Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Не знаєш, куди йти — іди в ЦНАП». На Київщині відновили адмінцентр, який згорів разом з музеєм Примаченко

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про відбудову громад.
Чому ми його робимо?

Це українці, які після початку повномасштабної війни потрапили під російську окупацію та були звільнені ЗСУ. Місцева влада, мешканці та волонтери діляться досвідом відновлення. Ці рішення жителі все ще окупованих міст та сіл можуть застосувати після звільнення, аби подолати наслідки окупації.

Юлія Харитончук та Ірина Блощинська протягом 10 років працювали в музеї Марії Примаченко в Іванківській громаді, де був розташований ЦНАП. Та все змінилося з початком російського вторгнення: вже на другий день великої війни в музей разом з ЦНАПом поцілили російські ракети. Через це Юлія, Ірина та їхні колеги зараз приймають людей у новому модульному центрі.

ШоТам дізнався, як їм вдалося працювати до відновлення ЦНАПу та хто допоміг з його відбудовою.

Російські війська буквально стирали все на своєму шляху

Іванків — селище на Київщині, розташоване приблизно за 80 км від столиці. Коли російські війська зайшли туди з боку Білорусі, вони швидко просувалися, але 25 лютого на підступах до Києва їх зупинили. Селище було під окупацією з кінця лютого до 1 квітня. 

Адміністраторка Іванківського ЦНАПу Ірина Блощинська пригадує початок вторгнення: 

«Коли ми виїжджали о 10 ранку, ще не було ворожої техніки, але вночі ми почули страшний гомін, цей моторошний звук, і зрозуміли, що ворог рушив по трасі Іванків – Київ. Російські війська буквально стирали все на своєму шляху». 

Дерев’яна будівля миттєво спалахнула після того, як у неї влучили чотири ракети. Фото: Міністерство культури та стратегічних комунікацій

Понад 2 тисячі будівель було зруйновано, зокрема й Центр надання адміністративних послуг, який був розташований в одній будівлі з музеєм легендарної художниці Марії Примаченко. Чотири російські ракети влучили саме туди, перетворивши місце, яке зберігало культурну спадщину, на згарище. Рятувальники не могли його гасити через запеклі бої на вулицях.

За день до окупації музейні працівники намагалися врятувати картини та техніку, ховали цінні експонати, але, на жаль, багато чого не вціліло.

Працювали в тісному приміщенні на єдиному комп’ютері 

Після визволення Іванкова жителі зустрічали українських військових з безмежною вдячністю та сльозами на очах.

«Ми цілували, обіймали, плакали разом з ними [українськими військовими], оскільки ці 37 днів були найтяжчими в житті кожної людини. Здалося, що це не 37 днів, а 37 років були — вони дуже тягнулися. І навіть коли 2 квітня повернулися в Іванків (ми мали змогу тільки до річки Тетерів доїхати автомобілем, і далі йшли пішки до свого будинку, який розташований в Іванкові), то, зустрівши навіть найпершого свого керівника, була думка, що ми не бачились роки», — згадує Ірина. 

Ірина Блощинська на робочому місці у новому ЦНАПі. Фото: ШоТам

Згодом жінка та її колеги почали роботу в приміщенні селищної ради. Утрьох вони працювали на єдиному врятованому комп’ютері з ранку до вечора. Тіснилися, але розуміли, що людям треба відновити спалені документи, податися на компенсацію за зруйновані хати.

Замість старого приміщення — нове, сучасне, модульне 

Питання відновлення повноцінного центру надання послуг в громаді стало одним з найважливіших. І ось завдяки Програмі розвитку ООН, Євросоюзу та уряду Канади 15 червня 2023 року в Іванкові відкрили новий сучасний модульний ЦНАП. 

Початок будівництва модульного ЦНАПу. Фото: Іванківська селищна рада

Центр облаштували так, щоб він був зручним і для людей з інвалідністю, і для батьків з дітьми, з комфортною зоною очікування та безкоштовним вай-фаєм.

