

Суспільство
Як стати Таємним Сантою для незнайомців чи нужденних? Сім добрих ініціатив
Неспокійний рік минає й час налаштуватися на святковий настрій та десь віднайти той дитячий захват в очікуванні Нового року та Різдва. Акція «Таємний Санта» — один з перевірених способів пройнятися атмосферою свята та подарувати диво незнайомій людині.
Нижче зібрали ініціативи, у яких можна взяти участь у ролі Таємного Санти. Тому долучайтеся до акцій добра, даруйте подарунки та гарний настрій тим, хто потребує особливої уваги.
Нагодувати бідних

Всесвітній рух молодих людей «Молодь за мир» та «Спільнота святого Егідія» допомагають дітям, бездомним та бідним людям, яких зустрічають на вулицях. Вони навідуються до стареньких у геріатричні пансіонати, організовують для них свята, походи в музеї та на пікніки.
Кожного року напередодні новорічних свят організація влаштовує різдвяні обіди для нужденних: безхатченків, дітей та людей похилого віку. Ви також можете стати Таємним Сантою і приготувати для них подарунки. Для цього потрібно зареєструватися за посиланням. У відповідь організатори надішлють на пошту профайл з людиною, для якої можете приготувати подарунок. Готовий презент ви надсилаєте Новою Поштою на адресу організації, яка буде вказана в листі, а 6 та 7 січня кожен з нужденних отримає подарунок від свого Таємного Санти.
Якщо немає можливості підготувати власноруч пакунок, можна оплатити святковий обід для бідної людини, вартість якого 250 грн. Благодійна акція діє в Києві, Львові, Івано-Франківську, Харкові й Одесі.
«З Новим роком, Ба та Ді»

Благодійний фонд «Життєлюб», «Розетка» та «Нова пошта» спільно організували акцію до новорічних свят для всіх бабусь та дідусів країни. Будь-хто може стати Таємним Сантою на один день та подарувати свято стареньким. Для цього потрібно придбати святковий продуктовий набір на сайті інтернет-магазину «Розетка», а фонд «Життєлюб» розподілить продукти між тисячами одиноких пенсіонерів. «Нова пошта» сформує посилки й доставить їх у соціальні служби, а далі соцпрацівники та волонтери розвезуть пакунки по домівках стареньких.
Читайте також: Як зробити добру справу на свята? 10 варіантів
Уже вдалося зібрати понад п’ять тисяч наборів «З Новим роком, Ба й Ді!», які прикрасять новорічний стіл. Вони створені спеціально для проєкту допомоги літнім людям, тому придбати їх для своїх потреб неможливо.
На сайті можна додати до подарунка новорічне привітання або дитячий малюнок. І вже за кілька днів листівка від вашого імені вирушить до самотніх бабусь і дідусів разом із продуктовим набором.
Привітати бездомного

Волонтерський проєкт «BEZ ДОМА» запрошуємо взяти участь у новорічній роздачі подарунків і обіду для нужденних на київському південному вокзалі. Стати Таємним Сантою для бездомного друга та зігріти його добром та подарунком.
У пакунок входять шкарпетки, устілки термо, спідня білизна, рушник для лиця, засоби особистої гігієни, шоколадка й мандарини — усе те, що, зазвичай, необхідно безхатькам. Приблизна вартість новорічного набору — 200 грн, а у волонтерів якраз 200 підопічних.
«Ми завжди раді вас бачити в наших рядах і дуже раді будь-якій посильній допомозі у вигляді рук, чотирьох коліс, харчових продуктів, води, ліків та засобів особистої гігієни! А теплі речі зараз актуальні, як ніколи!» — кажуть волонтери.
Спільнота «BEZ ДОМА» на постійній основі організовує безкоштовні обіди для нужденних. Акція проходить щосуботи о14.00 на південному вокзалі (між KFC і Храмом Святого Георгія Побідоносця).
Стати Сантою для дитини

Громадська організація «Інтегрум» уже 10 років допомагає вихованцям із дитячих будинків, інтернатів, центрів реабілітації та центрів соціальних служб у різних областях України. Цьогоріч вони планують привітати з новорічними святами 300 дітей з 12 дитячих закладів.
Щоби стати чарівником для малечі, можна зробити благодійний внесок на сайті через кнопку «підтримати». Або придбати подарунки зі списків дитячих бажань та передати їх до організації. Дітки з дитячого будинку «Перлинка» (Кіровоградська область) уже оформили свої бажання в малюнки та написали, що б хотіли отримати на Новий рік. Серед мрій: куртка, фітнес-браслет, цукерки, шампунь та інші дитячі радощі. Деякі діти не могли самостійно написати листа, тому за них це зробили вихователі.
Привітати одномістянина

