІІ
Музичний, 9 хв.
Режисери: Ярема Малащук, Роман Хімей
Про що фільм? У фaбулі стрічки – вечірка «Схема» та молодь, на якій уважно фокусується кaмерa на ранок події. Простір кіностудії Довженкa перетворений нa тaнцмaйдaнчик, синхронізовaний нaтовп, світло прожекторів, aритмічні синтетичні звуки Стaніслaвa Толкaчовa – кaмерa віддaляється тa нaближaється, створюючи відчуття ромaнтичного «піднесення» і водночaс – модерного «відчуження».
Це місце тa зустріч, нa яку очікує і до якої готується київськa молодь – ця певнa втечa від буднів, неприйняття їх – викликaє дивні відчуття сучaсного ритуaлу. Aле що він ознaчaє? Фільм зaкінчується «портретaми», мaйже стaтичними кaдрaми, обличчями «після» утопії. Герої тa героїні не готові приймaти новий день тa його стaру реaльність.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Виходь, Masha
Драма, 4 хв.
Режисерка: Юлія Шалімова.
Про що фільм? Це спостереження одного дня. У цьому дні переплелись різні почуття людей, як-от тривога та агресія; смуток, самотність та байдужість; не обійшлось й без веселощів та безтурботності, а також й опори на любов, віру та надію. Як провідчувати цей день? Жити у смартфоні чи наживо?… Виходь, Masha, – відчуй себе живою!
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Це побачення
Драма, Київ, 6 хв.
Режисерка: Надія Парфан.
Про що фільм? Це історія про столицю країни, в якій триває повномасштабна війна, але не припиняється життя у всіх його проявах. На світанку по Києву з шаленою швидкістю мчить авто. Коли воно нарешті гальмує, з машини виходить людина у камуфляжі. На неї чекають.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Голубівники Києва
Етнографія, 10 хв.
Режисер: Михайло Волков.
Про що фільм? З кінця 1940-х до кінця 1980-х голуби були одержимістю київських хлопців. Це фільм про те, як хобі з дитинства стає сенсом життя.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Київські фрески
Експериментальний, 14 хв.
Режисер: Сергій Параджанов.
Про що фільм? Незавершений фільм Сергія Параджанова, в якому режисер задумував розповісти про трагедію війни особливою кінематографічною мовою метафор і образів. Після відзнятих кінопроб дирекція кіностудії прийняла рішення припинити зйомки «в цілому імпресіоністського фільму, пронизаного ідеєю пацифізму». Від картини залишились лише 15-хвилинні кінопроби, які збереглися лише завдяки хитрості оператора Олександра Антипенка – він видав їх за свою дипломну роботу.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Театральна
Драма, 16 хв.
Режисерка: Аліна Панасенко.
Про що фільм? Тимофій – маленький кишеньковий злодій. Він живе своє звичайне життя, допоки раптом не закохується у чергову по станції Театральна.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
В радості, і тільки в радості
Драма, 27 хв.
Режисерка: Марина Рощина.
Про що фільм? Молода самотня мати закохується в хлопця, але не наважується розповісти йому, що у неї є син. Стосунки стрімко розвиваються, і зізнатися стає все важче. Перед нею постає вибір між особистим життям і відповідальністю за дитину.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Петрівка-реквієм
Урбаністика, 6 хв.
Режисерка: Катерина Возниця.
Про що фільм? Пригоди дезорієнтованого суб’єкта в умовах стихійної декомунізації. Короткий момент топографічно-акустичної розгубленості на зламі звички. Приводом для створення фільму стало перейменування станції Петрівка, що вилилося в переозвучення всіх оголошень Київського метрополітену голосом нового диктора.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Цвях
Драма, 32 хв.
Режисер: Філіп Сотниченко.
Про що фільм? Валентина працює юристом в одному з банків Ліхтенштейну. Вона відповідає за зв’язки зі Східною Європою. Валя ще з дитинства непогано пам’ятає українську та російську мови, адже до 13-ти років жила в Києві. У 96-му, під час важкого, перехідного для економіки України періоду, Валентина разом із матір’ю та вітчимом емігрувала до Швейцарії. Минуло 20 років.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Вхід через балкон
Архітектура, 26 хв.
Режисер: Роман Блажан.
Про що фільм? Це подорож через десятиліття і погляд на балкони та їх власників у містах по всій Україні. Документальний фільм досліджує дивне архітектурне явище українських саморобних балконів. Відсутність державного регулювання дозволяє українцям будувати будь-які балкони незалежно від стилю будівлі. Часом в результаті імпровізованої реновації, балкони стають більшими за саму квартиру.
Через історію феномена балконів фільм досліджує історію пострадянської України – життя, культуру та взаємозв’язки між особистим та громадським простором міст. Це збалансований і глибокий погляд на балкони від їх власників, працівників міської влади, істориків, соціологів, урбаністів та архітекторів. Цей ліричний любовний лист до України та її жителів досліджує, як архітектура може стати цікавим шляхом до глибшого розуміння культури та простору.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Прощавай, Головін
Архітектура, 14 хв.
Режисер: Мат’ю Ґрімар.
Про що фільм? Для Яна Головіна смерть батька – це шанс на нове життя за межами рідної країни. Коли він готується піти і попрощатися з сестрою, він змушений зіткнутися зі своїм рішенням – чому він завжди сліпо рухається вперед і що він залишає позаду.
Де подивитися? Стрічка на «Такфліксі».
Суспільство

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.
Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.
Що сталося
23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня.
Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.
Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції
Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»
Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.
Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.
Як повернути гроші
Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.
Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.
В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.
Фото: Укрзалізниця
Суспільство

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.
Про це повідомили в КП «Київреклама».
Що демонтуватимуть
Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:
- спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
- вивіски;
- банери, панно на фасаді будинку;
- відеоекрани на фасадах будинків;
- електронні табло з «рядком, що біжить»;
- конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
- конструкції у підземних переходах та тунелях.
Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).
Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).
Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide
Суспільство

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.
Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.
Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.
Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.
Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.
Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).
Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»