«Це приміщення двоповерхове: на першому поверсі приймають громадян, на другому опрацьовують документи. У ЦНАПі є ліфт, тож люди на кріслах колісних можуть безбар’єрно зайти в приміщення», — розповідає директорка ЦНАПу Юлія Харитончук. 

Новий сучасний модульний ЦНАП в Іванкові. Фото: Іванківська селищна рада

Новий центр пропонує понад 190 різноманітних послуг — від реєстрації місця проживання, бізнесу, нерухомості до оформлення субсидій, видачі свідоцтв про народження й надання пенсійних послуг. Тут є все необхідне обладнання, меблі та професійний персонал, який пройшов навчання.

«Коли людина приходить у ЦНАП, то одразу потрапляє на рецепцію. Там їй кажуть, до якого фахівця варто звернутися. Далі розташована зона адміністраторів, де можна зареєструвати нерухомість, землю або місце проживання, а також відкрити чи закрити ФОП. З цієї зони відвідувачі переходять до наступної, де надають соціальні послуги для пенсіонерів, людей з інвалідністю та ветеранів війни», — ділиться директорка адмінцентру. 

У ЦНАПі працюють 15 людей. Фото: Іванківська селищна рада

У планах — запустити електронну чергу: для цього вже закупили табло й термінал та очікують працівників, які все налаштують.

«Моє перше правило — ЦНАП має працювати для людей»

Юлія каже, що ЦНАП в Іванкові вже отримав багато позитивних відгуків: 

«Я чула розмову двох чоловіків, які очікували в черзі. Вони кажуть: “Добре, що створили такий сервіс: не треба бігати туди сюди — в одному місці можна всі послуги отримати. І адекватні люди сидять, можуть допомогти й щось порадити».

Юлія Харитончук — директорка ЦНАПу. Фото: ШоТам

Керівниця наголошує, що вони змінили підхід до обслуговування, і тепер в Іванкові люди кажуть: «Не знаєш, куди йти — іди в ЦНАП».

«Коли заходиш до держоргану, а на тебе дивляться так, ніби ти прийшов до працівників додому — це дратує. У нас не так. Моє перше правило — ЦНАП має працювати для людей. Ми підібрали таких людей, які люблять свою роботу, з повагою ставляться до відвідувачів. Ми привітно зустрічаємо кожного, допомагаємо. І навіть коли ми не можемо допомогти, дамо слушну пораду, контакти, підкажемо, куди звернутися та як діяти».

Коментарі

Суспільство

Пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО)

Опубліковано

У Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит» завершили першочергові протиаварійні роботи, які захистять сучасний лікувально-діагностичний корпус від зовнішніх впливів. Завдяки цьому медики зможуть безперебійно працювати навіть у холодну пору року.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці закладу.

Хто і що зробив

Роботи виконала будівельна компанія ТОВ «ЮНІТ ДЕВЕЛОПМЕНТ» за фінансової підтримки благодійного фонду «Таблеточки».

У рамках протиаварійних заходів:

  • Встановлено сендвіч-панелі у пошкоджені віконні та дверні прорізи, які дозволяють обробляти поверхні антисептиками, забезпечуючи належні умови для лікування.
  • Ізольовано частину приміщень тимчасовими конструкціями для захисту від зовнішніх впливів.
  • Демонтовано небезпечну пошкоджену плитку з фасаду.
  • Утеплено стіни мінеральною ватою, інженерні мережі, а також частково замінено пошкоджені елементи, які контактували із зовнішнім середовищем.
Фото: «Охматдит»

Читати також: У Вінницькій області активісти планують відновити старовинний палац Кошарських (ФОТО)

Що це дає пацієнтам

За словами представників лікарні, завдяки цим роботам заклад зможе:

  • Приймати на 15% більше пацієнтів, ніж до аварії.
  • Забезпечити якісні умови лікування для дітей.
  • Стабільно працювати під час опалювального сезону.

Фото обкладинки: «Охматдит».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують шість перехоплювальних паркінгів: для чого вони потрібні

Опубліковано

18 листопада затвердили проєкт будівництва шести перехоплювальних паркінгів на в’їздах до Львова. Це рішення стане важливим кроком у розвантаженні центральних районів міста та розвитку інфраструктури громадського транспорту.