Стати для когось чарівником можна і локально в одному з українських міст. Приміром, маріупольцям пропонують зіграти в «Таємного Санту» та надіслати або віддати особисто в руки подарунок незнайомцю. Для цього потрібно заповнити google-форму та дочекатися у відповідь такої анкети одного з учасників.
«Все, що потрібно для гри, це залишити свою адресу і контактні дані, а ще трошки розповісти про себе. Після цього ми випадковим чином розподілимо учасників. Щоб всі були в рівних умовах, заздалегідь визначимо вартість подарунка — до 100 грн. Так всім буде комфортно вибирати сюрпризи. Обмін подарунками відбуватися протягом останнього тижня грудня», — розповіли організатори заходу.
Таємний Санта для котика

Благодійний фонд «Хочукота» три роки рятує безхатніх котиків шляхом лікування, догляду та пошуку нових домівок. Допомагають тваринам завдяки благодійним внескам небайдужих людей та волонтерів, що прихистили котика тимчасово.
Цього року благодійники пропонують стати Таємним Сантою для котика. На сайті організації можна придбати та надіслати одному з 50 чотирилапих подарунки з його особистого листа бажань. Це ігровий тунель, великий ліжачок, тепла хатинка, краплі від паразитів абощо.
У якості допомоги можна також взяти кота на перетримку, оплатити рекламне оголошення про чотирилапого на сторінці фонду, оформити регулярну допомогу, або зважитися забрати пухнастого додому.
Спекти кекс для літніх людей
Таємний Санта може зробити добро своїми руками. Гастроспільнота Foodies у партнерстві з локальними бізнесами запрошують приєднатися до Charity Cake: приготувати та доставити кекси до столів людей поважного віку. Минулого року на новорічні свята в Києві відбувся великий благодійний обід для 1000 літніх киян. Тоді до організації заходу приєдналися 50 шеф-кухарів з усієї України, більше 80 локальних бізнесів та 150 волонтерів.
Читайте також: Як допомогти «стареньким»: 5 організацій, що піклуються про літніх людей
«Ми вирішили продовжити ініціативу і цьогоріч, враховуючи усі карантинні обставини. І запрошуємо вас разом з нами навчитись готувати різдвяні кекси та допомогти доставити їх додому дуже важливим людям — самотнім бабусям і дідусям цього міста», — кажуть ініціатори Charity Cake.

Нещодавно вони презентували платформу з рецептами домашніх кексів від шеф-кухарів. На ній Таємний Санта обирає рецепт кексу від одного з шеф-кухарів. Потім ви реєструєтеся, щоб визначитися з датою доставки та планувати випікання. Можна приєднатися до розвозу готової святкової випічки, який організовує фонд «Старенькі». Якщо такої можливості немає, тоді варто передати кекси волонтерами, а вони самі їх доставлять. Або ж самостійно пригостити смачненьким тих стареньких, що живуть поруч з вами (сусідів).
Суспільство

2 квітня — Міжнародний день поширення інформації про аутизм. Це учителька, методологиня БФ «СпівДія заради Дітей» Ксенія Костюченко та її син Юрчик. Вони підготували для ШоТам відповіді на найпоширеніші міфи про розлади аутистичного спектра (РАС), з якими зіштовхуються постійно. Усі фрази, які ви побачите тут, Ксенія часто чула від інших людей. Тепер вона розповідає, що з ними не так.
1. «Ви ж його лікуєте? Треба лікувати, обовʼязково!»
Міф: Аутизм — це хвороба, яку можна вилікувати.
Насправді РАС — це нейровідмінність, а не хвороба. Це вроджена особливість розвитку мозку, яка залишається з людиною на все життя.

Ксенія
У нас немає показів для прийому жодних препаратів. Єдине, що «показано» — це створення умов для гармонійного розвитку та соціалізації, тобто інклюзія.

Юрчик
Я відвідую спеціалістів, з якими вчуся краще розмовляти та спілкуватися, спокійніше реагувати на звуки, контролювати свої рухи та бажання. Якщо чогось не вмію, то я або вже в процесі навчання, або воно в мене на черзі.
2. «У Юрчика талант до музики — напевно, через те, що в нього РАС»
Міф: Усі люди з аутизмом — генії або мають унікальні здібності.
Цей міф популярний завдяки фільмам і серіалам. Насправді лише частина людей з аутизмом має так звані «острівці геніальності», але більшість перебувають на різних рівнях інтелектуальних здібностей, як і нейротипові люди.

Юрчик
У музичній школі кажуть, що я дійсно дуже здібний. Але в нас уся сімʼя музикальна — всі грають на музичних інструментах і співають, — тому батьки вчасно це помітили та намагаються розвивати. Я граю на флейті, співаю дискантом (високим хлопчачим голосом — ред.) і можу підібрати будь-яку мелодію на фортепіано. Але значно більше люблю грати в планшет.
3. «Ви що, робили йому щеплення?»
Міф: Вакцинація спричиняє аутизм.
Цей міф спростували численні наукові дослідження. Первинну статтю, що пов’язувала аутизм з вакцинами, визнали фальсифікацією, а її автора позбавили ліцензії.

Ксенія
У нас зроблені всі щеплення за календарем, адже син не має жодних протипоказань.
4. «О, в нашому класі був хлопчик з РАС — я знаю, що це таке!»
Міф: Усі люди з РАС однакові.
Аутизм — це спектр, а не однакова характеристика для всіх. Деякі люди в спектрі можуть бути надзвичайно комунікабельними, інші — навпаки потребують більше простору. Хтось має виражену сенсорну (доторкову) чутливість, а хтось ні. Дехто може вражати феноменальною пам’яттю або глибокими знаннями в певній галузі, а інші потребують значної підтримки в повсякденному житті.

Юрчик
Я маю гіперчутливість до емоцій, зчитую навіть найнепомітніші. Якщо хтось свариться, мені стає дуже страшно й незатишно.

Ксенія
А один мій учень з РАС міг звернути увагу на чужі емоції, тільки якщо йому про них чітко сказати.
5. «Ти — героїня, якщо виховуєш дитину з аутизмом»
Міф: Щоб виховувати дитину з РАС, потрібні героїчні зусилля.
Це один з тих міфів, який звучить ніби з повагою, але насправді може бути дуже шкідливим. Батьки дітей з РАС часто живуть звичайним життям: піклуються про дітей, підтримують, водять на гуртки, сперечаються про виконання домашніх завдань, купують улюблені іграшки. Так, у їхньому житті можуть бути виклики, але, зрештою, виховання дітей — непроста справа для всіх батьків.

Ксенія
Коли суспільство автоматично записує всіх батьків дітей з РАС у «герої», це створює хибне уявлення, що такі діти — обов’язково «тягар», що з ними завжди складно. Хоча реальність різна: комусь складно, а комусь абсолютно нормально. Для нашої сімʼї, наприклад, виховання дитини з РАС — це просто наше життя, ми не вважаємо його подвигом.
Так, бувають дуже тяжкі випадки, але не лише в сімʼях, де є дитина з РАС. Тому важливо не узагальнювати.
6. «Ми не можемо ризикувати навчальними досягненнями 30 дітей в класі»
Міф: Присутність дітей з аутизмом у класі може негативно впливати на навчання нейротипових учнів.
На жаль, ця думка популярна в школах. І це не дивно, бо є упередження, що дитина з РАС обовʼязково заважатиме, і з нею неможливо буде впоратись, якщо ти не супергерой. Це хибна та шкідлива думка, яка позбавляє учнів можливості підготуватись до реального життя у світі, де різні люди взаємодіють між собою.

Ксенія
На щастя, численні дослідження спростовують цей стереотип і показують переваги інклюзивної освіти для всіх учнів. Це, зокрема, формування толерантності та поваги до різноманітності.
Це розвиває соціальні навички: співпрацю, емпатію та взаємодопомогу. І головне, в інклюзивних класах безперечно було зафіксоване покращення академічних результатів — учні мають вищий рівень успішності, бо там використовують різноманітні педагогічні методики та більше індивідуалізованого підходу.
Я постійно працювала в інклюзивних класах, бо бачу переваги й для себе — я розширюю свої педагогічні компетенції, які приносять користь усім учням.
Суспільство

«Укрзалізниця» додала на платформі Видубичі-Трипільські в Києві зупинки для двох потягів далекого сполучення. З 10 квітня ці потяги зупинятимуться на платформі в обох напрямках.
Про це повідомили в компанії.
На зупинці зупинятимуться такі потяги:
- №79/80 «Січеслав» Дніпро – Львів;
- №793/794 Черкаси – Київ.
Читайте також: Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки
Платформа Видубичі-Трипільські розташована поруч із Південним мостом та транспортною розв’язкою, що робить її зручною для пересадки. Вона входить до транспортного вузла «Видубичі», який об’єднує:
- станцію метро «Видубичі»;
- приміську платформу «Видубичі» та кільцеву електричку;
- автостанцію «Видубичі».
Як зазначили в УЗ, ця зупинка дозволить мешканцям лівобережних районів Києва швидше та зручніше добиратися до Черкащини, Кіровоградщини та Придніпров’я.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» впровадила безплатні пропозиції для пасажирів.
Фото обкладинки: RailGallery
Суспільство

Активісти руху «Жовта стрічка» до початку другого місяця весни розповсюдили у Сімферополі, Севастополі, Бахчисараї, Ялті та Армянську символи спротиву.
Про це повідомили у «Жовтій стрічці».
«Квітень вступає у свої права, а рух спротиву продовжує невтомно доводити, що Крим — це Україна. Бо спротив триває. Бо українці борються. Бо кожного дня на Кримському півострові тривають акції спротиву, і сьогоднішній день не виключення. Бо КРИМ — ЦЕ УКРАЇНА!» — написали у русі.
Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)




Нагадаємо, що рух активісти «Жовтої стрічки» до 24 лютого провели акцію в окупованих містах (ФОТО).
Раніше ми писали, що у Криму на вершині Пахкал-Кая встановили українські прапори (ФОТО).
Фото: телеграм-канал «Жовтої стрічки»