Про це повідомив Керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило.

Де облаштують паркінги

Для реалізації проєкту обрали шість ділянок:

  • Вул. Б. Хмельницького:
    9 500 м², 380 паркомісць. Тут планують розширити маршрути громадського транспорту та створити виділені смуги для його руху.
  • Перехрестя вул. Городоцька — вул. Збиральна:
    8 500 м², 340 місць. Забезпечать зручний доступ до громадського транспорту.
  • Вул. Стрийська (біля іподрому):
    Найбільший паркінг площею 31 600 м², що вміщатиме 1264 автомобілі. Виділені смуги для громадського транспорту дозволять скоротити затримки до центру на 49%.
  • Вул. Зелена:
    5 400 м², 216 місць. Облаштують зручний доступ до тролейбусів.
  • Вул. Личаківська:
    5 000 м², 200 місць. Це допоможе зменшити транспортний потік з Винників та прилеглих громад.
  • Перехрестя вул. Т. Шевченка — вул. І. Величковського:
    21 000 м², 840 місць. Зручно розташований для потоків із західного напрямку.
Фото: візуалізація від tvoemisto

Переваги для міста

Проєкт спрямований на зниження кількості автомобілів у центрі Львова, скорочення затримок у русі громадського транспорту та поліпшення доступності міських маршрутів.

Нові паркінги стануть основою системи «перехоплюй і їдь», що відповідає сучасним тенденціям розвитку сталої мобільності. Вони забезпечать зручність для мешканців та гостей Львова, зберігаючи при цьому історичний і екологічний баланс міста.

Читати також: У Львові відкрили пам’ятну дошку на честь 135-ліття першого очільника УНР (ФОТО)

Що таке перехоплювальні паркінги

Перехоплювальний паркінг — це спеціально облаштована авто- або велостоянка, зазвичай розташована на в’їздах до міста. Головна ідея такого паркінгу — дати можливість жителям приміських зон залишити свій транспорт і пересісти на громадський транспорт для поїздки до центру міста.

Як це працює?

Власник автомобіля залишає свій транспортний засіб на стоянці на весь день, а до центру чи інших частин міста їде громадським транспортом, маршрут якого інтегрований з паркінгом. На зворотному шляху авто забирається з паркінгу.

Нагадаємо, що на Львівщині запустили першу пересувну аптеку (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Харківщині будують підземне укриття для лікарні на 430 людей (ФОТО)

Опубліковано

На базі центральної районної лікарні в Близнюківській громаді Лозівського району триває будівництво великого підземного укриття для пацієнтів і медперсоналу.

Про це повідомив начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.

Укриття для понад 430 людей

Підземне укриття зможе вмістити більше ніж 430 осіб. У його межах облаштують кабінети, операційний блок і палати інтенсивної терапії. За словами Олега Синєгубова, лікарня є ключовим медичним об’єктом громади, тому забезпечення її функціонування навіть під час обстрілів — пріоритетне завдання.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Сучасне обладнання та автономія

Близнюківська ЦРЛ уже отримала новітнє обладнання завдяки підтримці Міністерства охорони здоров’я. У лікарні працює сучасна лабораторія для проведення різних медичних досліджень, встановлено комп’ютерний томограф і дві кисневі станції. Також заклад оснащений автономними системами живлення, водопостачання та новою котельнею.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова

Читати також: Дитяча лікарня на Київщині співпрацюватиме з флорентійським медичним закладом «Мейєр»

Безпека під час війни

Будівництво укриття демонструє важливість безпеки пацієнтів і медиків у прифронтових громадах. Воно стане не лише захистом під час обстрілів, а й простором, де зможуть надавати медичну допомогу навіть у критичних умовах.

Близнюківська лікарня — це приклад поєднання безпеки, інновацій та турботи про здоров’я кожного мешканця громади.

Нагадаємо, що благодійний фонд «Старенькі» збирає кошти на теплі набори для літніх людей Чернігівщини.

Фото: опубліковане на фейсбук-сторінці Олега Синєгубова.

Коментарі

Читати далі